Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot sterowany za pomocą zdalnego pulpitu

pexel123 10 Lut 2010 01:14 2126 7
  • #1 10 Lut 2010 01:14
    pexel123
    Poziom 10  

Witam,
    zastanawia mnie zbudowanie robota sterowanego z laptopa posiadającego port LPT, COM .
    Ten laptop był by zamontowany przy robocie, oczywiście potrzeba do tego odpowiednich układów i interfejsów oraz programów w laptopie.
    Jako komunikacja z innym komputerem było by to połączenie zdalnego pulpitu lub innych odpowiedników by mieć wszystkie parametry na komputerze bazowym. Laptop przy robocie korzystałby z Internetu bezprzewodowego GSM zasięg byłby naprawdę Duzy.

Co sądzicie o takim pomyśle na robota?

0 7
  • #2 10 Lut 2010 01:21
    phrozen
    Poziom 20  

Pomysł ogólnie rzecz biorąc ciekawy, ale zapomnij o zdalnym pulpicie przy wykorzystaniu GSMa, stanowczo za wolny transfer.
    Chyba że wykorzystasz GPRS/UMTS ale to też jest dość wolne.
    Zamiast zdalnego pulpitu Windows można wykorzystać inne oprogramowanie (jakiś VNC) ale w dalszym ciągu może być problem z prędkością przesyłania danych.

Ogólnie nie widzę sensu budowy robota wykorzystującego łączność komórkową, prędzej Bluetooth, Wifi, może radiomodem.

0
  • #3 10 Lut 2010 11:44
    pexel123
    Poziom 10  

Myślałem również o WiFi, połączenie będzie w 3G lub HSDPA myślę że to by rozwiązało problem z prędkością

0
  • #4 12 Lut 2010 01:07
    DonQuijote88
    Poziom 14  

Drodzy Koledzy!
    A czy nie lepiej byłoby napisać np. w Delphi dwóch prostych programików - jeden do przesyłania danych na określonym porcie, a drugi do odbioru? Z tego co mnie pamięć nie myli był w jednym z początkowych KŚ Ekspertów artykuł jak takie coś zrobić. To jeden wieczór kodowania, a wtedy przesyłamy dane o wadze pojedyńczych bajtów. Nie muszę chyba wspominać o redukcji kosztów przesyłu takiej ilości danych przez gsm.
    Pomysł sam w sobie jest ciekawy i sam przymierzam się do sterowanego zdalnie robota ale będą to raczej moduły RFM12 albo coś koło tego. Może na niewielkie odległości to byłoby lepsze rozwiązanie?

0
  • #5 13 Lut 2010 21:31
    pexel123
    Poziom 10  

DonQuijote88 napisał:
    Drodzy Koledzy!
    A czy nie lepiej byłoby napisać np. w Delphi dwóch prostych programików - jeden do przesyłania danych na określonym porcie, a drugi do odbioru? Z tego co mnie pamięć nie myli był w jednym z początkowych KŚ Ekspertów artykuł jak takie coś zrobić. To jeden wieczór kodowania, a wtedy przesyłamy dane o wadze pojedyńczych bajtów. Nie muszę chyba wspominać o redukcji kosztów przesyłu takiej ilości danych przez gsm.
    Pomysł sam w sobie jest ciekawy i sam przymierzam się do sterowanego zdalnie robota ale będą to raczej moduły RFM12 albo coś koło tego. Może na niewielkie odległości to byłoby lepsze rozwiązanie?

Ja chciałbym zrobić coś takiego by komputer przy robicie był :
    1. połączony z Internetem HSDPA / bazowy połączony z Komputerem robota przez internet
    2. Router przy robocie połączony z komputerem robota za pomocą ethernet'u / bazowy przez WiFi
    3. komputer robota połączony przez WiFi do routera na Dachu :) /bazowy przez WiFi

i mieć podgląd z kamery robota, czujników, sterowania

0
  • #6 17 Sie 2010 17:32
    bambus94
    Poziom 21  

Witam, trochę odświeżę temat ale też mam podobny pomysł.
    Dokładne działanie było by takie:
    Program zainstalowany na laptopie wysyła przez WiFi sygnał np "left" oraz "go" do
    routera który odbiera sygnał i wysyła go do modułu który odczytuje ten sygnał i załącza przekaźnik lub tranzystor co powoduje ruch pojazdu w lewo.
    Co o tym sądzicie?

0
  • #7 18 Sie 2010 09:53
    cirrostrato
    Poziom 36  

bambus94 napisał:
    Witam, trochę odświeżę temat ale też mam podobny pomysł.
    Dokładne działanie było by takie:
    Program zainstalowany na laptopie wysyła przez WiFi sygnał np "left" oraz "go" do
    routera który odbiera sygnał i wysyła go do modułu który odczytuje ten sygnał i załącza przekaźnik lub tranzystor co powoduje ruch pojazdu w lewo.
    Co o tym sądzicie?
    Lepiej ,,w lewo'' i ,,do przodu'' bo inaczej nie zadziała...Co o tym sądzę ja: a co mam sądzić?????...bijesz pianę jak większość tak pytających.

0
  • #8 18 Sie 2010 11:57
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja sądzę że trzeba najpierw mieć zastosowanie dla takiego robota, bo samo wykorzystanie routera do zdalnego sterowania to tylko pomysł na zastosowanie czegoś co się nie nadaje do rzeczy które i tak nie mają praktycznego zastosowania.

Od zdalnego sterowania są rozwiązania stosowane w modelarstwie i nie trzeba do tego ani laptopów, ani routerów, ani nawet softu pisać.

Więc teraz pytanie do Ciebie - Po co?

0