Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zasilanie alarmu na budowie bez 230V

cegreg 12 Feb 2010 21:24 8250 16
Optex
    cegreg
    Level 10  
    Witam,
    Mam taki problem, u siostry na budowie w najbliższym czasie będą montowane okna i drzwi. Wraz z montażem okien dobrze byłoby uruchomić jakiś alarm. Niestety ZE ma zbudować linię dopiero w wakacje (czyli pewnie październik). Do tego czasu dobrze trzeba jakoś zabezpieczyć budowę w inny sposób.

System alarmowy będzie oparty o centralę integrę 128WLR do tego będą podłączone 3 czujki wewnętrzne i jedna zewnętrzna, manipulator i sygnalizator. Wstępnie wyliczyłem max pobór prądu około 500mA. Czyli przy standardowym 18ah akumulatorze system może pracować teoretycznie 36h, pewnie praktycznie około 30h.
    Może w takiej sytuacji zastosować dodatkowy akumulator samochodowy, a najlepiej z 100ah. Teoretycznie na takim akumulatorze system alarmowy powinien działać około tygodnia.

Rozwiązanie z podmianą akumulatora musi być bardzo proste. Wymyśliłem sobie takie rozwiązanie, że akumulator 18ah będzie na stałe siedział w obudowie centrali alarmowej. Z obudowy centrali wyprowadzę dwa przewody podłączone do zacisków akumulatora. Owe przewody zakończę krokodylkami (żabkami jak kto woli) i za ich pomocą będzie przyłączany duży akumulator.

Teoretycznie duży akumulator będzie ładował rozładowany mały akumulator i zasilał centralę. Po kilku dniach duży akumulator będzie zabierany do ładowania, a mały przez jedną dobę będzie zasilał. Następnie na kilka dni znowu się podłączy ten duży akumulator, któryb naładuje mały i... tak przez kilka miesięcy.

Tylko czy praktycznie takie rozwiązanie ma rację bytu czy poprostu trzeba będzie raz ładować jeden a raz ładować drugi akumulator prostownikiem?

Czy jeden akumulator praktycznie może naładować się z drugiego akumulatora?
    Czy może ktoś ma jakiś lepszy pomysł?

Z góry dzięki za wskazówki
    Grzesiek
  • Optex
    Edward Kucharski
    Level 9  
    Masz rację duzy akumulator będzie doładowywał mały ale ten duży powinien wystarczyć na dość długi czas. Pobór pradu układu alarmowego jest bardzo mały ( bez włączonej syreny) i napewno wystarczy na dwa tygonie a nawet więcej. Praktycznie możesz to sprawdzić podłączając reflektorową żarówkę samochodową, sprawny duży akumulator napewno po upływie dwóch tygodni będzie ją porzadnie rozpalał. ( Odłączaj jednak w czasie takiej kontroli ten mały) Pozrd. EK
  • Optex
  • Helpful post
    Zygaqra
    Level 35  
    Ładowanie akumulatora od akumulatora nie uda się. Przy kompletnie rozładowanym jednym drugi naładowany najwyżej trochę podładuje ale nie naładuje. Aby naładować akumulator źródło prądu musi mieć napięcie przynajmniej 14-15V a akumulator nawet naładowany po odłączeniu od zasilacza ma najwyżej 12,5V. Też myślę, że alarm w czasie czuwania pobiera znacznie mniejszy prąd niż zakładane 500mA.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    A do tej pory ten dom to był całkowicie ręcznie zbudowany bez prądu?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Maher
    Level 22  
    Nielepiej dokupić jakąś przetwornice 12v-230V około 60wat, nie będzie problemu z odpalenie centrali (nie wystartuje centrala bez 230V,lub trzeba ją oszukiwać przez podanie masy na AC), akumulator mały ci dobrze doładuje i możesz jeszcze SMS dostać informacje o niskim stanie akumulatora.
    cegreg
    Level 10  
    sharp wrote:
    Tak sobie trochę z boku patrzę i obserwuję, kto wymyśli większą brednię na tym forum. Na razie kolego jesteś w ścisłej czołówce.
    Jestem ciekaw, jak 12 woltowy akumulator ładujesz drugim dwunastowoltowym. Tym bardziej, że napięcie ładowania żelowego wynosi 14,4 do 15V.

Ostro, ale pewnie zasłużyłem.
    Generalnie z tego co mi wiadomo to naładowany akumulator ma dużo większe napięcie niż akumulator rozładowany. Mamy różnicę potencjałów, a więc następuję przepływ prądu. To teoria, dlatego właśnie pytam się praktyków. Ale na pewno herezją nie jest fakt, że rozładowany akumulator ma dużo mniejsze napięcie niż 12V.

Dzisiaj dzwoniłem do firmy sprzedającej ups-y i powiedziano mi, że "ups za 500zł" podtrzyma mi max kilka godzin taki system alarmowy. Dlatego szukam jakiegoś skuteczniejszego rozwiązania w podobnej cenie.

sharp wrote:

andrzej lukaszewicz wrote:
    A do tej pory ten dom to był całkowicie ręcznie zbudowany bez prądu?

w dobie agregatów niejedna chata stanęła...

Tak, dokładnie dom budowany był na agregacie. Ale obecnie nie trwają żadne pracy i agregat został zabrany w "bezpieczniejsze miejsce".

Dodano po 3 [minuty]:

Maher wrote:
    Nielepiej dokupić jakąś przetwornice 12v-230V około 60wat, nie będzie problemu z odpalenie centrali (nie wystartuje centrala bez 230V,lub trzeba ją oszukiwać przez podanie masy na AC), akumulator mały ci dobrze doładuje i możesz jeszcze SMS dostać informacje o niskim stanie akumulatora.

Właśnie już mi przemknęło przez myśl podobne rozwiązanie. Z tą różnicą, że myślałem nad zakupem jakiegoś ups z allegro z padniętymi akumulatorami i wykorzystaniu akumulatorów samochodowych. Oczywiście akumulator ładowany byłby prostownikiem. Ale pewnie zakup przetwornicy pewnie będzie tańszym rozwiązaniem.

Dzięki.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    cegreg
    Level 10  
    sharp wrote:
    Ej, ja nie do Ciebie.
    To do tego madżika niżej, który chciał ładować jeden akumulator drugim.

UPS-y nie są zasadniczo przeznaczone do tego typu pracy - ze względu chociażby na przegrzewanie się uzwojeń transformatora. Co prawda obciążenie będzie niewielkie, ale przetwornica sprawdzi się lepiej.
    Dlaczego taka wypasiona centrala na budowę? Nie lepiej wstawić coś tańszego, nawet używkę z Allegro - tylko na czas budowy. Z jakimś modułem np. GPRS-T2 do powiadomień - w razie ewentualnego włamu, gdy zostanie skradziony także alarm (zdarza się) straty będą mniejsze.

Sprawdziłem przed chwilą na allegro i taka przetwornica kosztuje kilkadziesiąt złotych także chyba to rozwiązanie będzie najlepsze.

Właśnie nie wziąłem pod uwagę tego faktu, że centralę może ktoś ukraść... :!:
    Generalnie myślałem o tej centrali jako docelowej - ma dużo sms-ów sterujących i powiadamiających. Docelowo będzie tam trochę automatyki i właśnie na tych sms-ach siostrze zależy.
    Muszę jeszcze sprawdzić ile będzie kosztowało rozwiązanie na jakiejś prostej centrali i z modulem gprs.
    Tylko czy taka prostsza centrala typu ca satela może wysłać sms-a o rozładowującym się akumulatorze?

Dzięki za pomoc
    Zygaqra
    Level 35  
    Cegreg pisze ,,Generalnie z tego co mi wiadomo to naładowany akumulator ma dużo większe napięcie niż akumulator rozładowany. Mamy różnicę potencjałów, a więc następuję przepływ prądu. To teoria, dlatego właśnie pytam się praktyków. Ale na pewno herezją nie jest fakt, że rozładowany akumulator ma dużo mniejsze napięcie niż 12V. ``
    Generalnie znaczy ogólnie, ogólnikowo i taka pardon jest Twoja wiedza na temat akumulatorów. Po pierwsze akumulator to nie kondensator choć pewne podobieństwa są. Co ma oznaczać określenie dużo mniejsze napięcie aku rozładowanego 0,5V może 1V czy to jest tak dużo? Dla akumulatora może to oznaczać całkowite rozładowanie.
  • Helpful post
    bhtom
    Level 38  
    Witam,
    Czy nie lepiej w takim przypadku zastosować dwóch akumulatorów samochodowych podłączanych w miejsce standardowego akumulatora centrali. Oczywiście, gdy jest podłączony jeden, to drugi zabrany do ładowania i tak w kółko. Nie byłoby problemu z doładowywaniem małego akumulatora bo by go po prostu nie było. Przewody zasilające z centrali zrobić z podwójnymi krokodylkami, tak żeby centrala nie traciła całkowicie zasilania w momencie podmiany akumulatorów (w momencie podmiany na chwilę byłyby podłączane równolegle). Tylko oczywiście powstaje ogromny problem z dostępnością do "serca" zasilania całego systemu. Trzeba byłoby centralę wraz z akumulatorem dobrze ukryć. Może lepiej byłoby zrezygnować z głośnego alarmu, nie montować na zewnątrz sygnalizatora (tak, żeby z zewnątrz nie było widać, że alarm w ogóle jest), a pozostać tylko przy powiadamianiu sms.
    Pozdrawiam.
    cegreg
    Level 10  
    Zygaqra wrote:
    Cegreg pisze ,,Generalnie z tego co mi wiadomo to naładowany akumulator ma dużo większe napięcie niż akumulator rozładowany. Mamy różnicę potencjałów, a więc następuję przepływ prądu. To teoria, dlatego właśnie pytam się praktyków. Ale na pewno herezją nie jest fakt, że rozładowany akumulator ma dużo mniejsze napięcie niż 12V. ``
    Generalnie znaczy ogólnie, ogólnikowo i taka pardon jest Twoja wiedza na temat akumulatorów. Po pierwsze akumulator to nie kondensator choć pewne podobieństwa są. Co ma oznaczać określenie dużo mniejsze napięcie aku rozładowanego 0,5V może 1V czy to jest tak dużo? Dla akumulatora może to oznaczać całkowite rozładowanie.

Zgadza się moja wiedza związana z tym tematem jest minimalna, dlatego właśnie chciałem poddać krytece mój pomysł tutaj na forum, zanim przystąpię do działania w rzeczywistości. Za to właśnie kocham takie fora.

Dodano po 4 [minuty]:

bhtom wrote:
    Witam,
    Czy nie lepiej w takim przypadku zastosować dwóch akumulatorów samochodowych podłączanych w miejsce standardowego akumulatora centrali. Oczywiście, gdy jest podłączony jeden, to drugi zabrany do ładowania i tak w kółko. Nie byłoby problemu z doładowywaniem małego akumulatora bo by go po prostu nie było. Przewody zasilające z centrali zrobić z podwójnymi krokodylkami, tak żeby centrala nie traciła całkowicie zasilania w momencie podmiany akumulatorów (w momencie podmiany na chwilę byłyby podłączane równolegle). Tylko oczywiście powstaje ogromny problem z dostępnością do "serca" zasilania całego systemu. Trzeba byłoby centralę wraz z akumulatorem dobrze ukryć. Może lepiej byłoby zrezygnować z głośnego alarmu, nie montować na zewnątrz sygnalizatora (tak, żeby z zewnątrz nie było widać, że alarm w ogóle jest), a pozostać tylko przy powiadamianiu sms.
    Pozdrawiam.

Mój pomysł się wziął stąd, że podobno integra, którą chciałem zastosować nie może wystartować bez zasilania sieciowego 230V. Chciałem raz ją wystartować agregatem/starym ups-em i później radzić sobie z akumulatorami.
    Z tego co widzę każdy pomysł podany na forum jest lepszy od mojego ;)
  • Helpful post
    gm821124
    Level 15  
    Z doświadczenia moge powiedziec ze najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie małej centrali z klawiaturą LED do czasu podłączenia stalego zasilania, montaż w obudowie malego akumulatora 7Ah ktory podtrzymałby system tylko podczas podmiany akumulatorow, a dodatkowo trzeba zainwestowac w dwa duze samochodowe akumulatory ktore bedzie sie podmieniac raz na tydzien. Sam zainstalowałem kilkanascie takich systemow w miejscu bez stałego zasilania i sprawuje się to bez problemow. Powodzenia.
  • Helpful post
    Maher
    Level 22  
    Kupno mniejszej centralki + moduł GSM, a później docelowej to trochę duże koszty i dodatkowa robota z wymianą centrali. Dodatkowo integra wrl pokaże alarm z każdej czujki niezaleźnie co przy budowie gdzie alarmy fałszywe mogą się częściej włączać jest dużym plusem (pojedyncze samozałaczenie może być fałszywką , a przy włamaniu złodziej naruszy kilka czujników).
    Centrale z zasilaczami impulsowymi np.128WRL zawsze można uruchomić poprzez podanie na chwile napięcia z drugiego akumulatora do AC lub z jednego akumulatora podłaczonego do klem i podatkowo dotknąć przewodem z tego akumulatora - lub + do zacisków AC centrali.
    grz7737
    Level 11  
    ja poprostu uzyłem samochodowego i na zmiane jeden sie ładował w domu na drugim działał alarm szczerze mówiac wystarczy nawet ten 18ah jak masz klaw. led i mało czujek a najlepiej podłanczac go jak juz nikogo nie bedzie na budowie
    NOOKIA
    Level 28  
    Ja na budowach bez prądu zakładam starą poczciwą ca4v1 startuje bez zasilania na samym aku normalnie odlańczam 7AH i równolegle wpinam aku samochodowe przy 3 czujkach oraz GPRS-T2 system smiagał tydzień :) wiec co tydzień po aku i ładowanie cały dzień :) wieczorem wpinany ponownie dwa miesiące tak sie mordowalem ale przeżyłem :)
    tadzmierz
    Level 17  
    Witam.
    Temat archiwalny, ale chcę go odświeżyć. Proponuję wykorzystanie do ładowania akumulatora panel słoneczny o mocy 10W 12V Celline CL010-12P. Cena około 80 zł. Jest on w stanie naładować akumulatory 12V o pojemności do 7,5Ah poprzez regulator ładowania. W większości małych central alarmowych taki akumulator jest stosowany. Nie we wszystkich centralach będzie można ten sposób zasilania wykorzystać. W CA4V1 napewno się sprawdzi. Tadzmierz