Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co podłączyć do cytryny żeby świeciło ?

11 Sty 2003 22:49 25220 28
  • Poziom 17  
    nauczycielka kazała przynieść coś co po podłączeniu przez elerktrody do cytryny będzie świeciło , co by tu można podłączyć , żarówka , dioda ?napięcie między elektrodami 1V , jaki prąd nie wiadomo , może ktoś ma jakiś pomysł 8O
  • IGE-XAO
  • Poziom 13  
    Hmm, kup dużą cytrynę,delkiatnie ją wypatrosz i wsadź do środka 3 baterie paluszki (te cieńsze). Wyprowadż elektrody na zewnątrz i podłącz silniczek.Roboty dużo ale warto żeby zobaczyć minę nauczycielki.

A tak poważnie to dioda led powinna zadziałać,żawsze zresztą można połączyć dwie czy trzy cytryny.
  • Poziom 33  
    :) , widzicie jej minę gdy w innej klasie będzie chciała pokazać taką sztuczkę ... podłącz może kartę grającą , zegarek ... coś o małym poborze prądu , hmm co by tu jeszcze ?
  • Poziom 32  
    Jeszcze w technikum na elektrotechnice nauczycielka kazała nam zrobić ogniwo z kilku monet i kwasku cytrynowego albo wody w solą (dokładnie niepamiętam). Podłączyłem cienkimi drucikami z transformatora normalną baterię i do niej diodę LED... ;) Nauczycielka tak się zdziwiła że dioda świeci i to dość jasno, że zaczęła coś zmyślać o sprawdzaniu żarówek z lampek choinkowych poprzez ogniwo zrobione właśnie z monet :sm15: ...

Jeżeli chcesz żeby naprawdę zaświeciło to możesz spróbować żarówkę z podświetlania jakiegoś starego zegarka na rękę.
  • IGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A czy ta nauczycielka przypadkiem nie pomyliła klas.Może ona uczy elektrofantastyki. :D
  • Poziom 32  
    Ona jest poprostu INNA, żyje w swoim własnym, małym, ograniczonym świecie... i po tym poście widzę, że takich ludzi (o zgrozo) jest więcej :!: .

No chyba, że kolega zhuln chodzi do ZSEiT w Olsztynie.
  • Poziom 43  
    no ja nie mam problemu z nauczycielami byl jakiś konkurs na doświadczenie z fizyki. nie miałem pomysłu... Bomba to mało oryginalny pomysł

Ja robiłem coś innego wsadzałem dwa kawalki folii aluminiowej do silnie stężonego roztworu zasady sodowej, tak żeby je wyżerało, a następnie podłaczałem je do ustroju miernika elektrycznego miałem na wyjściu niereguralny przebieg :)

Do cytryny wsadzić najlepiej elektrody o bardzo dużej różnicy w elektroujemności np węgiel żelazo; miedź cynk... muszą byc różne to uprości sprawe. Jak ktos powiedział możesz kilka cytryn połączyć :)

możesz podlaczyć zawsze tyrystor na obwd bramki dać cytrynke a na zaciski AK obwód żarówki... tylko nie wiem czy prąd bramki pozwoli na załaczenie, jeśli to nie pomoze to jakiś układ wzmacniacza na wejście będziesz mógł sterowac cytryną obwodami wysokoprądowymi
  • Spec od TV
    ..he.....albo ogórek kiszony.... :wink:
  • Poziom 11  
    mój gościu od fizyki podłączył radyjko na ziemniaki (około 3)
    jak był na biwaku i oczywiście obok było pole z pyrkami więc jest ok
  • Poziom 12  
    ja podlaczylem migajacego leda, a do cytrynki wpakowalem bateryjke :D :D
  • Poziom 31  
    Swego czasu Philips podłączył do trzech grapefruitów duży scalak PLD i wyświetlacz LCD. Widziałem taki trick w jednym z numerów EP, bodajże w 2000 roku. To podobno działało. Elektrody były z żelaza (gwoździe) i miedziane druty, połączone szeregowo.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    A moze mi ktos powiedziec jak cos takiego wogole dziala?
  • Poziom 31  
    Druciki miedziane i żelazne w środowisku kwasu rozpuszczają się, przechodząc w jony, pozbywając się podczas tego zbędnych elektronów. Elektrony te doprowadzone do przewodnika i urządzenia powodują przepływ prądu i pracę tego urządzenia (świecenie diody, pracę układu scalonegi itp.)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Sprawa prosta jak drut.
    Dwa różne metale włożone do elektrolitu utworzą ogniwo. By przewidzieć SEM ogniwa należy znać szereg napięciowy metali (potencjał normalny liczony względem elektrody wodorowej która ma umowne 0V). Oto on:
    Metal Potencjał [V]
    Mg -2.38
    Al -1.66
    Zn -0.76
    Fe -0.44
    Sn -0.14
    Cu +0.34
    Róznica między potencjałami da napięcie ogniwa.
    Np. ogniwo Fe-Cu dostarczy: -0.44V - (+0.34)V = -0.78V.

p.s. chyba z 10 lat temu miałem wbite 2 cienkie pręty stalowe i dwie rurki miedziane w ziemie w ogródku. Do tego ogniwa byl przyłączony zegarek kwarcowy. Chodził aż do zimy, ruszył jak ziemia odmarzła wiasną.
    M.O.
    owcz napisał:

Np. ogniwo Fe-Cu dostarczy: -0.44V - (+34)V = 0.78V.

To działanie które napisałeś bardzo mnie zadziwiło :!: Gdybyś znalazł błąd to popraw korzystając z przycisku zmień ,no chyba że jest dobrze :wink:
    Trochę zbaczając z tematu - u mnie przed domem LED z wbitymi elektrodami w ziemie w odległości ok. 1 m ŚWIECIŁ, miernik pokazywał kilkadziesiąt V ( bez obciążenia ) a jeśli otkłeś rękami ziemi odpowiednio szeroko to delikatnie smyrało !

Ale niestety :( - nie było to jakieś żrudło nowej energi, jedynie pompka od centralnego dostała przebicia, a tamtendy wychodziła rura do wodociągu :)
  • Poziom 12  
    A mam pytanie w takim razie: CZy jak podłącze się jakimiś elektrodami na przykład do sadu będe mieć jaką małą elektrownie?? :)
  • Poziom 11  
    Kiter napisał:
    A mam pytanie w takim razie: CZy jak podłącze się jakimiś elektrodami na przykład do sadu będe mieć jaką małą elektrownie?? :)

Jeśli masz tam zakopany przewód energetyczny, możesz rozciągnąc nad nim swój - do celów edukacyjnych dostaniesz 100-200mA. Ogniwo Fe-Cu jest kiepskie bo korozja elektrochemiczna dość szybko rozpuszcza żelazo.
    Słyszałem, że np. do zasilania zegarka z wyświetlaczem LCD wystarczy antena radiowa. Zna ktoś ten temat? :)
    M.O.
  • Poziom 13  
    jok byłem jeszcze w podstawuwce to podłanczałem do cebuli zegarek
    nawet działał ,w cebule wbiłem prent miedziany i cynkowy
    dziełało az do momentu gdy chciałem doładowac cebule ale sie nie udało :D
  • Poziom 12  
    owcz .. .... tamto to pytanie retoryczne było :)
  • Poziom 11  
    Przepis:
    2 cytryny
    2 gwoździe stalowe
    2 kawałki drutu - miedziane
    dioda LED

w każdą cytrynę wkładasz po gwoździu i druciku, łączysz w szereg
    oczywiście w taki sposób aby potencjały się dodawały (czyli miedź z
    żelazem) do tego LED na drucikach.

Działa - sprawdziłem

(a 2 cytryny dlatego, że na jednej mi nie świeciło :( )

--
    pozdrówka
  • Poziom 12  
    Jak nie bedzie Tobie świecić żarówka czy dioda to połącz kilka cytryn równolegle (zwiekszenie obciążalności) albo szeregowo (zwiększenie napięcia) albo tak i tak (połączenie mieszane).
    P.S. Z czego wykonane są elektrody wbite w cytrynę (rozumiem że kwas robi za elektrolit i powstaje naturalny akumulator)?
  • Poziom 11  
    mihor napisał:
    czego wykonane są elektrody wbite w cytrynę (rozumiem że kwas robi za elektrolit i powstaje naturalny akumulator)?

Drogi mihor, wszystko jest opisane powyżej
    :)

--
    dobranoc
  • Poziom 12  
    cytryna to pikuś :) Mój znajomy ma zegarek (chyba Casio sprowadzony na zamówienie z USA), który... żyje bez baterii. W sklepie powiedzieli mu że pobiera energę na kilka sposobów z otoczenia (głównie z ciepła ręki czy jakoś tak), a jak się go zostawia na więcej niż ppół roku bez noszenia, to trzeba mu dać jakąś baterię. Np.... pół jabłka na nim położyć.
    A tak nawiasem mówiąc to sam jestem szczęśliwym posiadaczem takiej reklamówki coca-coli. To też zegarek. wystarczy nalać wody i chodzi przez pół dnia. Może mi ktoś powie jak takie żeczy działają?
  • Poziom 11  
    MacGyver podlączyl sobie radio do pomaranczy i tez mu to gralo ;P
  • Poziom 11  
    Taki prosty temacik, a ile przy nim emocji i śmiechu :) Chociaż właściwie gdyby dobrze nad tym pomyśleć i rozbudować odpowiednio to może rzeczywiście by sie jakieś nowe źródło energii znalazło :idea: chmm trzeba spróbować, myśle że przed końcem roku ten komp będzie chodził na małe cytrynki :) A dokoła będą latać białe myszki wytwarzając metodą cieplną zasilanie dla monitora, jeszcze tylko nie mam pomysłu na rybki z akwarium, może by świeciły gdyby np zamiast wody wlać kwas z akumulatora - nie potrzebował bym wtedy podświetlenia :) ...........................................
  • Poziom 11  
    A moze tak zamiast rzepaku to dodamy pomaranczy??? Albo wogole bedziemy wlewac do baku soki???? :P
  • Poziom 19  
    Niebawem zakwitną sady a jak przekwitną... :D to będą najpierw takie małe zielone jabłuszka...i będą rosły...Taki sadzik to już napewno całego kompa razem z monitorem uciągnie :D :D :D
  • Poziom 19  
    witam..
    o ile pamietam to mack podlaczal radio do kaktusa.