Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 lub ATtiny26- odczyt dwóch odseperowanych napięć

10 Lut 2010 13:56 1313 9
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich.
    Jestem w trakcie budowy zasilacza warsztatowego. Posiadać on będzie blok głównego stabilizatora o napięciu 0-30V i 0-5A oraz blok zasilacza pomocniczego do 16V i 1.5A.
    Oba te bloki będą odseperowane od siebie z możliwością połączenia ich w zasilacz symetryczny (przełącznikiem).
    Pomiar napięcia i prądu chcę zrealizować na ATmedze8 lub ATtiny26 (zależy ile zajmie kod) i nasuwa mi się takie pytanie:
    W jaki sposób zrealizować pomiar dwóch niezależnych od siebie napięć ?
    Pomiar jednego napięcia lub kilku ze wspólna masą to nic trudnego jednak tu sprawa się troszkę komplikuje. Co byście polecili ? Czy nada się jakoś do tego wzmacniacz różnicowy wbudowany w uP ?
    Będę bardzo wdzięczny za jakieś linki do podobnych tematów i rozwiązań które pomogą mi się z tym uporać.

Pozdrawiam.
    mazomen
  • Poziom 43  
    Pomiar odseparowanych napięć nie jest problemem. Problemem jest pomiar nieodseparowanych napięć.
    U Ciebie właśnie będą one nieodseparowane.
    Wzmacniacz różnicowy chyba będzie najlepszy.
    Zwykły najprostrzy. Nawet nie ma co linku podawać.
  • Poziom 15  
    w zasilaczu będzi możliwość pracy na dwóch różnych odseparowanych napięciach z opcją łączenia ich w zasilacz symetryczny (pisałem o tym w pierwszym poście)
  • Poziom 43  
    No i właśnie dlatego napisałem że napięcia nie będą odseparowane (przynajmniej nie zawsze będą odseparowane).
  • Poziom 24  
    Zainteresuj się układami typu LM331/LM2907.
    Do tego transoptory i masz wszystko co chcesz.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Ja osobiście dałbym wzmacniacz (przesunął 0 o 2,5V czyli tyle ile potrzeba dla diody transoptora) i podzielił napięcie tak aby sterować wysterowaniem diody transoptora mniej więcej liniowo, a z wyjścia tranzystorowego transoptora sterować wejście przetwornika. Uzyskałbyś wtedy separację galwaniczną. Jak to dokładnie wykonać (schemat) to musiałbym poszukać, albo spytać się jakiegoś guru.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Sprawą oczywistą jest, że musi być separacja galwaniczna, pytanie tylko w którym miejscu. Najkorzystniej chociaż nie najtaniej wychodzi zrobienie dwóch modułów do pomiaru i jednego centralnego do sterowania, wyświetlania i obliczeń. Moduł pomiarowy to albo mały procek albo ADC gadający np. po SPI. Separacja to najprościej na transoptorach.

Są inne rozwiązania. Wzmacniacz operacyjny z separacją galwaniczną, podwójny transoptor do separowania sygnału analogowego....
  • Poziom 15  
    Może właśnie spróbuję metody jaką zaproponował Dr_DEAD z tym że na procku sterującym wyświetlacz będę dokonywał pomiarów bezpośrednio z bloku głównego stabilizatora z pomiar zasilacza pomocniczego zrealizuję na ATtiny13 i połączę je przez RS232 z izolacja na transoptorach.
    Było by to chyba najtańsze rozwiązanie gdyż mam wolną tine13 i nie wiem do czego ja użyć.
    Co o tym myślicie ?
  • Poziom 43  
    Chyba dobre. Ja tak raz zrobiłem.
  • Poziom 15  
    Więc zostaje przy tej opcji. Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam.