Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

linksys WAG200 + WL-5470AP (Universal Repeater) = problem

12 Lut 2010 12:46 5319 6
  • Poziom 2  
    Witam

Mam router do neostrady (linksys WAG200) + access point airlive (WL-5470AP). Chcę aby airlive łapał bezprzewodowo sygnał linksysa i przesyłał go dalej - kablem oraz WIFI.

Próbuję to zrobić następująco:
    1. Linksys łączy się z neostradą, ma wewnętrzny adres IP 192.168.1.1 i dynamicznie przydziela adresy z puli 192.168.1.100-149.
    2. Airlive ustawiam w tryb "Universal Repeater" a w ustawieniach TCPIP przypisuję mu na stałe adres 192.168.1.150, maska 255.255.255.0, brama 192.168.1.1 (czyli linksys), dns 192.168.1.1 no i ustawiam, aby airlive był serwerem DNS z zakresem 192.168.151-192.168.200

Po podłączeniu się kablem do airlive sieć działa bez zarzutu ALE po podłączeniu bezprzewodowo do airlive nie działa mi ani internet, ani sieć lokalna (z airlive mogę się podłączyć, ale z linksysem już nie)

Mam pytania:
    1. Co robię nie tak?
    2. Może przyczyną jest, że airlive przydziela adresy IP z tej samej sieci? Może jak przełączę na inną sieć, np. 192.168.2.0 to zadziała? Tylko co przez to stracę, że będzie to inna sieć?
    3. Czym się różni połączenie kablowe od wireles, skoro sposób przydzielenia IP jest identyczny. Może to, że kanały w sieciach bezprzewodowych są takie same powoduje problem?

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc i uratować mnie przed kolejną nieprzespaną nocą? :)

Pozdrawiam serdecznie
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Repeater to inaczej wzmacniacz sygnału sieci WiFi. Nie możesz w tej samej podsieci mieć dwóch DHCP. IP może przydzielać tylko jeden - najlepiej router.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    A czy repeater oprócz wzmacniania sygnały może go przekazywać po lan'ie dalej? Czy do tych zastosowań wybrałem złe ustawienia?
  • Poziom 12  
    A airlive to może ustaw jako ap bez dhcp nawet bez adresu i ma działać. Adres potrzebny jest na ap po to byś wiedział jak dostać się na niego.
  • Poziom 2  
    Biorąc tak na zdrowy rozsądek, to faktycznie nie powinno być dwóch serwerów DHCP. Pozmieniałem więc ustawienia Airlive'a aby nie używał DHCP (pozostawiłem mu jednak IP 192.168.150, żebym wiedział jak się do niego dostać).

Co do "Universal Repeater", to poustawiałem:
    Code:
    1) SSID: airlive (nowa nazwa w mojej sieci)

2) Channel Number: 11 (ten sam co linksysa)
    3) Wireless Client Isolation: Enabled
    4) SSID of Extended Interface: racib

Tak więc zrobiłem to co powyżej no i co teraz mam:
    :( Połączenie po kablu do airlive'a nie działa. Musiałem na sztywno przydzielić IP (192.168.1.151). Nie do końca o to mi chodziło, bo IP musi przydzielać się samo. Jak już się nadałem IP, to okazało się że
    :( Internet - nie działa
    :) Mogłem się podłączyć jedynie z http://192.168.1.150/ (airlive)

Spróbowałem więc połączenie wireless do airlive'a - nie udało mi się podłączyć w ogóle.

Co mogę jeszcze zrobić, abym mógł łączyć się bezprzewodowo i przewodowo z Airliv'em? Czy ustawiam coś nie tak w ustawieniach TCP/IP (DHCP) czy może w ustawieniach "Repeatera"? A może i tu i tu ...
  • Poziom 2  
    Udało mi się to skonfigurować w trybie "Universal Repeater" (a także trybie klienta). Wszystkie ustawienia trybu były ok, problemem okazały się ustawienia TCPIP, mianowicie:
    w ustawieniach bramy airlive'a powinno być 192.168.1.150 a nie 192.168.1.1, czyli airlive powinien wskazywać sam na siebie a nie na linksysa. Ta niewiedza kosztowała mnie 4 dni "zabawy". Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
  • Poziom 2  
    A ja Wam podam mój sposób, w jaki rozwiązałem problem z Linksys WAG200 i AIRLIVE WL-5450AP, gdzie AP miał pobierać bezprzewodowo sygnał z Linksysa i udostęniać go piętro niżej zarówno kablem jak i przez WiFi.

Do Linksysa podłączona jest Neostrada, włączone jest DHCP i pula adresów od 192.168.1.100 do 192.168.1.149, brama standardowo na IP 192.168.1.1. Ustawilem AP jako Client (Infrastructure Client) a nie Repeater. SSID oraz kanał są identyczne jak w Linksysie i to trzeba zmienić (domyślnie jest SSID airlive), czyli w moim przypadku w obu urządzeniach kanał 11 i SSID "domowa". W ustawieniach zaawansowanych nie ruszałem nic, w opcji security czyli bezpieczeństwo ustawiłem dokłądnie tako samo szyfrowanie i hasło jakie miał wcześniej router/modem linksys. W zakłądce Access Control nic nie zmieniałem bo opcje są nieaktywne, w Site Survey odnalazłem sieć rozgłaszaną przez router Linsys i dałem connect, czyli się z nią połączyłem. W zakładce WDS wpisałem na wszelki wypadek oba adresy MAC routera Linksys, bo one mają dwa MAC-adresy (dla LAN i WLAN). W ustawieniach TCP/IP przydzieliłem adres IP z zakresu DHCP obsługiwanego przez modem/router Linksysa (w moim przypadku 192.168.1.123) (kolega powyżej nadawał IP spoza zakresu). Maska oczywiście 255.255.255.0 i brama Gateway taka sama jak adres IP APeka czyli 192.168.1.123. Pozostałe ustawienia to: DHCP wyłączone (bo przydziela adresy Linksys), DNS Server - puste, MAC Adres clone zostawiamy z zerami, Spanning Tree wyłączone. I teraz uwaga - urządzenia łączące się bezprzewodowo muszą mieć w konfiguracji połączenia IP w zakresie obsługiwanym przez modem/router Linksys (do 149 w moim przypadku) i bramę także z linksysa 192.168.1.1. Natomiast urządzenia pracujące na kablu podłączone do Airlive muszą mieć w konfiguracji połączenia IP także w zakresie obsługiwanym przez modem/router Linksys (do 149 w moim przypadku) ale jako bramę już adres AIRLIVE'a, czyli w moim przypadku 192.168.1.123. Spędziłem na tym też 4 noce i życzę, żeby się mój opis komuś przydam. Pozdrawiam. Sławek