Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie - kombinacje w włączaniu i wyłączaniu

08 Lut 2010 22:33 3295 16
  • Poziom 22  
    Witam.
    Wiem,że podobny problem już był gdzieś poruszany, mój jest odrobinę inny.
    W łazience mam 3 osobne grupy oświetlenia.

Chcę to spiąć funkcjonalnie w następujący sposób:
    Przed wejściem włączam 1 grupę lub drugą, ew. obie jednocześnie.
    Rozumiem,że załatwiłby to łącznik podwójny, ale uwaga:
    Bez względu na to,czy włączona została 1, 2-ga czy obie grupy naraz, zawsze "do towarzystwa" świeci się grupa 3.
    Natomiast wewnątrz łazienki chcę mieć możliwość osobnego wyłączenia grupy i 1 i 2.
    Czyli jakby kolejny łącznik podwójny.
    Czy należałoby spiąć to podwójnymi łącznikami schodowymi? ( jeden wewnątrz a drugi na zewnątrz pomieszczenia)
    Są takie?Może jakieś przekaźniki elektroniczne?
    Już mnie przeraża schemat tego:-(
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Nie ma to jak utrudniać sobie życie :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Przy takich komplikacjach to sterownik PLC zgłupieje nawet. I po co tak komplikować zwykłe oświetlenie w łazience?
  • Poziom 28  
    1i2 grupa łączniki schodowe 3 grupa czujnik ruchu
  • Moderator
    palmus napisał:

Natomiast wewnątrz łazienki chcę mieć możliwość osobnego wyłączenia grupy i 1 i 2.
    Czyli jakby kolejny łącznik podwójny.

Nawet nie wiadomo czy Twoja łazienka (wielkość) upoważnia Cię do takich rojeń. Najpierw przedstaw porządnie wszelkie dane, a potem stawiaj pytania.
  • Poziom 11  
    jest firma która robi coś na kształt automatyki tylko że komunikacja po kablach zasilających i cenowo nie wypada najgorzej, i możesz także dowolnie programować włączniki, odbiorniki a nawet gniazda (jeżeli są w tym samym obwodzie), system się nazywa "all in one", trochę testowałem i muszę przyznać że możliwości całkiem przyjemne
  • Poziom 22  
    Ponieważ jest tyle rozbieżnych opinii odpowiem wszystkim:

Arturo2005-> utrudnienie to tylko sposób połączenia, potem w użytkowaniu tylko radocha:)
    tragi-> ponieważ nie chcę mieć zwykłego oświetlenia w łazience
    slawekx-> w zasadzie ok, ale czujnik ruchu tu nie zagra, o tym niżej:-)
    dugii-> aż tak nie chcę szaleć, oglądałem Moellera, ale myślę,że można prościej

retrofood->wielkość łazienki nie ma znaczenia.Nic również nie upoważnia Cię do kpin z tego co robię w moim własnym domu.Czterem uczestnikom wątku dane wystarczyły.Zatem specjalnie dla Ciebie poszerzony opis:

Wchodzę do łazienki i włączam z zewnątrz "światło główne" (grupa nr 2, czyli 4 halogenki)Tym samym włączają mi się taśmy LED (grupa nr 3) oświetlające wnęki i półki.To ma się świecić stale, gdy świeci się jakiekolwiek inne światło.
    Włażę do wanny, biorę ze sobą piwo, a przedtem już wewnątrz łazienki gaszę "światło główne"(grupa 2) i włączam lokalną, wannową sekcję 8 halogenków (grupa nr 1) tworząc sobie piwny nastrój. Półki nadal podświetlone.Chcę jednak móc włączyć i wyłączyć oświetlenie wanny(grupa 1) również z zewnątrz.
    Podsumowując,stawiam pytanie np. takie:
    Jak połączyć 2 podwójne wyłączniki schodowe,żeby włączając którymkolwiek z nich grupę 1 lub 2, załączyć grupę nr3.
    Wszystko.
  • Moderator
    palmus napisał:

retrofood->wielkość łazienki nie ma znaczenia.Nic również nie upoważnia Cię do kpin z tego co robię w moim własnym domu.Czterem uczestnikom wątku dane wystarczyły.Zatem specjalnie dla Ciebie poszerzony opis:

Zapewniam Cię, Kolego, ze nie mam najmniejszego zamiaru kpić z Ciebie, ani z Twoich zamiarów. A to, że czterem uczestnikom wątku Twoje opisy wystarczyły, to nie znaczy, że oni Tobie w czymś pomogli i że oni mają rację.
    Wyjaśnię, czego dotyczy moja wątpliwość. Otóż wykonawcę instalacji w łazienkach obowiązują określone przepisy i normy. Mówią one m.in. o tym, że we wnętrzu łazienki należy wydzielić strefy i norma mówi wyraźnie co wolno, a czego nie wolno w strefach montować. Dlatego napisałem, że nie podałeś wymiarów i dlatego, jak dotąd, nie może być dobrych odpowiedzi, czy to tam planujesz jest wykonalne. Bo mamy za mało danych. Mnie nie interesuje co i z kim tam będziesz pił. Natomiast przydałby się szkic z pokazaniem położenia wanny i Twojego planowanego oświetlenia. No i wymiary łazienki.

Nadmieniam, że namawianie do łamania prawa, nie jest tutaj tolerowane.
  • Poziom 22  
    Teraz twoja koncepcja stała się bardziej jasna, po tym co napisałeś. Spróbuj rozrysować sobie schemat logiczny tego ustrojstwa (funkcję logiczną) i wtedy można by to np. zrealizować na stycznikach lub przekaźnikach z parami styków zwiernych i rozwiernych.
  • Poziom 22  
    Ok.
    Napadłeś na mnie "rojeniami" a pytanie nie dotyczyło kwestii czy mogę instalować łączniki w strefie I czy II, tylko kwestii schematu połączeń.
    Dla uspokojenia: miejsce łączników to strefa III, wystarczająco daleko od wanny.Oczka halogenowe 12V.
    Na marginesie:przecież słowo "łazienka" mógłbym śmiało zastąpić słowem "kuchnia";)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    palmus napisał:

Dla uspokojenia: miejsce łączników to strefa III, wystarczająco daleko od wanny.Oczka halogenowe 12V.
    Na marginesie:przecież słowo "łazienka" mógłbym śmiało zastąpić słowem "kuchnia";)

Nie spotkałem się z takimi łącznikami, które pozwoliłyby realizować Twój pomysł bezpośrednio. Może są, ale ja o tym nie wiem.
    Proste sposoby są dwa:
    1. Przy stosowaniu napięcia przemiennego 12V dodatkowe przekaźniki wpięte cewką równolegle do żarówek grupy 1 i 2, łączące grupę 3 (1 i 2 na przełącznikach schodowych)
    2. Przy zastosowaniu napięcia stałego 12V pewnie wystarczyłoby zastosować po jednej diodzie danej w kierunku przewodzenia od grupy 1 do 3 i od grupy 2 do 3. I tak samo przełączniki schodowe.

Można by przeanalizować schemat przekaźników bistabilnych na obwody 1 i 2, wtedy być może dałoby się zastosować podwójne przyciski dzwonkowe. ale pewny nie jestem.
  • Poziom 22  
    Równolegle do żarówek podpiąc cewki przekażników i styki NO tych przekaźników połączone równolegle zapalają obwód nr3.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Włącznik S1 zapala całość
    Włącznik S2 pozwala na wybór: światło górne lub nad wanną
    Przełącznik S3 pozwala na wybór: światło górne lub nad wanną (wewnątrz pomieszczenia)
  • Poziom 22  
    Ja bym bym rozwiązał problem w ten sposób spełnia wszystkiw wymogi autora i mamy tylko 2 podwójne wyłaczniki schodowe. do dyspzycji.
  • Poziom 22  
    Tymczasem rozgryzłem to na jeszcze inny sposób, jednak pafciowaw zaproponował najlepsze rozwiązanie na giełdzie pomysłów;-)