Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford focus 1.8 tddi 2000r jaki olej dolać ??

andrzej_1981 10 Lut 2010 14:57 13156 6
  • #1 10 Lut 2010 14:57
    andrzej_1981
    Poziom 9  

Witam
    Posiadam focusika od jakiegos czasu z silnikiem 1.8 tddi, chciałbym dolać olej do niego ale nie wiem jaki jest wlany obecnie :( czy są jakieś "uniwersalne" ? czy coś się stanie jak będzie się różnił gęstością od tego co już tam jest ?

proszę o poradę

0 6
  • #2 10 Lut 2010 21:11
    kamil907
    Poziom 28  

Ogólnie lepiej nie mieszać ale jeśli już to dobrze było by dolać ten sam rodzaj oleju czyli jeśli masz aktualnie zalany syntetykiem to taki również dolać. Może być innej marki byle ten sam typ.
    Niektórzy twierdzą, że można dolewać np w takim zestawieniu że jeśli masz syntetyczny to dolać półsyntetycznego lub nawet mineralnego ale nie odwrotnie czyli jeśli jest zalany mineralnym nie powinno się dolewać syntetycznego lub półsyntetycznego. Tylko pamiętaj, że są to tylko opinie z którymi się spotkałem, sam tego nie praktykuję.

0
  • #3 11 Lut 2010 06:35
    Scalak5
    Poziom 22  

Ford zaleca 5w30-sprawdź czy nie ma kartki pod maską lub naklejki na słupku drzwi kierowcy.

0
  • #4 11 Lut 2010 08:50
    cirrostrato
    Poziom 36  

andrzej_1981 napisał:
    Witam
    Posiadam focusika od jakiegos czasu z silnikiem 1.8 tddi, chciałbym dolać olej do niego ale nie wiem jaki jest wlany obecnie
    Jak to się stało, że masz samochód ,,od pewnego czasu'' i na starcie nie zrobiłeś przeglądu i nie wymieniłeś oleju (zakładam , że autko kupione z drugiej ręki), ja nigdy nie wierzę w książki serwisowe, zapewnienia sprzedawcy, że olej (i inne) zawsze były wymieniane na czas itd, gdybyś wymienił na starcie swojego użytkowania to byś wiedział jaki olej w silniku. Kolega uwierzył w stan licznika przy zakupie i jeździł(-by) do kolejnego (wg stanu licznika) przeglądu, teraz wie ile kosztuje naprawa rozwalonego silnika, poszedł rozrząd..

1
  • #5 11 Lut 2010 23:31
    dariuiszzdw
    Poziom 9  

Lepiej dolej oleju silnikowego nawet o innych parametrach niż ma być go za mało .Poszukaj naklejki lub przywieszki o poprzedniej wymianie przeważnie mechanik to gdzieś umieszcza czasem pod maska czasem na słupku drzwi.wtedy wlej taki jak jest opisany na naklejce.Ostateczność to wymiana całego oleju wraz z filtrem.Osobiście w tedy zalałbym takim jak zaleca to producent chodzi mi o jakość oleju nie firmę,choć z tym nie wszyscy się zgodzą.

0
  • #6 28 Lut 2010 15:07
    andrzej_1981
    Poziom 9  

czy jak się zmiesza pół-syntetyk z mineralnym to się nic nie stanie? zamierzam dolać mineralny gdyż auto ma dość duży przebieg bo prawie 190 tyś, więc na pewno nie ma tam syntetycznego oleju bo to się raczej leje do silników z małym przebiegiem. Przypuszczam że jest tam mineralny lub pół-syntetyczny :/ pamiętam, że w dawnych czasach jak się zmieszało te dwa oleje to od razu robiła się tzw. "klucha" i koniec a niby teraz te nowoczesne oleje tak ze sobą już nie reagują. :/

1
  • #7 28 Lut 2010 18:27
    jerzyf
    Poziom 22  

andrzej_1981 napisał:
    czy jak się zmiesza pół-syntetyk z mineralnym to się nic nie stanie? zamierzam dolać mineralny gdyż auto ma dość duży przebieg bo prawie 190 tyś, więc na pewno nie ma tam syntetycznego oleju bo to się raczej leje do silników z małym przebiegiem./

Że syntetyk tylko przy małym przebiegu to są zabobony i możesz dolać nawet syntetyka, a o kluskach to zapomnij, chyba że na obiad!.

1