Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

H-Bridge na BUZ11 i TC4429

Mydlo007 12 Feb 2010 11:23 4532 8
    Mydlo007
    Level 11  
    Witam szanowne grono,

wygrzebałem kiedyś taki oto schemacik:
    http://wemakerobots.com/index.php?option=com_content&view=article&id=10:mosfet-h-bridge-moc-jest-w-nim&catid=3:elementy-robotow&Itemid=5

Płytka własnego projektu, posprawdzana już na wszystkie strony pod kątem ewentualnych zwarć, a wciąż jest problem.

Otóż po wlutowaniu samych MOSów i podłączeniu zasilania (12V) prąd pobierany to około 16A (silnik nie jest podłączony) i w momencie nagrzewa się Q4 (i tylko on). Po podłączeniu logiki jest dokładnie tak samo. 4011 jest zasilany ze stabilizatora na 7805, a TC4429 z tego samego zasilania 12V. Na wejście 4011 podane jest jako DIR i PWM +5V. Zasilanie całości z aku żelowego. Jak podłączałem mostek pod zasilacz komputerowy, to zabezpieczenie wywalało przy samych tranzystorach, a po podłączeniu logiki - działało prawie OK (zasilanie silnika dawało około 9V i ten sam tranzystor się grzał), ale tylko w sytuacji, kiedy złącze DIR pozostawało niepodłączone. Podłączenie go skutkowało wywaleniem zabezpieczenia na zasilaczu.

Z mosfetami moje doświadczenie jest naprawdę marne i uprzejmie proszę o pomoc, bo już 3 noce mam nieprzespane przez to...

Pozdrawiam
    Grzesiek
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Jeśli układ pobiera tak duży prąd przy odłączonym silniku, to najprawdopodobniej jest w nim jakieś zwarcie lub np. pomylone wyprowadzenia tranzystora, itp.
    Warto poczytać o MOSFET-ach, nie są "takie straszne" - jak napisano w tym np. artykule:
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/54_07.pdf
    Pozdrawiam.
    Mydlo007
    Level 11  
    Witam,

no więc okazało się, że upalony był jeden z TC4429 i powodował "shot through" na jednej ze stron mostka. Po wymianie układ pobierał już około 160 mA z zasilania 12V, ale też około 500 mA z zasilania 5V (a przecież z 5V zasilany jest tylko 4011). Na wyjściu mostek dawał jakieś 1,4V, ale tu już podejrzewam upalonego któregoś MOSFETA, bo pomimo, że wszystko wydawało się działać, to w pewnym momencie jeden z BUZów radośnie sobie eksplodował urywając nóżkę :P
    Tak przy okazji zapytam więc, co powoduje eksplozję MOSFETA? Zaznaczam, ze nie był ani troszkę ciepły w momencie kiedy zrobił BUM.

Pozdrawiam
    Grzesiek
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    Mydlo007 wrote:
    Witam,

no więc okazało się, że upalony był jeden z TC4429 i powodował "shot through" na jednej ze stron mostka. Po wymianie układ pobierał już około 160 mA z zasilania 12V, ale też około 500 mA z zasilania 5V (a przecież z 5V zasilany jest tylko 4011).
    ale też takim napięciem - a właściwie trochę niższym - sterowane są bramki tranzystorów MOSFET mostka, zobacz:
    co powoduje, iż jeden z tranzystorów szeregowo połączonych z obciążeniem w gałęzi mostka nie jest w pełni otwarty - dolny - a drugi jest prawie wcale otwarty - górny - co skutkuje złym sterowaniem odbiornika włączonego w przekątną mostka.
    Przecież dla wprowadzenia w stan pełnego przewodzenia górnego tranzystora potrzebne jest napięcie na jego bramce o wartości ok. 10V wyższe od wartości napięcia zasilania jego drenu, a kudy w tamtym układzie jest to możliwe ? ? ?
    Pokazany wyżej schemat jest akademickim przykładem jak nie należy sterować tego typu mostka przełącznikowego - mostka-H.
    Tłumaczenie tu jak należy poprawnie to robić - i z "czasem martwym" pomiędzy przełączaniem - sobie podaruję, wszak literatury ogólnodostępnej "jest w bród" ...
    Uszkadzanie się tranzystorów w/w mostku spowodowane jest brakiem "czasu martwego" pomiędzy przełączaniem par tranzystorów, a co skutkuje zwieraniem przez jednocześnie przewodzące - przez moment - oba tranzystory gałęzi mostka.

Mydlo007 wrote:
    Na wyjściu mostek dawał jakieś 1,4V, ale tu już podejrzewam upalonego któregoś MOSFETA, bo pomimo, że wszystko wydawało się działać, to w pewnym momencie jeden z BUZów radośnie sobie eksplodował urywając nóżkę :P
    Tak przy okazji zapytam więc, co powoduje eksplozję MOSFETA? Zaznaczam, ze nie był ani troszkę ciepły w momencie kiedy zrobił BUM.
    Patrz wyżej ... i podziwiaj ...
    Natomiast prawda - goła prawda - jest za zwyczaj okrutna: "za swą niewiedzę trzeba płacić", niekiedy bardzo wysoką cenę ...

Pozdrawiam
    Mydlo007
    Level 11  
    Witam po raz kolejny,

Quarz wrote:
    Witam,
    Mydlo007 wrote:

no więc okazało się, że upalony był jeden z TC4429 i powodował "shot through" na jednej ze stron mostka. Po wymianie układ pobierał już około 160 mA z zasilania 12V, ale też około 500 mA z zasilania 5V (a przecież z 5V zasilany jest tylko 4011).
    ale też takim napięciem - a właściwie trochę niższym - sterowane są bramki tranzystorów MOSFET mostka, zobacz:
    co powoduje, iż jeden z tranzystorów szeregowo połączonych z obciążeniem w gałęzi mostka nie jest w pełni otwarty - dolny - a drugi jest prawie wcale otwarty - górny - co skutkuje złym sterowaniem odbiornika włączonego w przekątną mostka.
    Przecież dla wprowadzenia w stan pełnego przewodzenia górnego tranzystora potrzebne jest napięcie na jego bramce o wartości ok. 10V wyższe od wartości napięcia zasilania jego drenu, a kudy w tamtym układzie jest to możliwe ? ? ?

Momencik, przecież TC4429 są zasilane z tego samego źródła, co i tranzystory, czyli +V (w tym przypadku 12V), czyli takim napięciem (nieco niższym) są starowane bramki tranzystorów. No chyba, że coś przeoczyłem i mam jakieś poważne zaćmienie na wizji... co by wyjaśniało duży pobór prądu z zasilania 5V?

Quarz wrote:
    Pokazany wyżej schemat jest akademickim przykładem jak nie należy sterować tego typu mostka przełącznikowego - mostka-H.
    Tłumaczenie tu jak należy poprawnie to robić - i z "czasem martwym" pomiędzy przełączaniem - sobie podaruję, wszak literatury ogólnodostępnej "jest w bród" ...
    Uszkadzanie się tranzystorów w/w mostku spowodowane jest brakiem "czasu martwego" pomiędzy przełączaniem par tranzystorów, a co skutkuje zwieraniem przez jednocześnie przewodzące - przez moment - oba tranzystory gałęzi mostka.

To już wiem, zmienię logikę starowania i zastąpię TC4429 układem TC4428, który ma 2 wyjścia o przeciwnych stanach (po jednym na każdą stronę) i zamieniając te stany zachowuje odpowiedni dead time. Z tym tylko, że podczas testów nie zmieniałem stanu wejścia DIR, czyli tu błędu być nie powinno i zwarcia też nie... Wieczorem, jak będę w domu nabazgram poprawionych schemat.

Quarz wrote:
    Patrz wyżej ... i podziwiaj ...
    Natomiast prawda - goła prawda - jest za zwyczaj okrutna: "za swą niewiedzę trzeba płacić", niekiedy bardzo wysoką cenę ...

Zgadzam się w całej rozciągłości i na samym początku już zaznaczałem, że nie mam doświadczenia żadnego z układami tego typu.

Pozdrawiam
    Grzesiek
    Quarz
    Level 43  
    Mydlo007 wrote:
    [ ... ]
    Momencik, przecież TC4429 są zasilane z tego samego źródła, co i tranzystory, czyli +V (w tym przypadku 12V), czyli takim napięciem (nieco niższym) są starowane bramki tranzystorów.
    A gdzie to jest jednoznacznie napisane, tu:

Mydlo007 wrote:
    Po wymianie układ pobierał już około 160 mA z zasilania 12V, ale też około 500 mA z zasilania 5V (a przecież z 5V zasilany jest tylko 4011).
    jakoś tego jednoznacznie nie widzę ! ?
    Jednak to nie zmienia postaci rzeczy, iż jest to układ na tzw. "wariackich papierach" ...
    Mydlo007
    Level 11  
    Witam,

masz rację, przepraszam, że jasno tego nie napisałem. Ja już te schematy znam na pamięc i temu wydawało mi się to całkiem oczywiste...
    Faktycznie ten układ nie zapewnia dead time przy przełączniu, jednak nie zmienia to faktu, że dalej nie widzę przyczyny tak dużego poboru prądu z linii 5V w sytuacji, kiedy nie były przełączane stany złącza DIR.

Pozdrawiam
    Grzesiek
    Quarz
    Level 43  
    Mydlo007 wrote:
    [ ... ]
    Faktycznie ten układ nie zapewnia dead time przy przełączniuk, jednak nie zmienia to faktu, że dalej nie widzę przyczyny tak dużego poboru prądu z linii 5V w sytuacji, kiedy nie były przełączane stany złącza DIR.
    A co wtedy dzieje się z wejściami bramek doprowadzonych do złącza SV1, są podpięte do stosownych potencjałów, czy "wiszą" w 'powietrzu'?
    Mydlo007
    Level 11  
    DIR podpięte pod +5V, PWM również pod +5V (czyli PWM na 100%, jednak do testów po prostu podpięte +5V). W wypadku, gdy któreś z wejść wisi "w powietrzu" faktycznie dzieją się cuda (czyt. jak przypadkiem jedno zostawiłem w powietrzu, to spalił się jeden z driverów).

Pozdrawiam
    Grzesiek