Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamontowanie zwrotnicy do fabrycznych kolumn.

08 Lut 2010 17:04 1118 5
  • Poziom 22  
    Witam.
    Posiadam w domu 2 kolumny 3 drożne (tak pisze w instrukcji), 2x 16cm(jeden z kopułką, drugi płaski) i 1x gwizdek. Wiem, że kolumny nie posiadają zwrotnic, i teraz moje pytanie czy da rade wyliczyć zwrotnice nie znając parametrów tych głośników? Dodam, że gwizdki chciałbym wymienić na coś innego, bo jedynie do nich mam tu zastrzeżenia. Na razie nie podaję więcej konkretów ponieważ potrzebna mi teraz jedynie informacja czy jest to możliwe czy nie...
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
  • Poziom 26  
    Co to za kolumny? To że nie mają zwrotnic nie oznacza, że nie posiadają jakiś filtrów ( skończyłbyś szybko wysokotonówkę ). Obawiam się, że nawet zwrotnica uniwersalna poprawy nie wniesie. Jeśli nie znasz podstawowych parametrów to musisz je zmierzyć - ale do tego potrzeba sprzętu i sporej wiedzy bo projektowanie zwrotnic wcale takie proste nie jest.
  • Poziom 17  
    Jeżeli nie masz parametrów głośników, to musisz je zmierzyć za pomocą urządzenia które kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Zwrotnica w najprostszej wersji to tylko kondensator i rezystor na wysokotonówe, a głośnik basowy puszczony całym pasmem; to jest zestaw1,5 drożny

Lepsza opcja to na głośnik basowy korektor impedancji i cewka, na głośni wysokotonowy kondensator i rezystor - zestaw 2 drożny ze zwrotnicą 1 rzędu

Pamiętaj o korektorze impedancji bo on MUSI BYĆ żeby zwrotnica działała
  • Poziom 22  
    No właśnie tu jest problem, że nie znam parametrów tych głośników... jedyne parametry jakie bym znał to nowych wysokotonówek... czy może się mylę i ich wybór też nie jest tak oczywisty jak mi się wydaje i mogą być z tym problemy?

Cięcia tych 16stek można dokonać intuicyjnie...

Chodzi mi o polepszenie jakości poprzez: wymianę wysokotonówek oraz włożenie zwrotnicy.
    Jakies rady?
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Pamiętaj o korektorze impedancji bo on MUSI BYĆ żeby zwrotnica działała

Tak gwoli ścisłości, to nie jest one niezbędny. Czasem wystarczy dać cewkę o większej indukcyjności i wyjdzie na to samo co z korektorem (oczywiście mówię tu o profesjonalnym projektowaniu zwrotnicy za pomocą pomiarów, a nie liczeniu na pałę).

Co do samego sedna tematu - da się do zrobić samym mikrofonem za 15 zł ( panasonic WM 61A z Allegro) i odpowiednim programem - http://www.audiostereo.pl/Program_do_pomiarow_charakterystyki_cz__52913.html ale do tego trzeba mieć kilkanaście różnych elementów pasywnych (cewek kondensorów, etc) by testować w praktyce ich działanie.