Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Malowanie ścian - efekt białe plamy - problem?

piatka22222 11 Feb 2010 13:07 28763 22
 • #1
  piatka22222
  Level 12  
  Witam wszystkich.  Zacznę od początku bo inaczej się nie da, a więc dom był tynkowany 3 lata temu, po tynkowaniu, ściany zostały zagruntowane wapnem z domieszką pokostu w jakich proporcjach nie pamiętam. 4 dni temu ściany na klatce schodowej zostały rano pomalowane emulsja z firmy jedynka na biało. Po około 4 godz do wiaderka 10 l wlałem dwa pigmenty fioletowe i wymieszałem mieszadłem, było bardzo dobrze wymieszane około 30 minut mieszania. Po około pół godziny wziąłem sie za "odcinanie" sufitu od ścian w koło okna za rurkami i grzejnikiem małym wałkiem i pędzelkiem. Po tych czynnościach duży wałek dosyć gruba warstwa malując z góry na dół. Efekt białe plamy widoczne z na zdjęciu niżej może nie widoczne ale są.
  Moje pytanie co zrobiłem źle ?
  1. Czy farba wymieszana powinna postać dobę a ja tak nie zrobiłem.??
  2. Czy jedna warstwa z kolorem to za mało.??
  3. Czy już nie wiem co??

  Proszę o pomoc i rady, tylko ja nie chce malować farbami za 10 zł litr bo mnie nie stać, a myślę że da się dobrze pomalować takim sposobem jak malowałem tylko nie do końca chyba zrobiłem, to dobrze???
 • #2
  cirrostrato
  Level 37  
  Moja chałupa tynkowana 30 lat temu, tynkował szwagier specjalista od tynkowania obór, ostatnio generalny remont...grunt, gładź gipsowa (według żony jestem lepszy od profesjonalisty /robił jedną kondygnację/ ale wolniejszy), potem grunt, dwie warstwy farby lateksowej białej z dodatkiem pigmentów (wybierała żona) mieszane ok. 10 minut i na ścianę dwie warstwy , efekt (też żona oceniała a marudna jest niestety) super, nic nie przebija. Farba lateksowa niestety nie jedynka (98zł/10l) ale na jedynce (z pigmentem mieszanym osobiście) też robiłem (piwnice, gładź gipsową też kładłem) i nikt nie ma zastrzeżeń, nic nie przebija. Jestem absolutnym amatorem.
 • #3
  karwo
  Level 26  
  Wujas miał podobny problem (ale na zewnątrz) - ekipa położyła tynk, po jakiś 3 miesiącach wybrali farbę (gotowy kolor) i ta sama ekipa pomalowała ściany. Powstały plamy jaśniejsze, więc pomalowali jeszcze raz. Ale nic to nie dało. Szef malarzy zadzwonił do producenta farby i przedstawił sytuację. Przyjechali, obejrzeli, zabrali pojemniki i pozostałą farbę. Po jakimś tygodniu zadzwonili do wujasa że było coś nie tak z farbą i że przyjedzie ktoś z nową farbą. Przywieźli nową farbę i pomalowali jeszcze raz (ta sama ekipa). Problem rozwiązany.

  Może trafiłeś na jakąś trefną farbę lub była stara. Sprawdź datę produkcji
 • #4
  Jarosx9
  Level 35  
  Coś nie widzę tych zdjęć. Ale milion razy malowałem taką tanią białą + pigmenty mieszane ręcznie (długo) i nigdy żadnych plam nie było.
  Poczekaj - może jeszcze nie wyschło do końca.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  piatka22222
  Level 12  
  Tak wygląda ściana i takimi narzędziami malowałem.
  Malowanie ścian - efekt białe plamy - problem? Malowanie ścian - efekt białe plamy - problem?
 • #8
  J. Kleban
  Level 25  
  Slabo wyschnieta poprzednia warstwa farby i za gruby walek na jednokrotne poktycie nastepna warstwa.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jak widac na zdjeciu masz tam malutkie waleczki z krotkim gestym wlosem i taki sam wlos powinienes uzyc na duzym walku.
  Aby pokryc jedna warstwa farby to podstawa jest krotszy ,ale gesciejszy wlos na walku.

  Dodano po 3 [minuty]:

  5 litrow dobrej farby powinno starczyc na pokrycie scian i sufitu w pomieszczeniu 5x4, a przynajmniej z tych farb ktore ja uzywam.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Gruby walek niby naklada grubiej farby ale robi to w postaci duzego zageszczenia kropek miedzy ktorymi przeswituje poprzednia warstwa.
  W twoim przypadku jest o tyle zle ze niebieski to jest cien (nie odcien) bialego i dla tego bardziej widac roznice.
 • #9
  mczapski
  Level 39  
  Specem nie jestem , ale kilkaset metrów kwadratowych pomalowałem. Wygląda na to, że jednak za krótko schło malowanie poprzednie. Można podejrzewać, że trochę za rzadka farba. Przy nakładaniu rozrzedzonej farby na wilgotną powierzchnię na ścianie głównie utrzymuje się ciecz. Nie wiemy z jakim tynkiem mamy do czynienia, ale chyba chodzi o wapienno - piaskowy a to zupełnie inna sprawa niż gipsowy i pierwsze malowanie sprawia kłopoty.
 • #10
  J. Kleban
  Level 25  
  A.. Nie zwrocilem uwagi na to jak zagruntowane byly sciany. Tu chyba jest problem , otoz jesli bylo to zrobione zbyt wodnistym wapnem z pokostem to wytworzylo sie tzw. szkliwo na powierzchni sciany, efekt tego jest taki jak po pomalowaniu olejna farba i wszelkie wodne farby albo splywaja, albo bardzo dlugo schna , a kolejne warstwy powoduja mokniecie poprzednich robiac taki sam efekt jak przy nakladaniu drugiej warstwy na nie wyschnietej pierwszej.
 • #11
  piatka22222
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedzi w sumie z 7 ścian tylko na dwóch wystąpiły plamy, spróbuje jeszcze jedna warstwę położyć z kolorem i zobaczę co to zmieni. Słyszałem też można umyć mydłem malarskim? Ale czy to pomoże ?
  Pozdrawiam
 • #12
  J. Kleban
  Level 25  
  Wysusz dobrze sciany i wywietrz mieszkanie aby nie bylo wilgoci w powietrzu.
 • #13
  piatka22222
  Level 12  
  Kurcze cały tydzień schnie cały czas palone, a wietrzone nei było to fakt, spróbuje.
 • #14
  artgar1
  Level 2  
  Ściany powinny były być zmyte mydłem malarskim przed malowaniem, mydło odtłuszcza i gruntuje być może po takim zabiegu nie miałbyś tego problemu.
 • #15
  piatka22222
  Level 12  
  No tak tylko teraz jest już za późno na to co mogłem zrobić, co by tu teraz zrobić aby było dobrze?
 • #16
  J. Kleban
  Level 25  
  Pozostaje jedynie suszenie i powtorne malowanie, ale odpowiednim walkiem.
 • #17
  piatka22222
  Level 12  
  Czyli duży wałek z gęstym krótkim włosem? A ma jakąś fachowa nazwę ten wałek, gdybym np. w sklepie pytał?
 • #18
  J. Kleban
  Level 25  
  Nie wiem jak takie walki w kraju sie nazywaja.
  Czy ten maly walek w kuwecie ze zdjecia ma wlosy czy to gabka?
 • #19
  beatajaw
  Level 1  
  1.ściana była niewysuszona po wstępnym malowaniu (trzeba też było najpierw ścianę umyć, odtłuścić, przed malowaniem wstępnym): poczekać też na całkowite wyschnięcie gruntu, czyli pierwszego malowania - mógł się niewłaściwie związać z poprzednimi warstwami-to mogą być właśnie te plamy, a przy bieli nie było ich widać
  2.możliwe,że zła jakość farby -niepołączyła się właściwie z pigmentem,
  3.ściana w trakcie i po malowaniu powinna być wietrzona -samo ogrzewanie pomieszczenia nic nie da ! teraz w pomieszczeniu mamy dużą wilgotność tyle,że przy wyższej temperaturze !
  4.wałek do malowania farbą emulsyjna wygląda inaczej -powinien być w kolorze zółtym!
 • #20
  piatka22222
  Level 12  
  Witam jak napisałem tak zrobiłem kupiłem ten wałek miał byc z krótkim gęstym włosem i taki prosiłem sprzedawcę - jest kolorowy mówił że żółty ma za krótkie włosia na tynk. Pomalowałem nie zbyt dobrze się nim malowało zostawiał straszne pasy nawet na końcu zaciągnąłem całą ścianę z góry na dół i nie pomogło takie delikatne pasy widac pod światło, ale to w piwnicy jest także już tak zostanie.
  Teraz mam jeszcze pytanie bo jeden pokój mam zagipsowany i czy postępowac tak samo jak na tynku? Czyli umyc mydłem podkład i jedna warstwa?
 • #21
  J. Kleban
  Level 25  
  Nowego podkladu nie trzeba myc, a malujac walkiem nie maluj az walek bedzie suchy bo bedziesz zawsze mial pasy po walku.
  Ustaw sobie tez dobre oswietlenie bokiem do sciany.
 • #22
  piatka22222
  Level 12  
  Kurcze źle napisałem sorki. Czy na gipsowaną ścianę wystarczy podkład emulsją i raz kolorem, czy trzeba czymś więcej gruntowac?
 • #23
  KRUSZMAN01
  Level 1  
  jeśli chodzi ościany gipsowe musowe jest gruntowanie ściany płynnym gruntem. Odczekujemy conajmnie 4h i porym malujemy ściany 2 razy farbą w odstępach 1-2h. Wałek to tego może buć z naturalnego włosia np owcza wełna