Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektywność bezpieczników topikowych w poł. z nadprądowymi

TecumsehZuo 08 Lut 2010 12:53 5800 6
  • #1 08 Lut 2010 12:53
    TecumsehZuo
    Poziom 2  

Witam
    Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich zabezpieczeń, rysunek poglądowy zamieszczam poniżej: (dodam tylko, że w obecnej chwili jak mam zwarcie w warsztacie to wywala mi wszystko po kolei na danej fazie)

Selektywność bezpieczników topikowych w poł. z nadprądowymi

opisy:
    bezpieczniki topikowe na zabezpieczeniu przedlicznikowym na trzech fazach,
    bezpieczniki topikowe na zabezpieczeniu za licznikiem prawdopodobnie na trzech
    fazach i kablu neutralnym (albo na coś innego - kable w ścianie).

kabel prowadzący z domu do warsztatu (w ziemi) wymieniany z 15-lat temu (4-żyłowy
    prawdopodobnie miedź 2,5 mm2 na 1 żyłę - muszę jeszcze dokładnie zobaczyć).

w domu są topiki, w warsztacie będą nadprądowe (w tym momencie nic nie ma), obciążenie w domu standardowe (kuchenka elektryczna, ale co z tego jak nie wiem, jak w domu jest rozprowadzona sieć - budownictwo, początek lat 80), w warsztacie będą silniki dwa o mocy 5 kW każdy (3-fazowe) - reszta informacji na obrazku.

nie wiem czy dobrze myślę (nie podaję przemyśleń, bo pewnie są błędne) z tymi zabezpieczeniami i dlatego chciałbym Was obeznanych w temacie poprosić o pomoc.

0 6
  • #2 08 Lut 2010 13:53
    piotr_krak
    Poziom 24  

Podaj jeszcze wartości prądowe zabezpieczeń.

Co do selektywności w bezpiecznikach topikowych nie było w większości z tym problemu. Jeśli chodzi o zabezpieczenia nadprądowe (tzw "S-ki") to przyjmuje się krotność 1,6.

0
  • #3 08 Lut 2010 15:18
    TecumsehZuo
    Poziom 2  

piotr_krak napisał:
    Podaj jeszcze wartości prądowe zabezpieczeń.

Co do selektywności w bezpiecznikach topikowych nie było w większości z tym problemu. Jeśli chodzi o zabezpieczenia nadprądowe (tzw "S-ki") to przyjmuje się krotność 1,6.

tzn. przedlicznikowe 3x25A zwłoczne -> za licznikowe 3x20A zwłoczne-> warsztat 1x "S-ka" typu C na 16A (silnik) + inne

o to chodzi? stosując te współczynniki to mi prądu zabraknie w warsztacie :)

0
  • #4 08 Lut 2010 20:02
    Miniax
    Poziom 30  

Istnieje możliwość, że p prąd zwarciowy jest "zbyt niski" i po prostu nie powoduje natychmiastowego zadziałania wyłącznika nad prądowego, przez co zwłoczne topiki zdążą się przepalić (jeżeli masz na zbyciu to zamiast C16 możesz spróbować dać B16 i sprawdzić jak układ zachowa się przy zwarciu) jeżeli będzie dobrze, to może pomyśleć nad zostawieniem i zastosowaniem jakiegoś soft startu do silnika?

0
  • #5 09 Lut 2010 11:15
    TecumsehZuo
    Poziom 2  

Miniax napisał:
    Istnieje możliwość, że p prąd zwarciowy jest "zbyt niski" i po prostu nie powoduje natychmiastowego zadziałania wyłącznika nad prądowego, przez co zwłoczne topiki zdążą się przepalić (jeżeli masz na zbyciu to zamiast C16 możesz spróbować dać B16 i sprawdzić jak układ zachowa się przy zwarciu) jeżeli będzie dobrze, to może pomyśleć nad zostawieniem i zastosowaniem jakiegoś soft startu do silnika?

soft starty do silników odpadają, zrobią się za duże koszty.
    na "B" to chyba będzie sinik cały czas wyrzucało hmm

w katalogu "General Electric" wyczytałem:

Code:
    Bezpieczniki topikowe są względem siebie selektywne, jeśli prądy znamionowe różnią się co

najmniej o współczynnik 1,6, tak, że i w tym przypadku nie powinny występować trudności
    z selektywnością.

kuchenka jest na 1-fazie, a więc musi być tak jak pisałem post powyżej, przez co współczynnik nie będzie zachowany.

Code:
    [...] selektywność wyłącznika instalacyjnego nadprądowego względem

bezpiecznika topikowego uzależniona jest od wielkości prądu zwarciowego i ograniczenia
    prądowego wyłącznika nadprądowego.

oj głęboka woda...

Cytat:
    tzn. przedlicznikowe 3x25A zwłoczne -> za licznikowe 3x20A zwłoczne-> warsztat 1x "S-ka" typu C na 16A (silnik) + inne

Tak będzie poprawnie? Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Lut 2010 12:17
    piotr_krak
    Poziom 24  

1 - Można też zamienić zabezpieczenie przedlicznikowe i za licznikowe na selektywne reszta zostaje

2 - bawimy się w dobór charakterystyk, tylko to pomoże przy przeciążeniach a przy zwarciach i tak efekt może być taki sam

3- Unikamy zwarć ;)

Tu masz katalog z Moliera o aparaturze:
    http://www.moeller.pl/Documentation/Broszury/Broszura_wyl_FAZ_FI.pdf

A tu selektywny hager:
    http://download.hager.com/hagergroup.pl/files...d/instruction_manuals/Hager/SLS2_info_net.pdf

0
  • #7 09 Lut 2010 13:50
    TecumsehZuo
    Poziom 2  

piotr_krak napisał:
    3- Unikamy zwarć ;)

Ok, dzięki za pomoc,
    rozgryzłem już jak mam położoną całą instalację elektryczną w domu i jak jest prowadzona do warsztatu (ten 4 topik za licznikiem to jest rozdzielona jedna faza, która jest rozprowadzona po całym domu = porażka),
    przed chwilą zrobiłem selektywność na topikach,
    a w warsztacie jak będzie zwarcie to wywali mi tylko zalicznikowe topiki :)

0
  Szukaj w 5mln produktów