Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korelacja wzajemna...

27 Lip 2004 10:38 8313 3
 • Poziom 10  
  Mam pytanko odnośnie korelacji, otóż co fizycznie oznacza korelacja, nie pytam o wzory i odpowiedzi typu "określa związki probabilistyczne między sygnałami...". Wydaje mi się że korelacja określa jak bardzo sygnały są zbliżone do siebie (czy są takie same czy nie) ale nie jestem pewien. Proszę o odpowiedź.

  Ps. Gdyby ktoś znał interpretację fizyczną innych wielkości związanych z przetwarzaniem sygnałów - będę bardzo wdzięczny... :)
 • Poziom 13  
  Oczywiscie, Twoja interpretacja jest jak najbardziej poprawna. Stopien podobienstwa okresla wlasnie wartosc wspolczynnika korelacji. Moze sie on zawierac od 0 do 1. Jesli korelacja jest rowna 0, oznacza to, ze sygnaly sie od siebie 'roznia'. Korelacja rowna 1, lub bliska jednosci (na poziome powiedzmy wiekszym od 0.95) oznacza, ze oba sygnaly sa 'bardzo podobne'. Zalozmy, ze robisz pomiary pradu jaki plynie przez diode w zaleznosci od przylozonego napiecia. Wykreslasz jej charakterystyke. A nastepnie tworzysz model matematzczny tej zaleznosci, wstawiasz parametry diody z katalogu do wzorow i nanosisz tak stworzona charakterystyke na wyniki pomiarow. Jesli linie sie pokrywaja (z rozdzielczoscia np papieru milimetrowego) to masz korelacje = 1. Jesli choc jeden punkt wyjdzie poza model matematyczny, to korelacja jest mniejsza od jednosci. Korelacja mniejsza od np 85 nie oznacza, ze model matematyczny jest zla aproksymacja rzeczywistego zjawiska, wszystko zalezy jakie kryterium jest dla Ciebie do zaakceptowania. W powyzszym przykladzie z dioda to dokladnosc siatki na papierze. /pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Cześć!
  Korelację można tez rozumiec jako związki między zmiennymi (czy to sygnałami czy czymkolwiek innym). Jeśli wartość X zależy w jakimś stopniu do wartości Y to mówi się że jest skorelowana z Y.
  Pozdrawiam!
  Alfrednovi
 • Poziom 21  
  A tu słownikowe wyjaśnienie pojęcia KORELACJA:
  korelacja wzajemne powiązanie, współzależność przedmiotów, pojęć, zagadnień, zjawisk, zmiennych matematycznych (zwł. w statystyce), budowy a. czynności poszczególnych części organizmu itd.
  korelatywny współzależny, odpowiadający.
  korelat odpowiednik; jeden z przedmiotów nawzajem od siebie zależnych.
  korelacyjny dotyczący współzależności.
  Etym. - śrdw.łac. correlatio 'współzależność'; cor- zob. kom-; relacja.