Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzielenie Neostrady 6Mb/s - odległość 80-100m

11 Lut 2010 04:07 3329 6
  • Poziom 13  
    Witam
    Na wstępie chciałbym prosić o pomoc w tym temacie, gdyż pomimo iż jestem 35 letnim facetem, to na budowie sieci znam się tylko troszeczkę.

Zacznę od tego, że posiadam jak już wspomniałem Neostradę 6Mb/s, oraz router D-link Dsl-2620B.
    Kilka dni temu sąsiad poprosił mnie o pomoc w założeniu internetu, jako że ja mam 6Mb/s, a dla mnie to i tak za wiele, więc pomyślałem, że na spółkę będziemy płacić abonament, i obaj będziemy zadowoleni.
    Sąsiad oddalony jest ode mnie o 80-100metrów w linii prostej, i na drodze pomiędzy naszymi budynkami nie stoją żadne wysokie przeszkody, drzewa są ale obok, poniżej przebiega uliczka, i to wszystko.
    Pomyślałem więc nad anteną dla mnie nadającą www.allegro.pl/item917551398_antena_szczelinowa_dookolna_17dbi_24m_gwar.html oraz trzeba by było jakąś dla sąsiada +8dBi, ale panelową, tanią za ~50zł, którą mógłby zamontować na dachu.
    Kabel u mnie od routera do anteny miałby długość 5 lub 6 metrów, tyle samo kabel u sąsiada.
    Pytanie moje brzmi, czy ten zestaw spełni pokładane w nim nadzieje, zasięg będzie stabilny, i tak mniej więcej, czy da się korzystając jedynie z antenki wbudowanej w laptopa uzyskać stabilne połączenie na odległość powyżej tych 100 metrów?
    Mówię tu o siedzeniu w domu drewnianym, bez dodatkowej anteny w laptopie.
    Druga sprawa jak to jest z tą Neostradą, bo router musiałby być włączony 24/h na dobę, a jak wiadomo Neostrada rozłącza się po tym czasie, czy więc router sam ponowi połączenie, czy będę musiał raz dziennie samodzielnie go rozłączać?
    Jakieś sugestie, porady?
  • Poziom 21  
    Powiem tak, że z mojego doświadczenia neostrada kiepsko się dzieli po wifi.
    Tam zazwyczaj występują opóźnienia, które w połączeniu z wifi dają niezaciekawy rezultat.

U mnie podział DSL`a (4Mb) śmiga miodzio. Jak miałem neostradę (6Mb), to były ciągłe narzekania klientów, że net muli. Dodam, że po kablu nie było problemu.

Jestem ciekaw jak innym działa neostrada po wifi?
  • Poziom 15  
    Witam.
    Ja dzieliłem neo 6Mb na 25klientow i chodziło nieźle. Kwestia ustawień. Ty piszesz ze na pół z kolegą uważam że będzie idealnie. Jeśli tylko we dwie osoby to daj lepiej 2anteny kierunkowe. Rozprowadzanie NEO poza lokal według umowy jest nielegalne no chyba ze coś sie zmieniło.Jak chcesz robić to na większa skale to DSl i załóż firmę. Konkurencja jest wredna i szybko zrobią donos . Ja jak zaczynałem sprzedawać internet miałem kilkanaście telefonów od "klientów" w których najważniejsze było czy dam umowę i FV. W ruterze ustaw QoS i będzie śmigało.
    Pozdrawiam i powodzenia.

Tak jeszcze dołożę że każdy LiveBOX ma wifi więc gdyby neo miała problem z wifi to nie dokładali by standardowo bezprzewodowych ruterów.
  • Poziom 13  
    Dzięki za pomoc, myślę jednak nad anteną kierunkową, aby samemu móc odbierać internet.
    Jeżeli chodzi o innego dostawcę Internetu, to niestety ale u mnie na osiedlu nie ma takowego.
    Żadnej telewizji kablowej, żadnej możliwości kablowego podpięcia do sieci, bo takie to osiedle :D
    Tutaj Panowie, nikomu się nie chce inwestować, to peryferia miasta, sam skraj Białegostoku, a z jednej strony las.
    Jedyna więc możliwość to Neostrada, choć ping na moim łączu pozostawia trochę do życzenia, średnio 48ms
  • Poziom 24  
    prologos napisał:
    Witam.
    Ja dzieliłem neo 6Mb na 25klientow i chodziło nieźle. Kwestia ustawień. Ty piszesz ze na pół z kolegą uważam że będzie idealnie. Jeśli tylko we dwie osoby to daj lepiej 2anteny kierunkowe. Rozprowadzanie NEO poza lokal według umowy jest nielegalne no chyba ze coś sie zmieniło.Jak chcesz robić to na większa skale to DSl i załóż firmę.

P.S. Klient nie musi zakładać firmy, można założyć DSL w telepunkcie osobiście

Dodano po 3 [minuty]:

W razie problemów z WiFi, można wybrać standard w routerze tylko "B" zamiast B+G uniknie się ciągłej zmiany prędkości i w związku z tym utraty stabilności. Stosować klucz WEP, szybszy od WPA, albo wyłączyć szyfrowanie całkowicie jeśli niema innych "niemiłych sąsiadów" w pobliżu. Raczej proponowałbym zakup routera z antenami np: LINKSYS albo podobny. Ustawić w odp. miejscu ten router i po stronie odbiorcy też dobre miejsce ustalić, a nie wygodne dla użytkownika ;)

Dodano po 8 [sekundy]:

W razie problemów z WiFi, można wybrać standard w routerze tylko "B" zamiast B+G uniknie się ciągłej zmiany prędkości i w związku z tym utraty stabilności. Stosować klucz WEP, szybszy od WPA, albo wyłączyć szyfrowanie całkowicie jeśli niema innych "niemiłych sąsiadów" w pobliżu. Raczej proponowałbym zakup routera z antenami np: LINKSYS albo podobny. Ustawić w odp. miejscu ten router i po stronie odbiorcy też dobre miejsce ustalić, a nie wygodne dla użytkownika ;)
  • Poziom 13  
    Te 5-6 metrów kabla antenowego nie najlepiej brzmi. Lepiej zejść już skrętką do komputera a zasilanie przez poe do AP. Nie wiem jakie te drzewa masz, ale już miałem raz kartę WiFi i antenę na 5m kablu. Jak tylko wiosną liście poszły to netu brak. Kilka brzóz i jak jeszcze popadało to sygnał z -56-62 na -84 spadał. Teraz mam AP na dachu i tak jak jeszcze liście młode i mocno pada, sygnał na Edku potrafi zejść z 38-43 na 20. Poszukaj Ap najlepiej z możliwością wpisania podziału statycznego (BlackBox ok 100zł) i będziecie mieli po równo. Można też router za modemem postawić jak chcesz wykorzystywać pełna przepustowość łącza z obu stron bez obawy o pingi i zamulanie przez jedną stronę. Ja mam WRT54GS z tomato i ustawione gwarantowane wartości transferu. Cała (ok 80%) przepustowość jest dostępna dla każdego komputera jeśli inne nie korzystają. Pingi w miarę siętrzymają. U siebie jak podzielisz mądrze będziesz miał praktycznie tak jak przed podziałem.
    Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Acha, anteny muszą być podobnej mocy, najlepiej takie same. Nie możesz mieć u siebie mocnej a u sąsiada słabej. On sygnał odbierze ale Twój AP już niekoniecznie. Anteny nie słabsze jak 10dB. Dobre panele i też będziesz łapał z laptopa. Ewentualnie możesz u siebie dać Jagę, bardziej sieją wstecznie :p
  • Poziom 9  
    Też miałem taki problem do rozwiązania.
    Jednak zrezygnowałem z radiówki, położyłem między domami 100m kabla i kupiłem router Tp-link(taki najtańszy:D). Wszystko działa bez problemu już 3 miesiąc:).
    Więc jeżeli masz możliwość podłączenia sąsiada kablowo to CHYBA(bo mówię na swoim przykładzie) będzie najlepsze rozwiązanie.