Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon na USB, modyfikacja C-230B

manekinen 18 Sty 2011 23:55 44950 124
    rollcage
    Poziom 15  
    Możesz podpiąc nawet i 200W, wszystko zależy od tego w jakich warunkach bedzie to pracowało. Nie wiadomo jaką masz obudowe, jak z wentylacja. Możesz zrobic przecież próbe i np na jakims stole odpalic to ze swoimi żąrówkami, puścic muzyke i obserwować co sie dzieje, czy sie nie grzeje za mocno. Przeciez do tych triaków spokojnie przymocujesz jedną większa i grubszą blache z aluminium, w tym ze odseparujesz je od bezposredniego połaczenia z radiatorem. Pamiętaj by nie dotykać triaka, gdy pracuje bo występuje na nim napięcie sieciowe...
  • Relpol przekaźniki
    dudoni12
    Poziom 11  
    Chciałbym się jeszcze dowiedzieć:
    1.Ten bezpiecznik to należy dobierać „normalnie” czyli np. przy 100W ok. 4A czy może jakieś mocniejsze albo zwłoczne??
    2. Czy rezystory te,przez które przepływa zasilanie żarówek muszą mieć jakąś większa moc??
    3.I jeszcze jedno jak już wcześniej wspomniałem chce użyć jakichś gniazd w tyle obudowy przez, które będzie poprowadzone zasilanie na żarówki (które są w 2 osobnych obudowach) najlepiej jakby miały 5 pinów i żebym mógł przez nie puścić "duży prąd".
    rollcage
    Poziom 15  
    Odp.1 Tak, dobiera sie go do maksymalnego chwilowego prądu jaki będzie płynąć w układzie
    Odp.2 Nie, nie muszą, ja zastosowałem takie, bo akurat mieli takie w elektronicznym, ważne jest jedynie by kondensator 10nF był na minimalne napięcie 230V bo inaczej spłonie żywcem, jak zarówka będzie sie palić dłużej niż ułamek sekundy
    Odp.3 Co do gniazd i przewodów, to idz do jakiegoś elektronicznego, albo popatrz na TEM, Allegro itp, co jest oferowane. Ale wydaje mi sie że najbardziej rozsądnym będa jakies gniazda sieciowe.
  • Relpol przekaźniki
    dudoni12
    Poziom 11  
    Tylko właśnie w tym problem, że nie mogę takiego gniazda znaleźć. A i jeszcze sobie przypomniałem, że gdzieś czytałem o tych bezpiecznikach i pisało tam, że przy zapalaniu żarówki pobiera ona kilkakrotnie większy prąd niż przy normalnej pracy więc i trzeba użyć kilkukrotnie mocniejszego bezpiecznika albo zwłocznego.
    rollcage
    Poziom 15  
    Tak, ale weź pod uwagę, na jaki czas zapala się taka żarówka, przecież ma też ona swoja bezwładność itp. Poza tym kazałem ci policzyć dla maksymalnego prądu, czyli dla 3 albo 4 żarówek, wiec nie jak ma się on do zapalenia 1 sztuki. Bezpieczniki nie są drogie, świat się przez to nie zawali jak dobierzesz go eksperymentalnie.
    dudoni12
    Poziom 11  
    Z tymi bezpiecznikami to i tak wiedziałem, że będę eksperymentował i nie pytałem po to żeby tego uniknąć tylko, żeby mniej więcej to "zatrybić" ;D. Ale bardziej chodzi mi o te gniazda, których nie mogę znaleźć a jak narazie to wszystko mam już poukładane tylko te gniazda mnie jeszcze hamują. Może kolega z góry pomoże będę wdzięczny.
    rollcage
    Poziom 15  
    Z bezpiecznikiem to nie ma za bardzo co eksperymentować masz 4 zarówki po 100 wat czyli jakbyś nawet je właczył wszystkie to beda pobierać 400W czyli wstaw bezpiecznik 2A i powinno być dobrze

Co do gniazd to wejdz na tme i poszukaj kabel sieciowy wtyczka płaska-euro
    dudoni12
    Poziom 11  
    No są ale wszystkie max po 3 wejścia a ja potrzebuje gniazda najlepiej 5 pinowego (4 kanały i masa)ale moze byc nawet i 8 pinowe. Jeżeli nic nie znajdę to chyba zastosuje takie jak przy wieżach do podpinania głośników(z zatrzaskami), ale i tak dzięki za pomoc.
    rollcage
    Poziom 15  
    To zastosuj 4 osobne gniazda dla kazdego z kanałów, bedzie bezpieczniej, do głowy przychodzą mi jeszcze gniazda DIN, ale nie wiem jak z ich wytrzymałością prądową
    dudoni12
    Poziom 11  
    Wydaje mi się, że te złącza DIN, nie są zbyt wytrzymałe, ale przychodzi mi jeszcze na myśl złącze, które zasila dysk w komputerze (molex) ma on 4 wyprowadzenia i może byłby w stanie wytrzymać większy prąd.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dudoni12
    Poziom 11  
    Wytrzymują 3A i 250V, więc powinny wystarczyć , a te drugie gniazda to już droższa sprawa :/
    rollcage
    Poziom 15  
    Zastanów sie wreście co chcesz osiągnąc, robisz projekt jednostkowy, a nie masówkę, do tego w którym występuje napięcie sieciowe niebezpieczne dla zdrowia. Więc albo robić coś raz a porządnie, albo oszczędzać i w razie czego mieć obawiać się, że ktoś nieświadom, oglądając to cacko, może zostać porażony. No chyba ze ten kolorofon robisz dla siebie i będzie głównie stał i sie kurzył.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Bo są bardzo drogie i raczej ciężko dostępne...

Natomiast ja sugerowałem się np. tym:
    Kolorofon na USB, modyfikacja C-230B
    tam do każdej żarówki idzie osobny kabel i połączony właśnie takim wtykiem/gniazdem jak pokazałem w linkach...
    dudoni12
    Poziom 11  
    Moje kolejne pytanie może zabrzmieć trochę głupio, ale jak to się mówi koniec języka za przewodnika :D. A mianowicie jaka jest różnica między gniazdem, które posiada RASTER STYKÓW np. 2,54mm od gniazda z rastrem styków 5,08mm, czy chodzi tu o grubość wtyku czy o odstęp między nimi. Pytam ze względu na to, że gdy znalazłem gniazdo z 5,08mm (3 PINY) to jego prąd znamionowy wynosił 7A a gniazdo z 2,54 (pinów) mogło się poszczycić zaledwie 3A. Prawdopodobnie jest to grubość wtyku, ale chciałbym się upewnić. I jeszcze jedno ten prąd znamionowy dotyczy całego gniazda a nie pojedynczego pinu, czyli np gniazdo(tej samej klasy) z 10 pinami będzie mogło przewodzić 2 krotnie większy prąd niż gniazdo 5 pinowe, jeżeli się mylę to proszę o poprawienie mojej wypowiedzi.
    rollcage
    Poziom 15  
    Jest to odległość miedzy pinami, piny mogą ale nie musza być wieksze (na przykładzie rastra 2 i 2,54 jest inna srednica). Prąd prawdopodobnie będzie liczony dla całego gniazda.
    dudoni12
    Poziom 11  
    W takim razie jeżeli nie są grubsze to jak to możliwe, że gniazdo z 3 pinami np takie jak tu http://www.tme.eu/html/PL/gniazda-zlacz-przew...tka-w-rastrze-508-mm/ramka_4563_PL_pelny.html "posiada" prąd znamionowy 7A

a takie jak tu z 5 pinami http://www.tme.eu/html/PL/gniazda-meskie-ns25-raster-254-mm/ramka_677_PL_pelny.html "posiada" prąd znamionowy tylko 3A pomimo większej ilości pinów. Wiem, że jestem upierdliwy, ale chciałbym to wyjaśnić.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rollcage
    Poziom 15  
    Poczytaj kolego o efektach przebiciach i wytrzymałości izolacji to może sie troszke koledze rozjaśni. Pozatym ma są tam podane róznego rodzaju rysunki z wymiarami, można sobie posprawdzać, jakie sa wymiary
    dudoni12
    Poziom 11  
    Aha już rozumiem, czyli najwyraźniej w tych 2 gniazdach zastosowano inne powłoki galwaniczne,albo jak kolega dopowiedział chodzi o przegrzewanie się styków stąd taka różnica. Czyli rozumiem, że ta wartość jest wartością maksymalną dla JEDNEGO pinu. Bardzo dziękuje za odpowiedź.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dudoni12
    Poziom 11  
    Jeszcze chciałbym wiedzieć jakie żarówki będą odpowiednie do tego celu. Bo wydaje mi się, że takie "zwykłe" nie za bardzo się nadają. I jakie lepsze kolorowe czy może białe z jakimiś filtrami??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dudoni12
    Poziom 11  
    Nie wiem ile takie filtry kosztują, ale z tego co wiem to kolorowe żarówki też do tanich nie należą. I gdy jakaś się przepali trzeba mieć zapasową tego samego koloru (a przy filtrach wystarczy biała:D) Tylko minusem tych filtrów jest to, że przy mocniejszych żarówkach po prostu się stapiają :/. Może widział ktoś jakieś filtry, do których nie bał by się przyłożyć min. 100W i mniej więcej ile mogą kosztować.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto