Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taki transformator, a prostownik

gibalohio 10 Feb 2010 18:00 3984 11
 • #1
  gibalohio
  Level 15  
  Witam posiadam taki transformator http://www.allegro.pl/item881138222_transformator_do_kuchenki_mikrofalowej_gal_700e.html jest on od kuchenki mikrofalowej. Na 230V, na wtórnym daje 24,5V. Chciałbym zrobić z niego prostownik z możliwością rozruch. Czytałem gdzieś na tym forum że jest on niebezpieczny, niestety nie rozumiem dlaczego i czy to prawda. Transformator zachowuje się jak każdy inny. Podpinam do sieci z drugiej strony mam 24,5V do którego podpinałem już żarówkę, silniczki i inne pierdoły, więc nie wiem w czym problem?

  Niestety nie wiem ile daje on Amper. Proszę o jakiekolwiek wskazówki.
 • Helpful post
  #2
  lysy1980
  Level 32  
  Podłączyłeś go prawdopodobnie odwrotnie, uzwojenie pierwotne (220-230V) w nim jest nawinięte "grubym drutem" DNE 1mm, wtórne DNE 0,4mm na którym jest wysokie napięcie, jakie nie wiem, bo nie znam się na kuchenkach i magnetronach.
 • #3
  gibalohio
  Level 15  
  Więc moje pytanie, jak podłącze go odwrotnie tak jak piszesz to mogę go użyć do prostownika czy nie?
 • #4
  lysy1980
  Level 32  
  Jak podłączysz go prawidłowo, to na "wyjściu" uzyskasz kilkaset woltów a może i więcej, więc logiczne jest że prostownika z niego nie zrobisz.
 • #5
  gibalohio
  Level 15  
  Ale jak podłącze go na odwrót to daje 24,5V więc całkiem możliwe, chyba że nie można go podłączać odwrotnie? Co o tym myślisz? może bredzę, ale właśnie dlatego piszę w piaskownicy i proszę o porady.
 • Helpful post
  #6
  lysy1980
  Level 32  
  Jeśli się nie grzeje i po podłączeniu obciążenia (np żarówki 24V) nie spada znacznie napięcie, nie powinno się nic z nim dziać, jednak dobrego prostownika z niego nie da się zrobić, a o rozruchu można zapomnieć.
 • #7
  gibalohio
  Level 15  
  Tak właśnie sobie teraz myślę że faktycznie moc z tego transformatora będzie raczej kiepska i stosunek wagi oraz rozmiarów nie będzie adekwatny do wymaganych efektów. No cóż dzięki za poświęcony czas.Poszukam jakiegoś innego transformatora. Jeszcze jak byś mógł mi podpowiedzieć jakie parametry powinien mieć transformator, tak żeby można było zrobić prostownik z możliwością rozruchu. Ma to być prostownik do samochodów osobowych czyli do akumulatorów max 72Ah.
 • Helpful post
  #8
  lysy1980
  Level 32  
  Z możliwością rozruchu, a w zasadzie wspomagania rozruchu, prostownik musi oddawać prąd od kilkudziesięciu do kilkuset amper.

  Spójrz w link poniżej jaki prąd oddaje prostownik z rozruchem i powiem Ci, że z dieslami nie ma lekko, za to benzyniakami kręci jak oszalały, wiem, bo taki prostownik mamy w pracy.

  http://sklep-elektronarzedzia.pl/product_info....html/XTCsid/bf8308f88537d8861de431e8f70f4de0
 • #9
  gibalohio
  Level 15  
  No to fest takiego giganta się nie spodziewałem :-) A też się nie spodziewałem że rozruch potrzebuje aż tyle mocy. Transformator do tego kosztuje chyba majątek, więc zrezygnuje chyba z opcji rozruchu. Myślałem raczej o takim który mogę nosić w rękach. Masz może namiar na jakiś schemat prostownika którym mógłbym ładować akumulatory od 44Ah do 74Ah. Przeglądałem forum i tego jest tyle że nie wiem który jest w miarę dobry i prosty w montażu. Przydałoby się żeby oprócz schematu ideowego miał też rozrysowaną płytkę ponieważ sam niestety nie potrafię zaprojektować. Wiem że takie rzeczy to tylko w e... :-) , ale może masz akurat coś pod ręką byłbym wdzięczny.
 • #11
  gibalohio
  Level 15  
  Wobec tego dzięki za pomoc i pozdrawiam.
 • #12
  gibalohio
  Level 15  
  Temat do zamknięcia. Zrobiłem prostownik z innego trafa.