Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AirLive G.Duo - konfiguracja

deniszalewski 28 Gru 2010 10:58 167865 523
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet
    Sprawdż u kumpla czy w jego routerze kanał WIFI nie jest ustawiony na "auto", jak jest to niech ustawi jakiś konkretny/niezajęty.
  • HELUPOWER
    Stanley_P
    Poziom 26  
    Witam

pegmatyt napisał:
    Próbowałem tymi kanałami ,,żonglować" i zauważyłem jedną rzecz. W momencie jak zmieniam kanał (radio1 kanał 1) zatwierdzam

Mnie po pierwsze primo zastanawia, w jaki sposób udaje Ci się na Radio1 wpisać ("zmienić") kanał. Przecież w trybie WISP+AP ta opcja jest wyłączona, pole wyboru Kanał wyszarzone. Ręcznie można wpisać tylko nazwę sieci, z którą chcemy się połączyć - w polu SSID. Widać to wyraźnie na TYM OBRAZKU, który zamieściłem w mini-instrukcji.

Cytat:

potem daję restart (menu -górny pasek) zmieniam kanał (radio 2 kanał 11) restart i po chwili mam na statusie urządzenie radio 1 - kanał 1, radio 2 kanał 11. Chwilę po tym klikam odśwież i wszystko się ,,rozlatuje" kanały się zmieniają na np. R1-K5, R2-K7.

Jeżeli Radio1 nie ma (traci) połączenia z "AP-dostawcą", czyli widoczny jest
    Stan: Scanninig
    który sam ładnie przedstawiłeś na drugim obrazku w TYM POŚCIE, wówczas rzeczywiście, przy każdym odświeżeniu Statusu urządzenia widoczny jest inny kanał na Radio1. Widocznie zgodnie z informacją (Scanning), Radio1 skanuje kanały w poszukiwaniu danej sieci.
    Natomiast po drugie primo nie bardzo mogę odkryć, w jaki sposób "sam" zmienia Ci się kanał na Radio2. Zakładam oczywiscie, że nie wybrałeś Auto. U siebie ustawiłem tak jak na TYM OBRAZKU w mini-instrukcji i kanał stoi jak drut (proszę bez nieładnych skojarzeń ;-)) Próbowalem nawet łączyć się z G.DUO tylko po kablu, aby nie być podłaczonym bezprzewodowo, czyli tak jak na Twoich obrazkach z wyżej wspomnianego postu (widzę 0 klientów po wifi, a zatem robiłeś zrzuty bedąć podłaczonym przez ethernet). Efekt taki sam, czyli pomimo wielokrotnego odświeżania Statusu raz ustawiony kanał na Radio2 nie ulegał zmianie - no bym się mocno wkurzył, gdyby było inaczej ;-)

Cytat:
    W którym miejscu popełniam błąd. Czy gdzieś ustawia się blokadę tych kanałów po ich wybraniu?
    Pozdrawiam

Być może to co napiszę niżej to oczywista oczywistość, jednak dla pewności:
    Jeżeli wprowadzasz w konfiguracji G.DUO jakiekolwiek zmiany, wpisy, KONIECZNIE MUSISZ kliknąć przycisk "Zatwierdź zmiany", znajdujący się zwykle na dole danego okna. Powinien pojawić się komunikat:
    "xxxx parameter has been changed, remember reboot your device to active settings." (xxxx - informacja w zaleźności od danego okna)
    jak na przykładowym obrazku:
    AirLive G.Duo - konfiguracja
    Następnie przyciskasz "OK". A potem, aby zmiany zaczęły funkcjonować, należy OBOWIĄZKOWO wykonać restart routera. Notabene napisaleś, że u Ciebie restart trwa chwilę. U mnie ok 2-3 minuty, zanim wszystko się z powrotem "dogada" (nawiasem rzecz, ktora chyba najbardziej mnie wkurza w G.DUO), no ale chwila jest jednostką bardzo względną.

Kolejna sprawa: prosilem o zrzut siły sygnału (Skanowanie sieci - Site survey). Trochę się rozpędziłem, ponieważ G.DUO nie pokazuje sieci z ukrytym SSID (nawiasem zabezpieczenie przed hakerami żadne), a zatem w takim przypadku nie można zmierzyć siły sygnału. Szczerze pisząc nie wiem jak to rozwiązać. Próbowałem nawet zarządzać G.DUO przez telnet, ale tam również nie widać ukrytych sieci, ponadto opcje Site survey są jeszcze uboższe niż przez przegladarkę. Nie można przeprowadzać ciągłego skanowania sygnału wybranej sieci (przydatne np. przy ustawianiu anteny), a jedynie wyświetlić listę wszystkich odbieranych sieci, podobnie jak niegdyś przedstawiłem na TYM OBRAZKU.
    Dlatego dobrze by było, gdybyś w routerze z ktorego czerpiesz sygnał, włączył na chwilę z powrotem prezentację SSID oraz pomierzył sygnał za pomocą G.DUO - no i przedstawił tutaj.
    Przypuszczam, że właśnie w zbyt słabym sygnale tkwi główna przyczyna przyczyna problemów, co zresztą pośrednio wydają potwierdzać Twoje wcześniejsze pomiary zrobione przy pomocy Inssidera i karty wifi w komputerze.

Pozdrawiam -

Stanley
    pegmatyt
    Poziom 10  
    Dziękuję Wam za cenne rady i bezinteresownie poświęcony czas. Sprawa kanałów do szczegółowego rozważenia. Z racji mojego jutrzejszego wyjazdu na kilka dni do Wielkopolski oraz konieczności dokończenia w dniu dzisiejszym prezentacji nie będę dzisiaj rozwijał tematu, bo nie chcę tego zrobić pobieżnie. Po powrocie już w 2011 r. ;) konfigurację w moim G.DUO dokładnie opiszę z załączonymi zrzutami ekranowymi. Oczywiście będę prosił o wskazówki :). Ktoś kiedyś napisał, że konfiguracja G.DUO jest banalna i trwa ok. 2 minut. Co do takich stwierdzeń raczej byłbym ostrożny. Może w wielu przypadkach tak rzeczywiście jest, natomiast w moim niestety nie. Szczególnie dla osób, które nigdy nie miały styczności z zagadnieniami sieciowymi, a jedynym kontaktem z tą ,,materią" był kreator ,,tworzenia" sieci w Windows'ie. Zobaczymy może jeszcze z tego coś wyjdzie, choć powoli tracę już do tego zapał. Przyznam szczerze, że trochę mnie to zmęczyło :(. Ale to nie forum dla maruderów ,,trzeba brać życie na rogi...;)". Odezwę się za kilka dni tymczasem życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
    Pozdrawiam.
  • HELUPOWER
    aqq123
    Poziom 12  
    panowie wszystko ładnie opisaliście ja jestem szczęśliwym posiadaczem g.duo juz prawie rok śmigało aż miło dopóki nie kupiłem bramki VOIP i zrobił się problem jak do mnie dzwonią wszystko ok jak ja dzwonie połączenie jest ale nie żadna z osób nic nie słyszy (a stawka leci). Znam się troszkę na sprzęcie i już siedzę 2 tydzień i nie mogę nic poradzić na każdym innym routerze działa (sprawdziłem) a na moim g.duo NIE. Dodam że VOIPa mam we freeconet.
    Dzięki za każdą pomoc
    bp1980
    Poziom 9  
    WItam wszystkich czytałem ten temat i muszę przyznać że dużo mi to pomogło w ustawieniach tego reutera znalazłem podobny problem do mojego radio 1 ma połączenie w statusie jest connect. Cyli mam połączenie do sieci lecz nie uzyskuje połączenia z internetem. Sieć jest zabezpieczona przez PPPoE mam hasło login wszystko wpisałem w konfigurację w zakładkę port Wan i dalej nic. Wyczytałem że trzeba na sztywno w tej zakładce ustawić numery DNS i to pomoże moje pytanie gdzie je odnależć Proszę o pomoc odezwę się jeszcze dzisiej po 15 jak będę w domu i prześlę odpowiednie zrzuty ekranu z ustawieniami
    Stanley_P
    Poziom 26  
    bp1980 napisał:
    <...>Wyczytałem że trzeba na sztywno w tej zakładce ustawić numery DNS i to pomoże moje pytanie gdzie je odnależć <...>i

W Googlach - nie gryzą ;-)
    Wpisz np. takie DNS-y:
    194.204.159.1
    194.204.152.34
    8.8.8.8
    Pierwszy i drugi TPSA, trzeci należy do Google.
    Przy czym jeżeli problem tkwi tylko w DNS, mimo to powinno już dać się pingować "w świat". np. właśnie na adresy IP wyżej wymienionych DNS-ów. Powinny już działac komunikatory typu GG, Skype, zaś strony powinny dać się otwierać poprzez adres IP. Na przykład:
    http://74.125.230.80/
    http://212.77.100.101/
    Oczywiście IP strony trzeba najpierw znać, a żeby nie spamietywać magicznych ciągów cyfr, a tylko np. www.google.pl - po to są właśnie serwery DNS.

Odnośnie jeszcze PPPoE, akurat na ten temat był niedawno osobny topic TUTAJ. Jak widać protokół generalnie działa ok.

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 15 [minuty]:

aqq123 napisał:
    panowie wszystko ładnie opisaliście ja jestem szczęśliwym posiadaczem g.duo juz prawie rok śmigało aż miło dopóki nie kupiłem bramki VOIP i zrobił się problem jak do mnie dzwonią wszystko ok jak ja dzwonie połączenie jest ale nie żadna z osób nic nie słyszy (a stawka leci). Znam się troszkę na sprzęcie i już siedzę 2 tydzień i nie mogę nic poradzić na każdym innym routerze działa (sprawdziłem) a na moim g.duo NIE. Dodam że VOIPa mam we freeconet.
    Dzięki za każdą pomoc

Nie posiadam bramki VOIP, nie bawiłem się tym nigdy, więc na pewno nie pomogę. Co prawda wydaje mi się, że zasadniczo router powinien być dla różnych protokołów (prawie) "przezroczysty". Jakkolwiek tryb Client+AP jest chyba bardziej transparentny niż WISP+AP (w tym drugim dodakowo mamy "po drodze" NAT). Lecz na temat konfiguracji nie pisnąłeś ani słowa, zatem tym bardziej ciężko coś zgadnąć.

Niemniej jeśli wszystko inne zawiedzie, przeczytaj uważnie poniższy post, znajdziesz kontakt do supportu Airlive w Action (jak się dobrze uprzesz, znajdziesz też w necie mail do gościa - ja nie jestem upoważniony publicznie podawać). Aczkolwiek nie wiem, czy namiary są nadal aktualne.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7584194#7584194

Pozdrawiam.
    bp1980
    Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź ale nic to nie daje nadal nie mam połączenia z internetem też nie ping'uję mam już dosyć zrobię zrzuty ekranu i załączę może coś poradzicie

Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

Sam jednak nie dałem rady przyjechał do mnie administrator sieci do której należę i praktycznie zrobił to samo co ja tylko w ustawienaich wan rodzaj połączenia zmieniła naconnect on demand w nazwie usługi nic nie wpisywał,rozmiar mtu ustawił na 1472, dns na uzyskaj automatycznie i działa jestem w szoku
    Xerof0p
    Poziom 20  
    Podłączę się pod temat. Czy ten G.Duo może się sprawdzić jako taki nadajnik wifi, że połączenie klienta jest możliwe nawet przez kilka ścian lub stropów?

Być może w trybie 2 nadajników radiowych będzie on miał lepszy zasięg przez przegrody budowlane niż zwyczajne routery wifi ?

Z góry dziękuję
    piterus99
    Poziom 43  
    Oprócz zakłócania siebie nie zyskasz nic.
    Krótka odpowiedź brzmi - nie.
    Xerof0p
    Poziom 20  
    piterus99 napisał:
    Oprócz zakłócania siebie nie zyskasz nic.
    Krótka odpowiedź brzmi - nie.

Rozumiem. Dzięki !
    Neksus
    Poziom 10  
    mam pytanie.
    czy da rade skonfigurowac tak net router. aby INTERNET "wchodził" przez LAN1/WAN przez skretke i przekazywał dalej neta po WI FI w domu.

próbuje juz od 2 dni i nie moge wpasc jak zrobic. co dziwne po włożeniu kabla do LAN1 nie chce sie zaświeci lampka ze jest poąłczenie (de facto jak podłacze ten kabel do laptopta bezpośrednio wszystko śmiga.)
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet
    tak, tryb Gateway+AP z podręcznika duo.
    vikingc20ne
    Poziom 1  
    witam, wszystkich mam to urządzenie od dwóch dni i internet radiowy z takim kabelkiem http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons...sma_stecker.jpg/200px-Reverse_sma_stecker.jpg co przyłaczam do mojego kompa stacjonarnego i moje pytanie jak skonfigurować urządzenie abym mogł podłaczyć laptopa przez wifi, kabel od radiówki podaczam pod wyjscie G.DUO radio1 i kablem łacze sie z laptopem jest połaczenie ale dalej już czarna magia- poprostu jestem laikiem a nie znam nikogo kto by mógł mi to skonfigurować
    Stanley_P
    Poziom 26  
    @vikingc20ne: kabelek od anteny podłączasz dobrze. Odnośnie przepisu na konfigurację - nie wiem czy zauważyłeś, znajduje się na pierwszej stronie wątku, w którym się teraz znajdujemy, a konkretnie TUTAJ
    Przy czym od razu: opis z założenia jest ogólny i nie uwzględnia wszystkich wariantów, niuansów Przykładowo, jeżeli Twój dostawca stosuje dodatkowe zabezpieczenia typu autoryzacja przez protokół PPPoE, i/lub dopuszcza tylko określone adresy MAC - będziesz musiał to wszystko odpowiednio skonfigurować, tzn. wpisać nazwę i hasło użytkownika, sklonować MAC, itp., itd.

Dlatego jeżeli w sprawach komputerowo-sieciowych jesteś zupełnym laikiem, zupełnie nie rozumiesz o co chodzi we wspomnianym opisie, sugeruję Ci jednak poszukać jakiegoś wsparcia "w realu". Niekoniecznie od razu dyplomowanego specjalistę, lecz kogoś kto ma w tych sprawach przysłowiową smykałkę, umie sprawnie wynajdować w necie potrzebne informacje, itp. Albo kogoś, kto Ci skonfiguruje sprzęt komercyjnie.

Pozdrawiam -

Stanley
    andrzejziom
    Poziom 1  
    Witam mam taki o to problem

zakupiłem AirLive G.Duo w przyszłości do innych celów no ale teraz mam internet z netii po lini tp Modem to ASMAX AR 901 chcę podzielić neta na wifi ustawiam w asmaxie bridging hasło login są wpisane w PPPoA , połanczam go do LAN1/WAN PoE w ustawienaich G.Duo zmieniam na gateway + ap tam wpisuje hasło login z neti i nie działa co robie nie tak ?
    listoczok
    Poziom 11  
    Do bogmarcina:

Tez się interesowałem tym podziałem pasma w g.duo. tez chciałem zrobić tak, ze np. z 10Mb łącza wydzielić klika kb na voipa, którego zamierzam w ciągu kilku najbliższych dni zainstalować. Korespondowałem z jednym z Panów z firmy action w tej sprawie i niestety musze Ciebie zmartwić ten sprzęt nie ma takiej możliwości. Jedyna możliwość to wracając do tych 10mb jako przykład trzeba wszystkich użytkownikom ustawić limit np. 9,5mb i tylko tak osiągnie się zamierzony efekt. Tez myślę, że to bez sensu no ale cóż tak to zaplanował projektant i nie mamy na to wpływu, a moze coś zrobią w nowym sofcie (o ile taki wyjdzie). Lepiej by było, ze działało to na tej zasadzie, że załóżmy 8kbps na stałe było wycięte z tych 10mb i było gwarantowane w każdej chwili. Pozostałe pasmo wedle wykorzystania. Przydałoby się. Ja bym z tego skorzystał i myślę, że jeszcze trochę osób które mają/będą miały voipa. Pozdrawiam.
    listoczok
    Poziom 11  
    Witam

Mam problem w G.Duo tego typu, że filtracja adresów MAC nie działa jak należy. Mam na myśli zasadę 1 adres Mac=1 adres ip. Zrobiłem ostatnio test sprawdzający zachowanie się G.Duo w następującej sytuacji. Ustawiłem na radiu 1 (ale tak samo jest i na radiu 2) filtrację adresów MAC. Dodałem tam tylko jeden adres Mac. Oprócz tego ograniczyłem liczbę użytkowników po DHCP do 2. Czyli wygospodarowałem do tego celu numery ip z końcówką 100 i 101. Połączyłem się jednym komputerem przez LAN i jednym laptopem (z tym adresem MAC który dodałem do G.Duo) przez wi-fi. Następnie wziąłem drugiego laptopa i narzuciłem mu adres MAC pierwszego laptopa a następnie wykonałem próbę połączenia z G.Duo. Jakież było moje zdziwienie kiedy pokazała się informacja połączono pomyślnie. Ba oba laptopy otrzymały ten sam adres ip. Wszystkie parametry były te same i na obydwu Internet śmiga idealnie. No zdziwienie zdziwieniem ale przeraziło mnie to, że bezpieczeństwo sieci jest zachwiane. W logach g.duo pokazało że połączyło się po prostu urządzenie z adresem mac tak jak pierwszy laptop. W bazie DHCP widniały niestety tylko 2 urządzenia - komputera przez LAN i laptopa przez wi-fi. Czyli wynika z tego taki fakt, że jeśli ktoś wychwyci mój adres mac narzuci go na swoje urządzenia i połączy się z moją siecią (pomijam kwestię szyfrowania i haseł) to połączy się z moją siecią a ja a nawet o tym nie będę widział (widział). Czy ktoś z użytkowników miał taki problem i/lub go rozwiązał. Bardzo proszę o sugestie. Dziękuję.
    piterus99
    Poziom 43  
    listoczok - a jakie byś chciał zachowanie inne? Zalogowałeś się z takim samym adresem MAC, więc router widzi te dwa komputery jako jeden, DHCP też uznało, że to ten sam komputer, więc konsekwentnie odświeżyło mu ten sam adres IP.

Filtracja MAC tak działa, na każdym routerze otrzymasz taki sam rezultat.
    listoczok
    Poziom 11  
    Pitrus99

Otóż nie masz racje pisząc że na każdym routerze. Testowałem to na Linksysie wrt54gc-eu i tutaj sprawdza się znakomicie a jej poprawne działania objawia się tym, że po zalogowaniu drugiego urządzenia posiadającego ten sam Adres mac pierwszy zostaje automatycznie rozłączone sprawdziłem to i na pewno tak jest.. Przed chwileczką również mając chwilowo w użytkowaniu router Tp-Linka wr543g sprawdziłem to na nim. Tutaj z kolei efekty był tak, że po zalogowaniu drugiego urządzenia pierwsze nie zostało odłączone jednakże nie działał na nim Internet dopiero gdy drugie wyłączyłem na pierwszym zaczął działać. Wybrałem g.duo z tego względu, ze jest oparte na linuxie i bardzo stabilnie pracuje wziąwszy pod uwagę mój wcześniej wspomniany sprzęt linksysa który wiechy łapał często ale po tym co powoli odkrywam zaczynam się denerwować, że tak łatwo można się do niego włamać.
    piterus99
    Poziom 43  
    Być może, ja testowałem chociażby na Blackboxie i MT - oba urządzenia "pracowały", chociaż nieciekawie to wyglądało, to jednak oba byly jednocześnie podpięte do sieci i działały.

Inna sprawa, że zabezpieczenie po MACu to żadne zabezpieczenie, zresztą sam to dobrze zauważyłeś. Tak czy inaczej dwa MACi w jednej sieci jest anomalią, żadna ustawa tego nie przewiduje, stąd zachowanie się urządzeń w sieci jest różne.
    listoczok
    Poziom 11  
    Pitrus99

Pisząc MT masz na myśli MikroTika? Bo jeśli tak, to już w ogóle porażka. Ostatnio tyle o nim czytałem dobrego nawet mi przez myśl nie przeszło, ze z tym uznawanym prze wielu administratorów sieci profesjonalnym urządzeniu do tworzenia sieci wi-fi można robić takie numery. Ostatnio dla znajomej konfigurowałem tp-linka wr1043n i postawiłem go na open wrt z gargolya na czele. Szkoda, że nie sprawdziłem jak tam będzie się objawiał fakt przyłączenia 2 urządzeń o tym samym MACu. Jak u niej przy okazji kiedyś będę sprawdzę to. Pozdrawiam serdecznie.
    piterus99
    Poziom 43  
    Cytat:
    Inna sprawa, że zabezpieczenie po MACu to żadne zabezpieczenie, zresztą sam to dobrze zauważyłeś. Tak czy inaczej dwa MACi w jednej sieci jest anomalią, żadna ustawa tego nie przewiduje, stąd zachowanie się urządzeń w sieci jest różne.

Nie wiem jaka jest różnica szczerze mówiąc, czy wybije Ci legalnego użytkownika i na jego mijsce poleci intruz, czy dwóch pracować będzie naraz z naprawdę wyraźnym spowolnieniem pracy, ale jak Ci na tym zależy, to postaw sobie TP-Linka jako AP i po problemie...
    listoczok
    Poziom 11  
    Robiłem jeszcze trochę testów. Oto moje spostrzeżenia – może komuś się przyda dla mnie jest to ciekawe a jednocześnie zaskakujące, myślę ze nawet sami programiści g.duo o tym nie wiedzą. Otóż zalogowałem się jednym laptopem z adresem mac zawartym w g.duo do radia1 następnie drugim laptopem o tym samym adresie mac do radia2. I tutaj osiągnąłem rezultat o taki o jaki mi chodziło. Internet nie działał albo na obydwu (do tego stopnia się wieszało, że nawet explorer się wieszał) albo działa tylko na jednym ale baaardzo wolno. Natomiast ja 2 laptopy do jednego radia obojętnie czy do 1 czy do 2 oba działają fakt wolniej ale gra gitara.
    alvarofun
    Poziom 17  
    Witam, mam problem z g.duo, którego rozwiązania nie mogę nigdzie znaleźć.
    Ostatnio zakupiłem sobie zdalną kamerkę ip na wifi. skonfigurowałem sobie ją na lanie, zadziałała, ustawiłem w niej WLAN i też działa. Zamontowałem na zewnątrz i służy mi do monitoringu domu.

Problem powstał w tym że chce zdalnie ją sterować, z jakiegokolwiek internetu. W manualu od kamerki, na przykładzie jest ona podłączona do NETGEAR wgr614v9 i tam w tym routerze jest wybór portu kamerki w opcji PORT FORWARDING.

Tam sobie wybieram rodzaj usługi, czy ma to być TPC czy UDP czy to i to, zakres portu i adres kamerki w sieci domowej do jakiego jest przypisana kamerka. Po tej konfiguracji. wystarczy wejść do np IE i w pasek adresu wkleić IPZEWNĘTRZNE:PORTKAMERKI i powinien naszym oczom ukazać się obraz z kamerki.

Niestety , albo może stety nie posiadam netgear'a tylko G.DUO, lecz nie mogłem tam nigdzie znaleźć opcji PORT FORWARDING ;( więc ustawiłem adres kamerki na DMZ i brawo. Wszystko działa i z mojego laptopa, jak i z pc od kolegi który ma zupełnie od innego dostawcy neta, czyli jest ok.

Niestety problem w tym że już niedługo kupuję kolejną taką kamerkę, i ona będzie skonfigurowana na innym adresie w sieci domowej, a w g.duo (opcja do przekierowywania wszystkich portów) DMZ można zastosować tylko dla jednego wewnętrznego adresu IP, więc co mam zrobić żeby ustawić obie kamerki na możliwość zdalnego sterowania z innych kompów poza siecią???.
    piterus99
    Poziom 43  
    W g.duo nazywa się to Virtual Server.
    alvarofun
    Poziom 17  
    aha, a co to można tylko maksymalnie podłączyc 8 kamer???
    alvarofun
    Poziom 17  
    a co to znaczy "Internal Port Range" ??
    a podasz mi linka do tej instrukcji, bo gdzieś zapodziałem pudełko ;(
    piterus99
    Poziom 43  
    Możliwe, że przez telnet da się coś więcej doklikać.

Internal port range to porty po stronie LAN, External port range to porty po stronie WAN. Generalnie ustaw te same, chyba że kupisz kilka sztuk tego samego modelu, w ten sposób nie zmieniając ustawień na kamerce możesz przyporządkować im różne porty zewnętrzne(chociaż wewnątrz sieci dalej będą standardowe).

Instrukcja:
    http://69.64.87.53/airlive_fileserver/uploads/English/support/SD1256513023103.pdf
    alvarofun
    Poziom 17  
    Znalazłem tą instrukcję, niestety po angielsku. Ma ktoś po polsku?