Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z excelem - sumowanie produktów o takim samym kodzie

09 Lut 2010 20:40 2662 5
  • Poziom 2  
    Witajcie, chciałbym prosić o pomoc w stworzeniu, ponoć prostej (niestety nie dla mnie), formuły w excelu. Przechodząc do sedna sprawy to mam tabelę z trzema kolumnami, gdzie:

Pierwsza kolumna - numer identyfikacyjny produktu
    Druga kolumna - ilość sztuk
    Trzecia kolumna - cena produktu

Problem jest w tym, że robiąc remanent dodałem sporo produktów o takim samym identyfikatorze, dla przykładu produkt o numerze: 3333, ilość sztuk 5, cena 50, (pozycja w tabeli nr 27), które zostały spisane parokrotnie (bo np leżały w innych miejscach, a ja robiłem listę pomieszczenie po pomieszczeniu a teraz chciałbym to wszystko zsumować). Czyli powiedzmy że ów produkt 3333 wystąpi ponownie w tej tabeli na pozycji 155 w ilości sztuk 12. I pytanie jest czy istnieje możliwość automatycznego zsumowania ilości sztuk rzeczy o tym samym identyfikatorze, bo robiąc to ręcznie zajęło by mi co najmniej dobę. Gdybym w którymś momencie wyraził się nieprecyzyjnie to proszę o zwrócenie uwagi. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i radę i pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Jest taka funkcja SUMA.JEŻELI, pozwalająca sumować komórki po spełnieniu założonego warunku

SUMA.JEŻELI - Dodaje komórki określone przez podane kryteria.

Składnia

SUMA.JEŻELI(zakres;kryteria;suma_zakres)

Zakres to zakres komórek, które należy oszacować.

Kryteria to kryteria mające postać liczby, wyrażenia lub tekstu określającego, które komórki będą dodawane. Na przykład kryteria mogą być wyrażane jako 32, „32”, „>32”, „jabłka”.

Suma_zakres to rzeczywiste komórki wyznaczone do zsumowania.

Uwagi

Komórki znajdujące się w zakresie suma_zakres są sumowane tylko wtedy, jeśli odpowiadające im w tym zakresie komórki spełniają kryteria.

Jeśli argument suma_zakres zostanie pominięty, to sumowane są komórki znajdujące się w zakresie.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Dotarłem do tej funkcji, tyle że dalej nie potrafię jej wykorzystać do swoich potrzeb. Czy mógłbyś to zrobić na przykładzie który opisałem? Bo w tabeli pozycji będę miał tysiące, sporo tych powtarzających się o które mi chodzi i czy ta funkcja pozwoli programowi zorientować się że ma automatycznie sumować liczbę sztuk i tym samym usuwać już zsumowane takie same produkty id? Pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    Przy takiej ilości pozycji to faktycznie użycie tej funkcji może byc problematyczne, lepiej było by napisać jakiś programik w VBA (o ile ma pan dostępny edytor Visual Basica w Excelu (Narzędzia -> Makro -> Edytor Visual Basic))

Czy identyfikatory produktów są jednorodne czyli czysty numer czy też jakaś kombinacja literowo-cyfrowa ?

Ile jest różnych produktów ?

Co ma być sumowane, ilość sztuk czy też ilość sztuk i koszt sumaryczny ?

W jakiej postaci mają być zapisane wyniki, tj. gdzie mają być wpisane sumy ?
  • Poziom 10  
    Dla tego rodzaju zestawienia najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie tabeli przestawnej.. Robi się to tak:
    krok 1:
    krok 2:
    krok 3:
    krok 4:
    nazwę i cenę przeciągamy na pola wierszy, a ilość na obszar elementy danych
    musimy jeszcze ukryć wiersze z nazwą suma i gotowe:
  • Poziom 2  
    Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Trochę mi się spieszyło więc poświęciłem wczoraj cały dzień i zrobiłem to ręcznie;/ Na przyszłość już nie powinno być tak źle:)