Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór stacja lutownicza Xytronic czy Pensol?

timures 10 Lut 2010 02:35 8107 11
  • #1 10 Lut 2010 02:35
    timures
    Poziom 10  

Stoję przed wyborem stacji lutowniczej. Będę lutował kilka razy w tygodniu montaż przewlekany jaki smd. Hot-air nie jest mi narazie potrzebny. Mam do wydania max 250 zł. Interesują mnie takie modele:
    Xytronic 137 ESD
    Xytronic 136 ESD
    PENSOL SR976 ESD
    PENSOL-SL20E-N - ta chyba nie ma ceramicznej grzałki więc może być lipa choć tu:
    http://www.gotronik.pl/lutownice/solomon_sl20cmc.html jest lutownica z grzałką ceramiczną a do tego piszą że jest esd ale nie wiem czy to nie błąd no i cena przystępna. Czy bez wskaźnika temp. można się obyć? Planuję jeszcze dokupić minifalę tylko że ktoś na forum miał Xy. 137 esd z minifalą i była nieszczególna.
    Chciałbym kupić stację która mi starczy na parę lat. Proszę o porady, również jestem otwarty na inne propozycje lutownic.

0 11
  • TermoPasty.pl
  • #2 10 Lut 2010 09:24
    serwisrtvagd1
    Poziom 20  

Xytronic to chińszczyzna - więc zastanów się czy można tu mówić o kikluletniej trwałośći. Moim zdanie do lutowania kilka razy w tygodniu wystarczy Ci zwykła kolbówka.

0
  • TermoPasty.pl
  • #3 10 Lut 2010 11:27
    timures
    Poziom 10  

Prawdę mówiąc to nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy ale z tego co wyczytałem to już jest jakaś środkowa półka. Jeśli nie stacja lutownicza to może GOOT PX-201 jednak kosztuje prawie tyle samo co stacja więc już sam nie wiem.
    Czy ten Goot ma esd? Proszę o pomoc w wyborze.

0
  • #4 10 Lut 2010 11:39
    serwisrtvagd1
    Poziom 20  

Ten px201 co piszesz akurat nie ma esd - ja bynajmniej nie znalazłem takiej informacji na stronie producenta. Odnośnie ceny - nie wydaje mi się żeby px był droższy od stacji lutowniczej - podkreślę DOBREJ stacji lutowniczej. Znalazłem na allegro w cenie lekko ponad 200zł.
    Nr aukcji 912709222

0
  • #5 10 Lut 2010 12:50
    timures
    Poziom 10  

Kurczaki to kiepsko że nie ma esd raczej odpada i pewnie grzałka jest zasilana z 220 to trochę niebezpieczne. Może jakieś inne propozycje jeszcze, ew. proszę o porady dotyczące xytronica i pensola.

0
  • #6 10 Lut 2010 14:15
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie słuchaj ludzi, którzy komentują coś, o czym nie mają żadnego pojęcia.
    Xytronic robi jak najbardziej godne polecenia stacje.
    Pracuję od kilku lat na różnych modelach i powiem jedno - w tej klasie cenowej NIE MA KONKURENCJI NA RYNKU.
    Nie jest to Weller ani Pace ale są warte ceny.
    Dużo grotów, części zamienne dostępne od ręki.

1
  • #7 10 Lut 2010 15:01
    timures
    Poziom 10  

Dzięki Rubens. Miałem pisać do Ciebie na pw bo cenię Twoje odpowiedzi. Chyba się zdecyduje na tą 136esd bo wskaźnik temp nie jest mi niezbędny. Będę lutował mało więc myślę że starczy na dłużej, no i dostępność grotów duża. Mam jeszcze pytanie:
    czy ona nadaje się do smd? Od kilkunastu lat lutowałem transformatorówką z zdz i szło całkiem dobrze lecz tylko montaż przewlekany. Teraz czas troszkę pobawić się w smd.

0
  • #8 10 Lut 2010 15:24
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Stacje są uniwersalne ( zależy jakie groty będziesz używał).
    Można dokupić termo - pincetę do SMD ( mam ale nie używam).
    Jak się ma doświadczenie w lutowaniu to nie ma problemu z SMD.

136 ESD miałem przez kilka miesięcy - sprzedałem bo kupiłem kombajn LF7000.
    Jedno czego musisz się nauczyć to - nie próbować podważać elementów rączką bo rączki nie są pancerne.

Pisałem już wielokrotnie - Xytronic to nie Weller ani Pace.
    Mierzmy sprzęt miarą pieniędzy jakie się wydało.
    Nie znam lepszej stacji w kwocie około 200 zł.
    AOYUE, ZDXXX, Elwik wg. mnie są dużo gorsze niż wspomniany Xytronic.
    Najlepiej stacje kupować w NDN -ie lub Biall-u.

0
  • #9 10 Lut 2010 15:40
    timures
    Poziom 10  

Dzięki za odzew. Nie mam prawie żadnego doświadczenia w smd więc Twoje rady będą mi pomocne i dzięki, bo pewnie podważałbym elementy - czasem tak robię zwykłą lutownicą :P W ogóle to muszę gdzieś znaleźć poradnik jak lutować/rozlutowywać takie drobniutkie elementy.

0
  • #11 14 Lut 2010 23:23
    pawelcb33
    Poziom 24  

Także mam stację Xytronic tyle że model 369 i powiem że sprawuje się świetnie. Polecam ci Xytronic nie zawiedziesz się. Groty wytrzymują długo, mam tą stację już gdzieś ponad rok a groty mam nadal te same a lutuje sporo.

0
  • #12 15 Lut 2010 20:33
    776375
    Użytkownik usunął konto