Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacze OLED za 60% ceny LCD

zonker 11 Lut 2010 21:55 4055 10
 • Wyświetlacze OLED za 60% ceny LCD

  Wyświetlacze OLED (organic light-emitting diode) zużywają mniej energii i oferują lepszą jakość obrazu niż wyświetlacze ciekłokrystaliczne. Dotychczas nie zdobyły one jednak znaczącej części rynku, głównie powodu ich wysokiej ceny, wynikającej min ze skomplikowanego i drogiego sposobu ich produkowania.
  Kalifornijska firma Kateeva wraz z naukowcami z MIT, pracują jednak nad alternatywną technologią produkcji wyświetlaczy OLED, która umożliwi drukowanie wielkoformatowych ekranów na skalę przemysłową. Zdaniem przedstawicieli Kateevy, z użyciem opracowanego przez nich sprzętu możliwe jest produkowanie wyświetlaczy OLED w cenie zaledwie 60 procent kosztu produkcji obecnych wyświetlaczy LCD ! Obecnie trwają testy wewnętrzne, a w przyszłym roku sprzęt udostępniony będzie do testów zainteresowanym producentom .

  Wyświetlacze OLED zbudowane są z organicznych molekuł umieszczonych pomiędzy dwoma elektrodami. Pobudzone elektrycznie, emitują one światło o żądanym kolorze. Ponieważ piksele w ekranie OLED same są źródłem światła, wyświetlacz nie wymaga oddzielnego podświetlania, dając obraz o lepszej jakości przy mniejszym zużyciu energii. W warunkach laboratoryjnych jej zużycie wynosi zaledwie 30 procent zapotrzebowania ekranów LCD.


  Artykuł
  Więcej

 • #2 12 Lut 2010 00:19
  Belialek
  Poziom 22  

  Koszt produkcji to jedno - może to równie dobrze oznaczać tyle, że producenci będą więcej zarabiać. Z jakiej racji mają obniżyć ceny o połowę, skoro wystarczy zejść z ceny 10% a i tak to będzie towar najtańszy na rynku... Kolejny argument sprzedawców przemawiający za wyższą ceną to ekonomiczność - "kup po wysokiej cenie, a i tak zaoszczędzisz na energii - eco swoje kosztuje". Uważam (niestety), że ceny urządzeń opartych na OLED będą porównywalne z obecnymi LCD.

 • #3 12 Lut 2010 01:40
  szulat
  Poziom 23  

  Belialku, masz rację że producenci chcą na wszystkim zarobić jak najwięcej, ale własnie dzięki ich żądzy zysku i konkurencji mamy teraz dwa razy tańsze monitory LCD niż kilka lat temu kosztowały dwa razy mniejsze monitory kineskopowe.

  skoro już teraz koszt OLED jest 60% LCD to będzie spadał dalej bo to nowa technologia i jest dużo do odkrycia. w nieunikniony sposób prędzej czy później przełoży się to na spadek ceny dla konsumentów.

 • #4 12 Lut 2010 07:52
  submariner
  Poziom 32  

  W tej pogoni za technologia piekne jest to , ze im wiecej ludzkosc zdobywa wiedzy tym bardziej zdaje sobie sprawe ile nie wie....(niby madrzejsza a uswiadamia sobie ze coraz glupsza :) )

 • #5 12 Lut 2010 07:59
  avatar
  Poziom 35  

  a czy przypadkiem oledy nie "wypalaja sie" po 3 latach ?

 • #6 12 Lut 2010 10:19
  skaktus
  Poziom 37  

  avatar napisał:
  a czy przypadkiem oledy nie "wypalaja sie" po 3 latach ?


  Pierwsze oledy traciły 50% swojej sprawności po właśnie 3- 4 latach. Obecne oledy mają poziom wypalania porównywalny z CRT.

 • #7 12 Lut 2010 11:07
  sokoleokoo2
  Poziom 22  

  Koledzy już niedługo gazety zastąpią E-papierem - super o-ledem i innymi cudami - włącznie ze składanymi ekranami. Problem polega na tym że powinny być one czym co jest normą i cena na tyle niska żeby każdy kto chce mieć 100 cali - idzie i kupuje, a nie producenci ustalają poziom cenowy i się dogadują - a my bulimy. Cena produkcjia spadnie do 60% ceny ale producenci będą dalej trzymać - a marża będzie większa i tyle. My tego nie odczujemy.

 • #8 12 Lut 2010 11:18
  sonic28
  Poziom 9  

  A kalifornijska firma Kateeva zarobi krocie na patencie.

 • #9 12 Lut 2010 11:36
  an me
  Poziom 9  

  to wymysl ty -zarobisz krocie

 • #10 12 Lut 2010 11:39
  Macosmail
  Poziom 32  

  Sokojnie najpierw muszą zarobic na LCD wiec z dnia na dzień nie zobaczymy OLEDów na sklepowych półkach. Także ceny z początku będą nie tyle porównywalne z LCD (bo to by było bardzo optymistyczne), ale zdecydowanie wyższe. Nowa technologia kosztuje.

 • #11 12 Lut 2010 22:46
  ezbig
  Poziom 19  

  avatar napisał:
  a czy przypadkiem oledy nie "wypalaja sie" po 3 latach ?


  Według nowych trendów ekonomicznych to nie wada. Nie zauważyłeś, że teraz wszystko produkuje się z trwałością pozwalającą na eksploatację tylko trochę dłuższą niż gwarancja i nie ważne czy produkcja z Chin czy nie.

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson