Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt: Lodówka z PC - jak poprawić wydajność chłodzenia?

08 Lut 2010 09:06 2787 3
 • Poziom 2  
  Witam,

  Wraz z kumplem chcieliśmy stworzyć z obudowy (żeby nie powiedzieć, że z komputera :)) lodówkę, w której moglibyśmy trzymać np. mleko czy piwo. Wszystko zasilane jest z ATX-owego zasilacza 350W.

  Na początku myśleliśmy, że sama cyrkulacja powietrza przy pomocy wiatraków cokolwiek obniży nam temperaturę - błędne założenie - po testach temperatura spadła o 0,5°C. Znalazłem więc coś takiego jak moduł Paltiera który mógłby nam posłużyć do ochłodzenia powietrza. I właśnie tutaj moje pytanie - czy moduł Paltiera nadaje się do chłodzenia powietrza? Czy może wyłącznie obniżyć temperaturę jakiegoś przedmiotu?

  Zakupiłem już na allegro taki moduł o mocy 136W jednak zanim przejdę do montowania go gdziekolwiek chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy teoretycznej.

  Jak w tym momencie wygląda ta lodówka pokazuje poniższy schemat:

  Projekt: Lodówka z PC - jak poprawić wydajność chłodzenia?

  W takim razie gdzie najlepiej i jak umieścić ten moduł aby chłodzenie było najwydajniejsze?
  Czy takie umiejscowienie wiatraków jest wydajne?

  Pozdrawiam :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Ogólnie to jest tak: moduł Peltiera ma dwie strony, zimną i gorącą. Zimna strona musi znaleźć się wewnątrz obudowy razem z wentylatorem który będzie rozprowadzał to zimno z powierzchni modułu po całej obudowie. Strona gorąca musi być na zewnątrz obudowy plus oczywiście wentylator chłodzący. No i nie należy zapomnieć o izolacji termicznej całej obudowy.

 • Poziom 37  
  Podejrzewam że lepsza byłaby skrzynka drewniana - choćby z racji izolacji.
  Ten moduł pobiera 136W z zasilania? Czy tyle ciepła przenosi na druga stronę? Pamiętaj że sprawność ich jest niska i 'wypompowanie' ciepła 100W ze środka powoduje kilkakrotnie większe wygenerowanie ciepła na zewnątrz. To sporo ciepła bardzo blisko obudowy przez którą będzie przenikać spowrotem.
 • Poziom 2  
  Chris_W napisał:
  Ten moduł pobiera 136W z zasilania?


  Tak, tyle pobiera zasilania.

  Chris_W napisał:
  To sporo ciepła bardzo blisko obudowy przez którą będzie przenikać spowrotem.


  Dokładnie. Dlatego myślę, żeby zastosować spory radiator z wiatrakiem odprowadzającym ciepło. Nie wiem czy nie trzeba będzie dodatkowo użyć jakiegoś "materiału" obok tego modułu żeby trochę tego ciepła przejął. Wyobrażam sobie, że temperatura po ciepłej stronie będzie wręcz ogromna. Dowiem się dopiero gdy otrzymam już ten moduł i będę mógł to sprawdzić.

  Też właśnie, był pomysł z drewnianą obudową. Jeżeli ta nie przyniesie rezultatu trzeba będzie jakąś zbić. I w sumie nawet lepiej estetycznie to będzie wyglądać.