Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ LA1823 w odbiorniku radiowym... uszkodzony?

11 Feb 2010 22:33 3017 5
  • Level 25  
    Witam kolegów.
    Trafił do mnie odbiornik radiowy który "nic nie odbiera". Nie taki najgorszy, bo na CD, czyta MP3, w dodatku ma mp3 i USB.
    Wymieniłem w nim mały tranzystor na wejściu wzmacniacza w.cz. Tranzystor KTC9018.
    No już coś niby lepiej, ale mimo wszystko konkretnie to jeszcze beznadzieja. Jeden program odbiera dobrze. Reszta szum. Piszą tutaj w internecie na innym forum, że albo uszkodzona kostka LA1823 (AM+FM+MPX), albo "ten typ tak ma".
    Kostka tylko 9zł, ale może koledzy znają z doświadczenia zamiennik za LA1823, który ma zdecydowanie lepszą selektywność i czułość?
    Dziękuję za informacje.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 19  
    Kiedyś kombinowałem z tym układem i wydałem chyba z 80zł na "niby lepsze" zamienniki i kupa. Znajdź najlepiej jakiegoś wyluta i wymień.
  • Level 37  
    Jeśli układ jest strojony napięciowo (cyfrowe nastawianie częstotliwości) ewentualnie za pomocą potencjometru można się pokusić o zamontowanie jakiejś głowicy samochodowej która powinna dać dużo większą czułość niż układ w obecnej formie
  • Level 30  
    Po kostce LA1823 cudów bym się nie spodziewał. To taka kostka do zabawek-szumofonków :) Za mało danych co do lokalizacji od nadajnika.
    Brak schematu radia. Czy obwód wejściowy to jakiś filtr ceramiczny puszczający całe pasmo 87,5-108MHz czy bardziej ambitna konstrukcja z przestrajanym obwodem LC?
    Ta czysto-odbierająca stacja to jakaś lokalna z pobliskiego nadajnika?
    Pozostałe stacje słabsze to i szumią? Szumią, bo mieszacz w.cz. się przesterował w scalaku? Za mało wytycznych do rozważań.
    Rozumiem, że na jakimś innym odbiorniku te szumiące stacje odbierane są czysto?
  • Level 25  
    Witam kolegów.
    Przepraszam za brak odpowiedzi z mojej strony.
    Schematu brak :(
    Radio Grundig model Beezz RCD 6800 DEC
    Podmieniłem kostkę LA1823 na LA1824. Nic to nie dało. Cóż. To tylko 8zł za scalak.
    Nie widzę w torze radioodbiornika żadnych filtrów.
    Po prostu sygnał z anteny trafia na tranzystor KTC9018 a za nim wprost na pin układu LA1824 opisany w .pdf jako FM INPUT.
    Wkoło są tylko kondensatorki smd.
    Jedna rzecz mnie jednak zastanawia. Jeśli spełnione są tylko te warunki:
    -stacja lutownicza włączona do sieci
    -kolba włączona do stacji lutowniczej
    to dotykanie kolbą do tranzystora S9018 wywołuje niemal czysty odbiór stacji Radio ZET, która u mnie, na 93,6FM na samej antenie, nawet nie odbiera z szumem, tylko W OGÓLE nie odbiera. Jakikolwiek przewód dotykający to samo miejsce pogarsza odbiór...
    Czy tam brakuje jakiegoś zasilania albo masy? Jeśli dolutuję 15cm kabelek do całej masy całego radia (GND) jedyna lokalna stacja zaczyna odbierać dwa razy gorzej... a reszta tym bardziej nic. Co ma piernik do wiatraka? Dlaczego masa "zakłóca" :?:
    Takie radio to tylko w śmietnik się nadaje...
    Co można wstawić zamiast LA1823 i LA1824 z mocnym wzmacniaczem w.cz. już w środku kostki?
  • Level 30  
    Znowu za mało danych aby coś konkretnego tutaj zaproponować.
    Nie napisałeś gdzie konkretnie dotykasz tego tranzystora? W jakim układzie pracuje ten tranzystor? WE, WB? Jak wygląda odbiór w twojej okolicy na innych odbiornikach? Czy tylko odbierasz ZET czy inne stacje też? Jak daleko jesteś od nadajnika wspomnianego ZET na 93,6MHz? Warunkiem do wykorzystania istniejących stacji radiowych do celów badawczo-strojeniowych jest to aby taka stacja już na kawałku przewodu jako anteny odbiorczej zapewniała czysty odbiór.
    A może ten tranzystor masz uszkodzony? Może brak polaryzacji na bazie? Przydałby się tutaj oscyloskop i mały generator generujący w paśmie 87,5-108MHz lokalny silny sygnał. Wtedy bym zaczął od pomiaru poziomu sygnału w okolicy filtru ceramicznego 10,7MHz jaki tam mamy sygnał dla takiego lokalnego generatora - na początek wręcz fizycznie zapiętego do wejścia antenowego tego odbiornika.
    Należałoby też jednoznacznie stwierdzić czy heterodyna odbiornika jest przestrajana w prawidłowym zakresie. Bez miernika częstotliwości to macanie nie badanie.