Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielacz hydrauliczny RBS 10 16 jakie wymiary oringów?

cichus 09 Lut 2010 22:41 12258 17
  • #1 09 Lut 2010 22:41
    cichus
    Poziom 21  

Witam.
    Mam rozdzielacz hydrauliczny dwusekcyjny od wózka widłowego RAK o oznaczeniu RBS 10 16. Chce wymienić w nim uszczelniacze typu o-ring. Niestety nie mam żadnej dokumentacji na jego temat w której zawarte byłby wymiary oringów. A z doświadczenia wiem że mogą tam być wymiary po przecinku czyli części dziesiętne milimetra które bardzo ciężko zmierzyć na odkształconym (starym) oringu.
    Czy zna może ktoś wymiary uszczelnień do wyżej wymionego rozdzielacza.

0 17
  • #2 11 Lut 2010 21:39
    wal-ker
    Poziom 32  

Witam.wymiary sa ,,po przecinku ,,ale sprobuj je zmierzyc na gumie....
    Te wymiary wynikają tylko z systemu calowego i metrycznego. A Rak na szczescie metryczny. Kup na Alegro pudełko o-ringów ,jest w nim po kilka kazdego wymiaru i wymienisz bez problemu.Jak bedzieszmiał w rece stary i nowy zobaczysz ze samo ci bedzie pasowac....

0
  • #3 11 Lut 2010 22:36
    cichus
    Poziom 21  

Przerabiałem już ten temat z rozdzielaczem w Bizonie. Mierzyłem, wymieniałem oringi i olej lał się nadal. Tak kilka razy. Aż tu spisałem wymiary z katalagu zakupiłem odpowiednie oringi założyłem i rozdzielacz suchy.:D

2
  • #4 30 Sty 2013 11:23
    leviatanm
    Poziom 2  

Witam!
    Mam rozdzielacz jednosekcyjny RBS 10 R16 i nie chce on działać.
    Nie wyciekał z niego olej. podłączyłem bezpośrednio pod pompe PZ10a manometr i pompa trzyma cisnienie 140Bar. Podobnie podpiąłem manometr pod ąż od siłownika i cisnienie na nim max 5 barów. Nie wiem w czym tkwi problem.....Rozkręciłem rozdzielacz myslałem ze może oringi gdzies coś przepuszczają, ale jednak wszystke wyglądają dobrze. Rozdzielacz juz taki kupiłem nie wiem czy to jest oryginalne pokrętło od regulacji cisnienia? i czy z dobrej strony było ono zamontowane czy bez znaczenia?
    W czym tkwi problem ze rozdzielacz nie daje cisnienia na silownik?
    Zamieszczam zdjecia rozdzielacza:

0
  • #5 30 Sty 2013 23:07
    tomek130
    Poziom 22  

Użyłeś pokrętła od regulacji ciśnienia w trakcie pomiaru ??

0
  • #6 31 Sty 2013 08:57
    leviatanm
    Poziom 2  

tak uzywalem i nic to nie zmienilo.
    oba wyjscia na silownik tez testowalem, bez zmian
    podobno mozna zablokowac sruba M3 zaworek i sprawdzic czy daje cisnienie na silownik....sprawdze to

0
  • #7 31 Sty 2013 19:27
    cichus
    Poziom 21  

Nie podaje kolega gdzie ten rozdzielacz pracuje i w jakim układzie a to bardzo istotne wiadomości. Słuchamy więc.

1
  • #8 31 Sty 2013 20:59
    leviatanm
    Poziom 2  

Jest to najzwyklejsza prasa hydrauliczna wlasnej produkcji. Napędza ją pompa PZ10A a rozdziela to RBS10R16. Siłownik jednostronnego działania (będzie wymieniany na dwustronnego działania).
    Dzis rozebrałem rozdzielacz do najmniejszej śrubki, skręciłem, zamontowałem i zaczęło wszystko działać tak jak powinno.
    Ale dalej nie wiem co było przyczyną nie przekazywania mocy na siłownik.
    Podejrzewam że ktoś za bardzo odkręcił ten zaworek i z tej sprężynki wypad ten malutki stożek, przez co nie zatyka tego małego otworu.
    Tylko nie wiem za co to jest odpowiedzialne..... i cały ten zaworek.

0
  • #9 01 Lut 2013 19:13
    cichus
    Poziom 21  

Zawór ten w tym rozdzielaczu jest zaworem przelewowym i w układzie zabezpiecza on rozdzielacz przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Działa on w następujący sposób: w ruchomym tłoczku znajduje się otwór stożkowy do którego dopasowana jest stożkowa iglica dociskana sprężyną. Napięcie sprężyny ustala się w tym przypadku poprzez pokrętło. Nadmierny wzrost ciśnienia powoduje ugięcie sprężyny, wznios stożkowej iglicy i w konsekwencji ciśnienie po obydwu stronach tłoczka jest różne, tłoczek się przesuwa otwierając swoja krawędzią otwór przelewowy -ciśnienie spada.
    Jest całkiem możliwe że stożkowa iglica nie trafiła poprawnie na otwór w tłoczku przez co zawór był cały czas otwarty do przelewu stąd brak ciśnienia na siłowniku.

Jeśli Kolega puki co używa siłownika jednostronnego działania należy wolne wyjście z rozdzielacza podłączyć z nadmiarem.

-1
  • #10 29 Mar 2013 18:10
    jojo212
    Poziom 2  

witam mam pytanko
    czy kolejność montażu jest taka jak jak podałem w fotce

rozebrałem w celu przeczyszczenia i nie jestem pewien czy było poprawnie zamontowane
    tzn tak jak jest teraz zamontowane to nie rozumiem zasady działania

pozdrawiam i czekam na info

-1
  • #11 29 Mar 2013 19:24
    cichus
    Poziom 21  

Tak jak teraz jest w porządku.
    Tłoczek (drugi od lewej) zamyka swoją krawędzią otwory przelewowe np. w rozdzielaczu. Wysokie ciśnienie działa na wszystkie elementy od lewej strony a kończy się na iglicy zaworu widocznego między korpusem zaworu a sprężyną. W tłoczku znajduje się mały kalibrowany otwór dzięki temu po obydwu jego stronach (końcach) panuje takie samo wysokie ciśnienie, którego ujście zamyka stożkowa iglica zaworu. Max. ciśnienie panujące po obydwu stronach tłoczka jest ograniczane sprężyną z prawej strony, której wstępne napięcie regulujemy specjalna śrubą (pierwsza z prawej). Jeśli ciśnienie (zbyt wysokie) pokona napięcie sprężyny spowoduje to że iglica zaworu uniesie się. Dzięki temu ciśnienie z prawej strony tłoczka zmniejszy a tym samym zostanie zachwiana równowaga równego ciśnienia po obydwu stronach tłoczka. Cały tłoczek zatem musi przesunąć się w prawo odsłaniając tym samym otwory przelewowe - co w konsekwencji spowoduje obniżenie ciśnienia w układzie. Kalibrowany otwór w tłoczku zapewnia wolne przedostawanie się oleju z lewej części tłoczka do prawej. Ciśnienie w układzie się zmniejszyło, iglica zaworu zamyka się ciśnienie po obydwu stronach tłoczka wyruwnuje się ciśnienie i stan ten trwa do momentu aż w układzie znowu wzrośnie cisnienie które pozwoli pokonać napięcie sprężyny z lewej strony. Tak odbywa się regulacja.

0
  • #12 29 Mar 2013 20:40
    jojo212
    Poziom 2  

ok dzięki bardzo za wytłumaczenie.
    teraz załapałem jak działa ten zawór.
    jeszcze raz dzięki

0
  • #13 16 Cze 2015 17:45
    xdave
    Poziom 12  

Mam jeszcze pewna sugestię, nie analizowałem w 100% jak działa RBS bo u mnie póki co działa, chociaż trzeba chyba podkręcić zaworek bo siłownik staje przy pewnym obciążeniu (nowa pompa) i w czasie stawania słychać "psssyt" od strony zaworka, na dniach podłączę manometr 250bar i wyreguluje. Wracając do tematu, we wszystkich RBSach jakie widziałem ten zaworek zwrotny jest na dole, a nie od strony wajchy, nie wiem czy to ma znaczenie, ale to taka tylko moja sugestia.

0
  • #14 26 Cze 2015 23:45
    galart_86
    Poziom 6  

Witam.
    Mam ten sam problem tylko ze w ciagniku SAM.
    Wczoraj rozebralem rozdzielacz tak jak kolega na czesci pierwsze. Zlozylem, na koncu dobralem sie do zaworu tez wszystko bylo ok.
    Po 2-3 godzinach jazdy z bronami(co czesto uzywa sie podnosnika) znowu to samo bez obciazenia podnosi a z obciazeniem moim cialem ok 70 kg nic ani drgnie.
    Tez znowu rozbieralem zawor i nic to nie dalo. czy to oby napewno zawor w moim przypadku. Pompa jest dobra bo zmienialem na rozdzielacz od c330 i podnosi.
    Czy w tym walku(nie znam fachowej nazwy) z otworkami sa jakies ruchome elementy wewnatrz? Jak byl w czesciach cos mi sie tam mignelo ale to tylko moglo byc przywidzenie.
    Jest wogole mozliwosc regeneracj tego zaworu czy trzeba w nowy zaopatrzyć sie.
    Prosze o szybka pomoc.

0
  • #15 26 Cze 2015 23:53
    xdave
    Poziom 12  

Być może te tłoczki w środku RBSa już nie maja szczelności z korpusem, lub coś może źle złożyłeś ? jak pisałem nie jestem specjalistą, ale ja bym chyba wymienił jeżeli kolejna rozbiórka i czyszczenie oraz wymiana oringów i odpowietrzanie całości nic nie da już. Co do regeneracji trudno powiedzieć, nie wiadomo jak to regenerować, wycierają się w środku części na których jest tarcie wiec i korpus i tłoczek, jak nic nie pomoże to najtaniej chyba kupić używaną względnie sprawna wersję co by taniej było.

0
  • #16 27 Cze 2015 06:51
    galart_86
    Poziom 6  

A produkują jeszcze takie rozdzielacze czy to pozostałości to PRL-u. Bo strasznie drogie a faktycznie regenerowane to niewiadomo co to bedzie.
    Zlozyc raczej dobrze złożyłem bo dzialal 3 godz max. Moze cos wymysłe.

0
  • #18 01 Lip 2015 07:21
    galart_86
    Poziom 6  

Witam ponownie.
    Kupilem używany regulator ciśnienia i pomogło. Teraz jak narazie podnosi bez problemu.
    Mogla to byc tez wina brudnego oleju. Jak wykręcalem stary regulator to wpadło cos w niego i byl ciagle otwarty. I slychac bylo szumienie w rozdzielaczu a teraz spokoj.

0