Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do głośnika niskotonowego / subwoofera na TDA2040

0typek0 11 Lut 2010 19:28 5258 5
  • Witam wszystkich forumowiczów.
    Dzisiaj chciałbym zaprezentować moją konstrukcję DIY a mianowicie wzmacniacz do głośnika niskotonowego.

Zasilanie:
    Do zasilania użyłem transformatora, który na napięciu wtórnym ma 20V . Do wyprostowania napięcia użyłem mostka 4A. Główny kondensator filtrujący znajduje się na płytce wzmacniacza i ma wartość 4700uF.

Końcówka oraz filtr aktywny:
    Wzmacniacz opiera się o układ TDA2040. Wykorzystana jest tu podstawowa aplikacja z noty katalogowej tego układu. Na jednej płytce zawarty jest wzmacniacz oraz aktywny filtr zbudowany na wzmacniaczach operacyjnych wraz z sumatorem umożliwiającym podanie sygnału jednocześnie z wyjścia stereofonicznego. Sygnał pobierany jest bezpośrednio z wyjść głośnikowych, działającego już systemu audio. Regulacja wzmocnienienia kanału niskotonowego odbywa się za pomocą potencjometru. Płytka rysowana była markerem i wytrawiana własnoręcznie.

Układ opóźnionego załączania głośnika:
    Po złożeniu wzmacniacza miałem problem z nieprzyjemnym "stukiem" przy włączaniu jak i przy wyłączaniu układu. Tutaj padło na układ NE085 (nord elektronik plus). Zastosowałem tylko jeden przekaźnik z racji tego iż wzmacniacz jest monofoniczny. Co do płytki to tak jak w przypadku wzmcniacza...rysowana markerem.

Obudowa:
    Użyłem obudowy uniwersalnej.

Koszta:
    Elementy wzmacniacza -27zł
    Elementy NE085 -10zł
    Płytki -4zł
    Transformator -miałem
    Radiatory -miałem
    Obudowa, gniazda, gałka na potencjometr-15zł
    RAZEM: ok. 56zł

Podsumowanie:
    Wzmacniacz pracuje z subwoofer-em od kina domowego samsung. Efekt jak dla mnie jest zadowalający. Wiadomo mocy wiele nie ma ale do mojego małego pokoju (15m2) jest w sam raz. Poniżej kilka zdjęć.

Wzmacniacz do głośnika niskotonowego / subwoofera na TDA2040 Wzmacniacz do głośnika niskotonowego / subwoofera na TDA2040 Wzmacniacz do głośnika niskotonowego / subwoofera na TDA2040 Wzmacniacz do głośnika niskotonowego / subwoofera na TDA2040

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    0typek0
    Poziom 11  
    0typek0 napisał 52 postów o ocenie 116, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście wln. Jest z nami od 2008 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Damcio_s
    Poziom 16  
    Kable, kable jeszcze raz kable. Delikatnie mówiąc masz tam burdel :), pospinaj kable w wiązki tylko nie sygnałowy z zasilaniem :).
  • Relpol przekaźniki
    gosztekseba
    Poziom 31  
    Witam!!!
    Że tak zapytam, dlaczego wybór padł akurat na TDA2040?
    0typek0
    Poziom 11  
    Problem kabli napewno rozwiąże. Na TDA2040 padło dlatego że jest po pierwsze tani i sprawdzony a po drugie więcej mocy nie potrzebne do mojego pokoju.
    gosztekseba
    Poziom 31  
    Jakiej mocy trafo?
    0typek0
    Poziom 11  
    Coś w granicach 50W