Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq 8510w drastycznie spada wydajność po podł. zasilacza

artiz90 07 Lut 2010 23:31 2161 4
  • #1 07 Lut 2010 23:31
    artiz90
    Poziom 2  

Witam. Posiadam laptopa HP Compaq 8510w. Problem polega na tym, że gdy podłącze go do ładowarki to wydajność straszliwie spada (pojawienie się menu START w Win zajmuje ok. 20 sekund, a o uruchomieniu czegokolwiek można zapomnieć). Gdy odłączę ładowarkę laptop zaczyna działać normalnie. Sprawdzałem również jak laptop będzie zachowywał się z wyjętą baterią i niestety to samo - włożenie kabla powoduje spowolnienie pracy.

Dodatkowo bateria dość dziwnie się ładuje. W tym laptopie jest tak, że gdy bateria ma niski poziom naładowania to dioda świeci na pomarańczowo, a gdy już jest prawie naładowana zmienia kolor na zielony i gdy bateria naładuje się w 100% to dioda całkiem gaśnie. A teraz podczas ładowania jest tak: świeci na pomarańczowo i po kilku godzinach całkiem gaśnie. Po odłączeniu i ponownym włączeniu ładowarki dzieje się tak samo. I np. ładowałem ją tak non stop przez 3 dni - dzisiaj włączam laptopa, a bateria naładowana tylko w 75%.

Dodam, że sprawdzałem dzisiaj napięcie we wtyczce ładowarki i jest ono zgodne z tym co pisze na ładowarce.

Co może być problemem? Proszę o podpowiedzi. Pozdrawiam :)

0 4
  • Pomocny post
    #2 07 Lut 2010 23:55
    farmer
    Poziom 29  

Sprawdź na innym zasilaczu. W HP-kach z zasilaczem z igłą takie objawy są, gdy przełamany jest kabel i na środkowy pin zamiast napięcia informującego układ zasilania o mocy zasilacza (różne napięcie dla poszczególnych mocy zasilacza) podane jest pełne napięcie zasilania. Obrazowo mówiąc układ zasilania notebooka "myśli", że podpięty jest zasilacz o bardzo małej mocy, dlatego ogranicza ładowanie do minimalnego prądu, co skutkuje bardzo powolnym ładowaniem i włącza wszystkie możliwe układy oszczędzania energii, co objawia się bardzo powolną pracą.

0
  • #3 08 Lut 2010 00:13
    artiz90
    Poziom 2  

Dziękuje bardzo za tak szybką odpowiedź :). Sprawdzę na innym zasilaczu i napiszę jakie skutki. A tak przy okazji - gdyby rzeczywiście okazało się, że to ten problem, który opisałeś to czy możliwa jest naprawa we własnym zakresie? Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #4 08 Lut 2010 08:49
    farmer
    Poziom 29  

Wszystko zależy od tego, w którym miejscu przełamany jest kabel i jakimi umiejętnościami Kolega dysponuje. Jeśli przy zasilaczu, to można go po prostu skrócić - rozkleić zasilacz, wylutować kabel, skrócić i wlutować ponownie. Jeśli przy wtyczce do notebooka, to raczej proponowałbym wymianę kabla, są dostępne na znanym portalu aukcyjnym, postępowanie to samo co wyżej, jedynie zamiast skrócenia - wymiana.

0
  • #5 08 Lut 2010 10:42
    artiz90
    Poziom 2  

Ponownie bardzo dziękuję :). Co do elektroniki to moje zdolności są zerowe, ale mój ojciec powinien coś poradzić ;).

EDIT: Niestety nikt ze znajomych nie ma HP'ka, ale sprawdziłem ładowarkę na innym kablu zasilającym i to samo. Pozostaje opcja z tym, że przełamany jest kabel ładowarka <-> laptop. Jak można sprawdzić, w której części kabel jest przełamany?

EDIT2: Problem rozwiązany - zakup nowej ładowarki, ale być może ktoś podpowie jak odratować starą ;). Dzięki za pomoc - pozdrawiam :).

0