Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do ładowania akumulatorów - grzeją się elementy

blaszczok 10 Lut 2010 11:03 2978 4
  • #1 10 Lut 2010 11:03
    blaszczok
    Poziom 13  

Witam.Kolega udostępnił mi możliwość odmalowania płytki i zrobienia prostownika takiego samego jak on posiada. Układ wystartował od pierwszego włączenia zasilania.Tylko jest małe ale. W tamtym prostowniku układ prostowniczy jest jedno połówkowy dwie diody, odczep w środku trafa.Diody 5 Amperowe bez radiatora. Ja zastosowałem cztery diody, każda 75A 1200V bo takie miałem. Trafo w tym przypadku wiadomo bez odczepu. Pierwsze próby robiłem z akumulatorem żelowym kwasowym z UPSa, 17Ah 12V i jest OK. Natomiast po podłączeniu akumulatora dużego samochodowego o pojemności 95Ah- na kolegi prostowniku pisze że można ładować akumulatory od 2,5 Ah do 90Ah ale myślę że te 5 Ah więcej nie ma znaczenia, moje diody stały się prawie natychmiast gorące wraz z tyrystorem który jest na radiatorze. I w tym momencie proszę o podpowiedzi co jest nie tak, bo moim zdaniem te małe diody w tamtym prostowniku powinny się przepalić a kolegi prostownik ładuje. Nadmieniam że w układzie jest wzmacniacz operacyjny uA741 , 3 tranzystory BC547,1tranzystor BC557 dwie diody zenera 4V7,7V5 Pr-ek do ustawiania napięcia wyłączania,3 diody LED czerwona- zasilnie, żółta-ładowanie, zielona- akumulator naładowany. Pozdrawiam Michał.

0 4
  • #2 10 Lut 2010 11:11
    mietekn
    Poziom 35  

Najprawdopodobniej w układzie kolego zastosowany transformator ograniczał prąd (płyną z niego maksymalny możliwy wynikający z jego rezystancji wyjściowej). Ty zastosowałeś inny transformator i Twój najprawdopodobniej może dostarczać znacznie większego prądu stąd grzanie się diod. Rozwiązaniem może być dodanie rezystora (o rezystancji rzędu 1Ω) w szereg z uzwojeniami który ograniczy prąd. Rezystor musi być jednak znacznej mocy bo przy pustym transformatorze będzie się bardzo grzał.

1
  • #3 10 Lut 2010 11:18
    darek_wp
    Poziom 28  

Na początek to wrzuć schemat tego prostownika. Pytanie czy zastosowany układ ma za zadanie regulację prądu ładowania czy działa wyłącznie jako zabezpieczenie przed przeładowaniem. Jeśli to drugie to podłączenie rozładowanego aku o pojemności 95Ah może wymusić na początku przepływ prądu o wartości nawet kilkudziesięciu amper i to będzie powodowało grzanie się elementów w mostku.
    Ale sądzę z opisu, że podstawowym błędem jest zastosowanie pełnego mostka i trafa bez odczepu - dlaczego?. Ponieważ jeśli jest zastosowany układ sterujący i tyrystor to jest układ regulacji prądu ładowania a co za tym idzie tyrystor do poprawnego działania nie może być podłączony pod napięcie stałe - obecnie jest cały czas otwarty i podaje max prądu na aku. Konsekwencje - patrz wyżej.
    (jeśli kopiujesz układ kopiuj go w całości - na pewno ktoś go już przemyślał skoro działa)

0
  • #4 10 Lut 2010 11:19
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    O ilości wydzielonego ciepła w jakimkolwiek elemencie przewodzącym decyduje spadek napięcia i przepływajacy prąd: P=U*I.
    W prostowniku spadek napięcia na diodzie krzemowej jest ok. 1V, ale w mostku prąd zawsze płynie przez 2 diody, więc jest 2V.
    Jeżeli ładujesz akumulator 90Ah, to prąd jest ok. 9A - to razy 2V daje 18W! To DUŻO! Dla bezpiecznego odprowadzenia tej ilości ciepła diody (mostek) powinny być przykręcone do radiatora AL o grubości 2 - 3mm i powierzchni 180cm2.
    Lekceważenie zjawisk cieplnych wielokrotnie było przyczyną katastrof konstrukcji amatorskich. Nawet diodę 75A/1200V możesz "utrupić" termicznie napięciem kilkanaście V, jeśli nie odprowadzisz od niej ciepła! Jej parametry są podane dla warunków współpracy z radiatorem idealnym, który zapewnia temperaturę obudowy diody na poziomie 25 stopni.

Moderowany przez prezeswal:

Proszę nie używać Caps Lock (p.10.9). Parametry diody mogą być podane dla temperatury złącza (Tj), otoczenia (Tamb), itd. - proszę nie pisać "półprawd" (p.12).

0
  • #5 10 Lut 2010 13:24
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proszę nie snuć dalszych "dywagacji" do czasu załączenia schematu układu.
    Autor nie dopełnił wymagania p.11 regulaminu - poczekamy na uzupełnienie tematu.
    Pozdrawiam.

0