Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica przenośna 3/6 kW 400V zmana wtyczki zasilania

10 Lut 2010 21:41 2729 3
  • Poziom 2  
    Witam..
    Zakupiłem przenośną nagrzewnicę DIMPLEX CFP60 3/6kW 400v.
    W oryginale do przewodu zasilającego jest podłączony wtyk 400V 5 - bolcowy z N, producent dodał w komplecie dodatkowy wtyk 400V 4-bolcowy starego typu bez N. Instalacja elektryczna w budynku jest starego typu trzy fazy pod wtyki 400V 4-bolcowe.
    W związku z powyższym muszę w przewodzie zasilającym wymienić wtyk 5 - bolcowy na 4-bolcowy i prawdopodobnie dokonać zmian w podłączeniu . Proszę o informację jak to zrobić aby nic się nie uszkodziło. Poniżej link do schematu urządzenia

https://obrazki.elektroda.pl/7_1265832717.jpg

opis do schematu:
    A- stycznik ogrzewania 1
    B- stycznik ogrzewania 2
    C- obwód termowyłącznika zabezpieczającego
    D- bloki złączy w układzie gwiazdy/trójkąta
    E- Elementy grzejne
    F- Kabel i wtyczka zasilania
    G- uziemienie
    H- przełącznik wyboru trybu grzania /dmuchawy
    I- termostat
    T- przełącznik pochylenia - zabezpieczenie
    TB- zespół listew zaciskowych
    M- silnik
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    We wtyczce 5-bolcowej masz L1, L2, L3, N i PE, a w 4-bolcowej L1, L2, L3 i PEN.
    Tak więc przewody N i PE z wtyczki 5-bolcowej musisz złączyć razem, i podłączyć pod bolec PEN we wtyczce 4-bolcowej. Powinny to być przewody: niebieski (N), i żółto-zielony (PE).
    Na schemacie (listwa TM) przewód PE masz oznaczony literą E.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Witam..
    Zrobiłem dokładnie połączenie jak w opisie - ale niestety nagrzewnica nie odpala. Sprawdziłem, czy gniazdo w ścianie nie jest uszkodzone, podłaczając frezarkę 400V i wyciąg - ale wszystko działa normalnie maszyny odpalają. Zastanawiam się czy nie trzeba dokonać dodatkowego przełączenia w samej nagrzewnicy np na listwie TM . Zakupiona jako nowa - więc nie myślę aby była uszkodzona. Nagrzewnica może pracować w trzech trybach jako wentylator oraz z grzałkami 3kW i 6kW. Jeżeli silnik nie startuje to styczniki grzałek (A,B) również się nie załączą.
    W instrukcji polskiej od tej nagrzewnicy jest dziwny zapis cyt.:
    "Uwaga: L lub N nie mogą być podłaczane do bolca UZIEMIENIA oznaczonego E - kolorem zielonym lub zielono-żółtym. W razie wątpliwości, skontaktuj się z elektrykiem"

Co jeszcze powinienem sprawdzić?
    Może któryś z elementów zabezpieczających C lub T jest uszkodzony - można spróbować pominąć i spiąć mostkiem.
    Ale aż tak mocny w tym nie jestem , to są moje sugestie.
    Prosze o info
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    System 5-przewodowy TN-S różni się od systemu 4-przewodowego TN-C tym, że w TN-S jest rozdzielony przewód neutralny N i ochronny PE, a w TN-C jest jeden wspólny przewód neutralno-ochronny PEN. Przy przechodzeniu z TN-C na TN-S trzeba robić przeróbki (rozdzielać obwód neutralny i ochronny w maszynie, oraz wymieniać przewód zasilający na 5-żyłowy). W drugą stronę nic nie trzeba przerabiać, wystarczy złączyć razem przewód N i PE.
    Sprawdź czy w gnieździe masz podłączony przewód PEN, bo to może być przyczyną. UWAGA: Jeśli przewód PEN nie jest podłączony, to na obudowie maszyny, i nie tylko, może pojawiać się niebezpieczne napięcie.
    Pozdrawiam