Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik 3fazowy i przekroczenie mocy jednej fazy.

11 Lut 2010 11:15 3404 16
  • Poziom 15  
    Witam.
    A więc tak posiadam garaż w którym licznik 3fazowy z maxigrafem (tak to nazwał elektryk nie wiem czy to poprawna nazwa) . Umowę podpisałem na 6,5kW i wszystko było pięknie aż do momentu kiedy uświadomiłem sobie że na jednej fazie zabezpieczenie to 10A co skutkuje możliwością podłączenia do mocy troszkę ponad 2kW.
    Zabezpieczenie przed licznikowe jest 3x25A. W garażu mam 3x10A i chciałbym wpiąć "obok" dodatkowy bezpiecznik na jedną z faz 20A co na tej jednej fazie da mi 4,5kW i będę mógł "poszaleć".

Pytanie moje brzmi następująco: czy ten licznik sprawdza sumę wszystkich faz i rejestruje pobór ponad 6,5kW bez względu na ilu fazach było obciążenie ? Czy może jest na tyle "sprytny" że potrafi zarejestrować przeciążenie jednej z faz w moim przypadku byłoby to 4kW na jednej fazie a 2 pozostałe praktycznie bez obciążenia.
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Poziom 43  
    Nie jesteś zakładem przemysłowym więc nie jesteś zmartwieniem dla energetyki (inaczej przetrzepali by Cie dokładniej). Licznik nabije tylko zużytą energię, nie ma żadnych rejestratorów/wskaźników tego, co pobrałeś w szczycie. Najwyżej wywali Ci zabezpieczenia, tyle.
  • Poziom 15  
    Są takie rejestratory w licznikach i jak przez 15s moc pobierana jest wyższa niż ta co na umowie to ZE nalicza kare. Chciałbym tego uniknąć więc pytam na forum. Dokładnie nie jestem zakładem przemysłowym bo gdybym był to zapłaciłbym za 20-30kW i korzystał do woli.
    Może jednak znajdzie sie jakaś dobra dusza i zdradzi mi ten sekret . Bo problem mam spory a nikt nie umie mi odpowiedzieć. W elektrowni mnie zbywają a znajomi elektrycy po prostu nie wiedzą udając ze nie rozumieją pytania. A może ja faktycznie je źle zadałem .
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Piszesz że
    Cytat:
    mowę podpisałem na 6,5kW i wszystko było pięknie aż do momentu kiedy uświadomiłem sobie że na jednej fazie zabezpieczenie to 10A co skutkuje możliwością podłączenia do mocy troszkę ponad 2kW.

a dalej
    Cytat:
    Zabezpieczenie przed licznikowe jest 3x25A.

a takie zabezpieczenie przedlicznikowe nie odpowiada zamówionej mocy

Cytat:
    W garażu mam 3x10A

to zabezpieczenie przedlicznikowe gdzie masz?
  • Poziom 15  
    Przed licznikiem jest 3x25A w zamkniętej i zaplombowanej skrzynce
    Za licznikiem w garażu jest 3x10 teoretycznie zaplombowane.
  • Poziom 33  
    Nic za licznikiem nie musi być plombowane . Czy to teoretycznie czy też nie. Jeżeli instalacja jest odpowiednio wykonana wystarczy wymienić zabezpieczenia za licznikiem na 20A i po sprawie.
  • Poziom 15  
    Licznik rejestruje pobór mocy powyżej 6,5kW więc nie po sprawie.
    ZE plombuje pierwszy bezpiecznik
  • Poziom 33  
    Podaj typ licznika. Pierwsze słyszę żeby energetyka zakładała takie liczniki osobie prywatnej
  • Poziom 12  
    Jaki masz licznik - indukcyjny czy cyfrowy.
    Licznik cyfrowy potrafi zapamiętać maksymalna moc chwilową - ale zakłady elektryczne nie sprawdzają czy odbiorca przekracza moc zamówioną. To zabezpieczenie przedlicznikowe w tym przypadku 25A zabezpiecza przed przeciążeniem tzn. poborem mocy większej jak zamówiona. Gdy to zabezpieczenie się przepali to energetyka je wymieni na nowe a odbiorca za tą usługę zapłaci (od 50-150 zł - zależy to od zakładów i ich cenników). I nie ważne jest czy przepaleniu uległo jedno zabezpieczenie czy wszystkie.
  • Poziom 13  
    Mogę Cie zapewnić że zakład energetyczny ma na pewno większe zmartwienia niż twoje przekroczenie mocy przyłączeniowej ;). Zastanawiam się dlaczego przy mocy przyłączeniowej 6,5kW zabezpieczenia przedlicznikowe 25A powinno być 16A prąd nominalny to 10.1A. Nurtuje mnie pytanie czym tak chcesz szaleć że potrzebujesz aż 4,5kW na fazie (co to za odbiornik jednofazowy o takiej mocy nagle pojawił się w twoim domostwie?). Poważnie moja rada to wymień to zabezpieczenie w garażu na S303 16A o charakterystyce A lub B i staraj się równomiernie rozłożyć obciążenia miedzy fazami. Selektywność będzie zachowana 1,6 * 16A ? 25A tym bardziej że w ZK powiano być zabezpieczenie o charakterystyce C więc mógłbyś się nawet pokusić o 3x20A i charakterystykę A ale to na własną odpowiedzialność
  • Poziom 28  
    Arturo2005 napisał:
    Podaj typ licznika. Pierwsze słyszę żeby energetyka zakładała takie liczniki osobie prywatnej

Zależy od dostawcy ; PGE (przynajmniej w moim regionie) nie stosuje liczników elektronicznych, natomiast na Ślasku bardzo często są stosowane nawet w mieszkaniach.
  • Poziom 15  
    Drodzy koledzy nie jest pytaniem jakie zabezpieczenia co na jdenej fazie pobiera 4kw, czy PGE zakłada takie liczniki czy nie . Pytanie jest konkretne czy przekroczenie dopuszczalnej mocy przypadającej na jedną fazę będzie rejestrowane przez maxigraf. Przypomnę że nie mam zamiaru przekroczyć całkowitej mocy przyłączeniowej.
    Na pytanie czym chce tak szaleć na jednej fazie odpowiadam spawarką 6,5kW maksymalnie ale jest regulacja myślę ze 4kW wystarczy - gdybym często spawał to albo kupiłbym 2spawarki jedna na 3fazy a jedna na 1faze albo zwiększył moc ale skoro robię to sporadycznie to staram się nie wydawać dużo kasy. Nie jestem osoba prywatną tylko prowadzę małą firmę więc taki licznik to standard i płace dużo kasy miesięcznie za każdy kW przydziału.
  • Specjalista elektryk
    Nawet jak zarejestruje to nie skutkuje to dla ciebie niczym. Prywatne garaże są w taryfach jednoczłonowych. Nikt nie będzie nawet odczytywał MAX-a.
    A, teraz doczytałem że to jest na firmę. Sprawdź na rachunku czy umowie w jakiej jesteś taryfie (C11, C12, czy C21 albo C22).
  • Poziom 15  
    Jak tylko uda mi się dotrzeć do garażu to sprawdzę ten licznik. Rozumiem że są liczniki które rejestrują na jedna fazę i są takie które rejestrują sumę faz. Myślałem że jest to ujednolicone.