Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Sony cdx-gt220 jak podłączyć

radii86 11 Lut 2010 23:09 13360 16
  • #1 11 Lut 2010 23:09
    radii86
    Poziom 9  

Witam,

Posiadam samochód Fiat Punto 99 rok. Nie ma on w stacyjce pozycji acc tak jak w oplach. Kupiłem powyższe radio i mam problem z podłączeniem go tak żeby włączało mi się dopiero po włączaniu auta.

Obecnie w tej przejściówce która jest od radia sony do kostki iso mam połączone kable czerwony z czerwonym i żółty z żółtym. Radia można słuchać bez kluczyka. Wygląda to tak:

Obawiam się jednak że to radio chodzi nawet jak go wyłączę i mi będzie rozładowywało akumulator. W instrukcji pisze że dla samochodów bez acc należy podłączyć tak:

Zrobiłem więc tak ale nadal jest to samo. Radio chodzi bez kluczyka i będzie pobierało prąd. Jak więc zrobić żeby radio włączało mi się z kluczykiem i żeby gasło z jego wyciągnięciem? To tzw logika zapłonu ale nie mam pojęcia jak to zrobić.

Może wina nie leży w przejściówce tylko w połączeniu kabli od kostki iso do kabli z auta? Mam tam złączone czerwony z żółtym z kostki i to razem połączone jest z czerwonym z auta tak jak widać poniżej. Masa czyli czarny jest z czarnym z auta czyli ok.

Przedstawiłem wszystko jak mam zrobione w puncie. Radio sony cdx-gt220. Czy da się więc zrobić w tym aucie z tym radiem logikę zapłonu? żeby radio się włączało wraz z zapaleniem auta, gasło jak wyłączę silnik ale żeby się go dało włączyć gdy są kluczyki.
    Proszę o pomoc

0 16
  • #2 12 Lut 2010 07:39
    irek19
    Poziom 33  

Musisz szukać takiej opcji, od bezpieczników w aucie.

0
  • #3 12 Lut 2010 08:34
    wit007
    Poziom 23  

Logika zapłonu to coś troszkę innego - jest jak piszesz, radio włącza się po przekręceniu kluczyka i wyłącza po wyjęciu go. Ale można włączyć radio także bez kluczyka. Mają to np. Blaupunkty i Philipsy.
    Jak pisze Irek, musisz znaleźć w skrzynce bezpieczników miejsce, gdzie pojawia się +12V po przekręceniu kluczyka.

0
  • #4 12 Lut 2010 10:07
    radii86
    Poziom 9  

Poniżej opis bezpieczników:

To jest moja skrzynka bezpieczników w Punto. Mam tu coś wymienić, zamienić, wyciągnąć żeby była ta logika zapłonu? Proszę pomóżcie ;/

0
  • #5 12 Lut 2010 10:39
    wit007
    Poziom 23  

Logiki zapłonu w Sony nie będzie ;) Miernik w dłoń i szukaj w którym miejscu pojawia się +12V po przekręceniu kluczyka. I tam się podepnij z czerwonym przewodem z radia. Można jeszcze sprawdzić czy radio rzeczywiście wyładuje akumulator, bo wcale tak być nie musi. Nowsze Alpiny faktycznie tak robią, ale czy Sony? Nie mam pojęcia. Najwyżej doładujesz aku. Z tych bezpieczników co podałeś dobre powinny być od ogrzewanej szyby i zapalniczki (bo chyba we Fiatach zapalniczka działa po przekręceniu kluczyka?).

0
  • #6 12 Lut 2010 10:43
    radii86
    Poziom 9  

Tak zapalniczka działa mi dopiero po przekręceniu kluczyka. I za nią jest odpowiedzialny ten sam bezpiecznik co radio (czyli ten z papierosem na rysunku). Więc zapalniczka działa po przekręceniu a radio chodzi nawet bez pomimo że jest ten sam bezpiecznik. Nie rozumie dlaczego tak jest ;/

"Miernik w dłoń i szukaj w którym miejscu pojawia się +12V po przekręceniu kluczyka. I tam się podepnij z czerwonym przewodem z radia" - mógłbyś mi napisać gdzie mam tego szukać? Mam wyciągać bezpieczniki i tam czy jak? I w dodatku nie mam miernika ;/

0
  • #7 12 Lut 2010 12:03
    wit007
    Poziom 23  

Hmm, to gorzej, ale może też być żaróweczka z przewodami. Może podepnij się z czerwonym kablem pod zasilanie zapalniczki - tuż przed zapalniczką?

0
  • #8 12 Lut 2010 13:23
    radii86
    Poziom 9  

Sprawdziłem zapalniczkę i jednak ona grzeje się bez kluczyka. Czyli nie trzeba kluczyka tak samo jak do włączenia radia. Więc co mam zrobić z tym bezpiecznikiem? Wymienić na inny ?
    To jest ten zielony bezpiecznik w pierwszym rzędzie na którym pisze 30.

0
  • #9 12 Lut 2010 19:04
    milejow
    Poziom 42  

Nic nie zrobisz,stacyjka twojego auta posiada tylko OFF, ON i START. Radio może grać po włączeniu zapłonu albo ciągle, bez względu na obecność kluczyka w stacyjce

0
  • #10 12 Lut 2010 19:07
    radii86
    Poziom 9  

No właśnie tylko jak zrobić żeby grało dopiero po włączeniu zapłonu? O to mi chodzi cały czas.

0
  • #12 12 Lut 2010 19:17
    radii86
    Poziom 9  

A można bardziej po polsku? Zielony w tym jestem. Jakieś kable od radia mam łączyć ze stacyjką czy co?

0
  • #13 12 Lut 2010 19:38
    milejow
    Poziom 42  

Wiesz co, w swoim profilu napisz miejscowość zamieszkania, pewnie jakiś forumowicz z okolicy po przezytaniu tego by się wku..........ł i przyszedł podłączyć ci to radio.
    Podłączasz żółty z radia pod kabel ze stacyjki, który ma ciągle 12V, czerwony do kabla ze stacyjki, który ma 12V po przekręceniu klucza, czarny do budy (auta, nie psa) Prosiłem wiele razy, grzebiecie w kablach-kupcie choć kontrolkę, to raptem kilka zł. Bardziej po polsku nie umiem, może ktoś ci poda kolory kabli ze stacyjki, ja nie pamiętam

0
  • #14 12 Lut 2010 19:42
    radii86
    Poziom 9  

Ok teraz już rozumie. Trzeba było od razu tak pisać. Nie każdy się zna na wszystkim tak jak Ty ;) Dzięki za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #15 12 Lut 2010 19:46
    milejow
    Poziom 42  

Nie ma za co, powodzenia

0
  • #16 13 Sty 2018 09:03
    Poope
    Poziom 6  

Na dyskusję wpadłem 8 lat później - chcę jedynie przestrzec wszystkich próbujących montować radia samochodowe, że zgodnie z instrukcją Sony są 3 sposoby podłączenia, a 1 z nich (prawdopodobnie sposób "c", -już nie pamiętam) powoduje, że tak podłączone radio pobiera w standbaju 10x więcej prądu.
    Sony o tym nie przestrzega!

ps: dodam, że samochód na postoju winien ze wszystkimi urządzeniami na pokładzie pobierać <= 50mA

0
  • #17 13 Sty 2018 11:13
    damiancz
    Moderator Radia Samochodowe

Co wyczerpuje ten stary temat. Zamykam.

0