Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ostrzeżenie - trojany w dodatkach Mozilli Firefox

danielde 12 Lut 2010 23:02 1632 4
  • Ostrzeżenie - trojany w dodatkach Mozilli Firefox
    Problem
    W dwóch eksperymentalnych dodatkach, Sothink Web Video Downloader (SWVD) w wersji 4.0 i wszystkich wersjach Master Filer (MF) stwierdzono obecność trojanów wycelowanych w systemy Windows. Sothink Web Video Downloader zawierał Win32.LdPinch.gen, natomiast Master Filer zainfekowany był trojanem Win32.Bifrose.32.Bifrose. Oba dodatki zostały przez Mozilla Add-ons (AMO).

Zagrożenie dla użytkowników
    Jeżeli użytkownik zainstalował jeden spośród skażonych dodatków, trojan będzie wykonywał się podczas startu Firefoksa i zainfekowany zostanie komputer hosta. Deinstalacja dodatków nie usunie trojana z systemu. W usunięciu wirusa pomoże z pewnością jeden z poniższych programów antywirusowych:
    Antiy-AVL
    Avast
    AVG
    GData
    Ikarus
    K7AntiVirus
    McAfee
    Norman
    VBA32

Status
    Z omawianą luką mają do czynienia użytkownicy Firefoksa na systemie Windows, którzy zainstalowali Master Filer i osoby posiadające wersję 4.0 lub starszą programu Sothink Web Video Downloader. Master Filer został pobrany około 600 razy w czasie od września 2009 do stycznia 2010, natomiast Sothink Web Video Dowloader v 4.0, od lutego do pobrano około 4000 razy. Master Filer został usunięty z AMO 25 stycznia 2010, natomiast SWVD usunięto 2 lutego 2010.

Poza tym nie odnaleziono innego złośliwego oprogramowania.
    Jak już wcześniej wspomniałem, użytkownicy systemów Mac i Linux mogą bez obaw korzystać ze swoich komputerów.

źródło:
    http://blog.mozilla.com/addons/2010/02/04/please-read-security-issue-on-amo/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 13 Lut 2010 01:33
    michal-michalik
    Poziom 23  

No i ja mam na to tylko jedną radę: OPERA ;)
    Zaraz się odezwą fanatyczni użytkownicy Firefoxa.
    Opera ma lepszą koncepcję bo zawiera wszystkie dodatki, które trzeba instalować w firefoxie. A każdy dodatek to jak się okazuje może być groźny.
    Pozdrawiam

• #3 13 Lut 2010 10:24
    DVDM14
    Poziom 35  

michal-michalik napisał:
    Opera ma lepszą koncepcję bo zawiera wszystkie dodatki, które trzeba instalować w firefoxie. A każdy dodatek to jak się okazuje może być groźny.
    Pozdrawiam

Heh, jak na razie to ja tu widzę tylko fanatycznego fana Opery :P A wirki mogą być wszędzie, kiedyś ściągnąłem pewnego trojana w instalce antywirusa(a dokładnie AVG), a wcale jej nie ściągałem z pierwszego lepszego źródła.

Ps. Ja używałem przez kilka dni Opery, tak na próbę i jakoś nie widziałem w niej żadnych dodatków ;)

Cytat:
    Jak już wcześniej wspomniałem, użytkownicy systemów Mac i Linux mogą bez obaw korzystać ze swoich komputerów.

Nie mogę się doczekać aż przyjdą tu fani Linuksa/maca :P

• #4 13 Lut 2010 10:48
    michal-michalik
    Poziom 23  

DVDM14 napisał:
    michal-michalik napisał:
    Pozdrawiam

Heh, jak na razie to ja tu widzę tylko fanatycznego fana Opery :P A wirki mogą być wszędzie, kiedyś ściągnąłem pewnego trojana w instalce antywirusa(a dokładnie AVG), a wcale jej nie ściągałem z pierwszego lepszego źródła.

Masz racje jestem fanem opery bo to obecnie najlepsza przeglądarka na rynku. A wirusy są wszędzie jak widać takie czasy :|
    Dlatego im więcej dodatków i progamów to szansa na kontakt z trojanem rośnie ;)

Cytat:
    Ps. Ja używałem przez kilka dni Opery, tak na próbę i jakoś nie widziałem w niej żadnych dodatków ;)

Bo Operze nie potrzebne są dodatki wszystko jest w pakiecie z instalatorem: gesty myszy, blokowanie reklam, klient poczty; jak również niedawno wprowadzone usługi: Opera turbo, unite, link.

Cytat:
    Cytat:

Nie mogę się doczekać aż przyjdą tu fani Linuksa/maca :P

Przyjdą spokojnie ;)

• #5 13 Lut 2010 12:53
    DVDM14
    Poziom 35  

michal-michalik napisał:

Masz racje jestem fanem opery bo to obecnie najlepsza przeglądarka na rynku. A wirusy są wszędzie jak widać takie czasy :|
    Dlatego im więcej dodatków i progamów to szansa na kontakt z trojanem rośnie ;)

Każdy ma swoją najlepszą przeglądarkę, ale jak to mówią "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia", więc nie mam zamiaru rozpętywać kłótni z tego powodu ;) I radzę także zachować spokój każdemu kto ma zamiar tutaj się wykłócać na ten temat (bynajmniej nie mam tu na myśli kolegi michal-michalik, jednak prędzej czy później na pewno znajdzie się jakiś fanatyk ;) )