Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciekawe zachowanie baterii li-ion.

WALDULEK 12 Lut 2010 19:27 3804 8
  • #1 12 Lut 2010 19:27
    WALDULEK
    Poziom 9  

Ostatnio udalo mi sie zakupic siedem uzywanych baterii litowo jonowych od wiertarki Ridgid. Baterie po podlaczeniu do woltomierza pokazywaly napiecie rzedu kilkuset milivoltow albo kompletnie zero. Kupilem je z mysla o wykorzystaniu do zasilania kilku domowych urzadzen i naprawy zepsutych baterii li-ion do mojej wiertarki. Po rozebraniu i pobieznym sprawdzeniu okazalo sie ze na 70 cell tylko 15 jest sprawnych i na woltomierzu pokazuje napiecie od 3.2V do 4.2V. Reszta baterii miala albo zero albo 0.2 V do 0.8V. Z tego co mi wiadomo baterie li-ion traca swe wlasciwosci kiedy napiecie spadnie ponizej 2.8V( albo cos kolo tego nie jestem pewien). Jakie bylo moje zdziwienie kiedy na probe wlozylem do ladowarki ( na dwie cele 18650 z Chin za $5) jedna z dobrych baterii i jedna ktora pokazywala zaledwie 0.2V i okazalo sie czewona dioda ladowania pokazywala ze baterie sa ladowane. Po ok dziesieciu minutach wyjalem ta "zla" i okazalo sie ze ma napiecie 3.4V. Amperomierz pokazywal prad zwarcia ok 10A.
    Nie wiem jak to mozliwe ale faktem jest ze prawie wszystkie baterie zaczely dzialac jak nowe. Warunkiem bylo aby w ladowarce byla zawsze jedna dobra beteria. Wyglad na to ze baterie byly w stanie jakies hibernacji i jakims cudem z powrotem zaczely dzialac.:D

0 8
  • #2 13 Lut 2010 16:20
    Ronin64
    Poziom 35  

To normalnie jest :) Też mam kilka takich akumulatorów które były już martwe a po podłączeniu do ładowarki ożyły i bardzo dobrze się sprawują :) Fakt, że niektórych nie udało się uzdrowić ale to jest kilka sztuk więc ogólny rachunek jest na plus :)

0
  • #3 13 Lut 2010 17:07
    serwis
    Poziom 37  

Dla baterii litowych nie jest problemem przechowywanie w stanie rozladowanym. Jest nawet wręcz zalecane, gdy bateria nie jest używana.

Z reguły prawie każda ładowarka impulsowa taka baterię "podniesie na nogi".
    Ale jeżeli już zaistnieje sytuacja, że ładowarka sobie nie radzi, to jest też sposób na ożywienie takiego ogniwa za pomocą naładowanego kondensatora.
    Istnieje co prawda niebezpieczeństwo utraty części pojemności, ale jest to możliwe. Jest to stary sposób, stosowany przez modelarzy do "ożywiania" akumulatorów.

0
  • #4 13 Lut 2010 17:31
    WALDULEK
    Poziom 9  

Wszystko co piszecie zgadza sie z miomi obserwacjami dotyczacymi ladowania baterii
    li-ion. Jest tylko jedno ale. Dlaczego po wlozeniu do ladowarki dwoch " martwych cell" proces ladowania nie rozpoczyna sie tylko od razu zapala sie zielona dioda wskazujaca na brak ladowania. Probowalem ladowac jedna cele w drugiej ladowarce (na jedna 18650) i nic. Tylko ta ladowarka na dwie cele i tylko jedna dobra jedna zla laduje i ozywia te baterie. Przypuszczam ze w trakcie ladowania sa one polaczone rownolegle i to jest glowny powod ozywiania baterii. Znalazlem kilka takich ktore na woltomierzu pokazywaly 0V i tez udalo mi sie je uratowac. Przypominam ze wszyskie baterie byly mocno uzywane i maja przynajmniej kilka lat. Wiem i spotkalem sie z tym ze nowe baterie nie wykazuja pojemnosci, dopiero po naladowaniu. Ale stare ktore byly mocno forsowane w takim sprzecie jak wietarka to troche zastanawiajace, czyz nie?:?:

0
  • #5 22 Cze 2010 16:25
    Jdsoul
    Poziom 23  

Dla LiOn to całkiem normalne. Miałem ten problem w Nokii 9110, i w kilku laptopach. Nokia przyszła z fabryczną baterią. Padniętą na zero.
    Po podłączeniu ładowarki do telefonu - układy scalone zawarte w obwodach ładowania telefonu odmawiały ponownego naładowania akumulatora.

Wystarczyło jednak podłączyć baterię zgodnie z wymaganiami pod zasilacz z ograniczeniem prądowym np.: 100 mA i doprowadzić do wstępnego naładowania baterii powyżej 2,8 - 3 V.

Kolejne podłączenie do telefonu powodowało już spokojne ładowanie, dotychczas "martwej" baterii.
    Zakładam, że zarówno telefon jak i Pańska ładowarka mierzą napięcie ogniw przed rozpoczęciem ładowania.
    Przekroczenie dolnego dopuszczalnego progu poprostu sprawia że "inteligentna" ładowarka nie podejmuje próby ładowania.

Możliwe, że procesor ładowarki rozpoczyna proces ładowania pary ogniw wtedy, gdy choć jedno znich jest jeszcze ponad dolnym progiem napięcia całkowiego rozładowania :). Dobre ładowarki indywidualnie mierzą pojemność i napiecie ładowania każdego z ogniw.
    Ja z "padnietej" baterii cięszę się już 3 rok i nic nie wskazuje na znaczne pogarszanie się jej jakości.

0
  • #6 13 Gru 2015 18:55
    xfiless
    Poziom 10  

Podniosłem kilka baterii zwykłym zasilaczem noki OUT 5V DC, bezpośrednie podłączenie, tylko dobrze jest podłączyć woltomierz i kontrolowac napięcie, ja tak trzymałem z 10-15 min, a potem nawet 1 min.

Po takim zabiegiegu wkładam baterie do telefonu i juz sie ładuje..

Pozdrawiam

0
  • #7 14 Gru 2015 15:13
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 14 Gru 2015 15:39
    xfiless
    Poziom 10  

Dzięi za informacje,
    Dobrze wiedzieć, ale nie kontrolowałem tego, od razu 400-500mA, z baterią 0V - na szczęście nic się nie stało. Nie wybuchał.. uff
    pozdrawiam

0
  • #9 08 Wrz 2016 12:08
    gamirek
    Poziom 9  

Potwierdzam!
    Kupiłem na alledrogo latarkę rowerową z diodą Cree. Na "oryginalnych" akumulatorkach świeciła 20 minut.

Przypomniałem sobie o leżącym w garażu od kilku lat ok. 1-rocznym uszkodzonym panelu od notebooka. Po rozebraniu w środku były akumulatorki 18650 Sanyo 2200 mAh z datą produkcji 2009 rok. Tak więc leżały 6 lat. Dwie sekcje miały 0 V, jedna 2,7 V.
    Zgodnie z powyższymi instrukcjami podłączyłem najpierw pod 1 V podnosząc stopniowo napięcie ładowania.

WSZYSTKIE! naładowały się do 4,15 V. Aktualnie używam je codziennie już dwa miesiące i szacuję, że mają pojemność ok. 1800mA. Rewelacja.

Dodam jeszcze, że "oryginalny" zasilacz sieciowy do tej latarki szybko się spalił. Wykorzystałem starą Nokię 6310i podlutowując pod baterię Nokii równolegle kabelek i ładuję nią te akumulatorki. CZTERY AKUMULATORKI 18650 równolegle! Ładowanie trwa długo, ale działa super.
    Dzięki wszystkim :D :please: :bye:

0