Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AirLive G.Duo - konfiguracja

deniszalewski 27 Wrz 2011 21:11 166668 523
  • #211 27 Wrz 2011 21:11
    mateusz27
    Poziom 9  

Witaj Stanley ponownie, znów potrzebuje twojej pomocy, mianowicie teraz chodzi o to że mój G.DUO albo może coś innego rozłącza internet, prędkość też jest beznadziejna... chciałem zapytać czy wiadomo ci coś o tym problemie z G>DUO aby rozłączał neta? wcześniej nie zaobserwowałem żadnych takich problemów.

• Napad.pl
  • #212 03 Paź 2011 07:28
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam, kilka dni urlopowałem.

Brainshooter napisał:
    Na tych ustawieniach WAN ( STATIC IP ) ping 192.168.0.1 mi nie idzie.
    Sygnał jest ok, mam 56, więc nie widzę problemu. MTU mam 1492.

Naprawdę dziwna sytuacja.

Moje pomysły również się kończą. Może jeszcze spróbuj:
    1. Ustawić tryb Client+AP. Co prawda ten tryb nie umożliwia rozdzielania internetu (chyba, że dostawca pozwala na przydzielenie więcej niż jednego adresu IP...), ale przynajmniej może sprawdzisz, czy uda się cokolwiek odbierać przez G.DUO. , Dobrze by też było - jeżeli masz taka możliwość - spróbować sprzęt u kogokolwiek z rodziny/znajomych, kto posiada dowolny router (AP) wifi. Tzn. po prostu podłączyć się przez G.DUO do tego routera wg. opisu z postu#5 i sprawdzić czy działa.
    2. Zaktualizować firmware do najnowszego, b17c. Wprowadzone poprawki prawdopodobnie nie mają związku z Twoimi problemami, ale zawsze warto spróbować.
    3. Poprosić o pomoc w konfiguracji dostawcę - może zgodzi się za jakąś niezaporową opłatą?
    4. Reklamować sprzęt.

mateusz27 napisał:

Witaj Stanley ponownie, znów potrzebuje twojej pomocy, mianowicie teraz chodzi o to że mój G.DUO albo może coś innego rozłącza internet, prędkość też jest beznadziejna... chciałem zapytać czy wiadomo ci coś o tym problemie z G>DUO aby rozłączał neta? wcześniej nie zaobserwowałem żadnych takich problemów.

Specyzuj co rozumiesz przez "rozłącza internet". Tracisz połączenie przez wifi?
    O ile pamiętam, G.DUO masz wpięty do modemu Asmax. Spróbuj podłączyć do tego modemu komputer bezpośrednio, kabelkiem ethernetowym i sprawdź jak się zachowuje.

Pozdrawiam -

Stanley

• Napad.pl
  • #213 07 Paź 2011 14:38
    listoczok
    Poziom 11  

Stanley mógłbyś sprawdzić czy zdarzyło Ci się aby g duo w statusie działał więcej jak 30 dni. Dzisiaj wróciłem do domu a tu widzę restart (30 dni było rano ze działa). Nie mogę tego potwierdzić (jaki powód restartu np. brak prądu czy coś) no chyba, ze znowu za 30 dni. Jakbyś mógł zerknąć Ty albo ktokolwiek inny ile Wam pokazuje czas uptimu(bezprzerwowej pracy). Dziękuję.

• #214 07 Paź 2011 15:29
    Stanley_P
    Poziom 26  

@listoczok, skopiowane przed chwilą:

Czas: 26day:18h:58m:47s
    Wersja Oprogramowania: V20.3.0.3.3_b17c

Zatem teoria 30-dniowego uptime okaże się za about 3,5 dnia ;-) Postaram się G.DUO nie ruszać, aczkolwiek za dostawcę energii czy inne zdarzenia losowe nie gwarantuję. Powód poprzedniego restartu: aktualizacja firmware (o ile pamiętam).

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. A nie masz w domu jakiegoś zegarka bez podtrzymania, zasilanego z sieci 230V? U mnie jest taki w piekarniku - po nim poznaję zanik dopływu energii.

• #215 08 Paź 2011 10:38
    listoczok
    Poziom 11  

Stanlej dziękuje za odpowiedź. Zrobiłem w domu prywatne śledztwo czy aby ktoś przypadkiem nie wyciągnął wtyczki. Uf siostra się przyznała że ona to zrobiła także moja teoria działania 30 dni odpada. Stwierdziła, że się zawiesił – ja bym raczej obstawił że nie było neta od strony WAN no ale cóż po logach tego nie stwierdzę niestety bo ich nie archiwizuje a siostra o aspektach technicznych się nie umie powiedzieć czy miała łączność np. tylko z wi-fi. Apropo Twojego pytania to nie mam w domu urządzeń bez podtrzymania energii. U mnie w domostwie jest jeden zegarek radio controlled ale to na 1,5 V funkcjonuje także braku energii w domu nie stwierdzę na podstawie jakiegoś urządzenia. Nie mniej jednak napisz proszę w miarę możliwości jak długo wytrzyma Ci g.duo bez zwiechy tudzież restartu. Pozdrawiam.

• #216 14 Paź 2011 21:48
    Stanley_P
    Poziom 26  

Tak informacyjnie, u mnie przed chwilą, bez ręcznego poprawiania ;-) :

Device Information
    Czas: 34day:1h:21m:22s

aczkolwiek prawdopodobnie niedługo czas zacznie znów biec od 0, ponieważ planuję przenieść G.DUO w inne miejsce.

Pozdrawiam -

Stanley

• #217 28 Paź 2011 21:44
    sunshine1983
    Poziom 9  

A może ktoś opisać dokładnie jak krok po kroku skonfigurować G.DUO w trybie
    AP+CLIENT jeśli chodzi o internet z kablówki przesyłany przez router.
    Widzę że jest ładna instrukcja z obrazkami na tryb WISP+AP ale na CLIENT+AP brak a przydałoby się ponieważ nie mogę skonfigurować tego sprzętu.
    Pozdrawiam i proszę o wszelkie podpowiedzi

• #218 01 Lis 2011 21:17
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

sunshine1983: widzę, że miotasz się po INNYCH TOPICACH oraz PW.
    Jeśli oczekujesz dokładnego opisu trybu Client+AP, krok po kroku, z obrazkami, itp. to wiedz, że krasnoludki są ostatnio b.leniwe (przynajmniej u mnie ;-))
    Poza tym konfiguracja jest niemal identyczna jak trybu WISP+AP, opisanym w poście #5. Główna różnica jest taka, że w Client+AP nie ma routera z NAT oraz odrębnej podsieci, nie działa DHCP. Nie ma też opcji konfiguracji portu WAN. W związku z tym uwaga u3 nie ma zastosowania. Jednak kroki konfiguracji opisane w poście #5 są w zasadzie IDENTYCZNE.
    Jeśli mogę coś doradzić:
    - podłącz komputer z G.DUO przez kartę sieciową i kabelek
    - na karcie nadaj statyczny adres IP, np. 192.168.1.50 (patrz p.0 postu #5)
    - połącz się z panelem zarządzania (192.168.1.254), przestaw G.DUO w tryb Client+AP, konieczny będzie potem restart
    - wykonaj funkcję Skanowania sieci (Site Survey), znajdź sieć wifi z którą masz zamiar się połączyć - i połącz się z nią! (p.2 postu #5)
    - potem połącz się ze swojego komputera (laptopa, netbooka, czy co tam masz) przez wifi z radio2 w G.DUO, czyli domyślnie z siecią Airlive2 (p.3 opisu w poście #5). Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, powinieneś już mieć dostęp do internetu. Istnieje co prawda niewielka, lecz prawdopodobna możliwość konfliktu: domyślny adres LAN IP w G.DUO (192.168.1.254) może kolidować z routerem "dawcą". W takim przypadku należy zmienić ten adres na inny, np. 192.168.1.253. Oczywiście potem, aby dostać się do panelu zarządzania G.DUO, trzeba się łączyć pod ten zmieniony adres.

I jeszcze jedna uwaga: jeżeli na tym forum liczysz na pomoc, sam wykaż choć odrobinę własnej inicjatywy. Opisz konkretnie co sam już zrobiłeś, do czego doszedłeś."nie mogę skonfigurować tego sprzętu", "bo kombinuje i nie chcę zadziałać." (to z tego innego topicu) - takie coś nie zachęca do dalszych odpowiedzi. Nie raczyłeś nawet napisać, czy nawiązałeś połączenie z tym drugim routerem, jaka jest siła sygnału (w Site survey), dać zrzut Device information-status urządzenia.

Pozdrawiam -

Stanley

• #219 23 Lis 2011 10:23
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

Wracam na chwilę do tematu uptime, oto "czas życia" zarejestrowany chwilę temu:
    Device Information
    Czas: 73day:14h:57m:2s

Na dowód stosowny fragment printscreena:
    AirLive G.Duo - konfiguracja

Myślę, że w warunkach domowych to niezły wynik.

Pozdrawiam -

Stanley

• #220 04 Gru 2011 18:23
    1624977
    Użytkownik usunął konto  
  • #221 04 Gru 2011 20:15
    Stanley_P
    Poziom 26  

crk81: wydaje mi się, że owszem, przyciąłeś pasmo, lecz tylko dla jednego urządzenia, o określonym MAC. Jeżeli podłączysz inne (o innym MAC), ograniczenie już nie będzie działało. No chyba, że masz tylko tego jednego klienta ;-)
    Dla przycinania pasma dla całego G.DUO, tzn. dla wszystkich podłączonych doń klientów, bez względu jakie mają przydzielone MAC/IP, wydaje mi się służy opcja Interface Bandwidth Control - Enabled. Aczkolwiek przyznaję tematu bardzo nie zgłębiałem, chociaż o zarządzaniu pasmem była już mowa w tym topicu, w okolicach postu #32.

Pozdrawiam -

Stanley

• #222 05 Gru 2011 20:38
    1624977
    Użytkownik usunął konto  
  • #223 05 Gru 2011 22:04
    Stanley_P
    Poziom 26  

crk81 napisał:
    <...>
    ja z tą funkcją walczyłem - bezskutecznie. Zarówno na poprzednim FW jak i aktualnym brak stałego efektu aktywacji funkcji. <...>

Hm, jak się objawia ten "brak stałego efektu aktywacji funkcji"? Raz jest, raz nie ma?Wczoraj (już po napisaniu poprzedniego postu) pobawiłem się chwilkę: w polach LAN Output Rate/WAN Output Rate wpisałem 512kbps oraz dałem Enabled - i rzeczywiście ograniczyło mi łącze do ok. 0,5Mbps. Testowałem speedtest.net -em, na dwóch laptopach, przez wifi. Efekt ograniczenia wystąpił oczywiście na obu komputerach bez konieczności definiowania reguł dla określonych MAC, itp.. Lecz podkreślam, próbowałem krótko, nie upieram się.

Pozdrawiam -

Stanley

• #224 06 Gru 2011 20:59
    1624977
    Użytkownik usunął konto  
  • #225 13 Gru 2011 17:15
    listoczok
    Poziom 11  

Dziękuję Stanlej za podanie uptime. No imponujący wynik. Ponad 2 miechy Ci już chodzi:) Ja póki co nie mam takiej możliwosci tego sprawdzić na swoim. Teraz jest 11 dni. Ostatnio zabierają mi nie wiedzieć czemu na kilka sekund prąd i niestety następuje restart:(

Jednak wszedłem tu tym razem aby poinformować, jeśli ktoś nie wie, że nowy sofcik spece z ovislinka wydali - można pobrać ze strony. Ja jednak żyje nadzieją, że może pojawi się jakiś alternatywny otwarty. Appro czy jakoś tak mółgby stworzyć ale chyba airlive nie chce a szkoda.

Póki co do momentu aż mi się nie zrestartuje nie będę wgrywał postaram się pobić Twój rezultat stanley z tym uptime:p choć pewnie i tak nie wyjdzie ale próba trwa...

• #226 13 Gru 2011 21:02
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

listoczok napisał:
    Dziękuję Stanlej za podanie uptime. No imponujący wynik. Ponad 2 miechy Ci już chodzi:)

...tzn. chodził, bo chwilę po tym jak zdjąłem screeny przeniosłem go w inne miejsce, co planowałem już od pewnego czasu.

Cytat:

Jednak wszedłem tu tym razem aby poinformować, jeśli ktoś nie wie, że nowy sofcik spece z ovislinka wydali - można pobrać ze strony.

Oooo? Rzeczywiście. A jeszcze klika dni temu tam zaglądałem i ostatni był b17c.

Cytat:

Ja jednak żyje nadzieją, że może pojawi się jakiś alternatywny otwarty. Appro czy jakoś tak mółgby stworzyć ale chyba airlive nie chce a szkoda.

Hm, no na pewno fajnie by było. Chociaż z drugiej strony do zastosowań domowych w sumie nic szczególnego mi nie brakuje. Aczkolwiek owszem, na pewno przydałoby się np. bardziej zaawansowane zarządzanie pasmem a nie tylko w sumie proste przycinanie, jakiś scheduler, itp. Uważam jednak, że obecnie chyba najbardziej by była pożądana obsługa standardu n. Niechby tylko w trybach AP radia (do "rozsyłania"), aby można było budować domowy LAN w tym standardzie. No ale niestety tego na załatwi żadne, nawet najalternatywniejsze firmware ;-). Jeśli chcemy mieć w domu n, trzeba dokupić drugi router.

Cytat:

Póki co do momentu aż mi się nie zrestartuje nie będę wgrywał postaram się pobić Twój rezultat stanley z tym uptime:p choć pewnie i tak nie wyjdzie ale próba trwa...

Hm, zrobisz rzecz jasna jak uważasz, lecz nie wiem czy takie "zawody" maja sens. Mój rezultat, uzyskany przede wszystkim dzięki uprzejmości elektrowni ;-) świadczy tylko tyle, że G.DUO potrafi dość długo "dawać radę" bez zwiechów, restartu. Podkreślam - u mnie w spokojnym domowym użytkowaniu: 2-3 kompy, PDA, przeważnie ogladanie stron, maili, aczkolwiek od czasu do czasu też zdarza się ściagnąć większy plik, torrenta, pooglądać media strumieniowe typu Ipla, itp. Być może przy większym obciążeniu sprawy wyglądają trochę inaczej, ale totalnych lamentów w necie nie słychać, więc chyba nie jest aż tak źle ;-)

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. W miedzyczasie ściagnąłem nowe firmware, jeszcze nie instalowałem, może jutro. Opis zmian:
    Release Note: v20.3.0.3.3_b17f
    1. Add wireless schedule function. - właśnie wspomniałem wyżej, to może byc ciekawe
    2. Fix the WPS pin code issue in Windows7.

• #227 16 Gru 2011 22:47
    szulat
    Poziom 23  

Pozdrawiam twórców tej pasjonującej powieści w odcinkach pod tytułem "G.Duo" ;) i zapytuję czy ktoś z użytkowników tego routera orientuje się czy tryb "Client + AP" obsługuje multicasty?

Rozważam zakup tego urządzenia w celu rozszerzenia zasięgu AR.Drone (to taki latający komputerek z wifi). O ile dobrze rozumiem instrukcję, "Client + AP" działa tak, że urządzenie dołączone do "radio 2" jest traktowane tak jak gdyby było w tej samej podsieci co AP do którego przyłączyło się "radio 1", tak? W mojej hipotetycznej konfiguracji access pointem "źródłowym" byłaby drona a telefon z aplikacją sterującą podłącza się do "radio 2" na innej częstotliwości. warunkiem koniecznym jest żeby telefon był w tej samej podsieci - dlatego tryb "Client + AP". natomiast drugim warunkiem jest obsługa multicastów bo w taki sposób przesyłane jest wideo.

Czy G.Duo da radę?

Pod innymi względami wydaje się dobrym rozwiązaniem, ze względu na dwa radia, które mają szansę się mniej zakłócać niż w prostym routerze z wirtualnym ssid.

• #228 18 Gru 2011 16:17
    Stanley_P
    Poziom 26  

szulat napisał:
    pod tytułem "G.Duo" ;) <...>

Ściślej, pt.: "Airlive G.DUO - konfiguracja" ;-)

Napiszę może tak:
    1. Jeśli chodzi o Client+AP - tak, w tym trybie urządzenia od strony Radio1 oraz Radio2 na pewno będą się "widziały" w jednej podsieci (w przeciwieństwie do WISP+AP).
    2. Co do multicastów - tu przyznaje się bez bicia, że brakuje mi tu wiedzy - i głowy nie dam. Lecz sądzę, że powinno działać, gdyż w uproszczeniu można powiedzieć, że w Client+AP to co jest odbierane przez Radio1 jest przekazywane na porty wbudowanego switcha oraz do Radio2 (oczywiście Radio2 nadaje na innej częstotliwości oraz uwaga: pod innym SSID) i na odwrót. Ewentualnie, gdybyś podał jakiś w miarę niewyrafinowany sposób, (np. stronę, łatwo dostępną aplikację, itp.) gdzie mógłbym taką transmisję multicastową wypróbować (w miarę wolnego czasu i chęci ;-)), mógłbym spróbować taki eksperyment przeprowadzić. Może wideokonferencja w Skype - to jest multicast?

Cytat:
    Czy G.Duo da radę?

Wiesz, aby się o tym przekonać na 100%, najlepiej zrobić to, co w przypadku urządzeń WiFi (że tak napiszę: w danej sytuacji nie zawsze przewidywalnych w działaniu) wielokrotnie proponowano na tym forum, między innymi również i ja : po prostu wypożyczyć/kupić sprzęt i wypróbować czy spełni nasze oczekiwania. Uprzednio dokładnie dogadując się ze sprzedawcą co do możliwości zwrotu (w sklepach stacjonarnych zależy od dobrej woli sprzedawcy), lub nabyć przez internet, gdzie mamy ustawowe 10dni na tzw. zwrot bez podania przyczyn, aczkolwiek wówczas trzeba się liczyć z kosztami odesłania.

Cytat:
    Pod innymi względami wydaje się dobrym rozwiązaniem, ze względu na dwa radia, które mają szansę się mniej zakłócać niż w prostym routerze z wirtualnym ssid.

Nie wiem na ile jest to istotne w Twoim przypadku, lecz chciałem jeszcze raz podkreślić, że G.DUO-wy tryb Client+AP wymaga nadania innej nazwy sieci (SSID) na Radio2, niż jest odbierana przez Radio1. Po prostu nie można wpisać takiej samej; jest to wymuszane przez oprogramowanie tego routera.
    Natomiast istnieje jeszcze inne, alternatywne, funkcjonalnie identyczne rozwiązanie: kupić dwa routery, jeden obsługujący tryb AP-Client, drugi AP (czyli w zasadzie dowolny router WiFi), połączyć porty ethernetowe skrętką (nawet do kilkudziesięciu m), odpowiednio skonfigurować i mamy wtedy taki odpowiednik trybu Client+AP w G.DUO. Wtedy możemy na tym drugim routerze (AP) nadać taki sam SSID jaki jest odbierany przez router pierwszy. Ale z kolei z innej strony: tutaj trzeba połączyć, zasilić i skonfigurować dwa urządzenia, co jednak wymaga pewnych umiejętności i wiedzy (choć może np. dla Ciebie to nie problem). W przypadku G.DUO pewne umiejętności i wiedza też są przydatne ;-) lecz mamy do konfiguracji/zarządzania/zasilania tylko jedno "pudełko". Jednak jeśli sposób "dwurouterowy" Cię interesuje, poszukaj tematów związanych ze "wzmacnianiem", rozdzielaniem sieci radiowych - były na forum wiele razy.

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. [OT] Nawet nie wiedziałem o istnieniu takich helikopterków...;-) Cóż, za tzw. młodu kleiłem jakieś modele latawców, szybowców, a sterowane radiem to było coś hoho... Widziane głównie w modelarskich czasopismach. Aczkolwiek wczoraj bawiąc chwilę w Mediamarkcie (mam dosyć niedaleko, czasem ot tak zachodzę sobie w ramach spaceru popatrzeć sobie co tam w sprzęcie piszczy), patrzę - rzeczywiście, są... Czego to ludzie nie wymyślą...

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

Witam dziś raz jeszcze

crk81 napisał:
    U mnie tak zdefiniowane ograniczenie pasma działało tylko po 1 restarcie - może problem tkwi w tym, że G.Duo jest codziennie całkowicie wyłączane. Ja testy robiłem za pomocą witryn: vectra.pl, oraz speedtest.pl.<..>

Przez ostatnich kilka dni przeprowadziłem kilka eksperymentów. Zastrzegam od razu, że gdzieś moze zrobiłem błąd, nie mam w domu laboratorium ;-) Doświadczenia robiłem w trybie WISP+AP.
    Oto kilka moim spostrzeżeń:
    1. Przede wszystkim zdaniem moim trochę mylace jest 'airlivowe' nazewnictwo LAN Output Rate, WAN Output Rate. Z moich doswiadczeń wynika, że Lan Output jest to po prostu prędkość downloadu, natomiast WAN output - uploadu. Pośrednio potwierdza to znaleziona w sieci instrukcja od innego (jednoradiowego) routera - WL-5470POE.
    http://fs.airlive.com/airlive_fileserver/uploads/English/support/SD1229497911029.pdf
    Proszę spojrzeć na opisy i objaśnienia w rozdziale 3.12 QoS Traffic Control, strona 54 i dalsze. Jak widać ustawienia oraz cały interfejs konfiguracji są bardzo podobne - no ale oba urządzenia są, że tak powiem: z tej samej stajni i byc może wykorzystują te same fragmenty wewnetrznego oprogramowania.
    Notabene oryginalna instrukcja G.DUO w ogóle milczy na temat Bandwidth Control. Przypuszczam, że w chwili jej publikacji być może tej funkcji ówczesna wersja firmware nie posiadała. Znalazłem też na stronach Airlive takie coś:
    http://fs.airlive.com/airlive_fileserver/uploads/FAQ/G.DUO/Bandwidth_Control_of_G.DUO.pdf
    ale to zdaniem moim z lekka kpina, tyle to się domyślałem i bez instrukcji.
    2. Wprowadzone limity predkości dotyczą zarówno urządzeń podłączonych przez porty LAN oraz przez WiFi.
    3. Ograniczenie LAN Output nie dotyczy wewnetrznej sieci LAN/WLAN użytkownika. Czyli krótko pisząc: jeżeli wpiszemy w LAN/WAN Output np. 512kb/s, do takiej predkości ograniczymy ściąganie/wysyłanie z sieci zewnętrznej, ale predkosci pomiedzy urzadzeniami podłaczonymi w sieci lokalnej (czyli w trybie WISP+AP do portów LAN oraz Radio2) limitowane nie będą.
    Mój eksperyment:
    4. Interface Bandwidth Control, czyli dla całego G.DUO: ograniczyłem prędkość LAN Output Rate do 512kb/s, WAN Output Rate do 50kb/s (normalnie osiągam w dzień do ok. 8Mb/s/0,5Mb/s). Pomiary robiłem głównie ze speedtest.net, pobierałem duże pliki np. z ftp.tpnet.pl , nawet na jednym z laptopów zainstalowałem programik BitMeter. Wyniki były cały czas podobne, zgodne z ustawionymi ograniczeniami i oczekiwaniami. Przykładowo, gdy zacząłem jednocześnie ściągac pliki na dwóch kompach, po pewnym czasie na transfer rozłożył się do ok. 256kb/s na każdy.
    5. Kilkakrotnie całkowicie wyłączałem G.DUO z prądu, nawet na kilkanaście godzin (np. gdy szedłem spać, wychodziłem do pracy). Po włączeniu wszystko znów działało tak jak opisałem w p.4. ...

Pozdrawiam -

Stanley

P.S. Hm, czasem odnoszę wrażenie, że mam jakiegoś innego G.DUO (vide dyskusja z @listoczok w sprawie podłączenia klientów o takim samym MAC) ;-)
    Aha, próby robiłem na firmware b17c, najnowszego b17f jeszcze nie wgrałem.

• #229 19 Gru 2011 11:40
    szulat
    Poziom 23  

Stanley_P napisał:

gdybyś podał jakiś w miarę niewyrafinowany sposób, (np. stronę, łatwo dostępną aplikację, itp.) gdzie mógłbym taką transmisję multicastową wypróbować (w miarę wolnego czasu i chęci ;-)), mógłbym spróbować taki eksperyment przeprowadzić. Może wideokonferencja w Skype - to jest multicast?

to może być multicast, ale znalazłem aplikację która na pewno korzysta z multicastu - znany odtwarzacz VLC http://www.videolan.org/vlc/
    jeżeli chciałoby ci się przetestować tę funkcję, to poniżej opisuję jak to zrobić:

konfiguracja komputera - nadawcy
    1. menu plik - strumieniuj...
    2. wybór pliku - dodaj - dodajemy jakiś film do listy - klikamy "strumieniuj" i "następny" (zeby przejść do sekcji "cele")
    3. cele - wybieramy "UDP (legacy)" - dodaj
    4. w nowo powstałej zakładce UDP - adres 224.1.1.1 - port 1234
    5. opcje transkodowania - włącz transkodowanie - wyłączone (bo przesyłamy gotowy zakodowany film - gdyby to była tranmisja z kamerki to wtedy zostawiamy transkodowanie włączone)
    6. klik następny
    7. "różne opcje" - być może trzeba wybrać TTL większe niż 1 (normalnie w ramach jednego LANu działa dla 1, ale skoro tu pakiety miałyby przechodzić przez router to on może zmniejszać TTL, ale z drugiej strony może i nie skoro symuluje jeden LAN?)
    8. generowany string strumienia wyjściowego - pokazuje się podsumowanie wszystkich opcji, na przyklad ":sout=#udp{mux=ts,dst=224.1.1.1:1234} :no-sout-rtp-sap :no-sout-standard-sap :ttl=1 :sout-keep" czyli zamiast klikać można to tylko wkleić i powinno wyjśc na to samo
    9. kliknięcie ostatniego "strumieniuj" na dole uruchamia transmisję

konfiguracja u odbiorców (dowolna liczba komputerów)
    1. menu plik - otwórz strumień w sieci
    2. podaj adres URL sieci: udp://@224.1.1.1
    3. odtwarzaj

Cytat:
    po prostu wypożyczyć/kupić sprzęt i wypróbować czy spełni nasze oczekiwania. Uprzednio dokładnie dogadując się ze sprzedawcą co do możliwości zwrotu (w sklepach stacjonarnych zależy od dobrej woli sprzedawcy)

masz rację, ale mój znajomy sprzedawca nie jest do tego entuzjastycznie nastawiony bo jednak to dosyć specjalistyczny sprzęt i jak się okaże że jednak nie biorę to zostanie z czymś co trudno będzie sprzedać :)

Cytat:
    Nie wiem na ile jest to istotne w Twoim przypadku, lecz chciałem jeszcze raz podkreślić, że G.DUO-wy tryb Client+AP wymaga nadania innej nazwy sieci (SSID) na Radio2, niż jest odbierana przez Radio1

tak, tego jestem świadomy i myślę że to nie powinno przeszkadzać

Cytat:

Natomiast istnieje jeszcze inne, alternatywne, funkcjonalnie identyczne rozwiązanie: kupić dwa routery, jeden obsługujący tryb AP-Client, drugi AP (czyli w zasadzie dowolny router WiFi), połączyć porty ethernetowe skrętką [...] Ale z kolei z innej strony: tutaj trzeba połączyć, zasilić i skonfigurować dwa urządzenia

no właśnie, zwiększanie liczby urządzeń troche mnie zniechęca, bo ta konfiguracja miałaby być używana w warunkach "polowych" (w końcu chodzi o latanie) - dwa pudełka zamiast jednego, połączone kablem, do tego każde z nich zasilane akumulatorem - liczba kabli rośnie - i to ma być sięc bezprzewodowa?! ;) dlatego tak mnie zainteresował ten G.Duo.
    chociaż z drugiej strony, wybór takiego routera to skazanie sie na firmowe oprogramowanie, rozwiązanie o wiele mniej elastyczne niż dwa zwykłe routery do których można wgrać wszystko i skonfigurować w dowolny sposób.

Cytat:
    P.S. [OT] Nawet nie wiedziałem o istnieniu takich helikopterków...;-) [...] Czego to ludzie nie wymyślą...

taaaak... można sobie połączyć dwa hobby w jedno :) i dodatkowo oprócz latania bawić się w hakowanie wbudowanego tam linuksa

dziękuję za pomoc!

• #230 19 Gru 2011 21:43
    listoczok
    Poziom 11  

do szulat oraz do stanleja

Moje doświadczenia z g.duo jeśli chodzi o tryb client +AP są niestety w pewnym sensie inne (jeśli mówimy o tym samym bo nie do końca zrozumiałem sens tej samej podsieci). Otóż mniej więcej rok temu chyba 23 grudnia od razu jak kupiłem ten sprzęt intensywnie go testowałem. Przy którymś z testów testowałem właśnie jak się on ma do "przezroczystości". Co rozumiem pod tym pojęciem? Rozumiem sytuację w której:

ruouter(główny)---->router ap (client czyli wyłączony dhcp)---> urządzenie np laptop

Router główny musi widzieć MAC laptopa to dla mnie jest "przezroczystość"

Tryb client + AP. I tu były ciekawe spostrzeżenia. Głównym routerem był linksys a do niego radiowo podłączyłem g duo w trybie o którym wyżej wspomniałem. Przy pierwszym ustawieniu g.duo i zrestartowaniu go na linksysie widziałem MAC wszystkich urządzeń za g duo , ale gdy tym razem zrestartowałem linksysa już widziałem wszystkie urządzenia pod jednym adresem MAC adres MAC był adresem MAC radia2 g duo. Dla pewności zmieniłem linksysa na tp-linka i tu było to samo.Nie wiem czym to jest spowodowane dlaczego g.duo raz przepuszcza a raz maskuje MAC w każdym razie u mnie tak to się objawiało. Zadzwoniłem do ACTION oficjalnego importera urządzeń ovislinka i tam mi powiedzieli, że w żadnym wypadku g.duo nie przepuści adresów MAC w trybie client+AP. Nom tak stwierdzili pomimo, że zrobiłem swoje testy i u mnie "czasami" to działało te przepuszczanie.

Zdaję sobie sprawę, że ostatnie tego typu urządzenia czyli "przezroczyste" to były np D-link DWL 900AP+ czy jakieś Planety stad też zdziwiłem się, że u mnie g duo przepuszczał.

Powiedzieli, że mogą zbadać ten problem ale jak wyślę im film z tym testem. Nie chciało mi się bawić w te nagrywanie i dałem sobie spokój. Ale skoro już przy tym jesteśmy sprawdźcie proszę to na swoich maszynkach Ty Stanlej i reszta jak u Was będzie g duo reagował będzie przepuszczał czy nie?

P.S. ja czasem Stanlej też odnoszę wrażenie, że mam jakąś inną maszynkę:P najlepiej byłoby się spotkać we 2 lub z większą liczbą "g duoowców":D i przetestować i wówczas rozwiać te nasze mankamenty:)

• #231 21 Gru 2011 12:19
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam

@szulat

No fakt, jest VLC, nawet kiedyś coś się próbowałem nim bawić w strumieniową transmisję. Sęk w tym, że teraz w okresie tuż przedświątecznym i przednoworocznym ciężko mi znaleźć czas na eksperymenty. Może coś się uda w same święta, ale nie obiecuję.

@listoczok (i @szulat)

Pisząc o pewnej "przezroczystości" w trybie Client+AP mam przede wszystkim na myśli wzajemne "widzenie się" urządzeń w jednej podsieci (w przeciwieństwie do WISP+AP). Na przykład możliwość bezproblemowej komunikacji między urządzeniami "po IP", np. wzajemnego "pingowania" , udostępnianie/wymianę plików - praktycznie tak, jakby były podłaczone do jednego switcha. Przyznaję się (i nigdy tego nie ukrywałem), że nie jestem specem od protokołów, zawartości ramek, itp. - są tu na forum spece znacznie lepsi, co widać np. w TYM TOPICU. Ponieważ od początku używam WISP+AP (bo celowo chcę mieć swoją odrębną podsieć, niezależną od "dawcy" oraz aby widział on moje urządzenie tylko pod jednym adresem IP i MAC) nie testowałem zbyt trybu Client+AP i nie zwróciłem uwagi jak się zachowuje "maskowanie" MAC. Ale z innej strony: niektóre routery (nazwijmy go routerX) pokazują listę adresów przydzielonych przez DHCP , tzn. jakiemu IP został przydzielony jaki MAC. Załóżmy teraz, że do takiego routeraX podłączam się bezprzewodowo w trybie Client+AP oraz do radia2 (czyli "za" G.DUO) np. 3 laptopy. Każdy z nich dostał adres IP od routeraX. Jakie adresy MAC przyporządkowane do IP (czy też na odwrót: IP do MAC) pokaże routerX - 3 takie same? (adresy Radia1 G.DUO?)
    Jak wyżej wspomniałem, być może uda mi się przeprowadzić kilka eksperymentów w święta.

Natomiast odnośnie ewentualnego spotkania i porównania swoich "wersji" G.DUO ;-) - czemu nie, nie wykluczam... Jeśli masz ochotę kiedyś przejechać się do Legnicy...

Pozdrawiam -

Stanley

• #232 28 Gru 2011 21:13
    krystian_kaminski
    Poziom 9  

Witam wszystkich .
    Proszę bardzo o pomoc w konfiguracji AirLive G.DUO.
    A mianowicie próbuje podłączyć się do sieci do której mam dostęp o nazwie TP-LINK 09 za pomocą "WISP Router +AP mode " ustawiam konfiguracje jak jest to opisane w wielu postach itp i wszystko wygląda ok ale jest najważniejszy problem :
    Nie ma internetu .
    Dodam ze notebook widzi ładnie siec AirLive2 , łączy się z nią ale niestety przy próbie wyświetlenia jakiej kol wiek strony klapa to samo dzieje się palmtopem .
    A jak już łącze się z siecią TP-LINK 09 bez routera czyli samym Notebook czy palmem to śmiga aż miło .
    O to log :
    Czas: 0day:0h:15m:0s
    Wersja Oprogramowania: V20.3.0.3.3_b17f

Bezprzewodowy Interfejsu 1
    Trybu: Infrastructure Client
    Pasmo: 2.4 GHz (B+G)
    SSID:

TP-LINK_9

Numer Kanału: 1
    Szyfrowanie: Disabled
    BSSID: d8:5d:4c:9e:c3:57
    Stan: Connected

Bezprzewodowy Interfejsu 2
    Trybu: AP
    Pasmo: 2.4 GHz (B+G)
    SSID:

airlive2

Numer Kanału: 13
    Szyfrowanie: Disabled
    BSSID: 00:4f:62:29:95:99
    Podłączeni Klienci: 0

WAN Configuration
    Attain IP Protocol: DHCP
    IP Address: 192.168.1.118
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Default Gateway: 192.168.1.1
    MAC Address: 00:4f:62:29:95:98

Bardzo proszę o pomoc

• #234 28 Gru 2011 23:21
    krystian_kaminski
    Poziom 9  

Witam
    Dziękuje za szybki odzew ale udało mi się w 90% samemu poradzić z tym problemem a mianowicie : zmieniłem ustawienie WISP + AP na Client + AP i o dziwo ruszyło i to nawet fajnie .

Pozdrawiam serdecznie

• #235 29 Gru 2011 06:15
    Stanley_P
    Poziom 26  

krystian_kaminski napisał:
    <...>
    Lecz 10% problemu polega na tym ze rozłącza połączenie tak co 30 minut :-(.
    a tu już nie wiem o co chodzi

1. Z której strony rozłącza? Radio1 (czyli do routera "dawcy") czy Radio2, czyli między Twoim sprzętem a G.DUO?
    2. Lub inaczej: czy jeżeli podłączysz laptopa kablem do któregoś z portów LAN (omijasz Radio2), czy też rozłącza?
    3. Jaka jest siła sygnału od "dawcy", wskazywana funkcją "Skanowanie sieci"?
    4. W momencie "zerwania", jaki jest Stan: Connected , czy Scanning (chodzi o Radio1, czy też sekcję 'Bezprzewodowy Interfejsu 1' -porównaj ze zrzutem statusu urządzenia, który dałeś w poprzedim poście). Oczywiście aby widzieć aktualny stan, musisz odświeżyć stronę)
    5. (bardziej z ciekawości) Jakie używasz anteny? Fabryczne z kompletu/inne?

Pozdrawiam -

Stanley

• #236 29 Gru 2011 10:33
    krystian_kaminski
    Poziom 9  

Witam .
    radio 2.
    Moc sygnału na radio 1 wacha się w granicach 29-60 wiec w sumie dobra. obie anteny to :PENTAGRAM P 6901-3 dookólna 12dBi
    radiu 1 jest stan Connected.

• #237 29 Gru 2011 12:39
    Stanley_P
    Poziom 26  

Witam .
    tak wiec rozłacza ze strony radio 2.
    Moc sygnału na radio 1 wacha się w granicach 29-60 wiec w sumie dobra. obie anteny to :PENTAGRAM P 6901-3 dookólna 12dBi

Czyli masz podłączone 2 "patyki" 12dBi? Pamiętaj, że radia w G.DUO znajdują się blisko siebie i mogą się nawzajem łatwo zakłócać. Obejrzyj oficjalny DOKUMENT producenta na temat zalecanych anten oraz ich wzajemnych ustawień. Zobacz też TEN post, akurat pisałem niedawno.
    Aczkolwiek z innej strony nie sądzę, aby akurat austawienie anten było przyczyną zrywania na Radio2, niemniej warto o tym wzajemnym wpływie pamiętać.
    Siła odbieranego sygnału rzeczywiście dobra.

Cytat:

jezeli chodzi o pukt 2 .to nie wiem bo nie sprawdzałem.
    W momecie zerwania połaczenia na radiu 1 jest stan Connected.

ad. p.2 - dobrze by było jednak sprawdzić (ot chociażby w celach poznawczych ;-)). W komplecie wraz z G.DUO powinieneś mieć kabelek LAN. Zresztą już tak pewnie podłączałeś, co wynika ze zrzutu statusu w Twoim pierwszym poście:
    Podłączeni Klienci: 0

Cytat:

A zauwazyłem jeszcze ze gdy wyłaczyłem urzadzenie na noc (z gniazdka ) to po podłaczeniu jak by znikneła sieć na radio 2 (ustawienia ok ) ale nie widoczna w opcji status urządzenia widac tylko radio1 nawet po restarcie . :-(((

a to już jakaś dziwna dziwność, w swoim G.DUO nigdy nie spotkałem... Może przypadkiem wyłączyłeś radio2, jest przecież taka możliwość, patrz TEN post (na pewno go już widziałeś), screen pkt.3-b. Disable Wireless Lan Interface (2)odptaszkowane?
    Jeśli to będzie się "samoistnie" powtarzało, czyli na 100% bez Twojej ingerencji, sugeruję jeszcze raz wgrać firmware. Jeśli nie pomoże - starszą wersję (poprzednią). Jeśli i to nie poskutkuje - IMO sprzęt do reklamacji.
    Pytanie dodatkowe: czy na Radio2 ustawiłeś w międzyczasie szyfrowanie (bo z pierwszego Twojego postu wynika, że wtedy nie miałeś). Jeśli tak, to jakie?

Pozdrawiam -

Stanley

• #238 29 Gru 2011 16:00
    listoczok
    Poziom 11  

do Stanley

Ja Ci powiem, że miałem niedawno podobnie, że radio 2( bo tylko tego używam w trybie gateway) po około 0-60 minutach całkowicie mi się samo wyłączało i nie mam tu na myśli celowego zamierzenia jakie daje obecnie najnowsze firmware b17f. Używałem b17c i taki właśnie był skutek. Szklak mnie trafiał ale doszedłem w czym był problem a przynajmniej z tym ja to łączę.Otóż któregoś razu po sprawdzaniu czegoś w g.duo na innym trybie niż normalnie pracuję postanowiłem po testach przywrócić ustawienia z pliku który wcześniej stworzyłem. Przywrócenia dokonałem ze swego kompa stacjonarnego połączone z g duo kablem. I od tego czasu właśnie zaczęły dziać się takie cyrki w postacji nagłego wyłączania radia2. Potem wpadłem na pomysł, ze spróbuję to zrobić przy pomocy laptopa siostry z inna wersją XP, ja również korzystam na swoim z XP ale z jakiejś innej wersji. I o dziwo jak z jej załadowałem plik konfiguracyjny g duo chodził ponad tydzień. Potem z ciekawości znowu załadowałem ze swojego kompa i dalej był problem, także myślę choć to nie pewnik że problemy czasem stwarza sam windows czy zapisywanie lub re konfigurowanie w nim ustawień g duo a przynajmniej tak było w moim przypadku lub po prostu plik konfiguracyjny był po części uwalony.

• #239 29 Gru 2011 19:28
    krystian_kaminski
    Poziom 9  

Ok Problem rozwiązany

• #240 30 Gru 2011 09:10
    Stanley_P
    Poziom 26  

Po krótkiej zabawie ( z 4 godzinki ) owym ustrojstwem powiem tak :<...>

Dodano po 28 [minuty]:

No niestety znowu urządzenie zamarło i jedynie pomogło odłączenie go od zasilania :(((

Jestem pełen podziwu dla Twoich zmagań. Szkoda, że się nie udało. Niestety na razie wszystko wskazuje na to, że sprzęt jest uszkodzony. Jak sam wspomniałeś, DUO już był używany - być może poprzedni właściciel już miał jakieś problemy i chciał pozbyć się sprzętu. Jeśli masz dokumenty pierwotnego zakupu, do 2 lat możesz próbować dochodzić praw w sklepie. A 2 lata być może jeszcze nie minęły, G.DUO o ile pamiętam wszedł na rynek jesienią 2009, swój kupiłem na początku 2010 jako wtedy nowość.
    Dzięki również za info o wgrywaniu emergency firmware - ja tego nigdy nie robiłem (i obym nie musiał), ale może komuś się przyda.

Od strony technicznej jeśli mogę jeszcze zaproponować, aczkolwiek z już bardzo niewielką szansą na sukces:
    - spróbować zmienić zasilacz na inny (o takim samym napięciu (12V), prądzie (minimum 1A), polaryzacji wtyczki), może on jest sprawcą
    - to już badziej dla własnej ciekawości: otworzyć router (mój nie był plombowany), zobaczyć czy "naocznie" wszystko wygląda OK, czy np. nie był zalany, nie ma jakieś dziwnych zabrudzeń PCB, "wybrzuszonych" kondensatorów elektrolitycznych, itp. Fotki wnętrza dla porównania TUTAJ

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 21 [minuty]:

listoczok napisał:
    do Stanley

Ja Ci powiem, że miałem niedawno podobnie, że radio 2( bo tylko tego używam w trybie gateway) po około 0-60 minutach całkowicie mi się samo wyłączało i nie mam tu na myśli celowego zamierzenia jakie daje obecnie najnowsze firmware b17f. Używałem b17c i taki właśnie był skutek. <...> Potem z ciekawości znowu załadowałem ze swojego kompa i dalej był problem, także myślę choć to nie pewnik że problemy czasem stwarza sam windows czy zapisywanie lub re konfigurowanie w nim ustawień g duo a przynajmniej tak było w moim przypadku lub po prostu plik konfiguracyjny był po części uwalony.

Wiesz, jeśli nawet napisałem, że ja nie miałem podobnego objawu, to nie znaczy, że nikt go nie miał, problem nie istnieje ;-) Owszem, całkiem niewykluczone jest, że u Ciebie przyczyną było wgrywanie (być może) uszkodzonego pliku konfiguracyjnego. Ja też z tych plików korzystam, mam przygotowanych parę konfigów dla kilku sytuacji, bo przecież ustawianie wszystkiego od zera jest cokolwiek kłopotliwe.
    Niemniej @krystian_kaminski nic nie wspominał wczytywaniu konfiguracji z plików, czyli w domyśle ustawiał wszystko "od zera". Jak przypuszczam także po resecie do ustawień fabrycznych. O resecie i skonfigurowaniu wszystkiego ręcznie od nowa nawet wspomniałem, gdyż dla mnie jest to czynność którą warto próbować wykonać zawsze, gdy urządzenie zaczyna zachowywać się dziwnie, nienaturalnie, itp.

Pozdrawiam.