Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Faltig 315 AC/DC nie załącza prądu spawania w TIG

Andylo 12 Feb 2010 13:41 7614 13
    Andylo
    Level 12  
    Witam, jestem bliski załamania, nie mam szczegółowego schematu płytek. Wszystko (prawie) sprawdziłem. Spawarka elektrodą otuloną spawa, aczkolwiek przy większych prądach czasem "wariuje" stycznik, jakby zanikała jedna z faz. Po przełączeniu na TIG, jonizator się włącza od przycisku, ale po zajarzeniu nie włącza się wcześniej nastawiony prąd spawania, jest tylko te początkowe 8A. Zajarzanie łuku przez potarcie też nie daje prądu spawania. Zmiana na DC powoduje inny dźwięk spawania - czyli pojawia się DC, ale nie przełącza się na zadany prąd. Uprzejmie proszę o sugestie jaka może być przyczyna tego stanu rzeczy.
    Pozdrawiam AL.
    andriu124
    Level 15  
    Sprawdz transformator WN, może się przepaliła osłona (izolacja) na drucie i robi zwarcie, wtedy spadnie napięcie powstawania łuku.
    arekadiusz
    Level 21  
    Moze masz przelaczone na 4 naciskasz raz i jest tylko zajazenie naciskasz ,lub przytrzymujesz i prad spawania wzrasta naciskasz jescze raz i temperatura powoli spada i luk gasnie ,po przelaczeniu na DC spawasz aluminium do aluminium nie ostrzysz wolframoewj elektrody .
    Andylo
    Level 12  
    Na dwu- i czterotakcie zachowanie jest identyczne. W trakcie zajarzania, nie przełącza się na zadany prąd spawania. Potarcie elektrodą (opcja bez jonizatora) też nie włącza prądu spawania. Na wyświetlaczu jest tylko ok 8A i nie wzrasta.
    Podczas spawania elektroda otuloną, a zwłaszcza przy większych prądach, stycznik główny dostaje oscylacji. Czy należy to traktować jako krótkotrwały zanik napięcia na jednej z faz. Jakiś słaby kontakt na połączeniach, czy inna przyczyna?
    Napięcie na kondensatorach (w TIG) spada z 570V jedynie o 3V.
    andriu124
    Level 15  
    Przepalone uzwojenia ?
    Andylo
    Level 12  
    Próbuję dokładnie opisywać to co zuważyłem. Nic nie "pachnie", nie widać śladów przegrzania.
    W poz. srodkowej - zajarzanie bez HV - nie daje prądu jedyne 8A i lekko iskrzy. Prąd powinien pojawić się po potarciu elektrodą, podobniej jak przy elektrodzie otulonej.
    arekadiusz
    Level 21  
    Jakim kablem masz podłączona rękojeść od tiga ,czy to jest taki kabel w którym płynie wewnątrz woda do chłodzenia rękojeści sprawdź na krotko prosto z trafa innym kablem jak będzie działać to kabel do wymiany.zdarza się tak w przypadku silnego podciągnięcia kabla przy tigach chłodzonych woda.

ps .Jeszcze jedna przyczyna może być to ze masz przełączone sterowanie prądem na (remote) którymś z przełączników czasami podpina się taka stopkę lub potencjometr na kablu z regulacja temperatury i po przełączeniu na remote regulujesz prąd spawania noga lub pokrętłem zdalnym wtedy pokrętło w maszynie nie działa .
    lord II
    Level 12  
    Popieram przedmówcę, sprawdź układ wodny - w przypadku braku przepływu czujnik blokuje urządzenie.
    arekadiusz
    Level 21  
    Taki kabel ma otuline na okolo przewodu w ktorym plynie woda nastepnie otulony jest guma ochronna i sa one zacisniete na koncach do koncowek jak pociagniesz za mocno wtedy ta otulina ktora przewodzi prad wyrywa sie i sa takie same objawy jak opisujesz brak mocy spawania wez kawalek kabla i sprawdz z wyjsc ze spawarki tak jak opisalem wyzej ,lub zrob bypass i napisz co jest zgrane
    Andylo
    Level 12  
    Szanowni Koledzy proszę uprzejmie pisać na temat.
    Na pierwszym zakresie prądu spawania stosuje się przewód bez chłodzenia. Bypass jest założony, na drugim zakresie obieg wody działa czujnik "widzi" przepływ wody. Spawarka reaguje na zmiany funkcji zadawane przełącznikami na frontpanelu. Brakuje tylko prądu w TIG.
    arekadiusz
    Level 21  
    Andylo wrote:

Na pierwszym zakresie prądu spawania stosuje się przewód bez chłodzenia. Bypass

czyli co masz dwa przewody pradowe do torcha ktore zmieniasz w zaleznosci od pradu spawania tego nie rozumiem .
    Ta woda ktora plynie w przewodzie glownie sluzy do chlodzenia torcha a nie kabla ,
    znalazlem zdjecie frontpanelu takiej maszyny i widze ze po lewej stronie jest pokretlo regulacji prady a pod nim jest przelacznik powinien byc przelaczony do gory .
    Andylo
    Level 12  
    Jest to jakiś szczegół w FALTIGU 315 AC/DC (OZAS 1998r.). Spawanie elektrodą otuloną - odpowiedni uchwyt - działa wszystko OK. Na pewno działa funkcja prądu przemiennego (do np. Al), działa modulacja prądu - spawanie impulsowe do cienkich przekrojów. Teraz działa już właściwie zajarzanie HV, tzn. po pojawieniu się iskry od WN włącza się stabilny łuk (po wymianie kilku scalaczków na płycie FAC100, wyczyszczeniu styczników i dokręceniu wszystkich śrub w spawarce).
    NIE MA natomiast zadanego prądu spawania zarówno AC jak i DC, jest tylko te nieszczęsne 8A potrzebne do zajarzenia łuku, później oczekiwane narastanie prądu nie następuje. Nie uzyskuję zadanego prądu spawania również w opcji zajarzania łuku w TIG przez potarcie, gdzie HV nie działa (i nie wprowadza ew. zakłóceń).
    Chłodzenie wodne (założony Bypass) jast włączane oddzielnym włącznikiem pompy wody. Po jej załączeniu przełącza się zakres prądu spawania z 0-200A na 0-315A (czujnik przepływu wody działa, przełączają się LEDy i lekko zadany prąd spawania).
    Nie dysponuję schematem FAC100 i jeszcze "nie odkryłem", w jaki sposób identyfikuje się moment pewnego zajarzenia łuku, aby rozpocząć narastanie prądu spawania do zadanego. Oczywiście na wyświetlaczu, po zajarzenu łuku jest tylko te 8A do czasu zwolnienia przycisku w uchwycie.
    arekadiusz
    Level 21  
    No i to wlasnie nie daje mi spokoju (sa takie dokladnie objawy jak w przypadku uszkodzenia kabla ),rozumiem ze ten bypass dales od wyjcia pradowego kabla tiga ze spawarki do rekojesci tiga .
    Andylo
    Level 12  
    Bypass jest fabryczny dla wersji palnika pracującego na I zakresie prądu (do 200A). Jest to rurka nie mająca nic wspólnego z wiązką kabla palnika. Chłodzenie miedzi ma zapewnić przepływający argon.
    Kabel jest Ok, był wymieniony na nowy.

Wymieniłem jeszcze jeden scalaczek i wszystko wróciło do normy. Dziekuję za zainteresowanie.