Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napis na lampie "40W MAX".

stefan55 31 Gru 2012 22:38 29614 31
    serwisor
    Poziom 29  
    Dlatego właśnie żarówka halogenowa tzw. Eco, zbudowana jest z 2-szklanych baniek.
    1-sza to szkło samego żarnika halogenowego, którego z resztą nie wolno dotykać.
    2-ga to szkło zewnętrzne, które ma niższą temperaturę od standardowej żarówki, i przy okazji chroni bańkę halogenową.

Tak więc na szkoleniach z Osramu mówili wprost, że można zamieniać, była nawet swego czasu akcja chyba z firmą Massive, ale mogę się mylić, gdzie można było wymienić zwykłe żarówki na żarówki halogenowe Eco, właśnie rozpatrywany przypadek, czyli 40 na 42W.

To tyle z mojej strony.
    Udanej zabawy sylwestrowej.
    stahura
    Poziom 1  
    stomat napisał:
    Skoro masz napisane MAX.60W to możesz wkręcić maksymalnie 60W. Nie wiem czego kolega tu nie rozumie. Halogeny nie grzeją się mocniej niż każda inna żarówka. Mają wyższą sprawność więc grzeją się MNIEJ niż tradycyjna żarówka.

stomat napisał:
    Jak może źródło o wyższej sprawności bardziej się grzać? No jak?

A może po prostu żarnik halogenu ma wyższą temperaturę?

Temat stary ale niedawno sam przez niego przechodziłem przy okazji zakupu nowej lampy wiszącej. Kluczowe w tym problemie jest nagrzewanie się żarówki oraz materiał z jakiego zrobiony jest gwint w lampie i czy skierowana ona jest żarówką w dół czy w górę (transfer ciepła). Nowa lampa, na obudowie naklejka 40W max, gwint e27 plastikowy, wstawiłem halogen Philips ECO 42W (mam ich wiele, wygląda jak zwykła żarówka, dostępny np. w biedronce). Po jakiś 30min od zapalenia czuć chemiczną spalenizną, lampa cyka, pstryka, tak samo po wyłączeniu aż do ostygnięcia. Gwint się zapiekł i żarówki nie wykręcisz. W innych lampach (wiszących żarówką w dół) mam oznaczenie 60W max i tam są te same halogeny Philipsa tylko o mocy 72W i nic się nie dzieje ale elementy obudowy wykonane są z porcelany. Lampa stojąca, świecąca do góry, naklejka 40W max, gwint plastikowy z halogenem Philips 42W świeci i nic się nie dzieje.
    Tak więc przy wymianie żarówki warto stosować się do naklejki ostrzegawczej (przy zastosowaniu tradycyjnej żarówki) albo wymienić na świetlówkę kompaktową lub LED - no chyba, że ktoś ma migrenę i tego typu oświetlenie (nawet niemrygające LEDy najnowszej generacji) wywołują u niego ataki. Eko paranoicy z UE zakazali normalnych żarówek bo drogo wychodzą ich koszty użytkowania a nie wzięli pod uwagę, że koszt produkcji świetlówki czy LEDa jest o wiele większy i bardziej energochłonny niż razem wzięty koszt produkcji i świecenia zwykłej "bańki"...