Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić "sygnalizator stanu ogrodzenia"?

ddit 09 Feb 2010 15:54 4625 10
    ddit
    Level 10  
    Witam.
    Jak w temacie. Zamierzam zrobić ogrodzenie, pod które będzie podłączony pastuch (elektryzator) takiego typu: http://www.olko.com.pl/site/index.php?co=produkty〈=pl&idprod=64 . W przypadku rozerwania ogrodzenia muszę szybko wiedzieć o zaistniałej sytuacji. Pomogło by mi takie urządzenie http://www.olko.com.pl/site/index.php?co=produkty〈=pl&idprod=225 . Pytanie, jak je zrobić i czy w ogóle to by się kalkulowało.
    Inną możliwością jest rozebranie pastucha (wiąże się z utrata gwarancji;/) i dolutowanie długiego kabla z dioda (+malutki "brzeczek") pod diodę oryginalnie wlutowaną służącą do wskazywania usterki ogrodzenia. pastuch można by było mieć w innym pomieszczeniu, a diodę np we własnym pokoju.
    A może Wy macie inny, lepszy pomysł. Za wszystkie sugestie, podpowiedzi będę bardzo wdzięczny. pozdrawiam
    gandrzejan
    Level 12  
    Cześć. Przed paroma laty wykonałem urządzenie o które pytasz.Schemat jest do znalezienia. Działanie było następujące.Wysokie napięcie podane było na autotrafo(w tej roli cewka zapłonowa od jakiegoś motocykla chyba WSK)na końcówkę wys nap. Następnie ok50V przez rezystor i diodę na kondesator w obwodzie bazy tranzystora który przełączał przekaźnik. Zanik impulsów wys nap powodował zwolnienie styków przekaźnika i załączenie alarmu.Kurde więcej pisania niż roboty.Idę szukać schematu.
  • Helpful post
    DamianG
    Level 20  
    Jeśli pastuch ma oryginalnie zainstalowaną diodę sygnalizującą przerwanie ogrodzenia to można by w jakiś sposób przyczepić fotoelement (foto-rezystor/-tranzystor). Wtedy problem z utratą gwarancji mamy z głowy ;)
    ddit
    Level 10  
    gandrzejan wrote:
    Cześć. Przed paroma laty wykonałem urządzenie o które pytasz.Schemat jest do znalezienia. Działanie było następujące.Wysokie napięcie podane było na autotrafo(w tej roli cewka zapłonowa od jakiegoś motocykla chyba WSK)na końcówkę wys nap. Następnie ok50V przez rezystor i diodę na kondesator w obwodzie bazy tranzystora który przełączał przekaźnik. Zanik impulsów wys nap powodował zwolnienie styków przekaźnika i załączenie alarmu.Kurde więcej pisania niż roboty.Idę szukać schematu.

pomysł mi się podoba. Cewka do wsk-i tania ~30zl (możne nawet mam jakąś) cala reszta też nie szczególnie kosztowna. nie wiem ile możne tylko kosztować taki przekaźnik. jak kolega by podesłał schemacik to by było miło;]
    tragi
    Level 22  
    Kolega DamianG podsunął ci bardzo dobry pomysł, myślę że zdecydowanie tańszy niż kombinowanie z cewką od WSK. Fototranzystor na światło widzialne "przyklejony" w jakiś sposób tak aby "widział się" z diodą w pastuchu jest w stanie załączyć cewkę przekaźnika.
  • Helpful post
    gandrzejan
    Level 12  
    Proszę bardzo, rysunek odręczny bo trial się skończył.Przekaźnik zupełnie dowolny na 12V np. U mnie przy tej wartości kondensatora przekaźnik zwalniał styk przy braku trzech impulsów.
    Jak zrobić "sygnalizator stanu ogrodzenia"?

Moderated By Mirek Z.:

Proszę pisać staranniej (spacje po kropkach i przecinkach) - p.15 regulaminu.

ddit
    Level 10  
    w sumie, możne i dobrze piszesz kolego Tragi;]. mógłby ktoś zapodać jakiś schemat układu z foto-rezystorem/-tranzystorem, lub przynajmniej napisać co dokładnie byłoby potrzebne. Podliczę koszty, rozpatrzę plusy i minusy i wybiorę któreś rozwiązanie. Dzięki
    tragi
    Level 22  
    Możesz wykorzystać dowolny fototranzystor na światło widzialne i wysterować nim tranzystor BC211 ze schematu kolegi Gandrzejan. Uprości to zdecydowanie układ, taki fototranzystor kosztuje grosze.
    ddit
    Level 10  
    no właśnie. na tym się wzorowałem. tylko miałem nadzieje, ze można będzie coś samemu zrobić "po kosztach";]
    beka91
    Level 1  
    po kosztach to raczej ciężko cos wykombinować ;x