Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GA-965p-DS3p - zasilanie 12V, gniazdo 8-pin (zwarcie?).

Matuzalem 08 Lut 2010 07:33 4924 9
  • #1 08 Lut 2010 07:33
    Matuzalem

Poziom 43  

My humaniści… też miewamy problemy, w których cała miałkość naszych doświadczeń wypływa – już nawet nie jak to u laików, ale ignorantów zwykła.
    Najpierw – tytułem wstępu to o czym… nie będzie – nie zostaną podane informacje o zasilaczu, uziemieniu, kondensatorach i podobnych elementach, bo pies nie tu pogrzebion.
    Kwestia dotyczy czegoś, co dla elektronika będzie oczywiste, dla elektryka prawdopodobne, a dla mnie nie do przeskoczenia.
    Płyta GA-965p-DS3p rev.2 , na niej E6400 + 2x1GB Kingston eXtreme (o te elementy również mniejsza – są sprawne).
    Jeżeli ktoś zechce rzucić okiem na zdjęcie w linku, a może i dodatkowo zajrzeć do manuala, w części poświęconej zasilaniu, to zobaczy, iż na tej konstrukcji znajdują się , obok standardowego ATX – 24 pin, jeszcze dwa złącza – jedno dla moleksa i jedno – 8-pinowe dla PCI-E – tego elementu dotyczyć się cała sprawa zdaje (opis podłączeń na s.20 manuala).
    Objawy:
    Podanie zasilania przez ATX – start bez problemu, podpięcie dodatkowo moleksa – również. Tyle tylko, że w obu tych wypadkach nie pojawia się obraz nam monitorze podłączonym do GF 8500 ( sprawdzona, sprawna), jednak już GF 6600 działa bez oporów.
    Problem zaczyna się gdy podać napięcie do w/w złącza 8-pinowego. Próbowałem z jednym wtykiem 2x2 (piny 3,4,7,8 ), dokładałem przejściówkę molex-2x2pin – „obsadzając” całe gniazdo. Bez znaczenia w każdym z tych wypadków podłączenie zasilania powoduje próbę uruchomienia wentylatora na CPU, zatrzymanie, ponowną próbę i tak do imentu (wentylator zakręci przez sekundę mniej więcej i tyle).
    Po odłączeniu napięcia od tego nieszczęsnego gniazda start odbywa się normalnie – jak to wyżej opisałem.

Ponieważ, w sprawach z prądem związanych, potrafię rozpoznać tylko dwa stany: płynie – nie płynie (a i to tylko pod warunkiem, ze sprawa dotyczy żarówki), proszę o jakąś sugestię jak zdiagnozować potencjalną przyczynę (zwarcie?) tego na co się natknąłem.

PS.
    Gdyby się trafił jakiś chętny „z mojej wsi” , a miał ochotę na fizyczny kontakt z problemem, to oczywiście – przy pełnym poszanowaniu warunków rynkowych – „odpowiem na każdą poważną ofertę (w tym wątku lub inaczej podaną)”.

0 9
  • #2 08 Lut 2010 10:15
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

1-Kartę graficzną sprawdziłeś w obu gniazdach PCI-E?
    2-Czy testowałeś kartę graficzną w identycznym modelu płyty gł?
    3-Jaką wersję bios płyty gł. posiadasz obecnie?
    4-Co zasila w/w jednostkę?

Podaj dokładny model karty graficznej.

0
  • #3 08 Lut 2010 10:54
    Matuzalem

Poziom 43  

1. Tak.
    2. Nie.
    3. Nie sprawdzałem, ale jest duże prawdopodobieństwo, że ostatni możliwy.
    4. Pewnie prąd przemienny - jak ja kocham te pytania - co za różnica skoro czy podepnę Feela, czy Chiefteca, czy Logica, czy "bądź cicho", wszystko z czort wie jakim nadmiarem mocy znamionowej - efekt jest za każdym razem ten sam i dotyczy braku startu przy wpiętym wtyku 12V 2x2 lub 2x 2x2?
    Sprawdzane było na 4 lub 5 zasilaczach i zawsze jest tak samo - jedyna nieprzetestowana wersja to PSU ze złączem 8-pinowym (zresztą, zgodnie z manualem , w tym wypadku byłby to nadmiar chęci).

8500GT (ponoć od Asusa) - jaka dokładnie była 6600 nawet nie zwróciłem uwagi.
    Kartę zostawmy na boku, bo ona jest bez większego znaczenia, z punktu widzenia, mnie jako usera, bo tu o płytę jako taką - i to co jej dolegać może - chodzi.

0
  • #4 08 Lut 2010 12:38
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

W sumie, samo zasilanie dodatkowe 2x4pin potrzebne jest tylko do procesorów 130W - więc dwukrotnie bardziej prądożernych niż zastosowany, oczywiście to już podrzędny fakt.
    Pytałem o dokładny model karty graficznej, by upewnić się czy podobne problemy już z nią bywały i czy karta posiada dodatkowe gniazdo zasilania - o czym też nie dałeś znać.
    Nie napisałeś jednoznacznie, czy testy z zasilaniem dokonywane były z kartą graficzną, czy też bez niej.
    Wersja bios jest dość istotna, więc sprawdź tą niejasność.

0
  • #5 08 Lut 2010 12:41
    pp1964
    Poziom 24  

Witam.
    ATX_12V_2X / ATX (złącze zasilania), 8-pin, cztery zakryte.
    Nie podanie napięcia na gniazdo 2x4 pin - komputer nie "ruszy", bo to zasilanie procesora, tu wystarczy 2x2.
    GA-965p-DS3p - zasilanie 12V, gniazdo 8-pin (zwarcie?).
    Piny 7,8 - +12V(żółty), piny 3,4 - GND(czarny).

Cytat:
    8-pinowe dla PCI-E – tego elementu dotyczyć się cała sprawa

PCIE_12V (złącze zasilania) - jest 4-pin, powinno się podłączyć przy dwóch kartach graficznych.
    Czy było coś zmieniane w BIOS-ie? Najlepiej w BIOS-ie - F7 - y - Enter.

0
  • #6 08 Lut 2010 13:14
    Matuzalem

Poziom 43  

Co do "manualowej teorii" z tym gniazdem to ją przerabiałem na wszystkie możliwe sposoby (o czym wyżej wspominałem mniej lub bardziej dosłownie). BIOS jest resetowany parokrotnie więc jest na domyślnych.

Moja enigmatyczność wynika z tego, że dostęp do GF6600, która "świeciła" miałem tylko przez chwile w piątek i - póki co - nie zanosi się na to bym się do niej jak i kolejnych zasilaczy dobrać mógł, a zachowanie zestawu dość - przynajmniej wg mnie - wskazuje, że to jednak nie do co do płyty dołączane, a ona sama się narowi (i to w tym jednym miejscu).

Tak czy inaczej cała sprawa zasadza się na tym, że - darujmy sobie kwestię obrazu, bo to rzecz wtórna, jeśli w ogóle znacząca - podpięcie zasilania do gniazda 8-pin powoduje, że płyta przestaje wstawać, bez niego startuje.

Konstrukcja podobna, ale nie identyczna - gniazdo jest umieszczone inaczej, ale piny ułożone tak samo.

DriverMSG - rzeczywiście pominąłem w opisie grafiki słowo "pasywna" (byłem pewien, że go użyłem - ot zwidy i tyle), ale to naprawdę wydaje się bez znaczenia dla sprawy "kręcenia się wentylatora na CPU" bez podpiętego 2x2 i braku takiego objawu z tym podłączeniem.

0
  • #7 08 Lut 2010 15:19
    pp1964
    Poziom 24  

Cytat:
    Co do "manualowej teorii"

Nigdy nie zajmowałem się teorią, zwłaszcza w kwestii moich pieniędzy.
    Cytat:
    z tym gniazdem to ją przerabiałem na wszystkie możliwe sposoby

I tu zdaje się tkwi cały problem. Zamiana + z - raczej coś "ubiło" - płyta, procesor(schemat raczej nieosiągalny).
    Cytat:
    podpięcie zasilania do gniazda 8-pin powoduje, że płyta przestaje wstawać, bez niego startuje

Moja płyta(po odłączeniu ATX_12V_2X2) nie uruchamia się(Gigabyte M57SLI-S4).

0
  • #8 08 Lut 2010 15:27
    Matuzalem

Poziom 43  

Wiem, żem neptek, ale nie aż taki by +/- w tym wypadku pomylić (choćby z racji "zaczepu"). O wszelkich sposobach pisałem mając na uwadze raczej te wersje typu z 2x2 i 2x 2x2 niż żółte na górę, czarne na dół i odwrotnie.
    Co do tego coś o swojej napisał - tak chyba i być powinno w tym wypadku, a jednak jest inaczej - stąd moja konsternacja i bezradność.
    Cóż pewnie przyjdzie sie pogodzić z tym, że choć ładna, zgrabna itp., to jednak jej nie ugryzę (a żal).

0
  • #9 08 Lut 2010 16:30
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Matuzalem napisał:
    obok standardowego ATX – 24 pin, jeszcze dwa złącza – jedno dla moleksa i jedno – 8-pinowe dla PCI-E

Bezpieczniej napisać dla CPU a nie PCI-e

Matuzalem napisał:
    Objawy:
    Podanie zasilania przez ATX – start bez problemu, podpięcie dodatkowo moleksa – również. Tyle tylko, że w obu tych wypadkach nie pojawia się obraz nam monitorze podłączonym do GF 8500 ( sprawdzona, sprawna), jednak już GF 6600 działa bez oporów.

Czyli BEZ podłączonego złącza 12V 8-pin (czy 4-pin) uzyskujesz obraz na wsadzonej GF6600 ale NIE na GF8500?

Matuzalem napisał:
    Problem zaczyna się gdy podać napięcie do w/w złącza 8-pinowego. Próbowałem z jednym wtykiem 2x2 (piny 3,4,7,8 ), dokładałem przejściówkę molex-2x2pin – „obsadzając” całe gniazdo. Bez znaczenia w każdym z tych wypadków podłączenie zasilania powoduje próbę uruchomienia wentylatora na CPU, zatrzymanie, ponowną próbę i tak do imentu (wentylator zakręci przez sekundę mniej więcej i tyle).
    Po odłączeniu napięcia od tego nieszczęsnego gniazda start odbywa się normalnie – jak to wyżej opisałem.

Normalnie czy bez obrazu?

Nie rozumiem tego przypadku z GF6600 - w każdym razie jak nie podłączysz wtyku ATX12V 4/8-pin to CPU nie ma zasilania i całkiem normalnym efektem jest 'brak obrazu'
    Przyczyną może być zwarty jeden z MOSfetów niedaleko gniazdka CPU, łatwe do wykrycia miernikiem. W zasilaczu 'uaktywnia' się zabezp. przeciwzwarciowe i po chwili się wyłącza.

The ATX 12V (2x4-pin) power connector mainly supplies power to the CPU. If the ATX 12V (2x4) power connector is not connected, the system will not start.

0
  • #10 08 Lut 2010 17:04
    Matuzalem

Poziom 43  

WijtasJD - nie bezpieczniej, a jedynie słusznie (moja wina).

Co do reszty aś - ostatnie dane z frontu są takie, że 6600 też już nie daje obrazu. Więcej, albo i nie, będzie wiadomo jutro, bo się do jakiegoś stanowiska mniej czy bardziej serwisowego dopcham dziś "po ciemaku" i spróbuję powalczyć dalej.

Teraz więc pozwolę sobie temat zawiesić na kołku dziękując tym co chcieli się wypowiedzieć.

Update - wzięło i padło dokumentnie, tzn. jednak płyta odmówiła chęci współpracy z jakimkolwiek CPU (objawy te same) - brak startu po podłączeniu 4-pin 12V.

Nie ma sensu tego ciągnąć - zamknę więc wątek, by nie padł żerem archeologów.

0