Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówka 100W firmy ANS specjalna wstrząsoodporna-o co chodz?

11 Lut 2010 14:49 21751 16
 • Poziom 39  
  Witam
  Trafiłem dziś w sklepie jednej z dużych sieci marketów budowlanych takie dziwo ( akurat szukałem żarówki do lampy przenośnej warsztatowej na 230V - też ciekawostka - kiedyś były na 24V :D )
  Niebieskie opakowanie, na nim opis:
  Żarówka specjal matowa E-27 100W.
  Zgodnie z dyrektywą 2005/32/WE nie stosować do użytku domowego.
  Zastosowanie:
  sygnalizacja świetlna
  lampy warsztatowe.
  Żarówka ma symbol CE
  i graficzne :
  Skreśloną lampkę z abażurem a nieskreslone : sygnalizator uliczny i lampę warsztowa ( to dla tych co nie potrafią czytać :D )
  Czy to tylko obejście dyrektywy i sprzedawanie ( za 3,5 zł szt ) setek, czy faktycznie są to "lepsze" specjalistyczne źródła światła ?
  Pozdr.J.
 • Poziom 18  
  Oczywiście, że obejście - bardziej proste i rozsądne niż robienie żarówek 99W :D W każdej hurtowni kupisz sobie żarówkę z opisem specjalna i każdy wie o co chodzi :D Przy okazji - droga była - w hurtowniach mają po około 2,5PLN. Od września pojawią się zapewne "specjalne" żarówki 75W.
 • Poziom 12  
  Co do żarówek 99W to polecam przeczytać dyrektywy unijne, jest określone że od 80W w górę i wszystkie mleczne (to od września 2009).
  Co do żarówek specjalnych to kombinują ludzie, ale z drugiej strony po co komu w mieszkaniu 3x100W? (pracuje w sklepie elektrycznym i były takie przypadki).
 • Poziom 22  
  Pewnie ma więcej podtrzymań żarnika niż normalne mające dwa podtrzymania.
 • Poziom 10  
  Ale najlepsze jest to:"...nie stosować do użytku domowego" ;-) Też się skusiłem na taką żarówkę, ale 25W- "zwykłej" mlecznej z małą bańką nie było, a przezroczyste tak ;-(
 • Poziom 35  
  Cytat:
  Pewnie ma więcej podtrzymań żarnika niż normalne mające dwa podtrzymania.

  Zgadza się, tak właśnie jest. Dzięki temu są one rzeczywiście bardziej odporne na wstrząsy. Kiedyś, jeszcze w czasach PRL-u takie żarówki były jako standard, teraz są wstrząsoodpornymi. :D
 • Poziom 18  
  Polecam stronę Katowickiej firmy Helios można poczytać wiele ciekawego o produkcji tradycyjnych jak i specjalnych żarówek
 • Poziom 15  
  humax napisał:
  Oczywiście, że obejście - bardziej proste i rozsądne niż robienie żarówek 99W :D W każdej hurtowni kupisz sobie żarówkę z opisem specjalna i każdy wie o co chodzi :D Przy okazji - droga była - w hurtowniach mają po około 2,5PLN. Od września pojawią się zapewne "specjalne" żarówki 75W.


  Witam.

  W sieci Kaufland od soboty po 2,99 PLN.
  Reszta specjalnej żarówki standard.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 11  
  Mam nadzieję, że moderatorzy mnie nie nakrzyczą za odkopanie i przepraszam jeżeli już gdzieś było.
  Nie nakrzyczą. [retrofood]

  Nowy niemiecki produkt Heatball. Grzałki z trzonkami E14 i E27 mocowane w oprawkach żarówek.
  Specyfikacja:
  - moc: 75 lub 100W;
  - sprawność: 95% (95% grzania tylko 5% światła)
  - klasa energetyczna: A
 • Poziom 25  
  Nie bardzo szprechen si dojcz ale czy to nie jest zwykła żarówka nazwana podgrzewaczem? :D Hehe, a mówią, że to Polacy potrafią kombinować :]
 • Poziom 15  
  marian_em napisał:
  Nie bardzo szprechen si dojcz ale czy to nie jest zwykła żarówka nazwana podgrzewaczem? :D Hehe, a mówią, że to Polacy potrafią kombinować :]


  Witam.

  Kombinować każdy musi aby legalnie używać "nielegalnego" produktu.
  Ciekawostką jest np. opis na pudełku żarówki HELIOS 100W;
  "Żarówka specjalistyczna wstrząsoodporna, dzięki wzmocnionej konstrukcji układu
  świetlnego jest szczególnie odporna na wstrząsy. Przystosowana do pracy w trudnych warunkach".

  Druga magiczna informacja;
  "Zgodnie z art.3.Ust.2. Rozporządzenia KE z dn. 18.03.2009 nr 244/2009, żarówka
  nie jest przeznaczona do oświetlenia pomieszczeń domowych".

  Ciekawe czy można używać jej w pomieszczeniach mieszkalnych?

  Na dodatek posiada zielony znaczek RoHS, który do czegoś zobowiązuje.

  Aha no i cena podskoczyła najtaniej można ją kupić za 4-5 PLN.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 21  
  Ja zrobiłem swego czasu zapasy. Normalnie, bez kombinowania, w pełni legalnie. Mam w piwnicy ze setkę "setek", kilkadziesiąt 75-tek i szlus. Prędzej się UE skończy niż mi żarówki (wymieniam max dwie w roku).
 • Poziom 37  
  Pokrentz napisał:
  Ja zrobiłem swego czasu zapasy. Normalnie, bez kombinowania, w pełni legalnie. Mam w piwnicy ze setkę "setek", kilkadziesiąt 75-tek i szlus. Prędzej się UE skończy niż mi żarówki (wymieniam max dwie w roku).


  Haha, to dokładnie tak samo jak ja. Żarówki ze względów praktycznych stosuję na klatce schodowej, w piwnicy czy do oświetlenia automatycznego przed domem. Czyli tam, gdzie się co chwila włącza i wyłącza na kilka minut czy co kilka minut. Poza tym na dworze przy ujemnych temp. świetlówki czasami nie chcą startować albo robią z trudem, tedy zwykła żarówka zdaje egzamin.
 • Poziom 9  
  Nie jestem złośliwy i zazwyczaj ludziom źle nie życzę ale mam nadzieję, że Pokrentz'owi się ten zapas szybko skończy.
  Pokrentz napisał:
  (...) Prędzej się UE skończy niż mi żarówki (...).

  Niech mu się palą ze dwie dziennie!  Ale żeby OT nie było zacytuję coś co dziś znalazłem.
  Cytuję bo w sieci strony wartościowe lubią znikać.
  Link do oryginału podam na końcu.

  Cytat:
  Pożegnanie żarówki - czy wszyscy tego chcemy?

  Stanowisko Stowarzyszenia Elektryków Polskich

  Decyzja Unii Europejskiej, nakazująca wycofanie z produkcji tradycyjnych żarówek, spowodowała masowy wykup zapasów w sklepach. Społeczeństwo w Polsce (a prawdopodobnie także w innych krajach) wyraziło jednoznacznie, co o tym myśli. Nie ma wątpliwości, że świetlówki energooszczędne dają porównywalną do żarówek ilość światła przy mniejszym poborze energii, ale są one znacznie droższe, a ich trwałość w gospodarstwach domowych jest problematyczna. Świetlówki energooszczędne sprawdzają się najlepiej w sytuacjach, gdzie światło jest rzadko wyłączane; w praktyce w gospodarstwach domowych oświetlenie jest włączane wiele razy w ciągu doby, a czas pracy różnych źródeł kształtuje się od pojedynczych minut do zaledwie kilku godzin na dobę (przykład: łazienki, spiżarnie, korytarze itp.). W tych przypadkach pojedyncze źródło zużywa relatywnie niewiele energii elektrycznej. Także w innych pomieszczeniach światło jest często włączane i wyłączane. Należy w tym miejscu wspomnieć, że do załączania świetlówki proponuje się specjalny łącznik, nie są wskazane łączniki tradycyjne. Ponieważ koszt świetlówki energooszczędnej jest od 10 do ponad 20 razy większy (zależnie od producenta) od kosztu żarówki, koszt użytkowania dużej części punktów świetlnych dla przeciętnego gospodarstwa domowego nie tylko nie zapewni oszczędności finansowych, ale może okazać się znacząco większy. Dodatkowym problemem jest utylizacja zużytych świetlówek, znacznie bardziej skomplikowana niż żarówek i będzie wymagała globalnego rozwiązania, co spowoduje dodatkowe koszty. Należy tu uwzględnić, że według danych z UE gospodarstwa domowe zużywają ponad 30% z całej puli produkowanej energii, z czego znaczącą część stanowi energia elektryczna na oświetlenie. Tradycyjna żarówka jest odbiornikiem czysto rezystancyjnym i pobiera prąd sinusoidalny (bez zakłóceń). Wycofanie żarówek tradycyjnych spowoduje, że drastycznie zwiększy się pobór energii z systemu energetycznego nie w postaci sinusoidalnej, ale mocno zakłóconej. Nie pozostanie to bez negatywnego wpływu na pracę generatorów, system przesyłu energii i jakość energii dla odbiorców (harmoniczne w napięciu).

  Problem jakości energii elektrycznej istniał od zawsze, ale wiązał się z wielkością napięcia dostarczanego odbiorcom i ewentualnie częstotliwością. Generatory w elektrowniach produkują napięcie sinusoidalne, chociaż ze względu na rozmieszczenie uzwojeń w żłobkach maszyny, napięcie to już zawiera drobne skażenia wyższymi harmonicznymi, ale ze względu na dużą liczbę żłobków i różnorodne maszyny, włączone w ten sam system energetyczny napięcie to może być traktowane niemal jak czysta sinusoida. Także do niedawna większość odbiorników pobierała z sieci prąd sinusoidalny z relatywnie niewielkimi odkształceniami. Optymalny odbiorca pobierał energię przy cos? powyżej 0.8, a przy poborze energii biernej (przy cos? <0.8) energetyka doliczała dodatkowe koszty. Obecnie elektronika i energoelektronika spowodowały, że coraz więcej odbiorników pobiera prąd niesinusoidalny (odkształcony-zakłócony).

  W ostatnich latach XX wieku w efekcie postępu technicznego upowszechniło się stosowanie odbiorników z regulowanym poborem prądu. Obecnie znacząca ilość energii zużywanej w przodujących pod względem technicznym krajach jest pobierana przez odbiorniki regulowane z nieliniowym odbiorem prądu. Przykładowo w USA w roku 1992 odbiorniki nieliniowe pobierały 15-20% całości zużywanej energii, a w roku 2001 ilość ta wzrosła do 60-80% i raczej ma tendencję nadal wzrastającą. Na ten stan mają wpływ nie tylko wielkie odbiory z regulacją poboru prądu, jak napędy przemysłowe z regulacją prędkości obrotowej maszyn, czy urządzenia grzejne dużej mocy z precyzyjną regulacją temperatury, ale wiele innych urządzeń. Prąd w sposób nieliniowy pobiera obecnie większość urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak nowoczesne telewizory, odbiorniki radiowe, świetlówki energooszczędne, ładowarki do telefonów komórkowych, komputery, zasilacze, dostosowane do zasilania napięciem zmieniającym się w szerokich granicach. Wymienione urządzenia mają zwykle niewielką moc, rzędu pojedynczych watów, ale ponieważ pracują w tym samym czasie pobierają krótkotrwale znaczny prąd, a ich liczba sięga milionów egzemplarzy, stanowią więc one znaczące obciążenie systemu energetycznego z bardzo odkształconym od sinusoidy poborem prądu.

  Aby zapewnić możliwość odbioru prądu o wymaganej wielkości i przebiegu, źródło zasilające musi mieć odpowiednią moc, która jest znacznie większa od pobieranej mocy średniej (wartość skuteczna prądu sinusoidalnego wynosi 1.11 wartości średniej). Jeśli prąd pobierany jest bardzo odkształcony, jego wartość skuteczna wielokrotnie przewyższa jego wartość średnią.

  Pobór prądu mocno odkształconego ze źródła powoduje zniekształcenie napięcia w sieci zasilającej, co nie pozostaje bez wpływu na inne odbiorniki, przyłączone do tego samego źródła.

  Zagrożenia wynikające ze stosowania odbiorników nieliniowych są następujące:

  - zniekształcenia napięcia dostarczanego odbiorcom, wymagającym zasilania sinusoidalnego, wzrost prądu w przewodzie neutralnym,

  - nadmierne grzanie się transformatorów i silników asynchronicznych,

  - pojawianie się prądów pasożytniczych, niepotrzebnie grzejących urządzenia i mogących wywołać rezonanse lub wibracje,

  - występowanie naskórkowości w przewodach,

  - możliwe są awarie kondensatorów do kompensacji mocy biernej,

  - błędne działanie zabezpieczeń,

  - przyspieszenie degradacji izolacji transformatorów i silników.

  Jest możliwość zapobiegania tym negatywnym skutkom nieliniowego odbioru prądu, ale to wymaga stosowania specjalnych urządzeń do korekty poboru prądu. Urządzenia te są jednak dość skomplikowane, zwiększają rzeczywisty pobór energii (straty w urządzeniu przetwarzającym) i powodują znaczące koszty na zakup i eksploatację tych urządzeń.

  Wnioski

  Rozpowszechnione stosowanie odbiorników nieliniowych powoduje pogarszanie jakości energii elektrycznej w systemie zasilania. Skutkuje to pogorszeniem warunków zasilania dla dużej liczby odbiorników wymagających zasilania napięciem sinusoidalnym, dodatkowymi stratami w liniach przesyłowych i transformatorach energetycznych i innymi negatywnymi zjawiskami. Ostatnia decyzja Unii Europejskiej o wycofaniu produkcji tradycyjnych żarówek drastycznie zwiększy negatywne dla energetyki skutki stosowania świetlówek. Jest to zagadnienie szczególnie ważne, bo zwiększy to znacząco liczbę odbiorników nieliniowych, ponieważ na oświetlenie, szczególnie w gospodarstwach domowych, jest zużywany znaczy procent pobieranej energii elektrycznej. Wydaje się, że pilnie należy podjąć prace studialne i badawcze dla określenia skutków tej decyzji i ewentualnie sposobów ich neutralizacji. Należy liczyć się z koniecznością kompensowania tych zakłóceń. Nie można wykluczyć, że w nieodległej przyszłości będzie wymagana kompensacja odkształceń prądu pobieranego na wejściu w większości odbiorników.

  Źródło informacji: Stowarzyszenie Elektryków Polskich

  Link

  Jeśli powieliłem tę informację - przepraszam.
  Jeśli nie pasuje do tego wątku - proszę o przeniesienie.

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ustawy swoje, czas mija, a nasi bracia za Buga robią kokosy sprzedając w większości naszych marketów różne coś o mocach od 40 do 150 Wat i w cenie do 2zł
  Żarówka 100W firmy ANS specjalna wstrząsoodporna-o co chodz?
  A od czasu do czasu można kupić "element wymienny do zestawów iluminofonicznych i dyskotekowych" o podobnych mocach i w cenie do 4zł - kiedyś to nazywano żarówką matową (niestety nie zrobiłem sobie zdjęcia pudełka po zakupie kilku tych elementów wymiennych)
 • Poziom 30  
  dzu napisał:
  Nowy niemiecki produkt Heatball. Grzałki z trzonkami E14 i E27 mocowane w oprawkach żarówek.
  Specyfikacja:
  - moc: 75 lub 100W;
  - sprawność: 95% (95% grzania tylko 5% światła)
  - klasa energetyczna: A

  Bo w unii ślimak to ryba, a marchewka to owoc. Dyrektywy unijne są tak durne i głupie, że wystarczy zmienić przeznaczenie produktu, lub jego zastosowanie i można śmiało wprowadzać na rynek.
  Spotkałem się też z nazwą "elektryczny grzejnik świecący". - Akwizytor mówił, że kupując ten produkt ma się 2 w 1.