Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka.

11 Lut 2010 12:56 2850 10
  • Poziom 9  
    Witam.

Wykopałem na aukcji naprawdę fajną integrę. Czterdziestoletni Harman/Kardon A-402.
    Doskonały stan zewnętrzny. Wewnętrzny - jak na 40latka przystało. Cisza. DC na jednym kanale.
    Po wymianie elektrolitów (oprócz układu diód wysterowania sygnału), a sporo było wylanych, na oscyloskopie (zrobiłem sobie taki prosty) pojawiły się piękne sinusoidy. Od czasu do czasu pojawiał się na sinusoidzie zygzak – okazało się, że to potencjometr.

Oprócz tego, wymieniłem mostki prostownicze w głównych zasilaczach – były dwa różne, a ja miałem czas i worek diód MUR860 więc „ulepiłem” własne.

Napięcia oczywiście mam symetryczne.

Wzmacniacz badałem kilka dni na 8 ohmowych kolumienkach i zachwycałem się stabilnością, pasmem przenoszenia, brakiem zakłóceń….
    Nabyłem literaturę: „Wzmacniacze Elektroakustyczne” M.Feszczuka oraz
    „Układy amatorskich wzmacniaczy elektroakustycznych”, policzyłem sobie coś, poanalizowałęm.

Nadszedł czas na podpięcie do właściwego systemu stereo. Duże kolumny podłogowe.
    I tu, kuchnia wystąpił problem:

Opis:
    Wyraźny spadek głośności, raz w jednym, a raz w drugim kanale (nie naprzemiennie).

Warunki:
    Tylko na zimnym wzmacniaczu –do 30 minut od włączenie.
    Na „małych kolumnach” problem nie występuje.

Inne:
    Po 2-3 sec przesterowaniu potencjometru głośności, poziomy w obu kanałach wyrównują się.

Schemat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic721501.html

No i napotkałem na barierę, nie wszystko rozumiem. Może ktoś znajdzie czas na wytłumaczenie mi jak polaryzowane są bazy tranzystorów Q405, Q406.
    (Może być również linkiem do strony)

Albo inaczej, po co jest ten przewód przeciągnięty od zasilacza na diodę D405/D406.

power amp oraz część zasiania:
    Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka. Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka.

Pozdrawiam.
    PS: Ostrzegam - naprawę wzmacniacza robię pierwszy raz w życiu.
    :D
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 9  
    Cześć. Nikt nie pomoże z tym zrozumieniem? :-)
    Będę musiał sobie to wprowadzić na jakiś program symulujący bo bez wykresów to ja nic nie kumam. :-)

Co do przyciszania, to problem samoistnie zanika. Wydaje się, że prawdopodobna jest teza formatowania elektrolitów, których wymieniłem przecież cały worek.

Co do wzmacniacza - rany jak on fajnie gra!

pozdrawiam
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 24  
    borys_przemek napisał:
    Witam.

Może ktoś znajdzie czas na wytłumaczenie mi jak polaryzowane są bazy tranzystorów Q405, Q406.
    (Może być również linkiem do strony)

Albo inaczej, po co jest ten przewód przeciągnięty od zasilacza na diodę D405/D406.

Po to aby polaryzować bazy Q405 i Q406.
    Te tranzystory pracują w układzie źródła prądowego, które zasila stopień różnicowy.

Problem tego ściszania leży prawdopodobnie wcześniej - w przedwzmacniaczu (może np. potencjometr głośności czy balansu lub jakiś elektrolit). Trzeba szukać.
  • Poziom 9  
    Potencjometr regulacji głośności rzeczywiście dawał szumy, wymieniłem go na alpsa ale niestety bez odczepów, niestety z odczepami to 120 zł + przesyłka i dwa tygodnie oczekiwania. No i mniejszy raster wyprowadzeń :/.

Naczytałem się o elektrolitach o tlenkach glinu i formatowaniu.
    Niektóre pojemności wstawiłem na większe napięcie z powodów trudności w nabyciu identycznych, np. 1.5uF zamiast 35V mam 50V. Czyli musi się przeformatować.
    Wyciszanie już prawie nie występuje. Na razie niech sobie gra.

Polaryzacje wprowadzam właśnie do electronics workbench.
    Muszę to zobaczyć.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ten układ z tranzystorem Q1 ma za zadanie "ciche" włączanie i wyłączanie wzmacniacza. Coś w stylu "mute". Może on być odpowiedzialny za tą usterkę o której pisałeś. Spróbuj odłączyć ten przewód od punktu CO6 i przyłączyć do masy i posłuchać czy wyciszanie nadal występuje.
  • Poziom 9  
    No widzisz, aż mi ulżyło.

Doczepiłem się do tego bo zwyczajnie nie rozumiałem jego funkcji.
    W literaturze nie było tego rozwiązania :-).

Nim jeszcze zrobiłem wielkie lutowanie, mierzyłem tam napięcia (za rezystorem R401/R402) i między kanałami były różnice rzędu wielkości - teraz nie podam ile bo nie pamiętam.

A wzmacniacz rzeczywiście wyłączając się przycisza dźwięk przez kilka sekund i na odwrót przy włączaniu.

Naprawdę jestem Ci wdzięczny.

Pozdro

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

A tak wygląda symulacja układu o którym była mowa wyżej, sporządzona za pomocą programu Electronics Workbetch.

Jeden rzut oka na wykres i wszystko staje się prostsze ;-)

Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.

Wygląda na to, że zaczęły się dla mnie schody.

Utrata mocy na jednym kanale występuje w dalszym ciągu, mocne podkręcenie potencjometru „przywraca ją do pionu” i wzmacniacz może tak grać, aż do kolejnego uruchomienia.

Przy okazji wymiany elektrolitów na nowe Elny (takie były w oryginale) postanowiłem wyregulować prąd spoczynkowy. Wlutowałem się pomiędzy rezystory i dzięki temu bezpiecznie i wygodnie mogłem oglądać napięcia na nich.

I tu powstał problem. Podczas gdy na jednej końcówce mogłem bardzo precyzyjnie ustawić wymagane napięcie 15mV, druga końcówka wciąż wraz z czasem uciekała mi z tym napięciem do góry. Doszedłem do skrajnej pozycji potencjometru przy której mam 17mV.
    Jest to napięcie w normie, bo dokładność +-5mV, ale nie jest stabilne i zmienia się bardziej niż w drugiej końcówce.

Czy to jest to zjawisko o którym Feszczuk wyrażał się dryft prądu spoczynkowego?

Przy okazji dałem nową warstwę pasty sylikonowej.

No i jak się do tego zabrać?

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Na początek wymień Q410. Oczywiście po wymianie przed uruchomieniem wzmacniacza ustaw VR402 na NAJWIĘKSZĄ wartość rezystancji (żeby nie uszkodzić tranzystorów mocy).
  • Poziom 9  
    Ten 2SC853 jest otulony oryginalnie w radiator i dopiero ten radiator przykręcony jest do kolejnego.
    Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka. Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka. Harman / Kardon A-402 - ratowanie staruszka.

Z zamienników podanych przez bazę elektrody:
    2SC3665
    2SD667
    BC639 – tylko ten mogę dostać od ręki.

Czyli wymianę zrobić 1:1, czyli wywalić stary z oryginalnego radiatora i dalej przykręcić do radiatora?

Sorki za pytania z przedszkola, ale to mój początek początków.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To jest tranzystor od regulacji prądu spoczynkowego, musisz bardzo uważać przy wymianie, szczególnie jeśli chodzi o rozkład wyprowadzeń. Każda pomyłka grozi uszkodzeniem tranzystorów mocy i sterujących. Nie gwarantuję też, że to cos poprawi... ale wtedy będziemy szukać dalej. Dość przystępnie opisane są zagadnienia stabilizacji prądu spoczynkowego w książce"Układy amatorskich wzmacniaczy elektroakustycznych".
  • Poziom 9  
    Cześć!
    Właśnie przeszczepiłem ten tranzystor.
    Bardzo ładnie stabilizuje prąd spoczynkowy.
    Napięcie przestało uciekać i 15mV mam delikatnie za środkową pozycją potencjometru.
    Otuliłem nowy tranzystor klipsem z poprzednika, nie jestem pewny czy to nie nadmiar troski.
    W drugim kanale również zrobię zamianę, w końcu to wzmacniacz stereo. :-)
    Jestem Ci bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam