Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przezwojenie transformatora- grzeją się uzwojenia.

12 Lut 2010 15:33 2516 9
 • Poziom 21  
  Koledzy, proszę o radę. Miałem spore trafo z blach EI. Robie sobie zasilacz warsztatowy i nawinąłem sobie trafo 2x12v. Z wyliczeń znalezionego na forum programu transformator2.exe wyszło mi 790zw pierwotnego (dałem drut 0,4mm), wtórne 72zw z odczepem po środku (drut podwójny 0,9mm). Rdzeń 15cm2.
  Po podłączeniu napięcia wyjściowe ok (12,7v), prąd jałowy uzwojenia wtórnego 0,23A /uniwersalny miernik z funkcją pomiaru prądu napięcia zmiennego/.
  Trafo troszkę buczy, ale uważam, że to wina niezbyt ciasno nawiniętych uzwojeń wtórnych. Ale zauważyłem, że uzwojenia się grzeją, rdzeń zimny (do czasu). Po około 10min uzwojenia robią się gorące, a to przecież praca jałowa. Rdzeń lekko nagrzewa się od uzwojeń.
  P.S. Z uwagi na brak drutu 0,9mm w drugim odczepie dałem równolegle połączone 6x0,3mm, czy to dopuszczalne?
  Z obliczeń wychodzi mi moc trafo ok. 150W
  Jeśli chodzi o izolacje blach, to chyba w przypadku zwarć grzały by się raczej one bardziej tak?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 21  
  No więc tak, poczytałem i dalej nie wiem o co kaman. Trafo grzeje się za bardzo, więc coś jest nie tak. Grzeje się uzwojenie, a że wtórne jest nie podłączone, więc stawiam na pierwotne. Z powyższej tabeli wynika, że 790zw uzwojenia pierwotnego przy zastosowaniu drutu DNE 0,33mm (średnica zwoju 20cm)powinno mieć opór ok.40ohm. U mnie wynosi 21ohm, więc chyba za mało. Może średnica za mała, albo zwarcie w uzwojeniu. No chyba, ze są zwarcia na blachach i coś nie tak z indukcją (ale trafo ładnie poskładane i równo, blachy obustronnie izolowane).
  Średnica uzwojenia pierwotnego chyba nie powinna mieć w tym przypadku znaczenia?

  Jednostką rezystancji na terenie Polski jest 1 om. Tak piszemy i wymawiamy. Popraw pisownię postu. [retrofood]
 • Poziom 23  
  To inaczej, patrz strona 10 ja zawsze obliczałem z tego monogramu i było dobrze do 1kW przyjmujemy 10000gaudsów , moc obliczamy z pola rdzenia. jak co podaj wymiary rdzenia (wnętrza karkasu gdzie nawijasz) i sprawdzę.
 • Poziom 21  
  Rdzeń ma wymiary 5cm
  _______
  | |
  |______| 4cm

  czyli po obwodzie zwój ma 20cm.
  Bardziej martwie się uwalonym pierwotnym, bo to ono się grzeje.
 • Poziom 23  
  Kolego z pola wynika że trafo ma moc 260W i pierwotne powinno być nawinięte drutem o,95mm2 i mieć 600zw.
 • Poziom 21  
  Hmmm, czyli biorąc pod uwagę, że jest to mój pierwszy trafo, to chyba dałem ciała:D.
  A to, że nawet jak pracuje na biegu jałowym i się grzeje, to może być wina zastosowania zbyt cienkiego uzwojenia pierwotnego (0,3mm)? Czyli rozumie, że gdyby rdzeń miał przekrój o połowę mniejszy to z tym DNE było by ok, nawet na biegu jałowym?
  Chyba już wiem, wstyd się przyznać, ale policzyłem pole powierzchni jednej blaszki, zamiast przekrój rdzenia. Z tabeli, wynika, że przy tej mocy(200W), uzwojenie powinno mieć 0,8 -0,9mm, a ja zastosowałem, jak dla 27W. Czy ta tabela pokazuje parametry uzwojeń pierwotnych, czy wtórnych?
  Wymiary rdzenia to 5,1 x 3,5 cm.
 • Poziom 23  
  Kolego jeżeli nie przestudiujesz dokładnie linka którego ci podałem znowu dasz ciała nawet nie mam pewności co ty mierzysz gdy mówimy o polu rdzenia , ta tabele przedstawia uzwojenie pierwotne ale ilość zwio przypada ta sama dla wtórnego przekrój na wtórnym zależy od prądu (też jest tam napisane jak to wyliczyć) Powodzenia!
 • Poziom 21  
  Oki, dzięki, Już zakumałem, gdzie zrobiłem błąd. Przekładnie miałem wyliczoną dobrze, tylko pomyliłem się na najważniejszym parametrze, czyli polu rdzenia. Stąd zbyt cienki drut uzwojenia pierwotnego i duża moc na nim tracona. Po zastosowaniu się do tabeli już połapałem o co kaman. Dzięki za zainteresowanie.
  P.S. Mógł bym taki kupić za 60zł Toroid, ale wiesz, tu chodzi o pkt. honoru, poświęcony czas no i doświadczenie.
  Jeszcze raz dzięki.