Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Praca dyplomowa: Sobwofer

mateo19851 26 Jul 2004 10:40 2990 22
lampy.pl
    mateo19851
    Level 16  
    Witam.
    Wraz z kolegami wybraliśmy sobie temat pracy dyplomowej: jest nim Sobwofer.
    Teraz jedynie mamy problem czym by tu zaskoczyć nauczycieli w wykonaniu go tzn. wzmacniacz, filtr i inne urządzenia. Co można by zrobić i jeszcze dodać oprócz wzmacniacza oraz filtru aby zaskoczyć belfrów. Jaki najlepiej wykonać filtr, wzmacniacz (czy dobrze jest wykonać w klasie D, czy za dużo roboty, czy on sie wogóle nadaje ?) ....
    Proszę o pomoc i wyrozumiałość :)

Powaznie Sobwofer?? a co to takiego - popraw to tytuł POSTU!
  • lampy.pl
    etedio
    Level 24  
    może dacie na lampach - choćby przedwzmacniacz jeszcze z przetwornicą :wink: oczywiście standardowo radzę trochę LEDów - jak nie podziała na nauczycieli to na koleżanki :wink: wzmacniacz klasy D to świetny pomysł - Elektronika dla Wszystkich 4/2003 - wygląda na to, że działa, jeszcze sterowanie na mikroprocesorze z wyświetlaczem LCD i macie extremalnie wypasiony soobwoofer :D

powodzenia!!!

soobwoofer ?! j/w
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    -do tego auto on/off
    -linijka świetlna
    -elektroniczne potencjometry ( cyfrowe)
    -zdalnie sterowanie
    -analizator widma ( od 20 do 100Hz)
    :)
    irek2
    Level 40  
    I jeszce duzo diod swiecacych i niebieskie neonowki mrugajace w rytm muzyki!

Wg mnie subwofer to beznadziejny pomysl na prace dyplomowa! Lepiej wymyslic cos samemu i opisac krok po kroku jak sie do tego doszlo a nie znalezc schemat suba z plytka i go polutowac.
    Po necie krazy moj sub z wejsciami wysoko i niskopoziomowymi regulowanym filtrem i autowlaczeniem na dwoch TDA7294 a calosc miesci sie na plytce 10X10cm. Nawet jak go wykonacie to i tak nie bedziecie wiedzieli do czego sluzy czesc elementow. Proponuje sprzedawac swoja wiedze a nie kupic gotowy uklad. No chyba ze nie macie co sprzedawac...
    janek11389
    Level 42  
    Koledzy! Napisałem kilka prac i powiem wam, że wykonanie takiej pracy to pryszcz, to trzeba jeszcze opisać żeby to miało ręce i nogi i żeby było, co najmniej ze trzydzieści stron, proponuję już zbieranie materiałów i przyłożenie się do tego, no i myślę, że jesteś sam do tej pracy, no, bo jak was będzie kilku, to, czym się podzielicie przy zdawaniu tego.
    Tremolo
    Level 43  
    Słuchajcie jak ktos bedzie chciał coś takiego napisac to napisze. Część teoretyczna powinna byc o wiele obszerniejsza... Przede wszystkim historia zapisu i odtwarzania dxwieku gdzieś z lat, gdy były patefony i gramofony, pierwsze głośniki. Potem coś o wzmacniaczach, boom elektroniczny, odkrycia nowych materiałów. Coraz to lepsze źródła dźwięków, coraz to wieksze pasmo możliwe do odtworznia przez głosniki. Zalety filtra aktywnego dolnoprzepustowego nad zwotnica pasywną. Po za tym klasy pracy wzmacniaczy, filtry aktywne dolnoprzepustowe - opis Czebyszewa, Linkwitz Rilleya, Gaussa, Bessela... rzędy filtrów itp. Po za tym ogolne trendy w akustyce i jej rozwoj dla potrzeb scenicznych i domowych... Mozna naprawde bardzo dużo napisac. Tylko cięzko o źródla - nie mówie o internetowych bo kopiowanie z użyciem maszyny to nie jest praca a..

Tylko czy promotor za tym bedzie przemawiał to już inna sprawa, jezeli jesteście w 4-ej klasie technikum moze być kiepska sprawa bo uzna, że ktos juz cos podobnego aktualnie robi. A na końcu 5-ej klasy o jakiś temat jest ciężko...

Lepiej zrobić samemu od poczatku do końca bo przynajmniej bedzie się rozumiało co w trawie piszczy... Po za tym po co D jak na pewno potężnej mocy nie będziecie mieli do zaprezentowania. Tak licze góra 160W na jakimś mostku ewentualnie klasa AB i tranzystory by uzyskać więcej.

Jesli chodzi o zaskoczenie, to procesory robią furore, jakbyś zrobił filtr cyfrowy no to za sam filtr niektórym dają 6. Ale cena takiego urzadzenia jest już sporawa. - nie mówie oczywiście że cyfrowe filtry sa dobre...ale na profesorów to działa.

Możesz zrobić sprzężenie akustyczne, tez już o tym na elektrodzie było. Zasilacz impulsowy... wiele jest dróg do zaskoczenia.
  • lampy.pl
    myrcin
    Level 16  
    Pooglądaj tą stronę:
    http://www.akustyka.tk/
    Tam jest duży wybór głośników i sub-ów
    Na stronach Visaton-u są też "rozrysowane" głośniki.
    Musisz sam zdecydować ... pooglądaj i może Ci coś wpadnie :)
    mateo19851
    Level 16  
    Dzięki wszystkim , a szczególnie Tremolo za podpowiedzi . Temat jest już raczej zaklepany i już go nie zmienie , natomiast coś na procesorze moge dodać . Dzięki !!
    Mietek Woźniak
    Level 19  
    Jeszcze coś takiego sobie pomyślałem: może byście spróbowali zaskoczyć nauczycieli stolarką i brzmieniem po prostu.
    irek2
    Level 40  
    Stolarka? A to szkola stolarska? Litosci. Brzmieniem? A ktory nauczyciel wie co to brzmienie w subwoferze i to jeszcze w niewytlumionej szkolnej sali z subem stojacym na srodku.
    Zeby ta praca miala sens to trzeba zrobic wywod na temat rozchodzenia sie fal niskich czestotliwosci w zamknietych pomieszceniach i dopiero pokazac do czego sluzy subwofer jak dziala i po co wogule jest.
    kufel_
    Level 14  
    irek2 wrote:
    Stolarka? A to szkola stolarska? Litosci. Brzmieniem? A ktory nauczyciel wie co to brzmienie w subwoferze i to jeszcze w niewytlumionej szkolnej sali z subem stojacym na srodku.
    Zeby ta praca miala sens to trzeba zrobic wywod na temat rozchodzenia się fal niskich czestotliwosci w zamknietych pomieszceniach i dopiero pokazac do czego sluzy subwofer jak dziala i po co wogule jest.

Zdziwiłbyś się jak niekturzy nauczyciele przywiązują wagę do wyglądu pracy dyplomowej.
    Ja przynajmniej wiem to po sobie że warto przysiąść troche więcej czasu
    na wykończeniem całości i koledze mateo19851 też to polecam.
    irek2
    Level 40  
    No ale chyba wazniejsza w tej szkole jest elektronika a nie stolarka?
    Chyba najlepsza bedzie obudowa z pleksi zeby mozna bylo zobaczyc elektronike i magnes od glosnika :)
    myrcin
    Level 16  
    do => irek2
    pleksa jako materiał jest krucha i w połączeniu z bassem może okazać się "za delikatna" :? . Proponuję aby co najwyżej jedna ścianka była z pleksi i to grubej :)
    .Wiśnia
    Level 28  
    irek2 wrote:
    No ale chyba wazniejsza w tej szkole jest elektronika a nie stolarka?

Stolarka nie jest brana w takim stopniu jak wykonanie saego układu .... lecz estetyka tez jest wazna bo jak wyglada praca dyblomowa w tym wprzypadku subwoofer zbity np. ze drzwi czy czegos pod reka .
    Popieram zdanie coniektórych dotyczace opisania pracy... chodz sam temat rozpływu fal akustycznych jest zbyt obszerny do opisania. 30 stron... raczej 100 :D
    irek2
    Level 40  
    Pleksa jest krucha??
    Chyba zartujesz!
    Co jest twardsze 18mm pleksa czy 18mm wiorowka czy MDF?
    Owszem mozna zrobic jedna scianke z pleksy i podswietlic wszystko niebieskim neonem :)
    .Wiśnia
    Level 28  
    cena... hm.. praca dyplomowa jest jedna
    pleksa nie nalezy do tanich materiałow...widziałem plekse przemysłowa 30mm 1m^2=230pln cena wygórowana ze ho ho
    Tremolo
    Level 43  
    Niezłym rozwiazaniem jest też szklo. Co do plexy - najczęsciej można ją dostac w agencjach reklamowych. Ewentualnie w OBI, czy jakims markecie budowlanym .. NIestety w google cięzko coś znaleźć bez pośrednictwa.
    irek2
    Level 40  
    Cena swoja droga rozmawiamy o wytrzymalosci.
    Najdrozsza jest sklejka i najmocniejsza dlatego z niej robi sie kolumny estradowe. Tanszy jest MDF ale krochy i stolarze mowia na niego papier. Najtansza jest wiorowka.
    kufel_
    Level 14  
    Tak mówicie , że można zastosować szkło czy plexi do jako materiał na obudowe , ale jeszcze pozostaje kwestia obróbki takiego materiału żeby to jako tako wyglądało, pozatym jaki jest sens dawania czegoś przeźroczystego jak i tak trzeba wnętrze wyłożyć jakaś jakimś materiałem tłumiącym który spowrotem wszystko zasłoni.
    Tremolo
    Level 43  
    materiał tłumiący nie musi byc na wszystkich ścianach. Jeśli materiałem nie będa jakieś szmaty tylko jakas atrakcyjnie wyglądająca pianka nie widze przeszkody w przeszkleniu jednej ścianki. Plexe sie obrabia na wolnym powietrzu , w zamkniętych pomieszczeniach można się zapylić metakrylanem metylu (pyłem plexy)

Taka praca będzie bardzo pouczająca, bo taki przyszły technik powiedzmy w 2 klasie nawet nie wie co w trawie piszczy. Więc pokazanie wnętrza bedzie pouczające. A takie subwoofery są obecnie bardzo popularne.

dziwi mnie dalej tytuł tego postu: "Sobwofer" - jeszcze z błedem?? trzeba by to zmienić na bardziej z polska brzmiące "Głosnik aktywny niskotonowy" - jako część praktyczna i dołozyc coś teoretycznego powiedzmy zastosowanie filtrów w akustyce czy coś w tym stylu.
    Maciej B
    Level 14  
    Witam!
    W tym roku zdałem technika i moją pracą był subwoofer. Nic nadzwyczajnego TDA7294, filtr na tl082, skrzynia około 100 litrów na CW1002C. Wzmak oczywiście oddzielnie w obudowie po starym magnetofonie Unitry. Nawet nie zaglądali do środka. A tak starałem się przy trawieniu płytek. Nawet były ładnie opisane. Co do wyglądu to jest to ważny element. Podobała im się podświetlana skala :)

Podłączyłem zapuściłem płytkę testową, 50 Hz i jak im stół zaczął trzepotać na którym stała skrzynka, to wszyscy byli pod wrażeniem. Co do opisu to niecały tydzień. Co tam było? W wielkim skrócie: budowa głośnika, parametry, konstrukcje obudów, typy, rodzaje wzmacniaczy, opisy schematów, zasady działania. W sumie około 35 stron. Nie była to książka telefoniczna. Dostałem 5.

Co do pracy to raczej wielkiego zaskoczenia nie wzbudzi ani żadnej nagrody nie wygra (u mnie w każdym razie) chyba że by była bardzo wypasiona. Głównie liczy się własna inwencja.A temat że jest zaklepany to nic nie oznacza. U mnie w budzie wiara w marcu zmieniała tematy, a obrona była w czerwcu.
    Subwooferek pyka i ma się dobrze.
    A jeszcze co do tematu to u mnie nie lubili obcojęzycznych nazw. Przy zatwierczaniu tematu w którym było słowo subwoofer musiałem wytłumaczyć dyrkowi jak dziecku co to jest i do czego służy.
    Byłem jedyny w budzie który miał taki temat :)
    Pozdro!
    kufel_
    Level 14  
    Tylko jeżeli już by robić jedną ściankę z plexi to powinna być podobnej grubości jak pozostałe ścianki obudowy , mogła by być troche cieńsza bo plexi ma większą gęstość niż płyty wiurowe ale mimo wszystko taka ścianka z plexi troche kosztuje , nie jest to rzecz najtańsza .