Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja domku -Prośba o ocenę projektu

10 Lut 2010 18:57 13733 9
  • Poziom 21  
    Witam

Będę zmieniał instalację w domku z lat pięćdziesiątych.
    Założenia są następujące:

-Przewody gniazdka 2.5
    -Przewody oświetleniowe 1.5

Zabezpieczania od lewej:

***Programator
    1. B16 Bojler
    2. B16 Lodówka <-> Kuchenka
    3. B16 Gniazda Pokój
    4. B16 Gniazda -Kuchnia, Łazienka, Kotłownia, Wejście
    5. B16 Piętro 1 pomieszczenie (oświetlenie + gniazdko)
    6. B10 Oświetlenie Parteru
    7. B16 Gniazda Zewnętrzne
    8. B16 Garaż

Wyłączniki różnicoprądowe 40A 30mA
    Ochronnik B+C

Proszę o sprawdzenie poprawności schematu.

Otwórz w PDF
    Otwórz w Adobe Photoshop
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    "2. B16 Lodówka <-> Kuchenka"
    - Kuchenka osobny obwód, lodówka z resztą kuchni.

"4. B16 Gniazda -Kuchnia, Łazienka, Kotłownia, Wejście"
    - Na kuchnia dałbym osobne zabezpieczenia, osobne na łazienkę.
    Reszta może być razem.

"5. B16 Piętro 1 pomieszczenie (oświetlenie + gniazdko)"
    - Oświetlenia nie łączy się razem z gniazdami 230V.
  • Poziom 21  
    Na kuchnię może więcej obwodów.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Prośba do kolegi który odpowiedział poniższym cytatem ale szybko usunął swój wpis o rozwinięcie wypowiedzi.
    Cytat:
    Niestety, ani o schemacie, ani o projekcie nic dobrego powiedzieć nie mogę.
    Po pierwsze - brak danych wyjściowych
    Po drugie - mimo szumnych nazw aparatów, nie wygląda na to, aby instalacja spełniała aktualna normę
    Po trzecie - podział obwodów niepoprawny
    Po czwarte... i tak dalej. Nic o uziomie, nic o połączeniach wyrównawczych, źle narysowany schemat... na co te ochronniki, jak i gdzie je podłączysz...
  • Moderator
    comin napisał:
    Prośba do kolegi który odpowiedział poniższym cytatem ale szybko usunął swój wpis o rozwinięcie wypowiedzi.
    Cytat:
    Niestety, ani o schemacie, ani o projekcie nic dobrego powiedzieć nie mogę.
    Po pierwsze - brak danych wyjściowych
    Po drugie - mimo szumnych nazw aparatów, nie wygląda na to, aby instalacja spełniała aktualna normę
    Po trzecie - podział obwodów niepoprawny
    Po czwarte... i tak dalej. Nic o uziomie, nic o połączeniach wyrównawczych, źle narysowany schemat... na co te ochronniki, jak i gdzie je podłączysz...

Usunąłem swój post dlatego, ze opinię wyraziłem zbyt pospiesznie. Zamieściłeś tyle różnych formatów schematu, że w wersji, którą otwarłem najwcześniej, kolor żółty był niewidoczny. Stąd opinia. Kiedy otwarł się inny format, zorientowałem się, że opinia jest krzywdząca. Stąd usunięcie. I tyle.
    Natomiast jeśli chcesz znać obecną opinię, to proszę:
    1. Nadal do oceny brakuje mi danych wyjściowych, ale czort z nimi, wydajesz się zorientowanym facetem, który wziął je pod uwagę.
    2. Zgadzam się z Arturo2005
    3. Wydzieliłbym także kotłownię na oddzielny obwód.
    4. Rozumiem brak obwodów oświetlenia na schemacie, ale akuratnie okolice wejścia do budynku i prawdopodobne przyszłe zasilanie wiatrołapu (którego nie ma, ale pewnie kiedyś będzie) powinny być uwzględnione.
    5. Gdzie będzie pralka? Gdzie jej obwód? Gdzie obwód zmywarki?
    6. Przy jednej fazie przyłączanie kuchenki poprzez gniazdo ogólnego przeznaczenia może być niemożliwe. Trzeba przewidzieć podłączenie stałe i być może B20A

I najważniejsze: Instalacja jest jednofazowa. Jej obciążenie jest duże i będzie rosło. Dlatego wykonując nową instalację wypadałoby (ja bym tak zrobił) zaprojektować wszystko tak, aby przy zmianie (wcześniej lub później) przyłącza na 3-fazowe nie rozbijać w puch rozdzielnicy, tylko spokojnie przełączyć na 3 fazy. Część tego uwzględniłeś, bo 3 różnicówki i podział obwodów dadzą się prosto adaptować. Nie zapomnij tylko o reszcie.
  • Poziom 21  
    Arturo2005 napisał:
    "2. B16 Lodówka <-> Kuchenka"
    - Kuchenka osobny obwód, lodówka z resztą kuchni.

Załatwione
    Arturo2005 napisał:
    "4. B16 Gniazda -Kuchnia, Łazienka, Kotłownia, Wejście"
    - Na kuchnia dałbym osobne zabezpieczenia, osobne na łazienkę.
    Reszta może być razem.

Kuchnia jest osobno, łazienkę dałem z kotłownią.
    Gniazdo w łazience jest mało oblegane (u mnie wcale).
    Arturo2005 napisał:
    "5. B16 Piętro 1 pomieszczenie (oświetlenie + gniazdko)"
    - Oświetlenia nie łączy się razem z gniazdami 230V.

Zatem pociągnę z oświetlenia na dole a gniazdko na oddzielny bezpiecznik, tylko czy już nie lepiej w obieg z pokojem na dole?
    retrofood napisał:
    1. Nadal do oceny brakuje mi danych wyjściowych

Zab główne 20A na chwilę obecną. Po położeniu instalacji będzie nowa umowa z ZE i tutaj parametry mogą się zmienić chociaż jako inwestor nie przewiduję tego w wstępnej fazie eksploatacji z dość oczywistego powodu -limit na karcie kredytowej wyczerpany :D a koszt podniesienia do 3 fazy to 1000zł
    retrofood napisał:
    Wydzieliłbym także kotłownię na oddzielny obwód.

+Łazienka
    retrofood napisał:
    4. Rozumiem brak obwodów oświetlenia na schemacie, ale akuratnie okolice wejścia do budynku i prawdopodobne przyszłe zasilanie wiatrołapu (którego nie ma, ale pewnie kiedyś będzie) powinny być uwzględnione.

Obwód oświetlenia kolor zielony.
    Rzeczywiście, wiatrołapu nie uwzględniłem bo dom jest przed generalnym remontem i decyzją większości wiatrołapu ma nie być.
    retrofood napisał:
    5. Gdzie będzie pralka? Gdzie jej obwód? Gdzie obwód zmywarki?

To bardzo dobre pytanie. Pralki nie ma w tym projekcie bo pralnia jest zewnętrzna (inny budynek) ale właśnie mi uświadomiłeś że trzeba patrzeć przyszłościowo -dołożyłem gniazdo w kotłowni na jej obwodzie.
    Zmywarki brak.
    retrofood napisał:
    I najważniejsze: Instalacja jest jednofazowa. Jej obciążenie jest duże i będzie rosło. Dlatego wykonując nową instalację wypadałoby (ja bym tak zrobił) zaprojektować wszystko tak, aby przy zmianie (wcześniej lub później) przyłącza na 3-fazowe nie rozbijać w puch rozdzielnicy, tylko spokojnie przełączyć na 3 fazy.

No to jest niestety największy problem.
    Na razie będzie się to wszystko toczyło na 1 fazie.

• Moderator
    Skoro pralkę wygoniłeś do kotłowni, to radziłbym jednak rozdzielić obwody łazienki i kotłowni. Z dwóch przyczyn: pierwsza to taka, że zabezpieczenie kotłowni powinno być wydzielone nie ze względu na obciążenie, ale na pewność działania. Każde urządzenie na tym obwodzie, niezależnie czy stacjonarne, czy podłączane do gniazda, zmniejsza pewność pracy obwodu. Nie wiem jaki masz system ogrzewania, czy będzie tolerował zaniki napięcia (odpukać). Ale najlepiej na nic nie liczyć. Pierwsze prawo Murphy'ego działa.
    A druga przyczyna to ta, dla której świadomi elektrycy starają się wyrzucić pralkę z łazienki, gdyż jej brak w tym pomieszczeniu zwiększa bezpieczeństwo.
    Załatw jeszcze sprawę oświetlenia zewnętrznego i dzwonka na zewnątrz.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Jeżeli masz 100% pewności, że instalacja w przyszłości będzie zasilana 3 fazami, to szykuj rozdzielnię od razu na 3 fazy. FR-owi nie przeszkadza, że wykorzystasz tylko jedno pole, to samo przepięciówka.
    FR daj od razu 3 fazowy i na 3 fazy przepięciówkę. Nie widzę na schemacie odbiorników 3fazowych, więc RCD mogą zostać, chyba, że w kuchni pojawi się kuchenka elektryczna zasilana z 3faz, wtedy warto pomyśleć o różnicówce 3fazowej, może być z nadprądowym, wtedy masz 2in1 i 3 pola w rozdzielni zaoszczędzone.

Na moje, to brakuje zabezpieczenia na oświetlenie piętra.
    Łazienkę i kotłownię proponuję rozdzielić.
    Oświetlenie parteru podzielić na 2 części [2 fazy], jak padnie jedna, to dalej będzie oświetlenie w połowie budynku + 3 faza na piętro i np. do garażu. Taki sam patent z podziałem gniazd [np. 1faza na 1pomieszczenie]

Proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie, czemu przepięciówka jest szeregowo z C16? Z tego, co pamiętam zabezpieczenie przepięciowe powinno być przyłączone bezpośrednio do L i PE.
    Poprawcie, jeśli się mylę...

PS. Jakim programem schemat rysowany?
  • Poziom 21  
    retrofood napisał:
    Skoro pralkę wygoniłeś do kotłowni, to radziłbym jednak rozdzielić obwody łazienki i kotłowni...

No dobra, przekonałeś mnie :)
    Miwhoo napisał:

Na moje, to brakuje zabezpieczenia na oświetlenie piętra.
    Łazienkę i kotłownię proponuję rozdzielić.
    Oświetlenie parteru podzielić na 2 części [2 fazy], jak padnie jedna, to dalej będzie oświetlenie w połowie budynku + 3 faza na piętro i np. do garażu. Taki sam patent z podziałem gniazd [np. 1faza na 1pomieszczenie]

Piętro zasile razem z dołem. Jeden pokoik do którego wyciągnę 3m przewodu i jedno gniazdo.Szkoda zachodu na ciągnięcie dodatkowych przewodów i dodatkowych urządzeń w skrzynce.
    Oczywiście można by wszystko dzielić ale nie popadajmy w przesadę.
    Miwhoo napisał:
    Proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie, czemu przepięciówka jest szeregowo z C16? Z tego, co pamiętam zabezpieczenie przepięciowe powinno być przyłączone bezpośrednio do L i PE.
    Poprawcie, jeśli się mylę...

SCHEMAT LEGRAND
    Miwhoo napisał:
    PS. Jakim programem schemat rysowany?

aCad

Główkuję trochę jak na tę chwilę jak zabezpieczyć przedlicznikowy żeby nie wzywac ZE za każdym razem kiedy włączy się za dużo odbiorników na raz :/
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Witam ponownie.
    Dokształciłem się troszkę....

"* - Dodatkowe bezpieczniki należy zastosować w przypadku, gdy bezpieczniki główne są o wartości większej niż maks. dopuszczalne dobezpieczenie użytych ograniczników przepięć (patrz inf. tech.)"
    źródło: Moeller.pl

w przypadku np. Moeller'owych B+C, zabezpieczenie główne musiałoby być większe niż 160A, wtedy jest sens stosowania bezpieczników przed przepięciówką. Ma to chronić przepięciówkę przed długotrwałym działaniem prądów zwarciowych.

Producent podaje dla każdego zestawu ochronników max. wartość dobezpieczenia. Opcją jest zastosowanie przed przepięciówką odłącznika, w celu bezpiecznej wymiany uszkodzonego ochronnika.

W twoim przypadku stosowanie S'ki C jest nieuzasadnione i powinno wyglądać tak:

co do przeciążenia, to jeśli nie chcesz tego pilnować sam, to zaprzęgnij do roboty przekaźnik priorytetowy.

przykład zastosowania

Pozdrawiam.
    Miwhoo.