Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)

drzasiek 12 Lut 2010 22:46 100614 135
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Jest to średnica drutu.. poczytaj, jest wiele tematów na elektrodzie, poszukaj również w google..
    I rdzenia kolego nie dostaniesz :) musisz go kupić w dobrym sklepie elektronicznym np..
    Co do mojej nawijarki, nie jest ona aż tak solidna i uniwersalna by nawijać grube druty(w przypadku uzwojeń wtórnych), myślę że tak do ok 0.5 powinna sobie radzić więc w przypadku Gdybym chciał trafo o większej mocy można by nawinąć kilka razy odpowiednią ilość uzwojeń z drutu cieńszego i połączyć je równolegle.. Co o tym myślicie?
    Buster1994
    Poziom 15  
    Aha :) Czyli w sumie niewiem czy opłacało by mi się bawić w zrobienie takiej nawijarki (sam niewiem). Są duże różnice w cenach jeżeli chciałbym sam nawinąć takie trafo lub kupić już gotowe ?
    pawelob
    Poziom 14  
    Dla mnie rewelacja, też zawsze zastanawiałem się, jak oni nawijają toroidy. Teraz już wiem :) Podziwiam pomysłowość autora, zwłaszcza, że projekt jest zrobiony z tego, co było "pod ręką". Pomysł z użyciem starego kalkulatora, zamiast robienia klawiatury, to też ciekawe rozwiązanie.

Tylko skąd kolega bierze rdzenie do toroidów?
    drzasiek
    Powiem tak, narazie rdzeni nie biorę z nikąd :) jak widać na filmie nawijam narazie testowo, nawijarka ta nie była robiona by nawijać duże transformatory o dużej mocy, nie jestem audiofilem wiec nie potrzeba mi dużych transformatorów o wysokiej sprawności itd.. Nawijarkę tą zrobiłem głównie po to aby zdobyć jakieś tam drobne doświadczenie przy do budowie kiedyś w przyszłości lepszej, większej.. Mi głownie chodzi o to by do takich drobnych urządzeń jakie sobie konstruuję dobrać transformatory, i mam pomysł nawet na rdzenie, jak widać na drugim z filmików nawijam na starym łożysku :) Zdaję sobie sprawę że sprawność i efektywność takiego transformatora będzie kiepska ale dokładając do tego drut nawojowy którego mam sporo również z odzysku ze starych transformatorów będą powstawać transformatory zupełnie za darmo na moje potrzeby i o to mi chodziło :) a to że będą miały straty itd to już dla mnie ma mniejsze znaczenie.. a jeśli będę potrzebował porządny transformator to wtedy kupie rdzeń.. pozdrawiam
    Buster1994
    Poziom 15  
    I za to cię cenię :D A to na starym łożysku też będzie działał transformator ? :D No nieźle nieźle Chyba sam coś takiego wykombinuję, ponieważ takie małe transformatorki przecież też się przydadzą :D Wtedy powstaje wszystko za darmo. Szacunek na prawdę wielki szacunek :)
    drzasiek
    Działać będzie działał (elektromagnes na gwoździu również działa) ale czysta stal nie jest zbyt dobrym materiałem na rdzeń, w przypadku łożyska jest to jeszcze w dodatku nie pełny rdzeń bo w środku są kule.. Sprawność i efektywność będzie z pewnością sporo mniejsza ale myślę że będzie działać, pod koniec następnego tygodnia postaram się już wykonać obliczony transformator i podam parametry jakie są wg obliczeń a jakie w rzeczywistości..
    Lukasz02
    Poziom 13  
    Ciekawa konstrukcja. Aż mnie kusi żeby takie coś zrobić. Odnośnie rdzeni toroidalnych to można by było spróbować zwinąć taki z długiego płaskownika cienkiej blachy i zalać jakąś żywicą żeby wszystko nie brzęczało podczas pracy. Mniej więcej takie coś:
    Buster1994
    Poziom 15  
    Też nie głupi pomysł można spróbować. Mam teraz ferie i niewiem czy nie wezmę się za zrobienie takiej nawijareczki :) A jako podajnik to czego używasz ? Jakiejś szpuli a najpierw nawijasz na nią drut z jakiegoś starego trafa czy jak ?
    karel21
    Poziom 27  
    Przewody z transformatorów tak zwanych z odzysku nie nadają się do powtórnego przewinięcia, nigdy nie wiadomo w jakich warunkach ten transformator pracował. Emalia może być uszkodzona, przegrzana, jest sporo innych powodów dla których nie opłaca się ich używać.Transformator może się dziwnie zachowywać przy ich wykorzystaniu.
    bastek201991
    Poziom 15  
    A powiecie jaki jest koszt drutu i rdzenia np na trafo audiofilskie 1 kw 56 V ?
    Powiedzmy że miał bym możliwość zrobienia takiej maszynki profesjonalnie.
    Robił bym w tedy trafa do wzmacniaczy i inne nietypowe na każdym trafie żeby nie zdzierać z forumowiczów chciał bym mieć 20 zł zysku czy jest to możliwe ?
    firma toroidy nawija za 250 zł takie duże trafa czy żeby mieć materiał tani to trzeba brać od razu całe auto rdzeni ?
    karel21
    Poziom 27  
    Bastek201991 chcesz z tego forum zrobić forum dla zarobkiewiczów,więc wejdż na odpowiednie fora i
    oblicz sobie właściwości dla danego transformatora,zysk, oczywiście jest jak dla każdego amatora jest wartością decydującą.ałe macie tyle propozycjin https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=789278p:
    Po prostu sprubój inne pokrewne tematy.

Może jeszczeę dopisze: jeżeli bedziecie używali uzwojeń z transformatorów wcz mogą wystąpić mikropęknięcia w izolacji, tak samo może to nastąpić w uzwojeniach transformatoró wnapięciowych.Używajcie raczej drutów nowych

raczej
    jezyczekm
    Poziom 10  
    Nawijarka bardzo profesjonalna, gratuluje pomysłowości i udanego projektu.Jeśli chodzi o drut to zgadzam się z karel21 że drut z odzysku się nie nadaje. wygrzana emalia będzie pękać i będą przebicia. W Gliwicach pracowałem w firmie która zajmuje się produkcją cewek różnego rodzaju. prawdę mówiąc sam nie wiem gdzie większość z nich była później montowana. kilka z nich z tego co wiem to w licznikach prądu. na automatach za ogromną kasę robione były jakieś małe ceweczki z rdzeniem, wszystko dosłownie się wsypywało do maszyny a stamtąd wychodziły gotowe ceweczki z polutowanymi końcówkami, tylko ręcznie zalewało się żywicą. większość z tych maszyn pracowała na zasadzie naciągu jak w maszynie do szycia, ale tez sprzęgła. wymienialne części pozwalały używać różnych karkasów i drutów o różnych rozmiarach. Ale nie o tym miałem pisać. firmy jak ta mają dostęp do tanich produktów (drutu, rdzeni) bo biorą to tonami więc można do nich udać się po trochę drutu na pewno będzie taniej niż ze sklepu elektronicznego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Gmedza
    Poziom 15  
    Bardzo ciężko kupic drut w zakładzie. Nikt nie chce sprzedac - BO NIE. Nawet 10 dkg próbowałem nie raz bez powodzenia. Najlepsze miejcse to skup metali kolorowych. Często tuptusie przynoszą różne szpulki a na skupie wiedzą co to jest i że napewno się sprzeda. Trzeba poprostu zapytac czy mają miedziany drucik na szpulce i negocjowac cenę. Nawijarka bomba!!! Mam kilka toroidów spalonych i też by mi się przydała. Na warunki warsztatowe i używanie raz na jakiś czas. Łatwiej chyba byłoby zrobienie mechanizmu na kolbkę tak aby razem obracał się rdzeń z regulowaną prędkością. Oczywiście przedstawiony model z silnikiem napędzającym i licznikiem jest bardzo ładny!
    timo66
    Poziom 23  
    Nie lepiej kupić drut z pewnego źródła i być pewnym że niema pęknięć na emalii.

TME
    Allegro
    drzasiek
    Nawinąłem dziś pierwszy darmowy transformator :) rdzeń to łożysko, wypełnione opiłkami żelaza. Obliczony był na 30 V ok 4A. Wyszło niecałe 2 A ale tyle mi wystarczy, robiłem go z myślą o zrobieniu dodatkowego zasilacza na LM317.
    oto zdjęcie trafa:
    A oto kolejny filmik:

Straty na takim rdzeniu są jak widać duże, gdyby ktoś znał namiary na jakiś sklep internetowy gdzie można nabyć stosunkowo tanio drut i rdzenie to proszę podawać.
    maci3k001
    Poziom 11  
    kolega szaleje :D całkiem ładna maszynka. projekt rozwojowy czy to już koniec?
    LORDUS
    Poziom 14  
    Witam.
    Fajna nawijarka robie podobna. :)

A z drutem i rdzeniem to najlepiej by bylo zlapac jakiegos producenta :)

Pozdrawiam.
    drzasiek
    Maszynka jak najbardziej rozwojowa, ciągle modyfikowana, kiedyś z pewnością doczeka się lepszej, profesjonalnej wersji..
    Co do producentów to właśnie trochę brak mi "wtyków", dlatego jak narazie mogę liczyć na jakieś hurtownie internetowe lub allegro..
    Edit: Udało mi się upolować na allegro 2 rdzenie o średnicy zewnętrznej 6.5 oraz 7 cm w cenie 2 zł za obydwa :) po prostu komuś zawadzały, nie wiedział chyba ile to warte jest :) jeszcze muszę na jakiś drut zapolować..
    drzasiek
    Z tych wszystkich linków które podajecie to i tak są drogo. ponad 40 zł za kilogram + przesyłka to dużo. Na allegro jest po 23 zł za kilogram tylko na szpuli 9 kilogramowej i trzeba całość kupić a aż tyle to mi nie potrzeba. Zna ktoś jakieś hurtownie w tarnowie? Dębicy?
    PABLO12345
    Poziom 12  
    Witam
    Nawijarki do transformatorów tak jak podał filmik na pierwszej stronie kolega technics6 to się nazywa uniwersal model ust9 jest jeszcze większy model ust2 który ma średnice magazynka jakieś 50 cm. Nawijałem ostatnio na nim trafo o wadze 100kg.

druga nawijarka filmik podany przez skynet_2 to rw 30/20 tzw szybka stosowana do cienkich drutów. max 0,7mm. druga liczba oznacza szerokość magazynka.

Na drugim filmie widać takie coś założone na magazynek zaraz nad rolką prowadzącą magazynek, jest to ślizgacz który prowadzi drut w trakcie nawijania na trafo i robi też za odpowiedni naciąg drutu widać jak koleś przekłada drut przez wyżłobienie w nim.

Widoczne dwie blachy z takim materiałem środku to docisk który trzyma drut by nie był luźny w trakcie nawijania Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)

Trzecia nawijarka to rw 3 lub rw2 do grubszych drutów różnią się średnicą magazynka

Jest jeszcze rw2b zwana potocznie taśmowarką służy do izolowania rdzeni bądź uzwojeń między sobą
    jeszcze są rw 100, 200, 300, rw 20

http://sanshinetechnology.en.made-in-china.co...toroidal-coil-winding-machines-catalog-1.html

w podanym linku to wszystko chińczyki te nazwy które podawałem Rw 2,3 itd to produkcji niemieckiej tzw rufy czyli herbert ruff czy jakoś tak

ooo mam ta firma
    http://ruff-worldwide.de/index.php?option=com_content&task=view&id=111&pop=1&page=0&lang=en

i np rw 100
    http://ruff-worldwide.de/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=16&Itemid=44

Aha i rolki do trzymania rdzenia nie muszą być skośne itd ale dobrze jak by były gumowane ale na to jest sposób bo wystarczy rowki naciąć i naciągnąć o-ringi
    PABLO12345
    Poziom 12  
    mam pytanko czym izolujesz uzwojenia między sobą

Co do rdzeni to mamy zwijarkę do rdzeni musiał bym pogadać z szefem czy dało by rade nawinąć pojedyncze sztuki i za ile.

podajcie jakieś wymiary to zapytam czy co i jak.