Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DIORA Ws 354 Tuning

25 Jul 2004 23:07 12664 45
  • User removed account  
  • TespolTespol
  • Level 32  
    120VA zasilania w sam raz na max 2*35W - już więcej się nie da.
  • TespolTespol
  • Level 38  
    Na podniesienie mocy wzmacniacza nie ma szans - było by to nawet niewskazane.
    Spaliło mi kiedyś trafo w WS442 i dla zabawy podpiołem tam TS90/11.
    Zrobiłem to w celu takim by wzmacniacz mógł pracować z 4R jednak to sie nie udało ponieważ i tak wydawał te szczelania ale mniejsza z tym.
    Po ok 40 min grania transformator był bardzo gorący na tyle że w jego promieniu było odczuwalne ciepło....
    Ktoś kiedyś zakładał temat o spalonym trafie w WS502 chyba i nawet pokazał zdjęcie.
    Z moim mogło sie stać to samo :).
  • Level 12  
    Jak chcesz zrobić na cacy wzmacniacz, to wywal z niego pare tych śmiesznych filtrów, przełączników i kondensatorów elektrolitycznych 2,2 - bo to tylko dusi dźwięk.
    Prosta sprawa - puść czysty sygnał audio prosto na przedwzmacniacz, a sam się przekonasz.
  • Level 38  
    Miałem nie jednego 354 i jak chcesz zwiększyć moc jest to niemożliwe do zrobienia choćby ze względu na radiator który nie jest dużych rozmiarów.Siedzi tam słabe trafo TS120/24 - 2x13V i 2x9V połączone ze sobą.Nie twierdze że to zły wzmacniacz bo to był kawał maszyny.Tylko o tuningu mocowym zapomnij.Lepiej zrobić tuning JAKOŚCIOWY.
  • Level 17  
    Pomijam starożytne rozwiązanie końcówki, w której parametry szybkościowe w ogóle nie były brane pod uwagę, to powiedzcie mi cwaniaczki jak chcecie przerobić idiotyczne rozwiązanie przedwzmacniacza, który może posłużyć jedynie do radia kuchennego. Wiecie co to dobry przedwzmacniacz o zasilaniu symetrycznym ...?
    W syfie technicsowskim są już zastosowane b. dobre WO symetrycznie zasilane. Pokory panowie. Jedyny tuning, to zmiana komponentów na lepsze, współczesne jakościowo lub wywalenie wszystkiego i zrobienie nowego układu od zera. Co do zwiększenia mocy to koledzy wyjaśnili wszystko, ale można rozważać wstawienie nowoczesnego trafa z większym napięciem i dużych radiatorów (pomijam oczywistą sprawę wymiany tranzystorów mocy na współczesne).
  • Level 35  
    jasne qr ...a że syfiasty przedwmacniacz on podbija sensownie ok 40hz albo wyżej i słychać to podbicie w kolumnach a nie technics kenwood i inne gówno (tak chce dostać ostrzeżenie ) 20hz które jeden na 1000000 głośników przetworzy może i ma subsonic ale po co 20hz ?
    już nie mówie o stk które tylko na popielniczke sie nadają ew można z nich coś innego zrobić na pewno nie wzmacniacz :x
    wzmacniacze diory od technicsów dzieli 20 letnia przepaść technologiczna a tak czy tak są lepsze można w nich pozmieiać kondy porzeczyścić lub zmienić pr-ki i też zagra w dodatku już nie wspomne o różnicy w cenie w komponentach do diory i technicsa (stk są dowodem że za g..o też sie płaci nie tylko zxa jakość ) a przedwzmacniacz zasilany symetrycznie .....tak nudze sie i se taki zrobie mam mam za prosty zasilacz i za mało problemów :x z pojedynczym zasilaniem i dobrymi kondami też nie ma problemów z pasmem i jakością a wymaga tylko + i -

autorowi pytania jeśli wzmak ma 2x35 i trafo 120 to bez wymiany trafka nic sie nie ruszy jakby sie trafko 200 wat zmieściło to możnaby nad zrobieniem nawet 2x60 mśleć tylko radiator nie byłoby gdzie wstawić tak więc ie da sie ztuningować :cry: mocowo jakościowo to zmień kondy potencjometry

Używanie przekleństw
  • Level 17  
    micho - nie będę odpowiadał Ci dokładnie, na Twoje wynurzenia bo widzę że to nic nie da. Jedno tylko mnie zasatanawia - ubliżasz jak szalony układom STK a to właśnie te układy stosowała Diora w swoich najlepszych końcowych wyrobach (bez porównania wyższych jakościowo niż WS 354), więc zastanów się na chwilę przed kolejnymi wpisami.
  • Level 38  
    Jeżeli mówisz o WS504 to sie mylisz.Był to jeden również z gorszych wzmacniaczy.Słuchałem więc wiem co mówie.Te 2x100W z palsca wyssane.Nie za fajny bas i wysokie.Nie polecam :)
  • Level 17  
    ALTON - Tobie akurat uwierzę w to co piszesz. Ja słuchałem tego wzmaka dawno i nie miałem tego sprzętu co obecnie (w szczególności kolumn) więc o porównania i oceny było też cięzko - takie czasy... Dżwięk wydawał mi się poprawny. To co piszesz o negatywnym dźwięku mogło wynikać z bublowatego modelu, wyschniętych kondensatorów czy jeszcze innych rzeczy. Jestem przekonany zaś że nie odpowiadała za to ujemne zjawisko hybryda końcowa jako taka (chyba że była dziabnięta). A swoją drogą mógłbyś powiedzieć parę słów o sprzęcie Diory....
    M. zd. nie był to ideał i jak pojawiły się na rynku Rotele, Nad`y, Marantze to nie było sensu oglądać się na te konstrukcje, chyba że tak jak dziś oglądamy się za jadącą jeszcze "Syrenką" a porównania bezpośrednie brzmienia wzmacniaczy degradowały naszą produkcję (oczywiście nie przy użyciu kolumn Altusopodobnych).
  • Level 38  
    Owszem moge powiedzieć.Diora to kawał sprzętu :!: :!:.Sam mam bardzo dużo wzmacniaczy diory i amplitunerów jak np.AT9100,amator1,2,3 ,Tosce ze wzmacniaczy zaś mam WS304s,WS354,WS442,WS4421-wersja na wxport,ws311d itd.Jest to dlamnie bardzo dobra firma.Jednak mnie zupełnie nie podobałsie ws(po za tym że miał pilot :)).Owszem możliwe że był powysychany w środku bo nie był mój ale tak jak go usłyszałem tak napisałem.Wiem że w środku siedziały orginalne STK4044(pisze że nie były to podrubki).Do tego oglądałem trafo.2x40V 0,7A :?.Aha i niewiem czy u was ale jak sie tego ws załącza to aż cała szafka zadrży jak te trafo startnie :).
  • Level 17  
    Diora z tego co pamiętam i kojarzę nigdzie nie stosowała soft startu od strony sieci. Po prostu klienci byli i nie trzeba sobie było nimi specjalnie zawracać głowy. Sprzęt - tak jak ja go kojarzę - wyposażony był w słabej jakości potencjometry i przełączniki, które po pewnym czasie dawały się we znaki. Rozwiązania układowe były przeokropne i nieodpowiednie do wysokiej jakości odtwarzania (kiedyś przerabiałem końcówkę mocy - chyba ws301/311 - na współczesną i w efekcie końcowym zrobiłem całą nową, efekt nie był jednak do końca doskonały bo paskudził wszystko przedwzmacniacz, dopiero jego pominięcie spowodowało pojawienie się właściwego dźwięku, który był porównywalny z dobrymi konstrukcjami angielskimi czy japońskimi). Sam jednak mam sentyment do Amatora i kilku innych rzeczy, ale nie był to naprawdę poziom światowy. Z tym jest chyba tak jak ze wspomnieniem pierwszej dziewczyny....mogła być niedoskonała ale jednak wspomina się ją specjalnie ;)
  • Level 35  
    wojtek i no sory że tak ostro przepraszam :oops: ale ja słyszałem tylko diory tranzystorowe i jedą na stk taka z regulacją głosności i basu przyciskami i grała beznadziejnie w porównaniu z np ws303 jakoś mało basu szbko zniekształcała i w dodatku po jedej umprze na 8 omowych kolumnach sie spaliła
  • User removed account  
  • Level 34  
    Jestem po Radiobudzie z Dzierżoniowa i pewno do obiektywizmu mi daleko.
    Pamiętam, (opowiadał mi belfer na materiałoznawstwie elektronicznym) że kiedy Polska miała kupić licencję RCA na wzmacniacz mocy - jeden z inż. z biura konstrukcyjnego dodał zenerkę równolegle z kondensatorem, przy stopniu różnicowym na wejściu i po pomiarach okazało się, że TIM-y są pomijalnie małe w stosunku do oryginału RCA (sam kondensator elektrolityczny). Nie trzeba było już licencji. Nasz wzmacniacz brzmiał lepiej :D .
    Co do tuningu: wzmacniacz WS301 o mocy 2x20W w/g parametrów producenta - ma na jednym kanale 34W i 2x27W. Pomierzone w Unitra-Serwis w ..... 1984 roku, w mojej obecności.
    Dlatego ten wzmacniacz palił kolumny ZG30!.
  • Level 35  
    :arrow: bartezz diory na stk to badziew zachciało sie diore do chinki upodobniać robili takie extra konstrukcje ns tranzystorach (ws303 ws503 pw3015 tosca ) i zachciało im sie stk (stary trep kopnięty taki skrót :)
    już te nieszczęsne gml(amator 3 stereo aida ) były 100razy lepsze od stk ale diora zrobiła do bani te ostatnie konstrukcje :evil:
  • Level 17  
    pikarel- rozwiązania układowe diory były tak prymitywne i paskudne jak to było tylko możliwe. Pokaż mi choć jedną konstrukcję oryginalną, gdzie zastosowano ciekawy układ we wzmacniaczu mocy lub przedwzmacniaczu, jakieś cudowne zenerki itp. Nawet współczesny top konstruuje się powielając w dziewięćdziesięciu kilku procentach już wypracowane rzeczy i dodaje się jedynie własne drobne modyfikacje szukając ulubionego brzmienia. Inżynierowie z diory lub jej politykierzy nie byli łaskawi nawet zaczerpnąć z obfitości zagranicznych rozwiązań, tylko walili prymitywną masuwę.
  • Level 38  
    Widać miałem racje i to nie moje odczucie że ws504 itd to badziewiak :).Napisze ogólnie.Nieszkodzi że diora jest przestażała i ma daremnie rozwiązane przedwzmacniacze(niestety) ale niejednego urzeka bżmieniem i to jest ważne.Kto wtedy patrzy czy przedwzmacniacz ma tranzystorki BC107 czy BC547.Ważne że ładnie gra i nam sie podoba :!: :)
  • Level 17  
    Widać Ci na Targach Poznańskich nie mieli racji pozytywnie oceniając wzmaki diory z hybrydą STK..... :(. Ja to pal licho bo miałem dołączone badziewne Altusy, które uniemożliwiały poprawny odsłuch ale oni ...
    Mimo wszystko to chyba dobrze że na forum jest duża grupa ludzi zainteresowanych tym co u nas w kraju robiono. Może gdyby nie głupie kierownictwo fabryki, idiotycznie drogie komponenty zachodnie, konieczność stosowania polskich bubli (Elwa, Isostat itd) byłoby zupełnie nieźle ... Dla mnie diora to tak jak Tonsil - idiotyczne kierownictwo doprowadziło do zadłużeń i nawet obecnie są możliwości w miarę taniej produkcji porównywalnej do światowego topu a rzeczywistość jest siermiężna...
  • User removed account  
  • Level 18  
    witam
    Pytanie do altona na jakich kolumnach słuchałeś tego ws 504 że tak go oceniasz.Wg mnie ws 504 to kawał dobrej roboty choć jak przystało na polskie produkty niedopracowanej do końca.A może pomylił ci sie z WS 502 tez na stk. 502 grał fatalnie.Przedwzmacniacz włożony do niego był równie beznadziejny jak jego obudowa.Głównie przez ten wzmacniacz mam wstręt do przyciskowych regulacji dzwięku.Większego syfu od 502 nie mogli zrobić ale WS 504 to już dzień do nocy.
    pozdrawiam
  • Level 38  
    altus1.Niestety nie pomyliłsie bo umiem rozróżniuć wielkości i napisy :).Miałem WS502 i 504.Oba nie są najszczęśliwsze.Ws 502 ma bardzo płaskie bżmienie i nic pozatym zato ma KOPA.Natomiast WS504 słuchałem na 4 parach kolumn.ALTON80,ALTUS140,ALPHARDA samoróbka i Sace86(owszem kolumny nie są za szczęśliwe ale taki dostęp miałem).Grał owszem głośno ale nigdy w życiu nie miał 100W jak to piszą.Podbicie basu też takie płaskie bez mięcha tylko takie suche PPUK :?.Wysokie jeszcze do zniesienia ale też żadna rewelacja.Jedyne co WS 504 ma fajne to WYGLĄD i radiatory ;).Osobiście nigdy w życiu nie wydam na taki wzmacniacz 400zł(allegro),Wole jakiegoś pioonera albo coś.Tam mimo oszukańczych parametrów stosują lepsze elementy mimo wszystko.
  • Level 18  
    witam
    Alton zgodze się ze trudno jest pomylić 502i 504.Trochę przyznam ci racji faktycznie bas z tego ws504 wydał mi sie puszkowy.(cytuje fachowca z serwisu diory:ten wzmacniacz ma krótki dobrze kontrolowany bas.) Ifaktycznie jest on krótki dobrze kontrolowany ale do mięsistości bardzo dużo mu brakuje.Zależy kto co lubi.Co do sopranu to w porównaniu do innych ws jest go może mało ale jest bardzo czysty.Jak patrze na to trafo 120 watowe w środku to też powątpiewam czy ten wzmacniacz ma 100W(wg instrukcji ws504 ma 2x80Wdin, ale w to też nie wierze)
    Powiem jeszcze jedną ciekawostke.Zrobiłem już pare wzmacniaczy między innymi cały kompletny przedwzmacniacz i wzmacniacz mocy z ws504 z tą tylko różnicą że pominąłem cały układ sterujący a więc i przełączniki elektroniczne których w 504 jest od zaj....I brzmienie tego wzmacniacza jest zupełnie inne od fabrycznego między innymi bas jest mocniejszy i bardziej mięsisty.Jeżeli ktoś choć trochę się zna na elektronice i chce ztuningować 504 to może wywalić wszystkie przełączniki elektroniczne i przerobić na przekaźniki.Może jest to śmieszne ale poprawia brzmienie.(wzmacniacz ma większego kopa)
    Alton jaki sprzęt maszw domu i jakie kolumny.Co do tego pionka to słuchałem wzmac za 1200zł nie pamiętam modelu bas może i miał ale sopran był kiepski i nie ma co porównywać do 504(oczywiście sopranu)
    pozdrawiam
  • Level 18  
    Witam
    Ostatnie posty chyba nie dotyczą za bardzo pytania. Odpowiadając krótko:
    1. Zwiększyć moc można podnosząc napięcie zasilania i wstawiająć trafo np. 200VA toroidalne.
    2.Lepsze tranzystory np. TIP 35/36.
    3. Przy standardowym radiatorze i w/ modernizacji nie obejdzie się bez chłodzenia wymuszonego - wentylator od PC + prosta automatykaz tarmistorem na radiatorze inaczej wszystko się zagotuje.
    Marek WS503
  • Level 21  
    czy prócz zmiany tranzystorów ,trafa oraz chłodzenia...trzeba coś jescze zrobić ??????

opisz dokładnie jak możesz :)
  • Level 12  
    Hmm Ja bym to zrobił następująco !

1. Wymienić trafo na jakiegoś sensownego toroida, do tego kondensator w zasilaczu i mostek prostowniczy,A może by się pokusić o zrobienie jakiegoś zasilacza impulsowego ? ze stabilizacją napięć hmm to chyba było by niezłe rozwiązanie a i nieco by waga zmalała ... Tranzystory końcowe wstawić jakieś fajne dardinktony (kiedyś próbowałem wpakować parkę BD649/650 grało ale jakoś dziwnie bo nie były sparowane i zapewne dlatego) uprości to nieco konstrukcję... w korektorku wywalić UL741, czy jakieś inne badziewia 741 i zastosować coś niskoszumnego hmm ponoć LM 741troszeczkę mniej syczą , i prosta robotka bo tylko wylutowanie i wlutowanie nowych,oczywiście nieco zasilanie korektorka można by zmodyfikować, ponadto więkrzość innych elektrolitów do wymiany na dobrej jakości + rezystorki najlepiej 1% tolerancji. oczywiście dołożyć opóźnione załączanie kolumn, i jakieś wymuszone chłodzenie, boo radiatorek uff malusi tam jest ... w najbliższych dniach wezmę się do roboty i o efektak dam znać o ile to kogoś jeszcze zainteresuje ! hmm z racji wieku poleciał mi ostatnio ws354 .. padły tranzystorki końcowe ... hmm troszeczkę buczało aż poleciało ... wina kondensatora w filterku na zasilanu prawdopodobnie. Dobiorę się do niego heh, można jeszcze pobawić się w zmianę pasm korektora ... cóż ... cała gamma przeróbek ! tylko sprawę trzeba sensownie przemyśleć i do roboty !! a może warto by założyć nowy temat ? Ludziska mam nadzieję że ktoś jeszcze słucha muzy za pomocą takowych wzmacniaków !! a nie wszyscy przesiedli się na jamnikowe badziewia rodem z dalekiego wschodu !
  • Admin of Audio group
    Witam !!!

Ja osobiście mam złe doświadczenia z WS354. Kiedyś próbowałem wymienić kondesatory separujące i nie wiem czemu padła mi koncówka mocy :/. Biegunowość zachowałem , powodem wymiany było poprostu wyschniecie. Moj kolega wymienial w swojej potencjometr do głośności i przypadkiem podłaczył kabelki L i P do tej samej nóżki potencjometru i tez mu padła końcówka :/. podłączenia nie mogłybyć złe ponieważ po wymianie tranzystorów sprzęt ruszył.

Jeśli chodzi o mnie to ja bym z tym wzmacniaczem nie kombinował, według mnie to mało udana końcówka mocy.

Jeśli już to wymieniłbym uA 741 na np. OP 07 (zrobiłem tak w swoim korektorze radmora i jest nieporównywalnie lepiej), co do montażu wiatraka od PC to nie wiem gdzie chcecie go umiescić, bo jak dla mnie jest tam za mało miejsca.

Pozdrawiam
  • Level 12  
    Złe doświadczenia :cry: hmm końcówka poleciała ? hmm zapewne kolego nieco coś źle zrobiłeś ! bo nie ma takiej możliwośći aby przy zwarciu jakich kolwiek wyprowadzeń na potencjomatrze uwalić końcówę. jedno z drugim jakoś nie idzie w parze ! ew. w przypadku wystąpienia jakiegoś wzbudzenia mogło się to stać !. Ja swojego WS wyremontowałem i gra. w innym poście /temacie napisałem co zrobiłem. wymieniłem tranzystory końcowe i sterujące tzn wywaliłem je , w ich miejsce zastosowałem darlinktonki , parkę BDW 93C/94C, wymieniłem Trafko na TS120/13 ma wyższe napięcia i więkrzy prąd, tranzystorki w końcówce i w przedwzmacniaku na nowsze (wypadało by wogóle zmienić jego konstrukcjeprzedwzmacniacza) oczywiście elektrolity zmieniłem w zasilaniu i gdzie tylko się dało na nowe , i poprawiło to znacznie brzmienie i wykop wzmacniacza. Co do rozwiązań układowych ... to nie wiem czy zastosowanie jakiejś zenerki jest lepszym rozwiązaniem w porównaniu z lustrzanym źródłem prądowym, chyba nowsze i bardziej profesionalne ... notabene w WS354 jest zastosowane jedno ! nie mam do niego schematu, ale rozczytując płytkę dopatrzyłem się tam takowego. Pozdrawiam wszystkich użytkowników Diorek ;) sprzęt naprawdę niezły mimo swojego już wieku !

Dodano po 53 [minuty]:

A ... jeszcze mała uwaga co do układzików STK, hmm nie wiem czy ludziska się tak naprawdę oriętują co w tych STK siedzi ! jedyna ich najwiękrza wada to to że wydzielają nie współmierną ilość ciepła co do osiąganych mocy ! a w środku cóż ... klasyczny układ wzmacniacza na tranzystorkach , wbudowany w mały poręczny układzik hybrydowy ! nic wielce nadzwyczajnego ! i tajemniczego. w więkrzości przypadków naprawdę niczym się nie różnią od klasyki na tranzystorach ! To samo dotyczy układów GML ... uważam że też nieźle działających. np. GML025 układ dostarczający 25W z pojedyńczym zasilaniem wspaniale się nadaje do przerobienia na zasilanie symetryczne, wtedy pozbywamy się kondensatora na wyjściu, oczywiście trzeba nieco GML-ke w środku zmodyfikować, wymienić tranzystory sterujące na BD139/140 wtedy można śmiało zasilić wyższym napięciem. Ja to przetestowałem i uzyskałem duuużżżooo więkrzą moc przy zasilaniu +/- 30V i jakość dzwięku była całkiem całkiem niezła ... mimo wszystko eksperymęty audio piękna rzecz .... pozdrawiam wszystkich !!
  • Level 18  
    To moze i ja dołożę swoje trzy grosze. Nie znam dobrze wzmacniacza WS 354, ale zajmuje sie tuningiem Radmora 5412, który w ocenie wielu posiadaczy nie nadaje sie do poprawienia brzmienia i mocy. No cóz, aby obalic ten mit udostepniłem swój projekt na łamach tego portalu, jak całkowicie zmienic oblicze tego Radmora.( Radmor stał sie nie do poznania). Panowie , oświadczam , ze kazdy wzmacniacz mozna poprawić pod względem brzmienia, a i moc delikatnie podnieć nie wielkim kosztem. Ach, gdybym miał tylko schemat tego modelu to juz bym cos dawno wykombinował. Pozdrawiam!
  • Level 18  
    Własnie dorwałem schemat tego WS-354. Okazuje się, że kiedyś miałem takiego wzmacniaka. Jak dla mnie miał słaby bas i wzmocnienie. Z brzmieniem końcówki mocy sobie poradziłem, ale jeśli chodzi o wzmocnienie to trzeba dobudować przedwzmacniacz. Takie jest moje zdanie. W końcówkach mocy wymieniłem jedynie R501,502 na chyba 18k, wtedy końcówka nabrała powagi i dostała pięknych basów.