Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E-mu 0404 USB + Soundcraft lx7 nagrywanie

Matuszm15 11 Lut 2010 20:10 4025 21
  • #1 11 Lut 2010 20:10
    Matuszm15
    Poziom 14  

Witam!
    Otóż szukam sposobu dzięki któremu będę mógł podłączyć oba urządzenia z tematu a dokładnie zależy mi na robieniu nagrań :)

Czy ma ktoś jakiś pomysł??
    Próbowałem poprzez wyjście Center i mikrofonowe wejście w karcie, ale niestety wyjście Center z mixer-a jest wyjściem mono więc nagrywa mi mono :/

Proszę o porady
    Pzdr :)

0 21
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2010 10:25
    adambyw
    Moderator Akustyka

Sposobów jest kilka w zależności co i jak chcesz nagrywać.
    Jeżeli 2 mikrofony, to najlepiej wyjść wyjściami Direct Out, do wejść liniowych karty. Choć to raczej bez sensu bo karta ma swoje preampy mikrofonowe i mikser wydaje się być zbędny.

Jeżeli sumę, to jeżeli masz zajęte gniazda XLR, to wyjść gniazdami Insert. Trzeba tam włożyć jacka TS (mono) tylko nie całkiem, do pierwszego klika. Choć lepiej jest zrobić sobie jacka TRS ze zwartym tipem i pierścieniem. Unika się możliwości że ktoś życzliwy poprawi połączenie i wciśnie jacka całkiem, odcinając wyjście na kolumny.

W sumie spokojnie możesz zrobić kabel Y żeby rozdzielić kabel na paczki i kartę. Ważne by zrobić to symetrycznie.

Jeżeli używasz jakiegoś procesora na sumie, wpiętego w inserty, zobacz czy na procesor nie ma dwóch wejść. Jeżeli ma (np XLR, RCA i Jack) są przeważnie połączone razem. Można jednym wejść a drugim wyjść.

Jeżeli nie używasz grup, wykorzystaj jedną na nagranie. Wciśnij na kanałach które chcesz nagrywać przycisk grupy (można z kanału wysyłać na różne grupy jednocześnie), do grup out podepnij EMU - wejścia liniowe, suwak grupy w górę i nagrywaj. Tylko najlepiej wyłączyć przycisk To Mix nad suwakami grupy rejestrującej.

Zawsze możesz też podłączyć EMU do wyjść AUX. Na aux1 kanał lewy AUX 2 kanał prawy. Ustawić je na Pre, i w ten sposób możesz zrobić miks w nagraniu niezależny od frontu. Mało wygodna operacja panoramą, bo masz 2 pokrętła, ale w sumie można lepiej ukręcić przy odrobinie doświadczenia.

Więcej możliwości te urządzenia raczej nie dają.

0
  • #3 12 Lut 2010 11:14
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

adambyw, a czy nie łatwiej wyjście CRM? Wciskając odpowiedni przycisk?

Dodano po 1 [minuty]:

adambyw napisał:

Jeżeli sumę, to jeżeli masz zajęte gniazda XLR, to wyjść gniazdami Insert. Trzeba tam włożyć jacka TS (mono) tylko nie całkiem, do pierwszego klika. Choć lepiej jest zrobić sobie jacka TRS ze zwartym tipem i pierścieniem. Unika się możliwości że ktoś życzliwy poprawi połączenie i wciśnie jacka całkiem, odcinając wyjście na kolumny.

Tym tekstem o już mnie na łopatki rozłożyłeś... Do pierwszego kliknięcia :)))

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 12 Lut 2010 13:00
    Matuszm15
    Poziom 14  

A więc jakoś group out wyjścia nie widziałem(fakt, że nie przyglądałem się dokładnie wczoraj mikserowi z bliska( dziś się przyjrzę bo Kabaret Ciach mam)), być może źle przyuważyłem :)

Potrzebuje nagrać: 3 mic SM58, 2 SM Beta 58, klawisz Yamaha, skrzypce elektryczne Stagg i gitarę elektroakustyczną Ibaneza - 2 ostatnie instrumenty podpięte przed di-boxy...

Tak jak pisałem wychodząc z mixera Centerem nagrywa mi mono co jest oczywiste, a jakoś nie mam pomysłu jak inaczej to przejść :/

Co do nagrywania AUX-ami... mało wygodne muszę przyznać... jeszcze jak ostatnio nagrywałem zespół disco-polo no to ok... 2 mic + md to można ładnie ustawić...

Tutaj macie dostępne gniazda wyjściowe z mixera...
    http://www.sanyo-densi.com/dai2/soundcraft_lx7_011.jpg

Ratujcie ! :)

0
  • #5 12 Lut 2010 13:57
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Matuszm15 Przecież napisałem wyjdź CRM l i r. Z tyłu zwie się monitor, lub control room.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Lut 2010 15:29
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Krzysiek929292929 po co mu grupy, skoro karta ma tylko dwa wloty?
    O wyjściu monitor out, crm out pisałem post wyżej, wiec po co powielać posty?

0
  • #8 12 Lut 2010 15:49
    Krzysiek929292929
    Poziom 11  

Ale przecież nie musi korzystać z wszystkich grup wystarczy użyć grup 1 i 2. Obejrzyj sobie załącznik strona 33 tam właśnie jest tak zrobione że pod to jest podpięty DAT/Stereo Recorder. Najpierw zobacz a nie tylko krytykujesz.

0
  • #9 12 Lut 2010 16:57
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Krzysiek929292929,Ale ja to już widziałem dawno temu. Tylko nie pomyślałeś o tym że grup można użyć do zrobienia mixu, a nie do nagrania :)

0
  • #10 12 Lut 2010 18:05
    Krzysiek929292929
    Poziom 11  

Wiem o co chodzi :) że np pod 1 i 2 perkusja pod 3 i 4 gitary itd. Może zakończmy ten wątek autor tematu dostał już wystarczająco dużo odpowiedzi. Podłączy jak mu będzie wygodnie

0
  • #11 13 Lut 2010 17:31
    adambyw
    Moderator Akustyka

Wiesz ciasteczkowy. O możliwości takiego wyprowadzenia sygnału z insertów często producenci piszą w instrukcji obsługi. Np mackie, beringer chyba też. Więc to nic nowego. Skoro jest możliwość to można z niej skorzystać.
    A motyw z życzliwym znam z doświadczenia, gdy w ten sposób wyprowadzałem sygnał z miksera. Czasami tak wyprowadzam wokal do drugiego kanału by nagranie robić bez kompresji a live puścić z mocnym kompresorem. Tak jeżeli nie ma się splittera.
    Oczywiście takie połączenie na pierwszego klika jest mniej pewne i niesie za sobą pewne ryzyko przypadkowego rozłączenia ale możliwość jest. A to obrazek ze strony 27 instrukcji do Mackie VLZ
    E-mu 0404 USB + Soundcraft lx7 nagrywanie

O możliwości zwarcia jak pisałem wyżej piszą w instrukcji do tego miksera (LX8):

Cytat:
    The Send may be tapped off as an alternative pre-fade, pre-EQ direct output if required, using a lead with tip and ring shorted together so that the signal path is not interrupted.

Czasami wystarczy poczytać instrukcje, to się człowiek ciekawych rzeczy dowiaduje, zamiast od razu przypinać innym.

Nie polecam używania control room (monitor), ponieważ automatycznie blokujesz sobie możliwość kontroli odsłuchu. A przy pracy live jest to niezbędne o czym chyba wiesz.

Do pierwszego klika ;)

0
  • #12 13 Lut 2010 17:46
    Matuszm15
    Poziom 14  

Zdecydowałem się na wyjście grupą :P
    Niestety wczoraj miałem zadymę ze względu na ten kabaret(nienawidzę baterii 9V!) dlatego nie mogłem podłączyć i sprawdzić...

A powiedzcie mi...
    Planuje wyjść Grupą I kanał L i R są Jack-owe ... czy dobrze myślę podłączając to Left poprzez Jack - Xlr(lub jack) do I wejścia mic/line w E-mu a Right tak samo tylko do II wejścia mic/line w E-mu ??
    Czy też kablem 2 Jack - XLR do jednego kanału mic/line w E-mu

0
  • #13 13 Lut 2010 18:22
    Krzysiek929292929
    Poziom 11  

Z tego co widzę kanały w emu są monofoniczne wyjścia grupowe w mikserze też. Podłącz grupę 1 do wejścia A i grupę 2 do wejścia B. Zastosuj dwa kable symetryczne TRS

0
  • #14 13 Lut 2010 19:39
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

adambyw, taka zabawa zabiera Ci insert, a nie lepiej skorzystać z direct out?

0
  • #15 13 Lut 2010 21:43
    adambyw
    Moderator Akustyka

Tak mateusz, dokładnie jak piszesz. Sugeruję zastosować kable TRS (jack stereo). Zachowasz symetrię, bo wyjścia i wejścia tu masz symetryczne.

Ciasteczkowy. Oczywiście że zabiera insert. Lepiej wyjść direct outem, ale jak chcesz wyjść z main out, czy z grupy, czy z kanału gdzie nie ma directouta, jest to jakaś możliwość. W przypadku który kolega opisywał, chce wyjść z sumy, a ma już XLRy zajęte, to ma jeszcze możliwość wyjść z insertów. A korektor czy kompresor który normalnie tam wpina może podpiąć za mikserem. Jak nie ma direct outów to jest to jakaś alternatywa.

Zawsze jak chcesz wyjść sygnałem zabierasz gniazdo. To ty będąc za stołem i budując system musisz zdecydować gdzie co masz wpiąć, bazując na tym czym dysponujesz. Oczywiście lepiej wyjść direc outem. Ale nie zawsze go masz. I właśnie taką sytuację opisywał autor tematu. A dysponując wiedzą o takich możliwościach możesz sobie kiedyś uratować tyłek w krytycznej sytuacji. Możliwości masz tyle co dziurek w sprzęcie.

Z ciekawostek, czytając instrukcję do preampu z sekcją cyfrową Art Digital MPA, w opisie insertu piszą że jest to alternatywne wyjście z preampu, albo wejście bezpośrednio na przetwornik A/C, pomijając cały preamp.

0
  • #16 13 Lut 2010 21:59
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

adambyw Wpinając się jakimś wynalazkiem w insert, dodatkowo obciążamy tę dziurę, przez co możemy popsuć sobie sygnał. Bo wpinamy się bezpośrednio w szynę idącą na front. Monitor out ma dodatkowy swój preamp. Jeśli zrobi się nam przypadkiem zwarcie w takim insercie na froncie, to znika nam sygnał. Jeśli mamy zajęte main out, to pozostaje nam monitor out, lub 2track. Jeśli chcemy nagrać grupy, to nagrywamy grupy. Jeśli mamy duży mixer mamy jeszcze matrycę.

Tak czy inaczej taki pomysł jest ciut nieprofesjonalny.

0
  • #17 13 Lut 2010 23:18
    adambyw
    Moderator Akustyka

E, no nie przesadzaj z tym nieprofesjonalizmem. To że codziennie się tak nie robi to nie znaczy że nieprofesjonalne. Skoro chłopaki z Mackiego czy soundcrafta dają taką alternatywę, to mikser ją przewiduje. Chyba że to są nieprofesjonalne firmy... Pewnie jak poczytasz manuale midasa czy allena też to napiszą. Owszem obciążasz dodatkowo dziurę, ale tak samo robisz podpinając 2 wzmacniacze do main outa. Czasem jak się jeden skopci to też może zakłócić pracę innych.

Jeżeli wcześniej masz możliwość przewidzieć taką sytuację, to sobie przygotowujesz kabel ze zwartym tipem i ringiem, albo zwykły kabel Y. i zagrożenia praktycznie nie ma. Jack na pierwszy klik stosuje się w ostateczności, bo takie połączenie niesie za sobą pewne ryzyko. Ale się stosuje.

Ja praktycznie nigdy nie zajmuję ctrl roomu. Za często używam PFL'a a tak bym nie mógł w pełni kontrolować sytuacji. Ale to też kwestia wygody pracy realizatora.
    Choć nigdy nie miałem tego problemu bo mam z miksera wyjście XLR i Jack (czyli direct out z maina ;) ) z insertem plust 2Track out na RCA i minijack, a dodatkowo do nagrywania firewire z każdego kanału ;)

Nie ma co bić piany. Bo ta rozmowa prowadzi do nikąd. Możliwość jest, od realizatora zależy czy ją zechce wykorzystać, biorąc na siebie ryzyko jakie niesie takie połączenie.

A autor zdecydował się na wyjście grupą, czyli lepsze rozwiązanie od wyjścia insertem z maina, bo ma możliwośc wyboru nagrywanych kanałów (niestety bez regulacji poziomów), z regulacją poziomu całości nagrania na mikserze (choć i tak ustawia się to raz i nie zmienia)

0
  • #18 14 Lut 2010 13:09
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Gdzie soundcraft mówi o takim pobieraniu sygnału?

Direct z maina po jackach, to są dwa złącza połączone równolegle, nie żadne direct.

Jeżeli mam wcześniej możliwość przygotowania się do nagrania to albo korzystam z rec out, albo z matrycy, albo z directów na kanałach.

0
  • #19 14 Lut 2010 17:10
    adambyw
    Moderator Akustyka

Jak to gdzie. Zacytowałem ci wcześniej, z instrukcji do LX7. Strony nie pamiętam (akapit o insertach), nie chce mi się po raz kolejny ściągać instrukcji:
    The Send may be tapped off as an alternative pre-fade, pre-EQ direct output if required, using a lead with tip and ring shorted together so that the signal path is not interrupted.

W wolnym tłumaczeniu:
    Sygnał może być wyprowadzony jako alternatywne wyjście direc output pre fade, pre-eq, jeżei jest potrzebne, używając jacka ze zwartym tipem i ringiem, by ścieżka sygnału w mikserze nie została przerwana.

Mowa oczywiście o złączach insertowych.

Czy direct jest buforowany czy nie, to już kwestia rozwiązania go elektrycznie. Przy sprawnym sprzęcie i kablach działa jednakowo.

Jeżeli masz mikser z rec out, matrycą itp, to super. Jednak np mikser autora tematu jest dość ograniczony w tym względzie. Nie wszyscy mają taki komfort, i można (nie trzeba - można) się poratować insertem.

0
  • #20 14 Lut 2010 20:27
    Matuszm15
    Poziom 14  

Wyjście z grupy pięknie ładnie śmiga... :P

Jedyne co mnie irytuje, to przy wzmocnieniu brzmienia(np mocniejsza partia wokalowa) to robi się przester i dziwnie to brzmi(fakt, że dziś tylko przygotowałem sprzęt do nagrania a nie obsługiwałem, więc możliwe, że po prostu sygnał wejściowy na kartę był za mocny i przester się robił :P

Jedyne co mnie denerwuje, to brzmienie jest strasznie suche i ... "studyjne"... brakuje jakiegoś takiego polotu i głębi dźwięku... Da radę to jakoś skorygować??

0
  • #21 15 Lut 2010 00:25
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Matuszm15 lx7 ma jest słaby brzmieniowo to pierwsza sprawa.
    Druga dodaj jakieś efekty na wokal i instrumenty.

0
  • #22 15 Lut 2010 08:32
    Matuszm15
    Poziom 14  

No i wszystko wiadomo :P
    Bardzo dziękuje za wszelkie informacje i pomoce :)

Temat można zamknąć...

0