Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa wersja KICAD - 20100209 RC1

al777 11 Lut 2010 13:26 2020 1
  • Pojawiła się nowa wersja darmowego środowiska do projektowania obwodów drukowanych KICAD. Wersja oznaczona jest jako 20100209 RC1 (Release Candidate - wersja "kandydująca", tzn. stanie się oficjalną po usunięciu drobnych usterek) i zawiera sporo zmian, głównie w interfejsie edytora płytek drukowanych PCB, który zyskał wiele nowych opcji. Program jest prawie spolszczony (drobne braki w niektórych nowo dodanych funkcjach) i w wersji dla Windows zawiera w pełni automatyczny instalator.

Na razie można go pobrać z sekcji "Download" na stronie autora projektu (na sourceforge jeszcze nie dotarł).

• #2 11 Lut 2010 21:37
    Christophorus
    Poziom 41  

Jak na razie po szybkim zapoznaniu się z nową wersją KiCADa też zauważyłem kilka niedociągnięć. W edytorze Eeschema wybranie opcji ustawiania kolorów w edytorze powoduje zamknięcie się tego edytora, bez żadnego komunikatu o błędzie. Natomiast w edytorze Pcbnew tej opcji wyboru kolorów nie ma. Można ustawić za to sobie klasy połączeń w edytorze płytek. Tylko wygląda na to że robi się to na "piechotę" ręcznie definiując klasę każdego połączenia. Lepiej sposób definiowania klas połączeń rozwiązano w programie Eagle. Tylko autorouter wbudowany w KiCADa jakość ich nie uwzględnia przy trasowaniu ścieżek. Natomiast Freerouter klasy połączeń rozpoznaje. Wygląda na to, że tą wersję Release Candidate trzeba jeszcze trochę dopracować.
    Ponadto wydaje się mi, że autor oficjalnego spolszczenia KiCADa osiadł na laurach bo jak na razie menu KiCADa stanowi mieszankę polskich i angielskich zwrotów i nie wygląda to najlepiej. Tak samo było z wersją KiCADa z 2009 roku, w której ostatecznie zdecydowałem się uzupełnić i poprawić polonizację tego programu.