Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313

I.T.I 07 Lut 2010 22:27 10382 13
  • Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313
    Witam dzisiaj chce wam przedstawić moja pierwsza w pełni ukończona konstrukcje a jest to lampka RGB :D

Pomysł na projekt zrodził się z tego ze potrzebowałem jakiegoś oryginalnego prezentu dla mojej dziewczyny (dwa lata razem za tydzień ;p) i chciałem nauczyć się obsługi PWM oraz portów analogowych (spieniło się to pierwsze)

Wiec lampka składa się z dwóch modułów:

1. Stacja dokująca prosta ładowarka obudowa plastikowa z wystającymi mosiężnymi bolcami i 3 bateriami w środku. (w niedalekiej przyszłości wstawię akumulatorki).

2.Kryształ solny z podświetleniem zbudowanym z mikro kontrolera z rodziny AVR a dokładnie Atiny2313 do tego jest podłączony foto rezystor przez kondensator (to opisze później o co chodzi) jako detektor ciemności a po stronie wyjściowej znajdują się 3 tranzystory które sterują 10 diodami led 3 niebieskie 3 czerwone i 4 zielone całość zbudowana jest w technologi smd ;) do zasilania użyłem małego akumulatora z własnym stabilizatorem.
    Płytka projektowana w programie Protel na początku miała błąd który zauważyłem przy próbie odpalenia układu baza zamieniona z emiterem obszedłem to w prosty sposób lutując tranzystor do góry nogami (tu znajduje się poprawna płytka)
    Język jaki użyłem do napisania programu to Bascom Avr program nie sprawił mi większych trudności.

Aha to teraz o co chodzi tymi fotorezystorem i kondensatorem no wiec niestety ale attiny2313 posiada porty analogowe ale tyko z nazwy (nie wiem mi nie udało się ich zrobić) wiec musiałem użyć innej funkcji która pomogła by mi odczytać rezystancje fotorezystora i tu przyszła z pomocą funkcja "getrc" jest to funkcja która po przez każdy port wejściowy wyjściowy potrafi zmierzyć wartość "analogowa" pomiar odbywa się tak
    1.Najpierw pojawia się stan wysoki który ładuje kondensator
    2.Potem pojawi się 0 co powoduje rozładowanie czas rozładowywania jest mierzony
    3.Przelicza przelicza czas i wypluwa liczbę np 246 (mi wyszło ze 1 = 47ohm)
    Wsad do procka w załączniku.
    Spostrzeżenia:

-Akumulatorek jak ktoś by się pytał wyjąłem go z mp3
    -Następnym razem (jak będzie) zastosuje diody w takich samych obudowach
    -Nie pójdę już do sklepu z narzędziami z większa kasa po frez do grawerowania zamiast jednego frez kupiłem cęgi płaskie kombinereczki i przecinaczki 3 rękę gąbkę szlifierska :P

No to dla tych co nie lubią czytać zdjęcia i filmik.
    Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313
    Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313 Bezprzewodowa lampka RGB na Attiny2313

Link

Pozdrawiam Mateusz.Ch I_T_I

Fajne!
  • #2 08 Lut 2010 07:56
    Villen
    Poziom 21  

Bardzo ciekawa obudowa :) Wykonanie też bardzo mi się podoba, jednak po co w stacji dokującej baterie?
    Nie wiem, ale mi stacja dokująca kojarzy się z czymś, co stoi sobie uwieszone na kabelku (tu: ładowarki) i umożliwia nieustanne ładowanie naszego urządzenia mobilnego... A tak to masz "bezprzewodową" stację dokującą, której baterie zapewne szybko będą się zużywać.

Hm, a ten fotorezystor właściwie po co został zastosowany? Bo opisana jest metoda odczytu wartości, a nie ma słowa o celu tego wszystkiego.

• #3 08 Lut 2010 08:37
    spox5
    Poziom 13  

Ładniej by to wyglądało gdyby nie było widać podstawki. Ogólnie oczywiście efekt przyjemny.
    Jak długo na tych bateriach działa Ci ta lampka RGB?

• #4 08 Lut 2010 08:52
    100
    Poziom 14  

Lampka bardzo mi się podoba. Diody mogłeś dać RGB w obudowie smd był by lepszy efekt. Pytanie,czy pierwszy raz lutujesz smd ?

• #5 08 Lut 2010 09:10
    dragon_25
    Poziom 11  

Ciekawe rozwiązanie, gdyby nie było widać podstawki było by super;) czym progrmowałeś układ??:))

• #6 08 Lut 2010 17:49
    I.T.I
    Poziom 16  

Villen napisał:

Hm, a ten fotorezystor właściwie po co został zastosowany? Bo opisana jest metoda odczytu wartości, a nie ma słowa o celu tego wszystkiego.

Jest napisane ze po to by wykryć natężenie oświetlenia co skutkuje włączeniem
    lub nie włączeniem lampki.

Villen napisał:

Nie wiem, ale mi stacja dokująca kojarzy się z czymś, co stoi sobie uwieszone na kabelku (tu: ładowarki) i umożliwia nieustanne ładowanie naszego urządzenia mobilnego... A tak to masz "bezprzewodową" stację dokującą, której baterie zapewne szybko będą się zużywać.

Co do podstawki to rzeczywiście stacja dokując jest zła nazwa bardziej jest to drugie ogniwo zasilania do lampki lecz w ciągu tygodnia baterie będą zamienione na akumulatorki które będą ładowane przez podłączaną ładowarkę.

Bateria wbudowana w kryształ podtrzymuje świecenie przez ok 4 godziny a stacja dokując jeszcze nie wiem ciągle świeci

• #7 08 Lut 2010 19:39
    henryxxl
    Poziom 26  

Jak się nie mylę to akumulator z ibox neo?

• #8 08 Lut 2010 21:08
    Villen
    Poziom 21  

I.T.I napisał:
    Co do podstawki to rzeczywiście stacja dokując jest zła nazwa bardziej jest to drugie ogniwo zasilania do lampki lecz w ciągu tygodnia baterie będą zamienione na akumulatorki które będą ładowane przez podłączaną ładowarkę.

Ale w dalszym ciągu nie rozumiem po co w podstawce jakiekolwiek baterie/akumulatorki? Nie wystarczy po prostu mostek i stabilizator? A jeśli zasilacz dostarczałby już prąd stały to wystarczyłby stabilizator i 2 kondensatory...

• #9 08 Lut 2010 21:55
    Zwirunia
    Poziom 11  

Popełniłem taką konstrukcję, po paru miesiącach sól (doskonale wchłaniająca wilgoć) spowodowała korozję układu a naciek wody z solą zwarcie.

Polecam zalanie płytki żywicą.

• #10 08 Lut 2010 22:35
    I.T.I
    Poziom 16  

Zwirunia ok dzięki zobaczę pewnie to zrobię.

Do Villen podstawka jest po to by było można to dzieło sztuki technicznej położyć na dłuższy czas (w ciągłym działaniu) gdzieś gdzie nie ma dostępu do tzw prądu ze ściany no i tak jest estetyczniej nie praw-dasz przecież plączące się kable nie są ładne szczególnie na ładnym kominku.

• #11 12 Lut 2010 18:21
    galgann
    Poziom 16  

Gdzie dostać taki kryształ soli?

• #12 12 Lut 2010 19:11
    I.T.I
    Poziom 16  

Najszybciej to pewnie w Wieliczce i może na allegro.

• #13 12 Lut 2010 23:26
    fibu
    Poziom 11  

Witam,
    Czy mogłbyś podzielić się kodem źródłowym? Albo chociaż fragment dotyczący konfiguracji timerów. Ostatnio miałem problem z konfiguracją pwm na timer0 w tym AVR. Zrobiłem to więc na jednym pwm i przełączam go między diodami za pomocą tranzystorów. Natomiast timer0 wykorzystam pewnie do obsługi pilota w kodzie rc5.

I drugie pytanie to czy do zmiany kolorów zastosowałeś jakiś wybajerzony algorytm z funkcją losową? czy po prostu tęcza jak w MSPaint ;)

• #14 13 Lut 2010 11:17
    I.T.I
    Poziom 16  

Code:
     $regfile = "attiny2313.dat"

$crystal = 1000000

Config Portb.2 = Output
                   Config Portb.3 = Output
                   Config Portb.4 = Output

Set Tccr0a.0
     Set Tccr0a.7

Set Tccr1a.0