Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiepski odbiór polsatu z anteny siatkowej

09 Lut 2010 11:47 5516 16
  • Poziom 11  
    Bardzo mi źle odbiera polsat z anteny siatkowej Do nadajnika mam jakieś 25 km Czy można jakoś poprawić ten odbiór?
  • Poziom 28  
    Zastosować antenę kierunkową.
  • Moderator
    Na początek sprawdź czy sygnał Polsatu który odbierasz pochodzi z Płocka i jest nadawany na k.21. Alternatywnie możesz odbierać Polsat na kanałach 44 z Warszawy, 49 z Łodzi i 58 z Konina.
  • Poziom 11  
    a jak to sprawdzic skąd pochodzi sygnał?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    cyryl70 napisał:
    a jak to sprawdzic skąd pochodzi sygnał?

Zestroić ( wstroić ) telewizor na te podane kanały i zobaczyć jak i co odbierasz.
    A numer kanału może świadczyć o tym z jakiego nadajnika odbierasz. :!:

Strojenie odbiornika w wybrane "kanały" jest podane w każdej instrukcji obsługi.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Jeżeli antene masz postawiona w kierunku Płocka to najprawdopodobniej odbiarasz POLSAT z Płocka (1 kW) na k.21 natomisat TVP1 i 2 odbierasz z Rachocina k. Sierpca (2x 1 MW).
  • Poziom 11  
    antene mam ustawioną na Płock Tzn że mam ustawić telewizor na kanale 21 i wtedy włączyc wyszukiwanie?
  • Poziom 18  
    Nie.
    To oznacza, że na dowolnym nr programu masz włączyć wyszukiwanie.
    Jeżeli masz możliwość wpisania nr kanału to wybierz C21.
    Jeżeli masz możliwość wpisania częstotliwości to wpisz 471,25MHz.
    Jeżeli nie masz możliwośći wpisania to program ten powinien się pojawić podczas przeszukiwania na początku zakresu UHF

kanał <---> to nie jest to samo co nr programu.
    Kanał - to nr kanału TV (częstotliwości) na którym jest nadawany program TV
  • Poziom 10  
    Może podaj jaki masz model tv,bo jeśli starszy to tylko wyszukiwanie UHF wchodzi w grę. Nie musisz mieć ustawione na kanale 21,programy możesz wyszukiwać w dowolnej kolejności.
  • Poziom 11  
    mój telewizor to sony 28" trinitron płaski panoramiczny kineskopowy U mnie w mieście wszyscy mają antene siatkową ustawiona na sierpc
  • Moderator
    Zrób próbę i obróc antene na południowy wschód, mniej więcej 90 stopni w prawo od Sierpca.
    Zapuść strojenie automatyczne zakresu UHF na którejs z wolnych pozycji kanałowych, no 9tej czy 10tej...
    Jezlei strojenie jest automatyczne i nie ma tzw. hiperbandu - czyli kanalów kablowych (przu okazji sprawdź jak wyglada opcja strojenie i czy jest tryb ręczny) - to strojenie odbędzie sie od kanalu 21go w górę.
    Na Twoim terenie powinno być tak ze za Polsatem powina sie pojawić najpierw TVP2 na kanale 27mym z Raszyna, potem na kanale 29tym TVP1 z Sierpca, potem na kanale 33 TV4 z Raszyna, potem na kanale 35 TVN z Raszyna, potem na kanale 39 TVP2 z Sierpca, potem na kanle 41 Plus z raszyna, nastepnie bedzie Polsat na k.44 i TVP3Info na kanale 51.
    Przypuszczam ze nadajniki łódzkie beda odbierane dopiero po obróceniu anteny na południe i nie wpowinny byc odbierane.
    Jak chceszsie pobawić to warto. W razie czego wrócisz do poprzednich ustawień.
  • Poziom 13  
    Zapomniałeś podać kolor obudowy TV - to bardzo ważne:D

Kolego, podaj więcej szczegółów skoro oczekujesz pomocy a nie, żeby inni wyciągali coś od Ciebie krok po kroku.
    Typ TV, model, znajdziesz w nadruku z przodu lub z tyłu odbiornika, ew. zobacz instrukcję obsługi lub kartę gwarancyjną,

- a jak ci "wszyscy w mieście" odbierają Polsat,
    - czy tak jest od początku zainstalowania anteny, czy to się ostatnio zmieniło,
    - jaki jest odbiór innych programów, bo chyba coś jeszcze łapiesz z tej anteny,
    - jeżeli chodzi Ci tylko o Polsat, to najlepsza jest kierunkowa, kanałowa antena no ale trzeba znać kanał-częstotliwość nadajnika,
    - można podejść do najbliższego punktu naprawy sprzętu RTV i tam Ci powiedzą o jaki kanał chodzi.
  • Poziom 11  
    z tej siatkówki odbieram jedynke - odbiera dobrze, dwójke - troche gorzej i polsat słabo Od początku jest tak Wszyscy sąsiedzi mają też na sierpc siatkówki ustawione i w całym mieście tez raczej
    Witam.

Jeżeli można wierzyć Emitel-owi to TVP1 i TVP2 z Płocka nadają z astronomiczną mocą 1000kW (1MWat) każdy.
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E

Z odległości około 23km od nadajnika to obraz z takich nadajników powinien być "kryształowo piękny".

Jak przyjdzie wiosna to zdemontuj to coś co nazywasz anteną "siatkową" i zdemontuj kabel koncentryczny.

Następnie zainstaluj sobie Nowy kabel koncentryczny i Nową (normalną) antena do TV.

Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Wydawało mi się, że irekr fachowo wyjaśnił wszystko, ale temat się ciągnie, więc dodam swoje 3 gorsze.
    SP5ANJ napisał:
    i zdemontuj kabel koncentryczny.
    Albo utnij go nożycami, co polepszy TVP1 i 2, a usunie Polsat.

Sprawa banalnie prosta: nie jestem takim fachowcem jak irekr, ale strzelam że na uciętym kablu (jako antenie) poziom sygnału będzie rzędu 80 dBuV, ta antena siatkowa ma niemal na pewno i typowo bardzo mocny wzmacniacz np.30 dB, co daje razem 110 dBuV (zamiast zalecanych 62-80), czyli przesterowanie wzmacniacza.

Jednak zamiast ucinać kabel lepiej wyjąć wtyczkę i włożyć tam palec (a może nawet nie i samo gniazdo wystarczy za antenę, ja tak z 45 km łapię ledwo widoczne TVP2 700 kW z Łazów), to powinno dać idealny odbiór TVP. Jeśli nie to można myśleć dalej, ale i tak trzeba sprawdzić wszystkie kierunki opisane przez irkar, a ewentualny mix będzie skomplikowany.
  • Poziom 11  
    ustawiłem antene na raszyn a potem na łódź i wtedy to wogóle nie mam odbioru jedynie pozostaje sierpc z jedynką i dwójką i płock z polsatem Mieszkam w domku parterowym , mój maszt to około 6 metrów Pierwszą dużą przeszkodą na lini anteny do nadajnika jest budynek piętrowy w odległóści 100 m i pewnie tak juz musi pozostac
    cyryl70 napisał:
    ustawiłem antene na raszyn a potem na łódź i wtedy to wogóle nie mam odbioru ...

Widzę, że nasze porady ( w szczególności kol. irekr ) co do twojej anteny - nie bierzesz do "serca".

Polemika idzie w stronę narzekania - więc temat Zamykam.

Jeżeli będzie potrzeba ponownego jego otwarcia, to proszę o info na PW.

Pozdrawiam.