Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie stacjonarki i autoalarmów - wersja druga

10 Lut 2010 09:32 2316 26
  • Poziom 41  
    Cześć wszystkim.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1222586.html - pamiętacie ten temat? Rok temu padło pytanie, ale wtedy nie widziałem (nie tylko ja zresztą) potrzeby podziału "zabezpieczeń". Niestety, dzisiaj w związku z odejściem kilku niezwykle pomocnych i udzielających się w dziale osób oraz brakiem opieki moderacyjnej, co skutkuje gwałtownym spadkiem poziomu tego, bardzo dobrze prowadzonego niegdyś, działu niezbędne są jakieś zmiany.
    Jest pewna propozycja do rozważenia: autoalarmy idą do samochodówki, zabezpieczenia stacjonarne są dzielone na dwa subfora: ogólnodostępne - można je nazwać "początkującymi", oraz dział zamknięty - dla fachowców; taki, jakim byli ówcześni "serwisanci". Dział zamknięty uważam - jest potrzebny, chociażby dlatego, aby na widoku nie leżały tematy jak chociażby ten, sprzed kilku tygodni, w którym zaczęto niebezpiecznie rozpisywać się na temat uszkodzenia centrali strzałem sieciowym w dialera. I tak, jak poprzednio byłby dostępny dla kilkunastu osób, które mogą pochwalić się dorobkiem, a także swoją fachowością, którą widać chociażby po poziomie wypowiedzi.
    Co Wy na to? Chciałbym usłyszeć opinie osób najbardziej zainteresowanych - czy jest sens zajmować się czymś takim, czy olać to wszystko i patrzeć jak nabiera prędkości staczając się po równi pochyłej.

M.
  • OptexOptex
  • Poziom 24  
    jest to bardzo dobry pomysł bo ja już sam się gubię..

otwieram temat a tutaj alarm Samochodowy którymi w ogóle się nie zajmuje a opisane jest "jaki to alarm"

Rozdzielenie na 2 działy to bardzo dobry pomysł...
    tak samo
    z działem niezamkniętym. bardzo dobry pomysł można by było się wymieniać opiniami i uwagami dotyczącymi systemów alarmowych jak i innych .

Świetny pomysł mam nadziej ze dojdzie do skutku ;)
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Ja jako stosunkowo młody użytkownik tego działu jestem jak najbardziej za forum zamkniętym. Można by śmiało i krytycznie i rzeczowo dyskutować chociażby na temat sprzętu bez obawy przed tym że klient trafi do tych informacji chociażby z wyszukiwarki google. Pozatym jak już wspomniałeś o temacie z uszkodzoną płytą nie wszystkie informacje muszą ujrzeć światło dzienne. Choć tak na prawdę nie ma możliwości zweryfikowania czy użytkownik z uprawnieniami nie jest akurat fachowcem od "zdejmowania" zabezpieczeń a nie ich montażu. Chyba że macie jakiś pomysł na weryfikację?
    EDIT: Jeśli chodzi o alarmy samochodowe to dla mnie temat jest obcy więc również jestem za rozdzieleniem. Jakoś alarmy samochodowe bardziej pasują mi do mechaniki samochodowej a niżeli SSWiN czy CCTV.
  • Poziom 20  
    Jestem jak najbardziej za. Argumenty za:
    - nie trzeba się będzie przedzierać przez wątki dotyczące samochodówki - nie mam o tym pojęcia, nie interesuję się tym - żeby wyłuskać to co dotyczy zabezpieczeń stacjonarnych.
    - można będzie w dziale zamkniętym dzielić się wiedzą nie na zasadzie pytań, ale i jakiś krótkich artykulików (lub coś w tym stylu). W tej chwili to nierealne ze względu na otwarty charakter forum.
    - zdarza mi się sytuacja czasem że jakiś mój klient chce jakąś robotę zrobić na drugim końcu Polski, a ja akurat nie mam czasu (ochoty) tam rzeźbić choćby z powodu kosztów dojazdu - jak dla mnie takie forum to dobre miejsce, aby komuś z doświadczeniem przekazać zlecenie (do umówienia w jakiej formie).
    - będzie sprawiedliwie względem samochodziarzy - do dziś pamiętam jak bez powiadomienia nas (stacjonarnych) wyp... z forum zamkniętego

Dla przeciwników: zdaję sobie sprawę że z początku dział zamknięty będzie świecił pustkami (może się mylę) ale IMO jest potrzebny i z czasem się rozwinie i stanie się kopalnią specjalistycznej wiedzy.
  • Poziom 41  
    Tu nie o to chodzi, że w ewentualnym dziale zamkniętym będzie mało, czy dużo postów. Ważniejsze, uważam jest to, aby gdzieś było miejsce, gdzie można było omówić temat "trudny" - tak, jak doskonale wyłożył to Norbert w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic804142.html i - jak wiemy - nie powiem, żeby się nie sprawdzało - do niestety wiadomego zakończenia :?
    Ta propozycja leży już od jakiegoś czasu "na zarządzie", ale jeśli macie jakieś swoje propozycje - piszcie. Wszystko jest do przedyskutowania.
    Chcialbym też, aby wypowiedzieli się też fachowcy od autoalarmów - jak Oni to widzą.
  • Specjalista - Alarmy Samochodowe
    "co wam powiem to wam powiem, ale wam powiem" idea niby słuszna ale.. napisze jak było z serwisantami, Andrzej Stachurski burzy się, że go wyrzucono itd. na to forum zaglądało kilka osób, które dzieliły się bezinteresownie wiedzą (jak coś nowego opracowali to tego samego dnia wisiało na forum) a reszta tych nieaktywnych nie chciało się dzielić doświadczeniami trwało to dłuższy czas aktywni zostawiali wiedzę (a jak wiadomo wiedza=czas=pieniądze=nerwy=klienci=debile itd. itp.). Jak ktoś nie odwiedzał forum i nie udzielał się to jak już kolega Andrzej Stachurski wspomniał został usunięty. Jak dla mnie wyłuskiwanie tematów stacjonarnych od samochodowych to nie problem a większość z nas montuje zarówno alarmy w samochodach jak i szczególnie w tych czasach gdzie jest mało pracy nie gardzi obiektami. Podział jest nie potrzebny, potrzebny jest moderator z jajami i tyle.
  • Poziom 41  
    Michał - to tak nie do końca odbyło się w ten sposób. Instalatorzy stacjonarki (a do takich kolega Andrzej należy) zostali z dnia na dzień, bez ostrzeżenia pozbawieni dostępu do działu. Bo to, że udzielało się tam tylko kilku specjalistów od autozabezpieczeń to nie podlega dyskusji i to jest prawda. Jednak obiektowcy zostali pozbawieni dostępu do działu, w którym można prowadzić "trudne" rozmowy. A specyfika pracy na obiektach i w autach znacząco się różni - zgodzisz się chyba ze mną.
    Zresztą był to okres, w którym należało dokonać selekcji użytkowników, jednak była to, z perspektywy czasu patrząc, nie do końca w pełni przemyślany ruch.
  • Specjalista - Alarmy Samochodowe
    Niby masz rację, ale przez czas istnienia serwisantów był chyba jeden temat odnośnie obiektów (chyba przez przypadek ktoś o coś zapytał i na tym koniec). Szkoda mi tylko tego forum i ludzi, którzy cos wiedza i wola siedzieć cicho i nie odpowiadać tysięczny raz na to samo, często ręce opadają wiele postów nie nadaje się nawet do działu dla początkujących a moderator, którego nikt nie zna (inventco.eu) i on się raczej na tym dziale nie zna nic z tym nie robi... Tyle moich żalów.
  • OptexOptex
    Dobry moderator, właśnie...
    Zadam takie pytanie związane i i zarazem nie związane z tematem dyskusji, co się stało z moderatorami? Bo to co się zaczyna dziać w tym dziale (już nie tyle niski poziom co pyskówki) powoduje że faktycznie przechodzi ochota na udzielanie się w dyskusjach. Wypowiedzi na sprawy techniczne, jak chociażby RafałaZielińskiego na temat TVL które uważam za niezwykle cenne z teoretycznego punktu widzenia, giną w gąszczu tematów o podpięciu czujek, sygnalizatorów, manipulatorów, komputerów, do central Satela czy DSC gdzie wszystko w instrukcjach można znaleźć i jakby nie było systemy niszowe to nie są.
  • Poziom 20  
    Prawda jest taka że poziom każdego forum spada, taka już kolej rzeczy internet stał się po prostu popularny. Panowie i Panie zacznijmy dbać o siebie, bo rynek zabezpieczeń już został zniszczony, do czego przyczynił się też SATEL(w każdej hurtowni elektrycznej już można kupić CA). Ile już tu było pytań typu, skończyłem technikum chcę montować alarmy, tak skończył ale nie wie co to prąd i napięcie, i co daje np. połączenie szeregowe rezystorów. Każdego z nas zdobyta wiedza kosztowała wiele wysiłku i pieniędzy. a komuś to podajemy za darmo na tacy.
  • Poziom 29  
    Witam,

Co do podziału stacjonarne - samochodowe jestem na tak, może to być wszystko w zabezpieczeniach.

Co do serwisantów, na razie nie mam zdania.

Co do moderowania, to jak już tu zauważono pojawiają się trole czekające na gotowce. Ja wywalam takie tematy do kosza i nie będę tolerował amatorszczyzny. Napływ nowych kont pytających o zakładanie alarmów jest zbyt wielki. Użytkownicy nie potrzebnie odpowiadają i podają im gotowce.
  • Poziom 24  
    hmm to proste zrobić 1 posta wyszczególnionego u góry forum. jak podpiąć alarm.

czegoś takiego nie ma. a z lenistwa ludziom nie chce się szukać no bo po co ? skoro mogę napisać ktoś odpowie.

Prosty przykład jest w dziale "Sieci, Internet" Ogłoszenie "Neostrada, LiveBox - ZANIM NAPISZESZ CZYTAJ!
    "

i moim zdaniem nie ma już problemu z czemu nie zrobić jednego Ogłoszenia gdzie zebrać wiedzę
    jak podpiąć czujkę do centrali. jak podpiąć czujkę ppoż do centrali.

Sorki ale po to to forum kurcze w końcu jest.

Może po prostu trzeba porobić porządek. wywalić to co nie potrzebne lub się powtarza

Jak pisałem wyżej jestem za rozdzieleniem działów alarmy samochodowe i Alarmy Stacjonarne.
  • Poziom 29  
    Przyklejenie tematu? Z gotowcem?

Nie możemy też zabierać sobie pracy. Jesteśmy bo pomóc, ok. Ale nie jesteśmy po to by zrobić robotę (umysłową) za kogoś.
  • Poziom 24  
    to po co wogóle jest dział ? "Początkujący" bo tego nie rozumiem ...
  • Poziom 29  
    Początkujący nie zwalnia od myślenia. Skoro tam się pisze nie znaczy, że liczy się na gotowca, ja zawsze wymagam minimum wiedzy oraz zapoznanie się z instrukcją.
    Jak podpiąć czujkę, sygnalizator, manipulator masz w każdej instrukcji : CA5, CA6, CA10, CA64, Versa, Integra, Aritech, Rokonet, DSC i inne... Jak ktoś nie potrafi czytać schematu to wybaczcie. A do każdej płyty zawsze dokładany jest komplet instrukcji
  • Poziom 41  
    Rozdzielenie działu jest już prawie na 100% ustalone - mam już wstępną zgodę gulsona. Tak samo prawdopodobne jest powstanie "serwisantów".
    Dla mnie osobiście, współistnienie na jednej płaszczyźnie działu "początkujący" wraz z działem serwisowym był jakimś nieporozumieniem, a wprowadzał niepotrzebny zamęt i robotę dla moderatorów związany z przenoszeniem tematów niespełniających kryteriów i założeń działu - będę optował za likwidacją tego sztucznego podziału i utrzymaniem jednego - ogólnego. To, jakie tematy będą tam miały prawo istnienia zależeć będzie od moderatora - mam tylko nadzieję, że będzie nim osoba zaangażowana w życie forum i taka, której zależy na wysokim poziomie forum.
    Gotowiec w tym dziale nie ma sensu - choćby nie wiem, jak był szczegółowo napisany oraz opisane byłyby wszystkie możliwe sposoby podłączenia sprzętu - ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ LAMER, który założy nowy temat, bo albo nie będzie w stanie pojąć gotowca, albo powie "mam inną centralę", "mam inną czujkę - bo ma inne opisy, niż satel", "jaka kamera na podwórko" albo znajdzie inny pretekst by napisać temat w dziale. Dla takich osób nie będzie tu miejsca.
  • Poziom 24  
    a i mam jeszcze jedne pomysł czy jak już bieda rozdzielone działy czy stacjonarne to zrobić by się przydało jak teraz jest "spis instrukcji autoalarmów"
    walnąć w stacjonarce "spis instrukcji alarmów stacjonarnych"
  • Poziom 39  
    Moim zdaniem ( a pracuję już w stacjonarnych ok 30 lat, od czasów central przekaźnikowych Teletechniki) ogólna dostępność instrukcji systemów alarmowych jest niebezpieczna - raczkujący elektronik może w oparciu o jej treść sabotować systemy, a przywracanie ustawień fabrycznych umożliwia wtórny obrót sprzetem kradzionym.
    Podawanie gotowców to też woda na na młyn różnych dowcipnisiów-hakerów-włamywaczy. W swojej wieloletniej praktyce nie wykonałem dwóch identycznych instalacji- nawet przy wyposażaniu sieci skepów jednego właściciela -kazdy obiekt był zorganizowany trochę inaczej.
    Zamkniete foróm dla fachowców - dla kogo "zamkniete"? Zawarta w nim wiedza może być niebezpieczna, wszystko zależy od poziomu zabezpieczeń dostępu do tych informacji.
    Taki suport ma np satel, ale można bardzo łatwo stać sie jego członkiem.

Rozdział na samochodowe i stacjonarne -tak,
    zaawansowana wiedza nie,
    chyba że przy odpowiednim do problemu poziomie zbezpieczeń dostępu.
    Pozdr.J.
    Licencja PZT II st
    s6spn6 napisał:
    a i mam jeszcze jedne pomysł czy jak już bieda rozdzielone działy czy stacjonarne to zrobić by się przydało jak teraz jest "spis instrukcji autoalarmów"
    walnąć w stacjonarce "spis instrukcji alarmów stacjonarnych"

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1048995.html
    Zdaje się że istnieje coś takiego
  • Poziom 24  
    kurcze sorki mam dzisiaj zły dzień ;)
  • Poziom 41  
    Na dzień dzisiejszy mamy podzielone forum, dział z autoalarmami zostanie - po przeniesieniu tematów - włączony do samochodówki.
    Dział zamknięty będzie powołany w chwili, kiedy będzie taka potrzeba - wystarczy sygnał.
    Ten temat na razie zostawiam otwarty - gdyby były jakieś uwagi - prosze pisać.
  • Poziom 29  
    Nie przenosiłbym tego do samochodówki, tam dać tylko link. Zostawiłbym to w zabezpieczeniach.
  • Poziom 15  
    Witam
    Pozwolę sobie na zabranie głosu choć nie widzicie mnie tu często.
    Z samochodami nie mam do czynienia już ponad 5 lat. Obecnie Tylko systemy stacjonarne, i raczej sporych rozmiarów nie mniej niż 80 linii, zwykle 120 w górę.

Od dzielenie samochodówki od stacjonarnych to bardzo dobry pomysł.
  • Poziom 27  
    Systemy zabezpieczeń technicznych, generalnie dzieli się na kategorie przedmiotowe:
    1.Urządzenia i Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu
    2.Urządzenia i Systemy Sygnalizacji Pożaru
    3.Urządzenia i Systemy Nadzoru Telewizyjnego i Rejestracji Obrazów
    4.Urządzenia i Systemy Kontroli Dostępu
    5.Zintegrowane Systemy Sygnalizacji Zagrożeń
    6.Urządzenia i Systemy Transmisji Alarmu oraz Monitoringu
    7.Systemy Zabezpieczenia Przeciwkradzieżowego Pojazdów
    8.Inne urządzenia i Systemy Technicznej Ochrony oraz Wspomagające Ochronę Fizyczną

Kładzenie wszystkiego do jednego Działu Zabezpieczenia Obiektów było zawsze pewnym nieporozumieniem. Jeśli ktoś mówi, że jest wybitnie wyspecjalizowanym specjalistą w każdej z powyższych dziedzin, to tak naprawdę jest laikiem w każdej z nich. No, ale przecież to obecna sytuacja na rynku, zmusza nas do chwytania się wszystkiego. Inaczej nie przetrwamy do następnego roku.
    To, czy zostanie oddzielona „stacjonarka” od „autoalarmów”, domofony od „stacjonarki”, „pożarówka” od kontroli dostępu itd., zależy tylko od pomysłowości moderatorów. Byle byśmy się tylko nie pogubili w tym wszystkim i dzielili się wzajemnie wiedzą, nie tylko w grupach zamkniętych.
  • Poziom 21  
    sharp - masz moje pełne poparcie - pomysł dobry, rozdział, powiedzmy "fachowości" też jak najbardziej. POPIERAM.