Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaby bas z kolumn ALTUS 75. Jakie mog± być przyczyny?

12 Lut 2010 14:58 10822 39
  • Poziom 13  
    Szanowni,

co¶ słaby bas wydobywa się z kolumny ALTUS 75. Gło¶nik ma oryginalne, lecz jeszcze dobre zawieszenie. Nie trzeszczy, nie charczy. Podł±czony jest do SSL 442 DIORA (jest korektor) i względny bas osi±gam dopiero na przedostatnim z±bku pokrętła niskich. Inna kolumna podł±czona do tego samego zestawu bije basem już od połowicznej pozycji pokrętła, z kolei nie ma takich sopranów jak altus. Co to jest? Jak poprawić ten bas?
  • Poziom 35  
    EEE niskie częstotliwo¶ci s±, tylko tłumisz odczucia słuchowe , tymi piszcz±cymi tubami, zniweluj sopran na wzmacniaczu i korektorze?
  • Poziom 13  
    mczeslaw napisał:
    A fazowo¶ć sprawdziłe¶ ?

tak, sprawdziłem, zrobiłem porz±dek z parami przewodów.

Dodano po 8 [minuty]:

wkj napisał:
    EEE niskie częstotliwo¶ci s±, tylko tłumisz odczucia słuchowe , tymi piszcz±cymi tubami, zniweluj sopran na wzmacniaczu i korektorze?

Może i s±, ale co¶ słabe.
    To może tak zapytam: czy w "zastanych" kolumnach można liczyć na rozruszanie gło¶ników? Podkre¶lam, że kolumny maj± z 25 lat ale g±bki pracuj±.
  • Poziom 31  
    Te altusy same w sobie maja mało basu... Zmień kolumny albo zrób subwoofer, rady na altusy nie będzie, chyba że zmienić położenie kolumn po rogach.
  • Poziom 13  
    noo,
    to już się zaczyna klarować jaki¶ obraz. Mam te kolumny od wczoraj. Nie spodziewałem się takiego przeciętnego basu. A to ustawienie po rogach to faktycznie ma wpływ na bas, zauważyłem to gdy przesuwałem graj±ce kolumny bardziej w k±t. Nastepny krok to rurka pcv w gł±b reflexu i watolina zamiast szmatki (według przepisu z elektrody)
  • Poziom 27  
    Ważne też jest miejsce, w którym się słucha. Gdy siedzimy blisko ¶ciany, niskich tonów jest subiektywnie więcej i schodz± niżej.
  • Poziom 14  
    witam
    mam takie same kolumny i zawsze miałem te same odczucia wysokie szły bardzo wysoko a niskich było jak by za mało do wzmaka dodałem korektor radmora i znacznie sie poprawiło ale niektóre nagrania wprawiały membrany w bardzo duży rezonans kilka krotnie wywaliło mi gło¶nik niskotonowy
    pozdro
  • Poziom 17  
    Po prostu kolumny masz prawdopodobnie Ľle ustawione, zmień wytłumienie, wywal t± wełnę mineraln± w worku na watolinę lub cu¶ innego, jakiego¶ konkretnego tuningu to nie rób bo szkoda gło¶ników, sam mam 110 i mało tego u mnie one stoj± na szafie u góry i bardzo fajnie graj± ;) Powracaj±c do Twoich kolumn to nie s±dzę żeby to była wina GDN-ów.

Widzę ze kolega zbb361 ostro katował te kolumny jak gło¶nik koledze wywalało, gratuluję to trzeba umieć.
  • Poziom 16  
    zbb361 napisał:
    niektóre nagrania wprawiały membrany w bardzo duży rezonans kilka krotnie wywaliło mi gło¶nik niskotonowy
    pozdro

Jak mamy zrozumieć "wywaliło"?
  • Poziom 17  
    Zapewne chodzi o spalenie cewki w GDN-ie. Bo gło¶niki same nie wypadaj±, chyba ze porwał zawieszenie, a widziałem takich agentów którzy mieli nówkę GDN 25/80/1 i tak je przesterowywali że nowe zawieszenie nie wytrzymywało i pękało.
  • Poziom 14  
    witam
    oczywi¶cie cewki dostały przerwy
    wł±czyłem korektor radmora niskie na maxa i które¶ nagranie wzbudziło wzmaka a grałem końcówka na stk 4241V 120 W i klops
    i tyle z nisko tonowych zostało
    pozdro
  • Poziom 17  
    Ładnie, jednak dobre jest to że cewki idzie wymienić na szczę¶cie :D
  • Poziom 13  
    wyżej kto¶ zapytał czy gło¶niki GDN pracuj±. Tak, oba drż±. W jednym zdecydowałem się wymienić zawieszenie, drugi - jeszcze oryginalny - drży jako¶ słabiej. Generalnie, zadowalaj±cy mnie bas z jakiej¶ optymalnej płyty CD mam na WS 442 dopiero w położeniu gałki na +3, i to z korektorem przy suwakach basu w poz +2. Gdy podmienię ALTUSy na proste 3-drożne UHERy z bass reflex, to przy tych ustawieniach bas chce po prostu wybić szyby.
    Dlatego jest to dziwne. Ale jako¶ to gra.
  • Poziom 26  
    Kolego Altusy obrosły mitem i każdy od nich wymaga nie wiadomo czego. Prawda jest taka Altusy w czasach PRL'u były dobre bo nic innego nie było. Dzi¶ ze szczero¶ci± można przyznać, że jest to kiepska konstrukcja. Je¶li zawieszenia masz dobre i fazowo¶ć poprawn± to więcej basu z nich nie wyci±gniesz. Kombinuj jeszcze z ustawieniem ale wiele to nie pomoże. Jeżeli lubisz ich krzykliwy ch-er, a chcesz tylko lepszego basu dokup subwoofer aktywny. Pozdrawiam.
  • Użytkownik usun±ł konto  
  • Poziom 13  
    Zgodzę się z tym.
    Faktycznie, krzycz±.

Chciałbym co¶, co by miało głębszy bas i generowało nieco mniejszy jazgot. Choć "wyważone" muzycznie płyty graj± mi tu cudownie.
    No,
    mam też takie kolumny, co maj± piękny bas, ale tam s± z kolei papierowe wysokotonowe bez wyrazu. Może te się da zamienić na gwizdki, ale to bym musiał chyba poszukać na forum lub inny temat założyć.
  • Poziom 25  
    Jazgot - doskonały opis na brzmienie altusów. Wymień je na co¶ lepszego puki s± w cenie. W porywach szaleństwa dostaniesz z 200zł, zrób to czym prędzej bo wkrótce zaczn± doprowadzać cię do szału - poważnie, altusy s± wredne, jak dostrzeg± że ci już nie pasuj± to specjalnie zaczynaj± doprowadzać do szału.
    Szczególnie jazgotliwe 75..
  • Poziom 36  
    Najlepiej je sprzedaj - na Altusy jest moda, więc można je sprzedać względnie drogo i za t± cenę (300 zł) zakupić dobre używane kolumny hi-fi których pełno np. na allegro.

W zagranicznych kolumnach - nawet tych starszych, 25 cm gło¶nik basowy najczę¶ciej oznacza, że na brak basu nie trzeba będzie narzekać ;) W altusach starych serii - jest z tym zdecydowanie słabo.

Zobacz jeszcze, czy wszystko OK z obudowami...
  • Poziom 15  
    SzokalML napisał:
    Najlepiej je sprzedaj - na Altusy jest moda, więc można je sprzedać względnie drogo i za t± cenę (300 zł) zakupić dobre używane kolumny hi-fi których pełno np. na allegro.

proszę kolegę o przykład zestawu używanych, "dobrych" kolumn (niech będzie obecnie z Allegro) w cenie 300zł. :) Od pewnego czasu też próbuję znaleĽć alternatywę cenow± dla Altusów 75, które sprzedałem...

ps moje wrażenia odsłuchowe na temat basu były identyczne jak wrażenia autora tematu.

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    moje propozycje z allegro, co¶ o wielko¶ci altusów:

item934802699_pioneer_cs_515_monitory.html
    item934710215_marantz_p_830_monitory.html
    item925077583_heco_sound_master_sm540_monitory.html
    item934701887_magnat_bull_203_monitory.html

z tym, że pasowałoby wcze¶niej przesłuchać. ten użytkownik ma dużo takich aukcji więc my¶lę, że co¶ udałoby się znaleĽć.
  • Poziom 25  
    Zobacz na to !
    Obserwuj aukcje bo taka okazja trafia się na allegro raz na 2 lata:
    Pioneer HPM-100

item947213221_klasyka_pioneer_hpm_100_stan_bdb_70_lata_bcm.html
  • Poziom 12  
    weĽ co zrób na ten bass wywal t± wełnę włóż Owate i do otworów pseudo bass feflex wytnij z rurki o mniej więcej takiej ¶rednicy i o długo¶ci 12cm te rurki i włóż w te otwory od ¶rodka kolumny przyklejaj±c je jak wkleisz to zrób test i zobaczysz różnicę ja tak mam zrobione i mi spasowało 100% lepiej

Dodano po 8 [minuty]:

dokładnie to tak powinno wygl±dać
    Słaby bas z kolumn ALTUS 75. Jakie mog± być przyczyny?

Proszę pisać w jakim¶ zrozumiałym języku.
    Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 10  
    podepne sie.
    jak z fazowoscia jest? ja lutowalem wszystko czarny z prawej, bialy z lewej patrzac z przodu glosnika. Dobrze?
  • Użytkownik usun±ł konto  
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Pioneer HPM-100

Okazja to by była, ale niestety z tego co widzę, membrana w gło¶niku została wymieniona na nowa, na dodatek mocno nieoryginalna. No i te wci¶nięte kopułki, przed sprzedaż± go¶ć mógłby się chociaż postarać je "wycisn±ć".
  • Poziom 25  
    Ale za tak± cenę można z tym powalczyć. Kopułki to nie problem, a my¶lę że i z czasem tę membranę dałoby radę wymienić na bardziej odpowiedni± lub nawet dostać gdzie¶ ten woofer.
  • Poziom 13  
    Iwan188 napisał:

(...) dla Altusów 75, które sprzedałem...

ps moje wrażenia odsłuchowe na temat basu były identyczne jak wrażenia autora tematu (...)

O to chodzi.
    Pomimo wielu otrzymanych porad n/t jak dodać basu do tych kolumn doszedłem do wniosku, że nie mieszkam na pustyni i nie ma co dr±żyć tematu na siłę. Po prostu nie jest to sprzęt na moje potrzeby. Istotnie, bas da się nieco polepszyć różnymi zabiegami, ale i tak pozostaje wrażenie jazgotu i dĽwięku chaotycznego. Dlatego sięgnę po kolejne 2 kolumny, ale tym razem jest jeden warunek - musz± mieć max 22cm szeroko¶ci.
    Zatem je¶li możemy ci±gn±ć temat dalej w ten sposób, że odejdziemy od altusów a pogadamy o godnych polecenia w±skich kolumnach, to chętnie poczytam sugestie co nabyć. Jednakże je¶li powinno się zakończyć temat altusów 75 w tym miejscu, to my¶lę, że jest to dobry moment.
    Dziękuję wszystkim za dotychczasowy udział w temacie...
    ...cdn...?