Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)

drzasiek 10 Lut 2010 20:38 95883 135
  • Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)
    Witam, przedstawiam nawijarkę do transformatorów toroidalnych zrobioną ze "śmieci".
    Założenia były proste, po prostu miało działać i nie kosztować :)
    Jako że nie mam sprzętu tokarskiego ani też znajomego tokarza to szpule musiałem zrobić sam.. Padło na talerze ze starego dysku 3.5"
    Jako spoiwo użyłem poxiliny
    Jako prowadnicę drutu użyłem kawałek wkładu z długopisu (gel), dociąłem odpowiednio i wygiąłem pod temperaturą.. całość utwardziłem poxiliną i przykleiłem magnes z głosniczka telefonu (do liczenia obrotów)
    Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)

Na stronie prowadniczej szpuli nakleiłem pasek napędowy z magnetofonu, szpula jest umocowana na 3 silnikach z magnetofonów i bezpośrednio z nich napędzana.

Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)

Rolki rdzenia wykonałem oklejając zepsute silniki z usuniętymi magnesami gumą z dętki..
    Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)
    Napęd do rolki napędzającej rdzeń jest z napędu samochodu zabawki i przekładni ślimakowej z CD.

Jako licznik impulsów posłużył kalkulator, każdemu dobrze znana jest "sztuszka" sekwencji + 1 = = = = = ..=
    Kalkulator został zamontowany cały, służy również do wykonywania obliczeń..

Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder) Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)

Do wyglądu zewnętrznego nie przywiązywałem zbytnio uwagi, nie o to tu chodziło.. poza tym jak się robi ze śmieci to trudno o estetykę..
    Całkowity koszt budowy to tyle ile wydałem na poxilinę i superglue czyli ok 10 zł.
    Zdaję sobie sprawę, że konstrukcja ta jest amatorska i nie ma jej co porównywać z profesjonalnymi nawijarkami za kilkanaście tys zł ale w razie potrzeby daje radę..
    po testach wiem tyle, ze do napędu rdzenia trzeba jeszcze większą przekładnie dołożyć i usztywnić rolki rdzenia..

Nie mam aktualnie wolnego rdzenia dlatego też pokazałem to na taśmie izolacyjnej :)
    Widać na filmie że rdzeń troszkę się tłucze ale to ze względu na to że tylna rolka wyskoczyła z jednego z łożysk i trochę miała luz..
    EDIT:
    Po drobnych poprawkach nakręciłem nowy film

Edit:
    Po lekkich poprawkach
    Edit:
    Kolejny filmik:

Zapraszam do komentowania i Głosowania

Fajne!
  • #2 10 Lut 2010 21:49
    _barman5
    Poziom 20  

A mnie zawsze zastanawiało jak się nawija rdzenie toroidalne, mógłby mi ktoś wytłumaczyć na przykładzie tego projektu?

• #3 10 Lut 2010 22:16
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

_barman5 napisał:
    A mnie zawsze zastanawiało jak się nawija rdzenie toroidalne, mógłby mi ktoś wytłumaczyć na przykładzie tego projektu?

Zasada działania jest bardzo prosta.. Rdzeń musi być włożony w szpulę, następnie nawija się drut na szpulę, na szpuli jest jeszcze prowadnica drutu tak by swobodnie mogła się przemieszczać wkoło po jej obwodzie.. w ten sposób drut jest pobierany.. Cała szpule wraz z prowadnicą kręci się w rdzeniu, okręcając drut wkoło niego.. Okręcany drut musi być dostarczany a więc prowadnica sama przesuwa się pod wpływem naciągu druta tak by redukować ten naciąg..

• #4 10 Lut 2010 22:33
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Lut 2010 23:04
    michal-michalik
    Poziom 23  

Podoba mi się. Pomysł z kalkulatorem jest niezły. Czekam aż pochwalisz się pierwszym transformatorem :) Z talerzami poradziłeś sobie wiercąc małe otwory, za pomocą czego oddzieliłeś obie części?

• #6 10 Lut 2010 23:08
    drzasiek

No tu przydałaby się frezerka, wycinarka itp.. Niestety nie mam profesjonalnego sprzętu więc po prostu wybijałem dłutem.. Troszkę się przy tym wygięło, mimo że prostowałem i wyglądało że jest prosto to jednak widać na filmie że przy obrotach szpula (magazyn :P ) faluje..

• #7 10 Lut 2010 23:10
    timo66
    Poziom 22  

Witam ,
    nawijarka robi wrażenie , jeśli to możliwe czy mógłbyś zrobić wyraźniejsze zdjęcia części "podajnika" drutu ? Wszystko mniej więcej jest jasne tylko właśnie ten mały detal.

• #8 10 Lut 2010 23:14
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 10 Lut 2010 23:15
    Marcin G.
    Poziom 18  

Szacunek dla ciebie bo widzę że umiesz zrobić coś z niczego:) Nie mogę załapać jak to działa. Bo drut ze szpuli nawiaja się na rdzeń w ten sposób że szpula się kręci w rdzeniu, ale jakim cudem ten drut jest jednomiernie naciągniety??

• #10 10 Lut 2010 23:21
    skynet_2
    Poziom 26  

Kolego drzasiek nie przypuszczałbym że tak nieprecyzyjne narzędzie może działać i to całkiem nieźle, ja wykonanie pierścienia[szpulki na drut] będę zamawiał w firmie, niestety nie mogę toczyć elementów większych niż 12cm.

Co do niestabilności rdzenia chyba można by zastosować stożkowe rolki dociskowe?

Konstrukcja biorąc pod uwagę użyte materiały bardzo fajnie wykonana, jak i użycie kalkulatora jako licznika, ja bym tam wstawił jakąś attiny czy atmege ale twoje rozwiązanie na pewno jest prostsze.

Kolego @technics fabryczna nawijarka chyba wygląda i działa jakoś tak

Link

• #11 10 Lut 2010 23:24
    drzasiek

timo66 napisał:
    nawijarka robi wrażenie , jeśli to możliwe czy mógłbyś zrobić wyraźniejsze zdjęcia części "podajnika" drutu ? Wszystko mniej więcej jest jasne tylko właśnie ten mały detal.

Niestety lepszego zdjęcia moim aparatem nie zrobię, im blizej tym gorsza ostrość..
    Narysowałem ci :)
    W moim urządzeniu nie ma nic skomplikowanego, po prostu drut jest przeciągany przez 2 "dziurki".
    technics6 napisał:
    Trzeba było przed zdjęciem talerzy od osi dysku napędzić tą oś jakąś wiertarką i odciąć te pierścienie pilnikiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Albo można zrobić tą szpulę-magazyn z jakiejś felgi małego koła, np. od jakiejś kosiarki, wózka dziecięcego. W każdym skupie złomu można zdobyć jakieś takie felgi za przysłowiową "puszkę gazowanego napoju" :D

Próbowałem takim wycinaniem ale ciężko było na wiertarce, ręka drgała i wogóle..
    Marcin G. napisał:
    Szacunek dla ciebie bo widzę że umiesz zrobić coś z niczego:) Nie mogę załapać jak to działa. Bo drut ze szpuli nawiaja się na rdzeń w ten sposób że szpula się kręci w rdzeniu, ale jakim cudem ten drut jest jednomiernie naciągniety??

U mnie magazyn jest dość mały więc nie ma problemy z naciągiem, na bieżąco pobiera ile mu potrzeba drutu..
    skynet_2 napisał:

Co do niestabilności rdzenia chyba można by zastosować pochyłe rolki dociskowe?

Myślałem już nad tym, spróbuję to nawet zrobić..

• #12 10 Lut 2010 23:33
    mazomen
    Poziom 15  

A jak dokładniej zrealizowany jest podajnik i naciąg w fabrycznych maszynkach gdzie magazyn jest o wiele większy bo na żadnym filmiku tego dobrze nie widać zawsze kamera gdzieś ucieka lub operator zasłania a poza tym kiepska jakość lub za duża odległość.

• #13 10 Lut 2010 23:40
    drzasiek

Nie widziałem "na żywo" takiej nawijarki ale przed budową tej obejrzałem chyba wszystkie filmy w sieci z nawijarkami :) Są różne rozwiązania, albo ten podajnik jest na szpuli albo na osobnym pierścieniu.. Ale najlepszym sposobem na naciąg jaki zauważyłem jest po prostu coś w tym stylu
    Nie wiem czy to dobrze narysowałem ale generalnie chodzi o to że drut jest podawany na po rolce na sprężynie..

• #14 10 Lut 2010 23:48
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 10 Lut 2010 23:49
    Marcin G.
    Poziom 18  

Czyli ta szpula w podajniku kręci się nie zależnie z podajnikiem? Trzeba ją tylko blokować w momencie nawijania na nią drutu. W momencie nawijania drutu na rdzeń szpula się kręci wolniej od podajnika po przekrój rdzenia jest mniejszy od podajnika. Trzeba tylko wymyślić konkretne sprzęgło dla tej szpuli aby naciąg drutu był odpowiedni do jego ułożenia na rdzeniu i aby się nie zerwał. Bo wiadomo że grubszy drut trzeba nawijać z większym naciągiem aby lepiej zaginał się ma krawędziach rdzenia. Ja to jakoś tak zrozumiałem...

• #16 10 Lut 2010 23:53
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 10 Lut 2010 23:56
    Marcin G.
    Poziom 18  

Właśnie takim sprzęgłem się wzorowałem. Jest proste do zrobienia:) Filc jakaś sprężynka i można to zmajstrować a znając autora tego tematu to nie będzie miał z tym problemów:)

• #18 11 Lut 2010 00:01
    Marcin G.
    Poziom 18  

Dało by się. Ale to sprzęgło przydało by się regulować:) ja by jeszcze zrobić regulację obrotów rdzenia to na takiej nawijarce można by nawijać rozmaite rdzenie.

• #19 11 Lut 2010 00:03
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 11 Lut 2010 00:09
    skynet_2
    Poziom 26  

technics6 napisał:
    Wg. mnie ta wypowiedź jest zupełnie niepotrzebna. Nie wiem czy zauważyłeś, ale Ty jesteś z zupełnie innej bajki. Twórca TEJ nawijarki to prawdopodobnie młody majsterkowicz bez pieniędzy (jeszcze), a nie doświadczony konstruktor któremu nie brak kasy, bo już sobie zarobił na porządny warsztat, narzędzia i prawdopodobnie nie stać go, żeby zamówić kawałek metalu za kilkadziesiąt albo i ponad 100zł.

Za jakiś czas kolega pewnie pochwali się czymś lepszym, np. jakąś maszynką CNC.

@technics6 wcale nie mam tylko kasy, tokarkę owszem kupiłem niekompletną bez tzw. supportu ale po kilku miesiącach udało mi się go tanio zdobyć, musiałem jeszcze dorobić redukcję żeby wszystko pasowało. Warsztat i profesjonalne narzędzia heh chciał bym ;)

Jedyna rzecz której po prostu nie mogę dokładnie wykonać to pierścień, całą resztę amatorsko mogę zrobić samemu.

Maszynka CNC, a raczej ploter, podobnie nie mam możliwości wykonania dokładnych prowadnic jedyna możliwość to kupno ale koszta są po prostu kolosalne, dlatego raczej prędko jej nie zrobię.

Budując jakieś urządzenie po prostu muszę wykonać je z pewną dokładnością, chyba że jest to prototyp, wtedy "taśma klejąca gwarantuje wystarczającą dokładność" ;)

_edit: znalazłem zdjęcie opisujące zasadę działania nawijarki

• #21 11 Lut 2010 00:14
    drzasiek

Ale samo sprzęgło nic nie daje, chodzi o naprężenie druta pod tym względem aby drut był wciągany w podajnik gdy jest go za dużo..
    Znowu posłużę się rysunkiem
    Następnie szpula znajduje się w tej pozycji i drut który został wyciągnięty gdy podajnik był najdalej od rdzenia teraz jest luźny i nawinie się byle jak Nawijarka transformatorów toroidalnych (toroid winder)
    A gdy jest sprężynka w podajniku to wciągnie nadmiar drutu do środka

• #22 11 Lut 2010 00:27
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 11 Lut 2010 00:32
    Marcin G.
    Poziom 18  

Popieram, drzasiek zrób sobie jakąś tokarkę tanim kosztem a znacznie ci to ułatwi tworzenie takich rzeczy. taką rolkę bez problemu wykonasz nawet z drzewa którego pod dostatkiem jest w lesie. Wysuszysz obrobisz wstępnie nawet siekierą, na tokarkę i do pracy:) Rolki do napędu rdzenia tez wytoczysz, okleisz jakąś dętką od roweru i taka rolka na pewno obróci rdzeń.

• #24 11 Lut 2010 00:35
    drzasiek

To jest ta sama nawijarka tylko że dla zobrazowania skąd się wziął drut na szpuli jest ta mała szpulka narysowana..
    Ale Ten rysunek jest błędny i może zmylić..
    proszę zobaczyć co się stanie dalej
    wózek musi jechać z drugiej strony osi silnika co spowoduje w takim przypadku jak na rysunku oplątanie drutu na osi..

• #25 11 Lut 2010 00:52
    skynet_2
    Poziom 26  

technics6 napisał:
    Dla chcącego nic trudnego. Do materiałów typu PCW można sobie samemu zrobić tokarkę z łożyska i jakiegoś kawałka płyty MDF. Przecież nie musisz tego robić ze stali.
    Myślałem żeby pierścień zrobić z PCW, tylko przy drucie 1.5mm wydawało mi się że to będzie zbyt słabe. Mój twór będzie działał na trochę innej zasadzie Link

technics6 napisał:
    Pisząc o CNC miałem na myśli to, że kolega który zrobił tą nawijarkę pewnie zrobi za jakiś czas CNC. :)
    Bardzo bym chciał to zobaczyć, cóż swój prototyp ploter'a zrobiłem kiedyś z [tylko się nie śmiej]klocków LEGO i działał znaczy się rysował, wtedy jeszcze chciałem go z LPT sterować, nawet polutowałem płytkę z mosfetami, później kupiłem atmege i używanie portu LPT wydało mi się jakieś takie "strasznie skomplikowane" ;)

• #26 11 Lut 2010 00:53
    romass
    Poziom 11  

Gratuluję Ci wykonania praktycznego urządzenia po tak niskich kosztach, po prostu super. Czy mógłbyś w miarę możliwości zamieścić filmik nakręcony lepszym aparatem, ew jakieś zdjęcia lepszej jakości. Wyjaśniło by to wszystkie wątpliwości w kwestii zasady działania. Powiedz jeszcze, jak z wzorami do obliczeń ilości zwoi? Czytałem gdzieś na Elce temat i pisało tam że to nie do końca taka prosta sprawa.

• #27 11 Lut 2010 00:56
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 11 Lut 2010 01:10
    skynet_2
    Poziom 26  

technics6 napisał:
    Tworzywa typu PCW (takie które można kupić w bloczkach) bywają bardzo mocne i sztywne (zależy jakie kupisz/jakiego potrzebujesz). Przy okazji są gładkie i śliskie. To idealny materiał do takich zastosowań (nawijarki, przelotki do drutu itd.).
    Zgadza się, tylko taki bloczek trzeba przetoczyć żeby miał wgłębienie na drut, żeby wyglądało to jak szpulka, a nie mam czym tego zrobić.
    Teoretycznie można było by z dwóch płyt zrobić boki a z paska środek, ale chciałem żeby to było dokładne, jeszcze jak otworzysz pierścień to traci on swoją wytrzymałość chyba że był by zrobiony z grubszego kawałka PCW ale wtedy nie da się nawijać małych rzeczy.
    Rozważałem dosyć długo czy nie wykonać tego samemu i w końcu zdecydowałem że niedogodności/problemy które mogą się pojawić są większe niż koszt elementu, resztę elementów oczywiście muszę wykonać sam.

• #29 11 Lut 2010 02:06
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 11 Lut 2010 02:46
    skynet_2
    Poziom 26  

technics6 napisał:
    W zasadzie to... jak masz na to budżet to faktycznie, zamówienie gotowego elementu będzie najlepszym rozwiązaniem. Wiesz już ile to będzie kosztowało?
    Wytoczenie takiego elementu śr. 240mm będzie mnie kosztować ok 60zł.