Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma akustycznego - V2

manekinen 08 Lut 2010 08:07 35405 36
 • Analizator widma akustycznego - V2
  Wersja druga analizatora widma akustycznego. Poprzednia cieszyła się sporym zainteresowaniem i prosiliście o dodatkowe efekty, regulacje. Ta wersja umożliwia dołączenie 5 przyciskowej klawiaturki, z której można regulować jasność podświetlenia wyświetlacza, czułość układu, i zmieniać efekty (słupki, paski, kreski, owal, lub drabinki). Ponadto analizator zapisuje ustawienia w pamięci eeprom, można wybrać częstotliwość przetwornika zworką, program obsługuje też regulację jasności w wyświetlaczach VFD.

  Regulacja podświetlenia została oparta o sprzętowy PWM na wyjściu OC2 i tranzystorze NPN. Została dodana też zworka do zmniejszenia prescalera dla nieszczęsnego przetwornika który w niektórych egzemplarzach nie radzi sobie z przetaktowanym zegarem (zewrzyj J1 aby zmniejszyć). Kolejną zworką wybieramy czy używamy wyświetlacza VFD (zewrzyj J2) – program wtedy nie będzie sterował kanałem PWM, ale wysyłał odpowiednie dane do wyświetlacza (jednak nie każdy VFD to obsługuje). Sama płytka niewiele się zmieniła, układ jest kompatybilny z starszą wersją i odwrotnie. Aby dostosować starą płytkę do nowych opcji, należy tylko dolutować jeden tranzystor i jeden rezystor, oraz przewody do klawiatury. I wgrać oczywiście nowy program. Dostępne są programy dla wyświetlaczy 16*2, 20*2, 24*2, oraz 20*4. Program mogę przystosować do praktycznie dowolnego wyświetlacza (ze sterownikiem HD44780), więc jeśli masz wyświetlacz którego analizator nie obsługuje, napisz, a chętnie dodam program. Ponadto są dostępne dwie wersje płytek, zarówno dla wyświetlaczy ze złączem na górze 16*1pin jak i dla wyświetlaczy ze złączem po boku 2*8pin. Szybkość odświerzania praktycznie zależy tylko od zastosowanego wyświetlacza, od tego jak szybko sterownik będzie odbierał dane i je wyświetlał – kupując wyświetlacz niestety nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić, ale z reguły tanie 16*2 mają najwolniejsze sterowniki. W prawdzie procesor można z powodzeniem przetaktować na 20MHz lub więcej – ale jeśli mamy powolny wyświetlacz to naprawdę na niewiele się to zda.

  Najszybsze wyświetlacze z jakimi się spotkałem to VFD, odświerzanie jest tak szybkie że raczej nie zauważymy różnicy jeśli byłoby jeszcze szybsze :) W tym przypadku użyłem wyświetlacza noritake itron CU20029ECPB-W1J, niestety jak się okazało nie był on w 100% kompatybilny z HD44780 i jak widać na filmiku robi problemy podczas zmiany efektów.

  Video – Prezentacja na wyświetlaczu VFD.

  Link


  Poniżej dokładnie opisze jak uruchomić analizator tak aby pracował poprawnie. (Sposób niczym się nie różni od pierwszej wersji ale tamten opis był nie zrozumiały)

  Istnieją trzy sposoby podłączenia sygnału audio:
  a) Masa sygnału do punktu “Agnd” na płytce, wtedy masy analizatora i urządzenia nie mogą być połączone ze sobą.
  b) Analizator można zasilić symetrycznie, +-2.5V, “Agnd” stanie się masą i można ją połączyć z masą urządzenia.
  c) Jeśli masy analizatora i urządzenia muszą być połączone, i nie ma możliwości zasilenia analizatora symetrycznie, należy dodać składową stałą do sygnału aby podnieść go na wysokość

  2.5V. Masy łączymy razem, sygnał podnosimy dzielnikiem R/R (rezystory rzędu 100K) łącząc go pomiędzy szyny zasilania. Sygnał na dzielnik podajemy poprzez kondensator (rzędu 1uF).

  Kalibracja w urządzeniu docelowym

  Poniżej opisze jak ustawić analizator do pracy z komputerem. Pamiętaj że jeśli chcesz zabudować go we wzmacniaczu lub innym urządzeniu, weź pod uwagę fakt że mogą tam występować inne poziomy sygnału. Jeśli masz możliwość podania sygnału z generatora (może być z komputera poprzez line-in urządzenia, lub nawet nagrany na cd itp) to dobrze, w przeciwnym wypadku będziesz musiał ustawić“oglądając” muzykę na oscyloskopie.

  1) Kalibracja szybka

  Potrzebny będzie program “generator funkcji”, ja używam”FG Lite” (w dziale programy). Podłącz i uruchom układ, dźwięk podłącz pod wyjscie karty dźwiękowej komputera, masę do Agnd. I tutaj uwaga, masy układu i komputera nie mogą być połączone! Generator funkcji ustaw na sinus, częstotliwość 400Hz, wzmocnienie ustaw na około 80%.
  Analizator widma akustycznego - V2

  Lewy potencjometr ustaw tak aby wychylony był tylko jeden słupek (ewentualnie dwa, zależnie od częstotliwości), jak najwyżej. Jeśli wzmocnienie będzie za duże, zobaczysz inne wychylające się słupki. Zmień częstotliwość generatora na 10KHz, prawy potencjometr ustaw w ten sam sposób.

  2) Kalibracja precyzyjna

  Potrzebne będą dwa programy “generator funkcji” i “oscyloskop”. W tym przypadku użyłem “FG Lite” i “Oscilloscope 2.51 for windows 95 (w dziale programy). Zapoznaj się z podstawową obsługą oscyloskopu, jak ustawić wejście karty dźwiękowej komputera, oraz jak ustawić wzmocnienie wejścia line-in i oscyloskopu tak aby nie było przesteru – nie będe tutaj tego opisywał. Jeśli nie masz pojęcia o co chodzi, wykonaj kalibrację szybką.

  Generator funkcji ustaw na sinus, częstotliwość 5KHz, wzmocnienie ustaw na około 80% (na zdjęciu jest 400Hz).
  Analizator widma akustycznego - V2

  Lewy potencjometr przekręć w prawo, przyłącz wejście karty dźwiękowej do punktu czerwonego.
  Analizator widma akustycznego - V2

  Tak powinien wyglądać prawidłowy sygnał
  Analizator widma akustycznego - V2

  A tak wygląda przesterowany z uciętymi wierzchołkami
  Analizator widma akustycznego - V2

  Jeśli potencjometr jest przekręcony do końca w prawo i mimo tego sygnał jest przesterowany, będziesz musiał zmniejszyć sygnał z komputera, lub jeśli analizator ma pracować w innym urządzeniu, będziesz musiał zastosować dodatkowy dzielnik R/R lub potencjometr aby zmniejszyć siłę sygnału. Jeśli sygnał jest czysty, spróbuj go wzmocnić kręcąc potencjometrem w lewo. To samo zrób z punktem zielonym i prawym potencjometrem. Teraz jeszcze przyłącz wejście do punktu niebieskiego a następnie żółtego aby sprawdzić czy sygnał wygląda ok. Na koniec sprawdź czy filtr dolnoprzepustowy działa dobrze, w tym celu wejście karty przyłącz do punktu żółtego, a w generatorze suwak częstotliwości przesuń powoli od lewej do prawej, sygnał powinien zaniknąć w okolicach 800Hz – 1KHz.

  W okolicach 700Hz-800Hz sygnał może lekko rosnąć, wynika to z budowy filtra dolnoprzepustowego, musiałem pójść na kompromis aby nie było potrzeby stosowania wartości typu 345pF czy 1.35Kohm. Jeśli filtr odcina zbyt wcześnie, objawi się to małą aktywnością ostatnich słupków dolnego zakresu. Jeśli odcina zbyt późno, objawi się to przebiciami dolnego zakresu do górnego. Elementy użyte do budowy filtra muszą być identyczne jak na schemacie, najlepiej nie używane aby zagwarantować odpowiednie wartości, przede wszystkim kondensatorów. Rezystory 470ohm tworzące sztuczną masę Agnd należy dobrać jak najbardziej identyczne – w przeciwnym wypadku masa nie będzie na wysokości 2.5V względem GND i zakres wejściowy się nieco skurczy.

  Jak wiadomo jeden AVR drugiemu nie równy, jeden będzie lepiej pracował przetaktowany a drugi gorzej. W tym przypadku przetwornik podczas pobierania próbek górnego zakresu jest mocno przetaktowany. Niektóre egzemplarze nie radzą sobie z takim stanem rzeczy i wymiękają – w takim przypadku górny zakres nie będzie reagował na sygnał. Aby to naprawić, wystarczy zwiększyć prescaler z 2 na 4. W poprzedniej wersji analizatora trzeba było wgrywać inny program, tutaj prescaler wybrać można za pomocą zworki (punktów lutowniczych). Jeśl inie widać górnego zakresu widma, to znaczy że przetwornik nie wyrabia i trzeba połączyć dwa punkty lutownicze pod atmegą – wtedy wybrany zostanie prescaler 4. Zauważyłem też że procesorki wyprodukowane do 2009 radziły sobie świetnie, a te wyprodukowane w 2009 gorzej – rzekłbym nawet że większość z nich nie daje rady, większość osób które zbudowały ostatnio układ miało z tym problem. Jakość schodzi na psy, co raczej mnie nie dziwi. Więc jeśli masz jakieś urządzenie oparte o Atmega8, to warto podmienić procesorek bo bardzo prawdopodobne że tamten będzie lepszy.

  Opis zworek:
  Analizator widma akustycznego - V2

  Autorem programu oczywiście jest użytkownik Hunterhouse, + kilka moich wypocin.

  Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2

  Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2

  Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2

  W załączniku pliki projektu eagle 5.4.0, schemat i płytka w PDF i PNG dla wyświetlacza 2*8 i 16*1, wsady BIN i HEX oraz źródła dla wyświetlaczy: 16*2, 20*2, 24*2, oraz 20*4.

  Zapraszam również na moją stronę http://diy.elektroda.eu/analizator-widma-akustycznego-v2/

  10 luty 2010 nowy załącznik spectrum_analyzer_v2_9d.rar

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  manekinen
  Poziom 29  
  Offline 
  manekinen napisał 1629 postów o ocenie 2247, pomógł 75 razy. Mieszka w mieście Kętrzyn. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  Greg1702
  Poziom 20  
  Świetna robota. Będziesz robił ustawienia korektora do niego??
 • #3
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Wie ktoś, ile kosztuje ten wyświetlacz VFD? Znalazłem sklepy internetowe z nim, ale musi być tak drogi, że boją się podać cenę...

  Ten analizator strasznie mi się podoba. Szkoda, ze nie na PICu. O ile się dobrze przyjrzałem, to masz tam jeszcze jeden lub dwa przetworniki AC. Może podziel jeszcze pasmo, albo zrób analizę dla dwóch kanałów?
 • #4
  mpx-fm
  Poziom 19  
  farnel.pl :cry: Link
  1= €89.02 szt.
  3= €77.43 szt.
 • #5
  Krater28
  Poziom 17  
  Witam
  manekinen pięknie zaatakowałeś forum swoimi projektami.... :D
  Projekt super sprawa - widać że projektowanie płytek i programowanie sprawia Ci przyjemność - układ dopieszczony w szczegółach.
  Pytanie o działanie programu analizatora - podając na wejście czystą sinusoidę o zwiększającej się częstotliwości będzie świecił tylko jeden słupek (maksymalny poziom) danej częstotliwości? Czy częstotliwości słupków zazębiają się i będą świecić jeszcze dwa po bokach? W opisu kalibracji wynika że jeden - ale dla pewności pytam czy jeden przy maksymalnym "wychyleniu"?
  Jakie częstotliwości są przypisane do tych słupków?
  Co do problemów z przetaktowaniem tych nowszych procesorów (z 2009r) o których pisałeś.... może pomogło by pewne zwiększenie napięcia zasilania procesora ponad nominalne?
  20 słupków bardzo mi odpowiada - dwa takie układy do wzmacniacza są idealne.
  Jako gadżet do komputera w wolnej kieszeni 5,25" też pewnie będzie ładnie wyglądał....
  :arrow: Urgon
  Nie lepiej zsumować kanał Lewy i Prawy i wyświetlać to na tym jednym wyświetlaczu skoro nie chcesz dwóch?

  Pozdrawiam.
 • #7
  seba_x
  Poziom 31  
  VFD szukajcie na ebaju , kiedyś kupiłem 2 sztuki 20x4 , wyszło około 60zł z wysyłką !
 • #9
  manekinen
  Poziom 29  
  Panowie po szczegóły na temat analizy i transformaty Fouriera odsyłam
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic14925-0-asc-0.html
  potem tutaj
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic465823.html
  i na końcu tutaj
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic776332.html

  Jak widać jest to już dosyć stare, a ja sam do końca nie wiem jak działa ta analiza bo to kolega Hunterhouse to robił :)

  Greg1702 napisał:
  Świetna robota. Będziesz robił ustawienia korektora do niego??

  Ustawienia korektora? Tzn?

  Urgon napisał:
  Wie ktoś, ile kosztuje ten wyświetlacz VFD? Znalazłem sklepy internetowe z nim, ale musi być tak drogi, że boją się podać cenę...

  Te wyświetlacze można dostać na allegro, dosyć często pewien człowiek je sprzedaje po ok 70zł a ostatnio nawet w ofercie artronica widziałem po 70zł ale 2*16 i były nieco mniejsze gabarytowo. Wystarczy odwiedzić raz na jakiś czas LINK

  Wspomniałem też o problemach z tym VFD, swój problem opisałem tutaj
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1510118.html
  Ale niestety nikt nie potrafił mi pomóc. Jakiś miesiąc temu na instructables.com ktoś mi pisał że miał podobne problemy z vfd noritake'a, i może być to wina pracy w trybie 4bit ale jeszcze tego nie sprawdzałem.

  Krater28 napisał:
  Witam
  manekinen pięknie zaatakowałeś forum swoimi projektami....
  Projekt super sprawa - widać że projektowanie płytek i programowanie sprawia Ci przyjemność - układ dopieszczony w szczegółach.
  Pytanie o działanie programu analizatora - podając na wejście czystą sinusoidę o zwiększającej się częstotliwości będzie świecił tylko jeden słupek (maksymalny poziom) danej częstotliwości? Czy częstotliwości słupków zazębiają się i będą świecić jeszcze dwa po bokach? W opisu kalibracji wynika że jeden - ale dla pewności pytam czy jeden przy maksymalnym "wychyleniu"?
  Jakie częstotliwości są przypisane do tych słupków?

  Tzn zaatakowałem... po prostu wstałem rano i stwierdziłem że wrzucę coś na forum, reszte moich zabawek znajdziesz na mojej stronie (przycisk www)
  Słupki... będziesz widział jeden słupek, ewentualnie dwa lub jeden z dwoma lekko wychylonymi po bokach - zależnie w jaki przedział trafisz z częstotliwością.
  Co do częstotliwości dla każdego ze słupków - patrz w kod źródłowy i na linki wyżej. Kiedyś sprawdzałem co gdzie odpowiada ale nie zapisywałem. Pierwsza połowa pokrywa zakres od ok 70Hz do 1KHz a druga od 1KHz do 20KHz, może troszkę mniej.

  Kreter28 napisał:
  Co do problemów z przetaktowaniem tych nowszych procesorów (z 2009r) o których pisałeś.... może pomogło by pewne zwiększenie napięcia zasilania procesora ponad nominalne?
  20 słupków bardzo mi odpowiada - dwa takie układy do wzmacniacza są idealne.

  Akurat przetaktowane działają, chodzi o przetaktowany przetwornik w tym przypadku, wątpie żeby coś to dało. Ostatnio zamawiałem kilka sztuka atmega8 i każdy z nich nie dawał sobie rady. Natomiast mam dwa starsze procki używane w innych urządzeniach, które bez problemu działały, nawet na 27MHz (patrz trzeci link).

  I na koniec jeszcze UWAGA - każdy program z załącznika zawierał głupią literówkę przez którą przyciski się wzbudzały, dodałem poprawioną wersję.
 • #10
  naelektryzowany
  Poziom 17  
  Czy można by użyć zwykłego LCD HD44780 bo VFD są strasznie drogie a sterownik w końcu ten sam?
 • #12
  robnon01
  Poziom 11  
  Witam wszystkich

  Przy próbie kompilacji pliku .bas dla LCD 2x16 wywala błąd:
  Error: 344 Line 632 (58 too long).
  Po zaprogramowaniu już z hex-a, uruchamia się na chwilę po czym się zawiesza. Soft z najnowszej wersji 2.9 d
 • #13
  manekinen
  Poziom 29  
  Witaj. Zaznacz w opcjach kompilatora "optimize code" to wtedy wejdzie i będzie ok :) Bo kod sie faktycznie ledwie mieści w 8kB i trzeba użyć tej opcji.

  I jeszcze jedna sprawa, jeśli ktoś ma problemy z kursorem to po konfiguracji wyświetlacza prosze sobie dopisać "cursor off" - ja na żadnym wyświetlaczu nie widziałem kursora więc tego polecenia nie dodawałem... z resztą postaram się zaraz uaktualnić paczkę :)
 • #15
  manekinen
  Poziom 29  
  Dzięki za dodanie tego kodu. Ten kod dla 20x4 zajmował wcześniej 8190 bajtów bez polecenia cursor off, polecenie te zajmuje 4 bajty więc takim cuem kod się nie mieścił (8kB=8192b), zrobiliśmy z kolega Mariuszem małą popraweczkę i teraz zajmuje 8138, myślę że ten kod jeszcze bardziej można zmniejszyć i znaleźć miejsce na kolejny efekt :)

  Jeśli ktoś zbudował ten analizator to proszę o info jak to działa, sam zbudowałem kilka sztuk i działały ładnie pięknie ale niektórym osobom dzieją się dziwne rzeczy...
 • #16
  Berny1978
  Poziom 11  
  Witam. Musze powiedzieć że taki gadżet to super sprawa.
  Zafascynował mnie Twój projekt i wygrzebałem ze złomu
  wyświetlacz CU40066MCPB-S31A. Jako że to kluczowy wydatek
  (u producenta na stronie kosztuje 598 dolarów), fajnie by było
  jak by mi działał i nie płaciłbym za niego. Teraz jest problem z aplikacją
  do wyświetlacza, i zwracam się do Ciebie jako experta w tej dziedzinie
  o pomoc w tym temacie lub chociaż specyfikacje.
 • #17
  manekinen
  Poziom 29  
  Wiesz co nic o tym wyświetlaczu nie mogę znaleźć... to jest noritake-itron? Nie mają tego na swojej stronie, maja jakiś podobny CU40066 TW200A - też 6 linii po 40 znaków. Mają taki bu**el na tej stronie że pobranie czegoś graniczy z cudem... Przynajmniej się dowiedziałem że ten podobny do twojego nie będzie działał w zgodzie z HD44780. Daj jakies zdjęcia lepsze, zobaczymy może coś się wymyśli :)
 • #18
  Robson021
  Poziom 9  
  Witam, czy mógłbym prosić o schemat do przycisków (może być ideowy) nie został udostępniony w źródłach, oraz screen z ustawieniami fusebitów do programu bascom avr lub pony prog (chodzi oczywiście o zewnętrzny kwarc 16mhz, nigdzie nie mogę tego znaleźć)
  Postępując według tutoriali na forum zablokowałem już dwie atmegi, więc nie chciałbym ryzykować następnych.
 • #19
  Mariuszek15
  Poziom 24  
  -=|ROBSON|=- Przyciski podłączasz do goldpinów.

  1. 0000 = częstotliwość z zewnętrznego generatora,
  2. 0001 = oscylator w wewnątrz procesora o częstotliwości 1MHz,
  3. 0010 = wewnętrzny oscylator 2MHz,
  4. 0011 = wewnętrzny oscylator 4MHz,
  5. 0100 = wewnętrzny oscylator 8MHz,
  6. 0101 = zewnętrzny oscylator RC 1MHz,
  7. 0110 = zewnętrzny oscylator RC 2MHz,
  8. 0111 = zewnętrzny oscylator RC 4MHz,
  9. 1000 = zewnętrzny oscylator RC 8MHz,
  10. 1001 = zewnętrzny kwarc z kondensatorami 2MHz,
  11. 1010 = zewnętrzny kwarc z kondensatorami 2-4MHz,
  12. 1011 = zewnętrzny kwarc z kondensatorami 4-6MHz,
  13. 1100 = zewnętrzny kwarc z kondensatorami 6-8MHz,
  14. 1101 = zewnętrzny kwarc z kondensatorami 8-10MHz,
  15. 1110 = zewnętrzny kwarc z kondensatorami 10-16MHz. <------

  CKOPT = 1
 • #20
  Robson021
  Poziom 9  
  Niestety wyższe zestawienie już widziałem , często pojawia się w poradnikach, jednak coś mi nie wychodzi, które bity oznaczyć jako 0 a które jako 1 ?
  Analizator widma akustycznego - V2
 • #21
  Mariuszek15
  Poziom 24  
  -=|ROBSON|=- Zainstaluj Bascom :) Szybko i łatwo zaprogramujesz procka.
 • #23
  manekinen
  Poziom 29  
  Ponieważ nie mam czasu na wracanie do tego projektu i testowanie, podzielę się tym tutaj, być może ktoś z Was będzie miał ochotę przetestować zmiany jakie zaproponował nasz sąsiad z Rosji, podpisujący się jako MrShilov.

  Najpierw zaproponował zmiany na schemacie: http://diy.elektroda.eu/analizator-widma-akustycznego-v2/#comment-5775
  Analizator widma akustycznego - V2
  Układ wejściowy działa o wiele lepiej, nie ma tak dużych przebić, widmo jest lepiej odwzorowane.

  A dzisiaj całkiem mnie zaskoczył, podesłał mi na skrzynkę całkiem nowy schemat - bez filtrów, bez jakiegokolwiek WO. Są też zmodyfikowane źródła, które podobno chodzą na tyle szybko że nie trzeba używać zewnętrznego kwarcu. Daję cały załącznik. Proszę zauważyć że użył tam układu w obudowie TQFP, nie wiem czy nie trzeba wprowadzać jakichś zmian dla układu DIP.

  Także gdyby ktoś miał chęci to może sprawdzić :)
 • #24
  Olegkad
  Poziom 1  
  Пробовал прошивки с индикатором prc2004
  ANALIZATOR.V2_9D_20X4, ++++++++++----------
  ANALIZATOR.V2_9E_20X4, ++++++++++----------
  ANALIZATOR.V2_9C_20X4 ++++++++++----------
  работают первые 8 столбцов, с прошивкой
  ANALIZATOR20X4 работает, ++++++++++++++++++++
  но неработают кнопки
  Помогите пожалуйста, с откомпилированной программой для индикатора
  FUTABA M202MD15A (20X2)
 • #25
  pawelz2910
  Poziom 10  
  Jakie są kosztu zbudowania takiego układu ?
 • #26
  masoud
  Poziom 2  
  Hello friends. I'm from Iran.
  I built this circuit, but the part that I do not know where the buttons are connected and how it is connected. (Brightness, sensitivity, etc.)
  In the meantime I lcd 20 * 4 (TS2040-L) I use.
 • #27
  manekinen
  Poziom 29  
  Hi, just connect them to the GND.
 • #28
  masoud
  Poziom 2  
  Thank you.
  Your order is that it can connect 5 wires to the GND?
  And the next question is about this LCD model that I wrote for this circuit to operate with no problem?
 • #29
  Fidel
  Poziom 14  
  Witam mam pytanko zrobiłem właśnie ten układ i potrzebuje kompilacji programu 9E_20X4 w hex posiadam program AVR8 Burn-o-mat v.2 i tu też moje pytanie w załączniku podsyłam screeny proszę tak w prosty sposób pomóc mi jak mam ustawić fusebity nie chce atmegi zablokować któr pozycje włączyć z góry dziękuje za pomoc

  Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2 Analizator widma akustycznego - V2
 • #30
  kulamario
  Poziom 22  
  Witam
  Czy ktoś robił ten projekt?
  Ja wykonałem wersje z LCD 2x16 ale dałem zwykły wyświetlacz
  Projekt nie działa nie wiem co jest nie tak
  na początku był problem z plikiem .BAS error 369 pokazywał bascom
  nie chciał się z kompilować
  Wgrałem HEX
  Nie regulowałem nic bo nie mam oscyloskopu
  Sygnał daje z wyjścia słuchawkowego z telefonu
  Gdy podłącze i zaczynam zwiększać czułość to czy muzyka gra czy nie to i tak wyświetlacz pokazuje efekty (słupki, paski, kreski, owal, lub drabinki) tak jak by grała muzyka choć nie gra

  Proszę o rady